Datacentrum v Praze - dva racky, 7×24

Datacentrum v Praze - dva racky, 7×24
« kdy: 05. 12. 2022, 15:15:14 »
Ahoj, uvítám pár tipů na vhodné datové centrum v Praze a okolí pro instalaci do dvou racků, s přikonem a chlazením cca. 4kW na rack, konektivita do internetu dvě linky (kvůli redundanci) 1Gbit, s možností přístupu a dozoru 7x24.

Provozujeme rack servery, VPN, GPU výpočty - občas servery dost hřejí. Mezi racky potřebuji propoje pro fibre a LAN, fibre 10x2 fibre spoje, na LAN asi 20 TP spojů.

Servery jsou IBM a Lenovo, několik SuperMicro. Plus několik 10Gbit a 1Gbit LAN switchů a dvě FortiNet VPNky.

Stávající provider nám zvedá (není divu) cenu za elektřinu a chlazení a tak se potřebuji poohlédnout po variantách.

Snad jsem na nic nezapomněl.

Díky za tipy.

T.
« Poslední změna: 05. 12. 2022, 17:52:45 od Petr Krčmář »


Ahoj,
poptávané služby dokáže zajistit troufnu si říct každé datacentrum v ČR.. Vybíral bych tedy podle ceny (kterou zjistíš stejně až poptávkou), konektivity a lokality.
Cenu zvyšují všichni, třeba Master zdražuje letos již po druhé a v součtu to dělá skoro +80%
Všichni lidé jsou špatní, dokud je nutnost nepřivede k tomu, aby byli dobří. (Machiavelli)

Myslím si, že si nijak nepomůžeš.
Tedy když započítáš peníze na přesun a optimalizaci pro místní prostředí.

Dej pozor na pravidlo "když ptáčka lapají, pěkně mu zpívají". Spíše využij stávajícího poskytovatele a ptej se po věrnostních cenách, ale třeba jste "malý", tak to bude všude stejné.

Casablanca INT neměří spotřebovanou energii tak cenou se určitě vyplatí, s kvalitou už je to trochu horší ;-)



Re:Datacentrum v Praze - dva racky, 7×24
« Odpověď #5 kdy: 06. 12. 2022, 11:02:42 »
V Greendata jsem ještě na začátku roku za elektřinu platil 3,30 Kč za kWh. Teď je 6,50, což mi taky nepřijde zlé.
Je to super parta, doporučuji poslat alespoň poptávku.

Re:Datacentrum v Praze - dva racky, 7×24
« Odpověď #6 kdy: 06. 12. 2022, 14:25:58 »
Mám racky u www.ttc-teleport.cz a za čtvrté čtvrtletí mi snížili cenu za elektriku. Mají výborného obchodníka, se kterým se dá celkem na všem domluvit, tak zatím super.

Re:Datacentrum v Praze - dva racky, 7×24
« Odpověď #7 kdy: 06. 12. 2022, 18:08:11 »
V Greendata jsem ještě na začátku roku za elektřinu platil 3,30 Kč za kWh. Teď je 6,50, což mi taky nepřijde zlé.
Je to super parta, doporučuji poslat alespoň poptávku.

Greendata jsou tuším na Shiranu "v podnájmu" u Freetelu. Než ke kováříčkovi,můžete tedy poptat rovnou u kováře....

http://www.freetel.cz/clanek/8-DataCentrum-Shiran/index.htm

(tisková zpráva je dávno neaktuální, dneska už tam mají asi tři sály)

alex6bbc

  • *****
  • 1 431
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Datacentrum v Praze - dva racky, 7×24
« Odpověď #8 kdy: 06. 12. 2022, 18:58:28 »
2 racky to das i do sklepa ne? jako linus tech tips :-)

Re:Datacentrum v Praze - dva racky, 7×24
« Odpověď #9 kdy: 07. 12. 2022, 07:46:13 »
2 racky to das i do sklepa ne? jako linus tech tips :-)

Hm ... sklep nemám a na druhou stranu bych s tím mohl dobře v zimě topit.
;-)

Re:Datacentrum v Praze - dva racky, 7×24
« Odpověď #10 kdy: 07. 12. 2022, 07:56:54 »
Pokud na tom neběží nic vysloveně kritického, může se to vyplatit provozovat na vlastní triko u sebe. Jestliže na tom stojí firma, pochopitelně by vám DC mělo poskytnou vyšší spolehlivost. Pak ale nebudete řešit cenu za kWh...

Re:Datacentrum v Praze - dva racky, 7×24
« Odpověď #11 kdy: 08. 12. 2022, 11:14:19 »
Pokud na tom neběží nic vysloveně kritického, může se to vyplatit provozovat na vlastní triko u sebe. Jestliže na tom stojí firma, pochopitelně by vám DC mělo poskytnou vyšší spolehlivost. Pak ale nebudete řešit cenu za kWh...

S tím, že nebude řešit cenu za kWh, vůbec nesouhlasím. Jsou datacentra, kde se teď platí ke 12 Kč/kWh a pak jsou datacentra s cenou 4,5Kč za kWh. Při odhadované běžné spotřebě 8 kW za oba racky je rozdíl řádově  20 000 Kč měsíčně. To už jsou slušné peníze, které firma může ušetřit. Cena za rack je +- všude stejná (vyjma 2 vyjímek) a úroveň služeb také podobná.

Ve sklepě se dnes už většinou bude platit vládou zastropovaná cena - tzn. nějakých těch 7 Kč za kWh a to je cena bez chlazení, UPS, agregátu, atd.

Navíc tazatel se vyloženě ptá na datacentra.
« Poslední změna: 08. 12. 2022, 11:16:59 od skrivy »

Re:Datacentrum v Praze - dva racky, 7×24
« Odpověď #12 kdy: 08. 12. 2022, 19:04:35 »
Perfektní po všech směrech - https://www.sh.cz/rack-housing

Re:Datacentrum v Praze - dva racky, 7×24
« Odpověď #13 kdy: 08. 12. 2022, 19:18:11 »
Pokud na tom neběží nic vysloveně kritického, může se to vyplatit provozovat na vlastní triko u sebe. Jestliže na tom stojí firma, pochopitelně by vám DC mělo poskytnou vyšší spolehlivost. Pak ale nebudete řešit cenu za kWh...

Ve sklepě se dnes už většinou bude platit vládou zastropovaná cena - tzn. nějakých těch 7 Kč za kWh a to je cena bez chlazení, UPS, agregátu, atd.

Ve "sklepě" se to uchladí samo a pokud na tom není nic kritického, stačí vám levná UPS a na agregát se vykašlete úplně. To jen na okraj.

Re:Datacentrum v Praze - dva racky, 7×24
« Odpověď #14 kdy: 08. 12. 2022, 19:32:17 »
20000kč měsíčně firma v nákladech na provoz kritické aplikace absolutně nemůže poznat.

Jsou firmy, kde už existuje datový sál se zavedenou konektivitou, napájením, chlazením, zálohou, hasícím systémem a podobně. A protože se spousta aplikací v posledních letech přesunula do cloudů, může v něm být nevyužité místo. Slušný office park generátor má, takže firmě stačí UPS, a ta se dnes snad dává ke všemu.

2 racky po 4kW nic není. Před deseti lety byly servery dost žravé, i bez GPU výpočtů.