Doporučené parametry serveru pro remote desktop

Re:Doporučené parametry serveru pro remote desktop
« Odpověď #15 kdy: 06. 12. 2022, 10:04:39 »
Ještě ohledně nároků na hardware Windows serveru... na základě dávné zkušenosti s 2012 R2 na čtyřjádrovém Haswellu i5 bez HT bych řekl, že provoz takové věci pro pár uživatelů, které spočítáte na prstech jedné ruky, může být překvapivě nenáročný.

Jsou to Windowsy jako každé jiné, a není to tak, že by si každý přihlášený RDS desktop vyžral svůj gigabajt. Jako vždy, záleží na aplikačním softwaru, na objemu dat který je potřeba držet v RAMce. Samotné Windows spotřebují, nevím, třeba 2 GB RAM... kdoví jestli. Zrovna RAMka je asi ta nejjednodušší součástka na následný upgrade, a zrovna RAMka momentálně není nijak drahá, abyste si jí nemohl koupit dopředu bazén. Zmíněný server pokud vím měl 8 GB RAM a byla jí věčně půlka volná, třeba při šesti přihlášených desktopech. Je fakt, že uživatelé neprovozovali na remote desktopu browser, e-mail a podobné drobné radosti všedního dne.

Pokud se týče procesoru, tak jenom to že Windows Server dejchá, procesor nijak zvlášť nevytěžuje (nízké jednotky procent). Nic proti Xeonům, jejich dimenzování sběrnic / architektura keší a co já vím, asi má něco do sebe a je to připraveno na větší zátěže (vyšší počty uživatelů) - ale pokud na tom budou dělat tři lidi v nějaké databázi, tak podle mého Xeon hrotit nepotřebujete.

Osobně bych si dal trochu záležet na kvalitě motherboardu. Nepoužil bych nejlevnější desktopovou plečku, co zrovna potkám v akci. Ale třeba druhou nejlevnější od slušné značky už bych se nebál... Není potřeba gamesácké porno, umně zdobené laciným pozlátkem... na mě platí strohá věcná estetika s polymerními kondíky. A pokud jde o trvanlivost, bral bych board dimenzovaný (VRM) na výkonnější procesor, než jaký ve skutečnosti plánuji osadit. Mimo jiné taky proto, že omezením C-statů se zvedne idle spotřeba... (odhadem třeba na dvojnásobek. U konkrétního čtyřjádra i5 jsem pozoroval zvednutí hlášené idle spotřeby CPU asi ze 4 na 8 W.)
Samozřejmě pokud uznáváte jedině serverový hardware, tak není co řešit :-)