jsem obratem spoluzakovi do Statu, tady je copy paste jeho odpovedi:
Se zdravotnim systemem jsem se potkal vesmes neurgentne, i kdyz nekdy to byl i vylet na "emergency room" do nemocnice, napr. kdyz jsem si zlomil ten oblicej na horskem kole, ale to jsem tam jen az asi sest hodin pote, kdyz se mi muj stav doma bolestive rozlezel:( . Ucty za vsechno jsou ale hned v hodne stovkach ci mnoha a mnoha tisicich. Navsteva obyc doktora na 15 minut je $200-300, specialisty doktora klidne $500 a vic, ma operace a noc v nemocnici tehdy stala asi 20-30 tisic.... (v radu desitky tisic byly i porody, navsteva te emergency room pres $1000, kdyz udelaji jakekoli vyestreni, ...)
Ale s mym pojistenim vesmes vse vzdy platila pojistovna, az na jakesi "co-pay" za hospitalizaci okolo $100-150$, a za navstevu doktora kolem $30-70$. Je ale mnoho ruznych druhu pojisteni a s nekterymi pojistovna treba hradi jen 80%, dokud neutratis dejme tomu $3000-5000 (deductible), a teprv pak uz skoro vsechno (tomu se rika high-deductible plan). Zamestnavatel by mel byt schopny ti dat odkaz, jake ty pojistovaci plany nabizeji a do jake miry je hradi (ja sam si musim na svou volbu $100 mesicne prispivat), a co ty plany kryji a jak jsou strukturovane. Obecne ta struktura je bud ty high-deductible, ktere stoji min mesicne, ale potencionalne vice kdyz bude clovek k doktorum chodit, a ty klasicke, ktere stoji vic mesicne, ale zase potom vydaje za peci jsou relativne male, i kdyz se take muzou nascitat. Pokud jses ale relativne zdrav, neni to moc.
Dale vetsina pojisteni te vaze, na jakysi okruh doktoru/nemocnic, s kterymi maji nasmlouvane sazby, a mimo ten okruh nekryji peci vubec, nebo mene, a ty restriktivnejsi muzou byt levnejsi atd. To je dalsi vec, ktera casto ovlivnuje rozhodnuti, ale v tomhle okamziku mozna detail.
Jenom si teda zapomnel, ze
Hele, já to neznám na vlastní kůži, nemám tu zkušenost z USA, ale vím, co lidi říkali.
- když platíš málo, tak si šeredně doplácíš
- když platíš okolo $500 měsíčně, tak v tom není třeba zubař
- když platíš okolo $800 měsíčně, tak v tom máš třeba pořád 10-15% spoluúčast při větších problémech, jako u nás při pojištění auta (Což by nemusel být problém, ale i slepák prý vyjde klidně na $80.000 a 15% z toho je hodně.)
No a pak přichází právní kličky:
- nemáte běžný typ rakoviny, takže pokryjeme jen péči za léčení obvyklé rakoviny, zbytek si doplaťte
- potřebujete drahý lék, ten vaše zdravotní pojištění nekryje
- hradili jsme jen první rok léčby rakoviny / jen prvních několik pokusů
- způsobil jste si to sám "něčím", takže úhrada nebude plná
- tohle není nemoc, na kterou jste pojištěný
- sekl jste si nohu, vaše pojištění kryje jen to, že vám zašijeme ránu, ale ne to, že jí budeme přišívat zpět
Prostě, jak potřebujete drahou léčbu, tak se začnou kroutit víc než "nepřizpůsobivý", kterému na úřadě nabídnou práci.
Normální tvrdé kapitalistické prostředí, masakr.
Kamarádka tam dělala praxi ve špitále a nemluvila o tom moc s respektem.
Tady jsem se např. kouknul kolik stojí cestovní pojištění -
https://cestovni.pvzp.cz/Controllers/FormSteps/_TravelPvzp2_StepCalcResults.php?pid=15003873
CLASSIC NADSTANDARD - COVID ALL RISK cca. 24 tisíc Kč / rok. Lze uzavřít max. na 364 dní, ale i opakovaně. Lze i pro více osob, pak je to např. za 45 tis. Kč
S tím bych se vůbec nebál v USA nějakého slepáku/infarktu/bouračky apod. A s rakovinou stejně bych byl radši v ČR, protože pak je to na přehodnocení životních plánů a cílů.