3D tisk na levné tiskárně

3D tisk na levné tiskárně
« kdy: 03. 11. 2022, 21:31:58 »
Nema niekto skusenosti s touto tlaciarnou. Ja zatial nemam skusenosti s 3D tlacou, ale nejak nahodou som sa dostal k tejto tlaciarni a cena vyzera byt tiez OK

https://www.tomtop.com/p-os2832eu-cz4.html?aid=btsk
« Poslední změna: 03. 11. 2022, 22:07:04 od Petr Krčmář »


Mudvy

Re:3D tisk na levné tiskárně
« Odpověď #1 kdy: 03. 11. 2022, 22:44:11 »
S touto tiskárnou zkušenosti nemám, ale pokud mohu doporučit pro klid na duši a spokojené tisky, pořid si tiskárnu s Auto Levelingem. Pokud jsem se správně zadíval na info tak tady si to nastavuješ šroubama pod deskou ...

další věco co by tě mohla trápit -> Na jedné straně jsou 2 motory - Extruder a X osa -> může se stávat, že při delší době nečinnosti se tato strana trochu sveze dolů a budeš to muset před každým tiskem znovu kalibrovat.

Měl jsem o dost starší a horší tiskárnu a doslova mě přestalo bavit s ní cokoliv tisknout kvůli neustále kalibraci ...

Pořídil jsem si pak místo ní tuto a o nic se nestarám, nakreslím si model, hodim do sliceru a dám tisk.

https://www.prusa3d.com/cs/produkt/stavebnice-3d-tiskarny-original-prusa-mini-2/

Re:3D tisk na levné tiskárně
« Odpověď #2 kdy: 04. 11. 2022, 07:22:04 »
Za sebe mohu doporučit Ender3. Kupoval jsem ji v akci za necelé 4000Kč a i takhle tisknula velmi dobře. Nakonec jsem to ale nevydržel a začal jsem jí "tunit" kalibrační sondou za 1500Kč, lepší - tichou deskou za 1000Kč,... a za ty peníze top spokojenost.

Re:3D tisk na levné tiskárně
« Odpověď #3 kdy: 04. 11. 2022, 08:28:37 »
Autoleveling celé plochy jsem nějak nepochopil. Přijde mi proti srsti během tisku jedné vrstvy hýbat s tou rozměrově nejcitlivější osou - Z. Obzvláště když půlka těch tiskáren používá na Z pružnou spojku, která se různě natahuje a smršťuje, dávalo by mi smysl hýbat se Z jen jedním směrem (tj. všechny vůle jsou již vymezené) a už vůbec ne při probíhajícím tisku vrstvy. Osa Z obvykle nese největší váhu, má největší setrvačnost, při vyšších rychlostech pohybu X/Y (tedy i rychlý změnách Z při autolevelingu) bych se bál zákmitů, kde každých pár mikronů v tloušťce vrstvy je znát. Jak pak vypadá horní vrstva, když se při jejím tisku mění Z?

Z mám nastavenou ručně a vydrží to docela dlouho. Ale možná je autoleveling v praxi v pohodě a jsem jenom stará plechovka...

Re:3D tisk na levné tiskárně
« Odpověď #4 kdy: 04. 11. 2022, 09:00:10 »
Autoleveling celé plochy jsem nějak nepochopil. Přijde mi proti srsti během tisku jedné vrstvy hýbat s tou rozměrově nejcitlivější osou - Z. Obzvláště když půlka těch tiskáren používá na Z pružnou spojku, která se různě natahuje a smršťuje, dávalo by mi smysl hýbat se Z jen jedním směrem (tj. všechny vůle jsou již vymezené) a už vůbec ne při probíhajícím tisku vrstvy. Osa Z obvykle nese největší váhu, má největší setrvačnost, při vyšších rychlostech pohybu X/Y (tedy i rychlý změnách Z při autolevelingu) bych se bál zákmitů, kde každých pár mikronů v tloušťce vrstvy je znát. Jak pak vypadá horní vrstva, když se při jejím tisku mění Z?

Z mám nastavenou ručně a vydrží to docela dlouho. Ale možná je autoleveling v praxi v pohodě a jsem jenom stará plechovka...

Průša má imho šroub osy Z navařený na krokovém motorku, bez spojky.
Ten autoleveling tiskové plochy je podle mě jen marketing - pokud je tiskárna sestavená a nastavená před tiskem správně, pohyb v ose Z během tisku není nutný.
Ta "autolevel" sonda pak jenom definuje vzdálenost od podložky - doraz osy Z.  Což je teda věc co šteluju na rebelixu poměrně často.

Za mě bych taky doporučil toho průšu - je to top.
Gréta je nejlepší.


Molex1

  • ***
  • 213
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:3D tisk na levné tiskárně
« Odpověď #5 kdy: 04. 11. 2022, 10:04:28 »
Měl jsem levnou tiskárnu (Ender) po asi čtvrt roce jsem jí prodal a raději si platím za tisk u někoho kdo má čas si s tím hrát... Za mě bych šel do toho Mini Průši - ta automatická kalibrace ti ušetří hodně nervů... a např. že se ti po X hodinách tisku nezkazí tisk... i případná zůstatková hodnota, kdyby Tě to přestalo bavit bude u Průši lepší....

mhi

  • *****
  • 500
    • Zobrazit profil
Re:3D tisk na levné tiskárně
« Odpověď #6 kdy: 04. 11. 2022, 10:20:16 »
Jen tak ze srandy jsem si tu tiskarnu objednal, tak budu moct srovnat (mam i Prusu).

[moji motivaci bylo to, ze potrebuju udelat nejake zarizeni ktere potrebuje XYZ posun; tak nejak jsem zjistil, ze cenou svoji stavby jsem na nejakych 5k CZK a neni to kompletni + spousta dilu by sla ze supliku. Takze jestli ta tiskarna nebude chodit, mam polotovar :) ]

by_cx

  • ****
  • 290
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:3D tisk na levné tiskárně
« Odpověď #7 kdy: 04. 11. 2022, 11:22:38 »
Ten autoleveling tiskové plochy je podle mě jen marketing

Měl jsem tiskárnu bez autolevelingu a byl hroznej ojeb začít tisknout a zjistit, že se to někde o 0.2mm hnulo a výtisk nedrží. Bylo to ještě v době skla a patlání Koresu, takže každý tisk, co se nepovedl, znamenal čistit sklo.

Teď mám dva Průši s autolevelingem, na začátku tisku si oba změří podložku a pak prostě tisknou a já vím, že to bude držet.

Re:3D tisk na levné tiskárně
« Odpověď #8 kdy: 04. 11. 2022, 11:34:06 »
Jen tak ze srandy jsem si tu tiskarnu objednal

Mně se na ní nelíbí, že celé rameno s těžkým extruderem tlačí jen jeden Z šroub jen z jedné strany  (navíc právě přes tu pružnou spojku). Rameno bude padat, to ani jinak nejde. Samozřejmě lze dotisknout upgrade na dva šrouby, ale to už je dost práce navíc.

Re:3D tisk na levné tiskárně
« Odpověď #9 kdy: 04. 11. 2022, 12:18:27 »
Ten autoleveling tiskové plochy je podle mě jen marketing

Měl jsem tiskárnu bez autolevelingu a byl hroznej ojeb začít tisknout a zjistit, že se to někde o 0.2mm hnulo a výtisk nedrží. Bylo to ještě v době skla a patlání Koresu, takže každý tisk, co se nepovedl, znamenal čistit sklo.

Teď mám dva Průši s autolevelingem, na začátku tisku si oba změří podložku a pak prostě tisknou a já vím, že to bude držet.

No ten leveling u reprap je ale nastavování polohy pomocí těch 4 šroubů v rohách tiskové plochy - to se prostě udělá jednou a už se na to víceméně nešahá = je jedno, že tiskárna nemá "autoleveling". Aspoň mě tohle funguje.

To co se šteluje hodně je vzdálenost trysky od tiskové plochy a to taky řeší ta "autoleveling" sonda.
Nebo já to tak mám, ty moje mikrospínače si spínaj jak se vyspěj.

A jinak zkažený tisk neznamená mytí skla, stačí vytištěná místa znovu přejet jednou koresem a tiskne se znova. Až po takových 3-4 tiscích (ať už povedených nebo ne) sklo teprve umývám.

Ad průša - bych se rád zeptal - u těch magnetických desek se na webu píše, že se taky používá kores - takže se taky patlá? Možná bych s nima rebelixe vytunil. Tisknu převážně ABS-T, tak kdyby to drželo bez koresu...
Gréta je nejlepší.

by_cx

  • ****
  • 290
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:3D tisk na levné tiskárně
« Odpověď #10 kdy: 04. 11. 2022, 13:16:43 »
No ten leveling u reprap je ale nastavování polohy pomocí těch 4 šroubů v rohách tiskové plochy - to se prostě udělá jednou a už se na to víceméně nešahá = je jedno, že tiskárna nemá "autoleveling". Aspoň mě tohle funguje.

To co se šteluje hodně je vzdálenost trysky od tiskové plochy a to taky řeší ta "autoleveling" sonda.
Nebo já to tak mám, ty moje mikrospínače si spínaj jak se vyspěj.

A jinak zkažený tisk neznamená mytí skla, stačí vytištěná místa znovu přejet jednou koresem a tiskne se znova. Až po takových 3-4 tiscích (ať už povedených nebo ne) sklo teprve umývám.

Ad průša - bych se rád zeptal - u těch magnetických desek se na webu píše, že se taky používá kores - takže se taky patlá? Možná bych s nima rebelixe vytunil. Tisknu převážně ABS-T, tak kdyby to drželo bez koresu...

To si asi rozumíme, jen tomu říkáme jinak. U Průši se levelling podložky neřeší vůbec, je trochu hnutá, resp. to bude asi kus od kusu, ale právě P.I.N.D.A. si to změří, vykompenzuje a funguje to parádně.

Je víc magnetických podložek od Průši. Hladká s PEI fólii funguje dobře na PLA, ale při tisku PETG, ABS nebo TPU je lepší ji napatlat Koresem, jinak se může poškodit. Drží to fakt fest i po vychladnutí.

Pak je s práškovaným povrchem. Tam se nemusí nic patlat, výtisky se odlepí v pohodě ať jsou z "jakéhokoli" materiálu. U některých sérií na tom ale dobře nedrží PLA. Mě drží dobře všechno co tam tisknu a používám ji jako primární podložku.

Pak je saténový povrch a ten je něco mezi. Nezkoušel jsem ho, tak nemůžu referovat.

Re:3D tisk na levné tiskárně
« Odpověď #11 kdy: 04. 11. 2022, 18:18:12 »
Okolo toho je zrejme dost vedy. nebude to tak ze si kupim tlaciaren + material a tlacim. Zlakala ma cena, ale asi to plati aj pri 3D tlaciarnach, ze nie som taky bohaty aby som si musel kupovat lacne veci.
Ta mini prusa je uz 4x drahsia, takze na teraz sa budem venovat asi inym cinnostiam  ;D

Mudvy

Re:3D tisk na levné tiskárně
« Odpověď #12 kdy: 04. 11. 2022, 18:44:10 »
Tisk na 3D neni jako tisk papiru.

Pokud chcete tisknout tak musite mit schopnost vyrabet modely pro tisk. Pokud budete zavisli jen na tom co najdete na internetu je to pak dost limitujici.

Pak musite se naucit se slicerem a rozumet tomu co se v nem nastavuje a proc a co to pak ovlivnuje pri tisku.

Pak je konecne na rade manipulace s tiskarnou, hodne zalezi jak sikovne si ji sestavite a zkalibrujete. Pro nekoho kdo ma problem postavit lego pro deti to muze byt docela challenge.

Pak je dalsi vec udrzovat tiskarnu v top stavu, menit trisky, mazat loziska, napinat remeny proste pocitat s tim ze je to stroj a taky potrebuje udrzbu.

by_cx

  • ****
  • 290
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:3D tisk na levné tiskárně
« Odpověď #13 kdy: 04. 11. 2022, 23:35:16 »
Tisk na 3D neni jako tisk papiru.

Pokud chcete tisknout tak musite mit schopnost vyrabet modely pro tisk. Pokud budete zavisli jen na tom co najdete na internetu je to pak dost limitujici.

Pak musite se naucit se slicerem a rozumet tomu co se v nem nastavuje a proc a co to pak ovlivnuje pri tisku.

Pak je konecne na rade manipulace s tiskarnou, hodne zalezi jak sikovne si ji sestavite a zkalibrujete. Pro nekoho kdo ma problem postavit lego pro deti to muze byt docela challenge.

Pak je dalsi vec udrzovat tiskarnu v top stavu, menit trisky, mazat loziska, napinat remeny proste pocitat s tim ze je to stroj a taky potrebuje udrzbu.

To je nějaká blbost ne? Mám MK3S a Mini+. Pošlu tam model a tisknu. Ve sliceru vyberu profil tiskárny a změním maximálně infill. Výjimečně počet perimetrů nebo nastavení podpor. Na Mini+ jsem nedělal servis nikdy, na MK3S jen jednou - je trochu používanější. Ještě tu mám MK2S, kterou jsem několikrát čistil a měnil ložiska, ale nic složitého. Všechny tři fungují úplně bez problémů. Chci něco vytisknout, tak tisknu. Funguje to spolehlivěji než některé tiskárny na papír.

Btw: Všechno, co jsem se o tisku naučil, jsem se naučil z internetu, co je na tom limitujícího?

Mudvy

Re:3D tisk na levné tiskárně
« Odpověď #14 kdy: 05. 11. 2022, 08:45:43 »
Tisk na 3D neni jako tisk papiru.

Pokud chcete tisknout tak musite mit schopnost vyrabet modely pro tisk. Pokud budete zavisli jen na tom co najdete na internetu je to pak dost limitujici.

Pak musite se naucit se slicerem a rozumet tomu co se v nem nastavuje a proc a co to pak ovlivnuje pri tisku.

Pak je konecne na rade manipulace s tiskarnou, hodne zalezi jak sikovne si ji sestavite a zkalibrujete. Pro nekoho kdo ma problem postavit lego pro deti to muze byt docela challenge.

Pak je dalsi vec udrzovat tiskarnu v top stavu, menit trisky, mazat loziska, napinat remeny proste pocitat s tim ze je to stroj a taky potrebuje udrzbu.

To je nějaká blbost ne? Mám MK3S a Mini+. Pošlu tam model a tisknu. Ve sliceru vyberu profil tiskárny a změním maximálně infill. Výjimečně počet perimetrů nebo nastavení podpor. Na Mini+ jsem nedělal servis nikdy, na MK3S jen jednou - je trochu používanější. Ještě tu mám MK2S, kterou jsem několikrát čistil a měnil ložiska, ale nic složitého. Všechny tři fungují úplně bez problémů. Chci něco vytisknout, tak tisknu. Funguje to spolehlivěji než některé tiskárny na papír.

Btw: Všechno, co jsem se o tisku naučil, jsem se naučil z internetu, co je na tom limitujícího?

Tak to vam gratuluji. Mozna je to dnes snadnejsi zacit. Ja mel prvni tiskarnu v roce 2013 kdy byl prusa jeste v plenkach a lidi si je stavely a programovaly vlastnorucne. Tisk jsem prevazne z ABS. Profily na tisk nebyly bezne k mani a vsechno bylo metodou pokus omyl.

Asi jste me spatne pochopil. Limitujici je kdyz neumim vyrabet modely (napr v cadu) a jsem odkazany na to co najdu nekde na internetu.