Realita českých programátorských platů

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Realita českých programátorských platů
« Odpověď #30 kdy: 03. 11. 2022, 14:55:06 »
prej ze i lidi co neznaji teorii, udelali si par kurzu programovani na Youtube ale nemaji realne zkusenosti z praxe, casto na tyto mzdy dosahuji
Někde ty zkušenosti z praxe musí získat :)


by_cx

  • ****
  • 290
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Realita českých programátorských platů
« Odpověď #31 kdy: 03. 11. 2022, 15:19:37 »
Vývojář, který nezvládá komunikovat v angličtině? Jako pravda, v Brně jsem žasnul, že jsem s mou angličtinou sice obtesanou pár lety v zahraničí ale jinak nic moc mezi kolegy dost vyčníval, ale asi nějak tupě předpokládám, že je to základní znalost a v Praze mi to tak i celkem přijde.

A jinak jak řeší těch 80k na HPP, vašich 120k na IČ od těch jeho 80k hrubého na HPP nemá co se týká nákladů na jeho práci zase tak daleko. A 80k čistého od těch 150k na IČ.

Spousta lidí umí v angličtině číst a psát, ale neumí mluvit a nerozumí moc dobře mluvenému slovu. Základní znalost to je, ale pracovat 8h v české firmě a pak dalších 8h strávit v české rodině, to člověku úplně neotevírá možnost se naučit mluvit.

150k na IČ je pro mě ~120k čistého. Náklady na HPP pro tu firmu jsou samozřejmě vyšší, ale koukání jak to firma posílá státu mi rodinu nenakrmí :-)

Re:Realita českých programátorských platů
« Odpověď #32 kdy: 03. 11. 2022, 15:56:36 »
Spousta lidí umí v angličtině číst a psát, ale neumí mluvit a nerozumí moc dobře mluvenému slovu. Základní znalost to je, ale pracovat 8h v české firmě a pak dalších 8h strávit v české rodině, to člověku úplně neotevírá možnost se naučit mluvit.
Jo, přesně tenhle problém sám pociťuju.
Ze zákazníkem nemám problém anglicky komunikovat po mailu, psát dokumentaci, dělat certifikační testy, když se hodně snažím, tak něco projednat zvládnu i naživo 1:1, ale na online schůzce u zákazníka ve více lidech (mezinárodní obsazení) jsem prostě ztracený - a buď mě musí někdo zastoupit, nebo mi důležité dotazy na mě někdo z české pobočky překládá.
A už vím, že v mých 50+ to lepší nebude.
Asi bych potřeboval do brýlí něco jako je youtube automatický titulkovač mluvené řeči (nebo babylónskou rybku do ucha).  ;D

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Realita českých programátorských platů
« Odpověď #33 kdy: 03. 11. 2022, 16:00:46 »
Spousta lidí umí v angličtině číst a psát, ale […] nerozumí moc dobře mluvenému slovu.
Tohle platí pro Angličany a Američany v Irsku :) Jen Skotové se celkem chytaj. Paradoxně severní Irsko je v tomto horší než samostatný jih ostrova.

Re:Realita českých programátorských platů
« Odpověď #34 kdy: 03. 11. 2022, 16:16:50 »
Neuro-linguistic programming (NLP)

Ja se zeptam z pohledu z te druhe strany - toho nadsence a bastlire. Jak vypada ten podrumerny junior, ci bastlir? A vi ta slecna o programovani neco vic, nez jen seznam pozadavku a skilu, ktere by mel ten pripadny kandidat mit a zvladat? Rozhodne zvladnu vic, nez napsat cyklus a presto mam s firmami trochu jine zkusenosti.

Ano slecna ma s vyvojem nekolik let zkusenosti, a programovani rozumi. Jak rikam, prej ze i lidi co neznaji teorii, udelali si par kurzu programovani na Youtube ale nemaji realne zkusenosti z praxe, casto na tyto mzdy dosahuji
Myslim, že musela v posteli předvést něco naprosto neskutečného, že jí tohle žereš. ;D


Re:Realita českých programátorských platů
« Odpověď #35 kdy: 03. 11. 2022, 16:26:32 »
to je porad "naklady na praci"
velky firmy to neresi. ti jsou rady za kontraktory, ze je muzou kdykoli vyhodit, protoze na zakazce pro indicky offshore neni nic jisteho.
a predevsim, agentura ma na projektu vetsinou juniory, na kterych vydelava, ale nearshore seniori, ti jsou opravdu ztratovi (i.e. jsem prodavany za min nez mi plati").

Samozrejme pri tom pomysleni na cerveny cislo agentura seniory nemiluje, ale holt zbavit se jich nemuze.


Tezko rict, 4 roky v .NETu, 3 ruzny firmy, ikdyz ne novy technologie, mam ani ne 80k hpp a pridat nejde. Co jsem koukal na nabidky, tak mi prijde, ze to slo snad spis dolu.

Od recruiterů na LinkedIn jsem v první polovině roku nedostal méně jak 120k na IČ. [...] Nakonec jsem skončil s nabídkami 150k, 165k a 180k na IČ. Pokud zvládáš komunikovat v angličtině, tak se dá na tyhle peníze sáhnout i bez sbírání dekády zkušeností.

Vývojář, který nezvládá komunikovat v angličtině? Jako pravda, v Brně jsem žasnul, že jsem s mou angličtinou sice obtesanou pár lety v zahraničí ale jinak nic moc mezi kolegy dost vyčníval, ale asi nějak tupě předpokládám, že je to základní znalost a v Praze mi to tak i celkem přijde.

A jinak jak řeší těch 80k na HPP, vašich 120k na IČ od těch jeho 80k hrubého na HPP nemá co se týká nákladů na jeho práci zase tak daleko. A 80k čistého od těch 150k na IČ.

D.A. Tiger

  • ****
  • 486
  • Tygr, který žere tučňáka ;-)
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Realita českých programátorských platů
« Odpověď #36 kdy: 03. 11. 2022, 16:28:15 »
Ja se zeptam z pohledu z te druhe strany - toho nadsence a bastlire. Jak vypada ten podrumerny junior, ci bastlir? A vi ta slecna o programovani neco vic, nez jen seznam pozadavku a skilu, ktere by mel ten pripadny kandidat mit a zvladat? Rozhodne zvladnu vic, nez napsat cyklus a presto mam s firmami trochu jine zkusenosti.

Ano slecna ma s vyvojem nekolik let zkusenosti, a programovani rozumi. Jde o to, ze samozrejme jeji provize zalezi na tom, zda si tam toho zamestnance po zkusebce nechaji, a kolik se ji podari mu vyhadat mzdu. Samozrejme ma i zpetnou vazbu na zamestnance, takze jeji informace jsou relevantni. Jak rikam, prej ze i lidi co neznaji teorii, udelali si par kurzu programovani na Youtube ale nemaji realne zkusenosti z praxe, casto na tyto mzdy dosahuji

D.A. Tiger

  • ****
  • 486
  • Tygr, který žere tučňáka ;-)
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Realita českých programátorských platů
« Odpověď #37 kdy: 03. 11. 2022, 17:17:23 »
Omlouvam se za ten predesly prispevek. Omylem jsem klikl na odeslat.


Ano slecna ma s vyvojem nekolik let zkusenosti, a programovani rozumi. Jde o to, ze samozrejme jeji provize zalezi na tom, zda si tam toho zamestnance po zkusebce nechaji, a kolik se ji podari mu vyhadat mzdu. Samozrejme ma i zpetnou vazbu na zamestnance, takze jeji informace jsou relevantni. Jak rikam, prej ze i lidi co neznaji teorii, udelali si par kurzu programovani na Youtube ale nemaji realne zkusenosti z praxe, casto na tyto mzdy dosahuji

Ja tu slecnu s nejvetsi pravdepodobnosti, neznam, tak nemuzu rici. Ale muzu nabidnout pohled z ty druhy strany.

V zkratce, uz to je nejakych 20 let, co jsem navrhl a implementoval svou prvni tridu v C++. Od ty doby me ten jazyk uplne uchvatil a drtivou vetsinu kodu co jsem kdy napsal, tak je prave v C++. Mam i Github repositar. Zalozil jsem ho nekdy pred tremi roky a donedavna moc jsem se o nej nestaral. Pro me za me by ani Github existovat nemusel (a pokud, pokukoval jsem po konkurecnim Sourceforge). Dulezity bylo, ze je tam nejaky kod na ukazku. Az pred nedavnou dobou me znamy trochu promluvil do duse a ja si rekl "Co uz, kdyz ho mam..." a tak tam cpu postupne sve projekty (momentalne jich je sedm, i s dvema, ktere jsem uz uzavrel, ) a posilam komity z tech na kterych aktualne pracuji. Dneska za tu dobu nejvic pracuji s C++, BASHem a Lua, trochu, okrajove, nesmele koketuji s jazykem Vala.

Ano anglictina je u me velky problem, i presto, ze sam vidim ze za posledni dobu jsem udelal pokroky, na super pokec to fakt neni. Je to divny, ale ja jsem na reci totalne tupej (i kdyz najdou se takovy, kteri tvrdi, ze to je blbost. Ale v mym veku uz bych mel vedet co davam a co ne). Holt nikdo nemuze byt dokonalej...

Oslovil jsem v prubehu casu cca 15 spolecnosti. Z nich cca jen ctyri si me trochu prokleply. Minimalne ve dvou z nich mi rekli, za na juniora mam,  v jedne jsem mel pocit, ze manager vaha, ale sam me upozornil, ze nejvetsi problem je u me prave slaba anglictina. 

V ostatnich pripadech me rovnou odmitli, nebo (cca ve dvou) se ani neobtezovali me poslat do pr**.

Takove zajimave postrehy:
V jedne firme mi na rovinu, rekli, ze si nemam myslet, ze si u nich jen tak dodelam vyskou. Uprime, mi spadla celist az na zem.

Jinde se odehral tento dialog:
-- "A to si ty programy pisete a kompilujete sam?"
- "Ano. Dokonce si je navrhuji, testuji a debuguji sam.", odpovidam s tim nejpratelstejsim usmevem, v duchu mi vsak bezelo: "Ne, kamo, ja si ze sveho platu asi muzu dovolit to zadat nebo odsourcovat nejaky firme, aby to za me udelali oni, a ted tu delam machra! .... Ach jo, :( ".
 
Diky kamosovi, co me dokopal zacit valit na Github, jsem zacal delat taky to, ze po ukonceni vyberka si napisu o nejaky podrobnejsi shodnoceni. Vzdycky pisou, ze "presto, ze v zaslanych materialech nachazime spoustu zajimavych zkusenosti....", se nakonec dozvim, ze maji zajem o nekoho s formalnim vzdelanim,  nebo aspon s praxi a podle komitu na mem githabu pochybuji, o tom, ze by me to vubec bavilo... Ale sledujte nase nabidky a nevahejte nas oslovit, kdyby Vas neco zaujalo. O projektech ani slovo. O zajimavych "zkusenostech v mych materialech" teke ne. Tak na co jsem se sakra s tim Githubem zakladal? Aby bylo hned videt, ze na to nemam tolik casu, kolik bych si sam pral?

Narazil jsem taky na inzerat "Hledame nadsenyho programatora v C++. Plat 80 - 120K". Nekdy v Cervnu. Nedavno jsem na nej narazil zas. Stejna spolecnost, stejny headhunter. To fakt za ctyri mesice nesehnali? To jsou tak narocni, nebo ta prace tak stoji za....?

At to nejak shrnu. Bylo by toho mnohem vic, ale to by vydalo na roman, a ja sam se necitim moc "komfortne", kdyz to pisu.

Za me, sen o tom, ze se z Popelky stane princezna, je sice super, ale je to pohadka. Ma sice smysl se ji snazit nejak naplnit, ale ja se rozhodl, ze se na to nebudu nijak upinat. Cas od casu jeste nejaky ten zivotopis odeslu - pokud me neco zaujme - ale nic uz od toho neocekavam. Ale co kdyby...
« Poslední změna: 03. 11. 2022, 17:25:29 od D.A. Tiger »

D.A. Tiger

  • ****
  • 486
  • Tygr, který žere tučňáka ;-)
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Realita českých programátorských platů
« Odpověď #38 kdy: 03. 11. 2022, 17:30:27 »
Byt programator je drina a hodne lidi co vidam na pohovorech junioru jsou spis nadsenci co si vysnili tuhle praci.

To nepochybne je. Ale ukazte mi praci, ktera neni. Takovou, ktera cloveka opravdu uzivi a neni drina. Ja se na vsechno co ted delam vykvaknu a pujdu ji delat. Ono byt i uspesny a radny gauner je taky drina....

Re:Realita českých programátorských platů
« Odpověď #39 kdy: 03. 11. 2022, 17:43:22 »
sorry, ale ja si myslim, ze to proste ten trh moc nechapes. a pokud pulku tehle komunikace dopustis, tajk je jasne, ze si firmy na tebe dovoli kdeco.

1/poprve, po tech letech se ptas firem, jeslti si junior? kazdej kdo neni senior, je junior. kazdej ind, co ma vic nez 2 roky, je dle nich senior. POkud ma 5 let zkusenosti, tak ho prezentuji, jak by mel vyresit svetove problemy lidstva.

2/ je absolutene normalni, ze ta pozice tam visi.v rade pripadu ta pozice nexistuje. bud "jeste ne", protoze to agenture firma dala vedet ze ji BUDOU otevirat. Nebo nikdy v korektni forme neexistovala a nebyla slibena, proste si jen firma stosuje databazi a jo, stoji jim to za "ztratu" casu.
Zrovna vcera jsem kamosovi vysvetlil, at se proboha vy** na firmicku XY, oni klidne tech 3-5 kol interview udelaji, vyjednaji penize, potom utichnout na nekolik mesicu a pokud je clovek hodne agresivni, tak je dotlaci k priznani, ze ta role nikdy neexistovala ale ze je hodne pravdepodobne, ze se nekdo behem roku ozve z poptavkou.
firma XY to udelala nekolika lidem v mym okoli, mne taky.

3/vzdej chozeni po firmach, nema na to dost zkusenosti a nervu.nech to udelat nejakyho pasaka, si necha 20%, ale vsechno to osefuje and bude smerovat komunikaci.




Omlouvam se za ten predesly prispevek. Omylem jsem klikl na odeslat.


Ano slecna ma s vyvojem nekolik let zkusenosti, a programovani rozumi. Jde o to, ze samozrejme jeji provize zalezi na tom, zda si tam toho zamestnance po zkusebce nechaji, a kolik se ji podari mu vyhadat mzdu. Samozrejme ma i zpetnou vazbu na zamestnance, takze jeji informace jsou relevantni. Jak rikam, prej ze i lidi co neznaji teorii, udelali si par kurzu programovani na Youtube ale nemaji realne zkusenosti z praxe, casto na tyto mzdy dosahuji

Ja tu slecnu s nejvetsi pravdepodobnosti, neznam, tak nemuzu rici. Ale muzu nabidnout pohled z ty druhy strany.

V zkratce, uz to je nejakych 20 let, co jsem navrhl a implementoval svou prvni tridu v C++. Od ty doby me ten jazyk uplne uchvatil a drtivou vetsinu kodu co jsem kdy napsal, tak je prave v C++. Mam i Github repositar. Zalozil jsem ho nekdy pred tremi roky a donedavna moc jsem se o nej nestaral. Pro me za me by ani Github existovat nemusel (a pokud, pokukoval jsem po konkurecnim Sourceforge). Dulezity bylo, ze je tam nejaky kod na ukazku. Az pred nedavnou dobou me znamy trochu promluvil do duse a ja si rekl "Co uz, kdyz ho mam..." a tak tam cpu postupne sve projekty (momentalne jich je sedm, i s dvema, ktere jsem uz uzavrel, ) a posilam komity z tech na kterych aktualne pracuji. Dneska za tu dobu nejvic pracuji s C++, BASHem a Lua, trochu, okrajove, nesmele koketuji s jazykem Vala.

Ano anglictina je u me velky problem, i presto, ze sam vidim ze za posledni dobu jsem udelal pokroky, na super pokec to fakt neni. Je to divny, ale ja jsem na reci totalne tupej (i kdyz najdou se takovy, kteri tvrdi, ze to je blbost. Ale v mym veku uz bych mel vedet co davam a co ne). Holt nikdo nemuze byt dokonalej...

Oslovil jsem v prubehu casu cca 15 spolecnosti. Z nich cca jen ctyri si me trochu prokleply. Minimalne ve dvou z nich mi rekli, za na juniora mam,  v jedne jsem mel pocit, ze manager vaha, ale sam me upozornil, ze nejvetsi problem je u me prave slaba anglictina. 

V ostatnich pripadech me rovnou odmitli, nebo (cca ve dvou) se ani neobtezovali me poslat do pr**.

Takove zajimave postrehy:
V jedne firme mi na rovinu, rekli, ze si nemam myslet, ze si u nich jen tak dodelam vyskou. Uprime, mi spadla celist az na zem.

Jinde se odehral tento dialog:
-- "A to si ty programy pisete a kompilujete sam?"
- "Ano. Dokonce si je navrhuji, testuji a debuguji sam.", odpovidam s tim nejpratelstejsim usmevem, v duchu mi vsak bezelo: "Ne, kamo, ja si ze sveho platu asi muzu dovolit to zadat nebo odsourcovat nejaky firme, aby to za me udelali oni, a ted tu delam machra! .... Ach jo, :( ".
 
Diky kamosovi, co me dokopal zacit valit na Github, jsem zacal delat taky to, ze po ukonceni vyberka si napisu o nejaky podrobnejsi shodnoceni. Vzdycky pisou, ze "presto, ze v zaslanych materialech nachazime spoustu zajimavych zkusenosti....", se nakonec dozvim, ze maji zajem o nekoho s formalnim vzdelanim,  nebo aspon s praxi a podle komitu na mem githabu pochybuji, o tom, ze by me to vubec bavilo... Ale sledujte nase nabidky a nevahejte nas oslovit, kdyby Vas neco zaujalo. O projektech ani slovo. O zajimavych "zkusenostech v mych materialech" teke ne. Tak na co jsem se sakra s tim Githubem zakladal? Aby bylo hned videt, ze na to nemam tolik casu, kolik bych si sam pral?

Narazil jsem taky na inzerat "Hledame nadsenyho programatora v C++. Plat 80 - 120K". Nekdy v Cervnu. Nedavno jsem na nej narazil zas. Stejna spolecnost, stejny headhunter. To fakt za ctyri mesice nesehnali? To jsou tak narocni, nebo ta prace tak stoji za....?

At to nejak shrnu. Bylo by toho mnohem vic, ale to by vydalo na roman, a ja sam se necitim moc "komfortne", kdyz to pisu.

Za me, sen o tom, ze se z Popelky stane princezna, je sice super, ale je to pohadka. Ma sice smysl se ji snazit nejak naplnit, ale ja se rozhodl, ze se na to nebudu nijak upinat. Cas od casu jeste nejaky ten zivotopis odeslu - pokud me neco zaujme - ale nic uz od toho neocekavam. Ale co kdyby...

L..

  • ****
  • 302
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Realita českých programátorských platů
« Odpověď #40 kdy: 03. 11. 2022, 17:57:32 »
V zkratce, uz to je nejakych 20 let, co jsem navrhl a implementoval svou prvni tridu v C++...

No... Člověk tak nějak po čtyřicítce (odhaduji). S nepříliš použitelnou angličtinou. Bez relevantního vzdělání. Jehož jediná praxe za 20 let je sedm projektů, každý o zhruba deseti CPP souborech (odhaduji podle těch projektů, co jsou na GitHubu). Nic ve zlém, mě ty reakce firem přijdou adekvátní.

D.A. Tiger

  • ****
  • 486
  • Tygr, který žere tučňáka ;-)
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Realita českých programátorských platů
« Odpověď #41 kdy: 03. 11. 2022, 18:25:02 »

No... Člověk tak nějak po čtyřicítce (odhaduji). S nepříliš použitelnou angličtinou. Bez relevantního vzdělání. Jehož jediná praxe za 20 let je sedm projektů, každý o zhruba deseti CPP souborech (odhaduji podle těch projektů, co jsou na GitHubu). Nic ve zlém, mě ty reakce firem přijdou adekvátní.

V pohode, a odhad mate spravny. Aspon mi pisete konkretni nazory, konkretni postrehy, byt ty ... rekneme takove, ktere vyzneji negativne, misto nic nerikajicich frazi.

Jak jsem psal, u sedmi nezustane. Urcite jste si vsiml, ze ta aktivita tam vzrostla nedavno. Proc to jsem uz psal

Tak jako tak, moje reakce byla na to, ze bastliri (nekde, hadam, ze asi v Praze), kteri udajne neumi nic, maji plat jako seniori. Ja si nemyslim, ze by se dalo rict, ze bych neumel uplne nic. Ale vlastnich zkusenosti neverim tomu, ze takovy lidi k tomu vubec pusti. A kdyz se dostanou na juniorskou pozici, tak maji podle me sakra stesti (mozna skoro zazrak) a urcite to neni pravidlo - jak to mohlo vyznit od puvodniho tazatele.  To byl cely smysl toho sahodlouhyho romanku :)
« Poslední změna: 03. 11. 2022, 18:28:34 od D.A. Tiger »

Mudvy

Re:Realita českých programátorských platů
« Odpověď #42 kdy: 03. 11. 2022, 18:38:45 »
Byt programator je drina a hodne lidi co vidam na pohovorech junioru jsou spis nadsenci co si vysnili tuhle praci.

To nepochybne je. Ale ukazte mi praci, ktera neni. Takovou, ktera cloveka opravdu uzivi a neni drina. Ja se na vsechno co ted delam vykvaknu a pujdu ji delat. Ono byt i uspesny a radny gauner je taky drina....

Drina je to pro lidi co na to nemaji talent ale snazi se sveho snu drzet zuby nehty.

Dospel jsem do nazoru ze nezalezi na jazyku jaky kandidat umi nebo chce se ucit, pro me je programovaci jazyk lopata co chytnu do ruky a nahazu s ni tu hromadu co mi nekdo pripravil.

Dulezutejsi pro tuhle profesi je schopnost dokazat pochopit zadani a umet si predstavit reseni. A umet si pak materializovat tu moji lopatu. Nebo spis umet tu lopatu materializovat pro jine.

Zaroven mi take vadi predstava junioru, ze dostanou vsechny informace co nejsou psane na stribrnem podnosu a oni jen pak naklepou to co jim ten zkusenejsi rekl bez toho, aby vubec vedeli proc to delaji.

a6b

  • ***
  • 119
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Realita českých programátorských platů
« Odpověď #43 kdy: 03. 11. 2022, 19:49:47 »
Byt programator je drina a hodne lidi co vidam na pohovorech junioru jsou spis nadsenci co si vysnili tuhle praci.

To nepochybne je. Ale ukazte mi praci, ktera neni. Takovou, ktera cloveka opravdu uzivi a neni drina. Ja se na vsechno co ted delam vykvaknu a pujdu ji delat. Ono byt i uspesny a radny gauner je taky drina....

Drina je to pro lidi co na to nemaji talent ale snazi se sveho snu drzet zuby nehty.

Dospel jsem do nazoru ze nezalezi na jazyku jaky kandidat umi nebo chce se ucit, pro me je programovaci jazyk lopata co chytnu do ruky a nahazu s ni tu hromadu co mi nekdo pripravil.

Dulezutejsi pro tuhle profesi je schopnost dokazat pochopit zadani a umet si predstavit reseni. A umet si pak materializovat tu moji lopatu. Nebo spis umet tu lopatu materializovat pro jine.

Zaroven mi take vadi predstava junioru, ze dostanou vsechny informace co nejsou psane na stribrnem podnosu a oni jen pak naklepou to co jim ten zkusenejsi rekl bez toho, aby vubec vedeli proc to delaji.

a me zas stve, ze me napadne x ruznych reseni a pak nevim, ktere pouzit.

L..

  • ****
  • 302
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Realita českých programátorských platů
« Odpověď #44 kdy: 03. 11. 2022, 19:53:00 »
a me zas stve, ze me napadne x ruznych reseni a pak nevim, ktere pouzit.

No to je právě ta inženýrská programátorská dovednost, vybrat to nejvhodnější pro danou situaci :-)