Zvýšení hodinovky

Re:Zvýšení hodinovky
« Odpověď #15 kdy: 25. 10. 2022, 13:28:10 »
Naprosto presne, plytvani obou stran. Nenavidim. Ale ocividne je to casto nevyhnutelne.

Reknu si o penize, delsi extenzi nebo naznacim, ze jsou jine nabidky...
O to vic jsou namotivovani hledat alternativu(idealne interni), protoze taky chteji mit kryty zada. (takze delaji totez nekomu jinemu).

I kdyz ta alternativa zdaleka neni tak schopna a nezna zakaznikuv system, je to fuk. U velkych projektu to zakaznik spolkne (se mu rekne, ze to proste nastalo) a nakonec je i zvykly.
Navic i diky tomu, ze mu tam agentura rotuje lidi, aby si vycvicila vlastni lidi.(to si ale spis troufaji na nedulezity zakazniky, treba ty cesky).

Jsem letos u sebe a kolegu zazil... az beda.

P.S.
U velkych indickych firem jsou uz zakaznici tak zvykly na to, ze to bude katastrofa, ale za hubicku, ze spolknou ledacos. A holt "jsme zase po pul roce toho experta ztratili"
Jsem mel POC urovne "CIO osobne sleduje" (firma kategorie > 100 000 zamestnancu) a po takove  rotaci (mozna nucene, mozna ne) jsem dostal 2x SME, ktery byly triple certifikovany, ale doslova nikdy vzivote se nezalogovali do takoveho systemu.



A tohle je samozřejmě taky správná myšlenka. Jen se mi nechce při všech starostech a povinnostech co mám běhat po pohovorech, abych je pak odmítl, protože mi firma přidá a já jinam nepůjdu. To je plýtvání časem obou stran.

Vidím, že názory na tohle jsou velmi různé. Stalo se někomu, že by s vámi chtěli ukončit spolupráci potom, co jste si řekli o víc peněz? Volba by pak sice byla jasná, ale byl by to další stres. Asi nezbývá než to zkusit a věřit, že ve mně vidí dostatečný přínos...


Re:Zvýšení hodinovky
« Odpověď #16 kdy: 25. 10. 2022, 13:56:27 »
Naprosto presne, plytvani obou stran. Nenavidim. Ale ocividne je to casto nevyhnutelne.

Reknu si o penize, delsi extenzi nebo naznacim, ze jsou jine nabidky...
O to vic jsou namotivovani hledat alternativu(idealne interni), protoze taky chteji mit kryty zada. (takze delaji totez nekomu jinemu).

I kdyz ta alternativa zdaleka neni tak schopna a nezna zakaznikuv system, je to fuk. U velkych projektu to zakaznik spolkne (se mu rekne, ze to proste nastalo) a nakonec je i zvykly.
Navic i diky tomu, ze mu tam agentura rotuje lidi, aby si vycvicila vlastni lidi.(to si ale spis troufaji na nedulezity zakazniky, treba ty cesky).

Jsem letos u sebe a kolegu zazil... az beda.

P.S.
U velkych indickych firem jsou uz zakaznici tak zvykly na to, ze to bude katastrofa, ale za hubicku, ze spolknou ledacos. A holt "jsme zase po pul roce toho experta ztratili"
Jsem mel POC urovne "CIO osobne sleduje" (firma kategorie > 100 000 zamestnancu) a po takove  rotaci (mozna nucene, mozna ne) jsem dostal 2x SME, ktery byly triple certifikovany, ale doslova nikdy vzivote se nezalogovali do takoveho systemu.



A tohle je samozřejmě taky správná myšlenka. Jen se mi nechce při všech starostech a povinnostech co mám běhat po pohovorech, abych je pak odmítl, protože mi firma přidá a já jinam nepůjdu. To je plýtvání časem obou stran.

Vidím, že názory na tohle jsou velmi různé. Stalo se někomu, že by s vámi chtěli ukončit spolupráci potom, co jste si řekli o víc peněz? Volba by pak sice byla jasná, ale byl by to další stres. Asi nezbývá než to zkusit a věřit, že ve mně vidí dostatečný přínos...

Troufnu si říct, že interní náhradu nemají... Leda tak naložit víc práce všem ostatním, což je spíše nereálné. Takže buď by museli hledat nebo by se vývoj zpomalil. Asi drobná výhoda pro mě.
Další drobná výhoda je, že z dob minulých mi zbyl melouch, který by mě asi na přechodné období pář měsíců (kdyby mě poslali k šípku, hned poté co bych se zeptal) zabavil a uživil. Nicméně by to stále obnášelo jiné nepříjemnosti.

Co myslíte o té formě požádání o zvýšení? S ohledem na to že osobní setkání se šéfem bývají spíše hektická a ne příliš častá. Jakožto programátor samozřejmě jsem tvor stydlivý a písemný projev je mi bližší, ale v tomhle případě nevím...

by_cx

  • ****
  • 290
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zvýšení hodinovky
« Odpověď #17 kdy: 25. 10. 2022, 14:32:34 »
Co myslíte o té formě požádání o zvýšení?

Já to nikdy písemně neřešil, jen jsem se zeptal, když byla příležitost. Nikdy mě za to nikdo nechtěl vyhodit. Nejhorší, co se může stát je, že ti řekne ne. Pohádky o tom, že si zaučuješ náhradu, jsou taky nesmysl. Ten člověk do toho zapluje s tebou nebo bez tebe, protože mu nic jiného nezbyde.

Vůbec si nedělej starosti o čas druhé strany při pohovoru. Oni ten tvůj taky moc neřeší. Když jsou jóó hodní, tak dostaneš voucher na Amazon.

xPoli

Re:Zvýšení hodinovky
« Odpověď #18 kdy: 25. 10. 2022, 14:37:55 »
Jako OSVČ diverzifikuju, tzn. i když mě jeden zákoš umí vytížit na 100%, nespoléhám na to. Aktuálně dělím čas mezi 3. Každý z nich ví, že pro ně nemám 100% času. Každý z nich ví, že nemá tolik provazu, za který by tahali, aby si mohli diktovat podmínky a já na všechny kývnul, protože o ně nemůžu přijít.

Navýšení cen řeším vždy osobně, vždy s nějakým předstihem a vždy jsem připraven na nějaký kompromis - např. stávající projekty dojedou za stávající cenu i kdyby se to protáhlo za termín zdražení atp. Zatím se to daří udržovat tak, že tam, kde spolupráce pokračuje, tam je to win-win. Ani přes win-win vztahy ne každý projekt vyjde hezky a v černých, někde to vyšlo i hodně do mínusu, ale zase je tam rozšíření skill-setu, takže investice do budoucna. A nejpoholnější je oznámení navýšení poslednímu - ostatní už kývli, jestli chceš zachovat nějaký podíl z mého času, tak to bude za tolik.

Nahrazení interním nováčkem za půlku už jsem taky zažil, ale díky širšímu rozkročení mi to vůbec nevadilo, prostě spolupráce na tuhle stranu skončila. Nemá cenu se podbízet cenou a pak se drbat za uchem, že to dělám vlastně zadarmo.

BoneFlute

  • *****
  • 1 981
    • Zobrazit profil
Re:Zvýšení hodinovky
« Odpověď #19 kdy: 25. 10. 2022, 15:40:28 »
za 10 let si nevybavuji, kdy se podarilo uspesne vyjednat vyrazne zvyseni penez.
vzdy jen prechodem jinam.
Neměl jsem s tím problém. Domluvil jsem si schůzku, slušně si pokecali, požádal jsem o zvýšení o 60%, nechali si to promyslet, schválili mi to.
Všechno je o lidech. Na slušný funguje slušnost, na gaunery nefunguje nic.


BoneFlute

  • *****
  • 1 981
    • Zobrazit profil
Re:Zvýšení hodinovky
« Odpověď #20 kdy: 25. 10. 2022, 15:52:14 »
Co myslíte o té formě požádání o zvýšení? S ohledem na to že osobní setkání se šéfem bývají spíše hektická a ne příliš častá. Jakožto programátor samozřejmě jsem tvor stydlivý a písemný projev je mi bližší, ale v tomhle případě nevím...
Vždycky osobně. Jde o peníze, citlivé téma. A tady není důvod stahovat šéfa na své zvyky, naopak, je vhodné projevit trochu respektu.

Re:Zvýšení hodinovky
« Odpověď #21 kdy: 25. 10. 2022, 19:48:28 »
Co myslíte o té formě požádání o zvýšení? S ohledem na to že osobní setkání se šéfem bývají spíše hektická a ne příliš častá. Jakožto programátor samozřejmě jsem tvor stydlivý a písemný projev je mi bližší, ale v tomhle případě nevím...
o co jednoduseji se ti to bude psat o to jednoduseji se to jemu bude "zahazovat do kose".
Děkuji za možnost editace příspěvku.

BoneFlute

  • *****
  • 1 981
    • Zobrazit profil
Re:Zvýšení hodinovky
« Odpověď #22 kdy: 25. 10. 2022, 20:04:05 »
Co myslíte o té formě požádání o zvýšení? S ohledem na to že osobní setkání se šéfem bývají spíše hektická a ne příliš častá. Jakožto programátor samozřejmě jsem tvor stydlivý a písemný projev je mi bližší, ale v tomhle případě nevím...
o co jednoduseji se ti to bude psat o to jednoduseji se to jemu bude "zahazovat do kose".
Hehe, dobře shrnuto.

Re:Zvýšení hodinovky
« Odpověď #23 kdy: 25. 10. 2022, 21:10:01 »
jako osvc na delsi spolupraci chces spis ramcovou objednavku a ve smlouve resit jak dlouho dopredu informovat protistranu kdyz to jednomu prestane vyhovovat.
pak se to probira dost snadno.
zdrazuju - je to ok, nebo spolupracujem poslednich x mes?
samo vzdycky osobne a je fer rict u zadosti o schuzku, co se bude probirat.
zatim se mi nestalo ze bychom se nedohodli. lidi je malo a prace hodne :)

Re:Zvýšení hodinovky
« Odpověď #24 kdy: 26. 10. 2022, 07:49:05 »
Co myslíte o té formě požádání o zvýšení? S ohledem na to že osobní setkání se šéfem bývají spíše hektická a ne příliš častá. Jakožto programátor samozřejmě jsem tvor stydlivý a písemný projev je mi bližší, ale v tomhle případě nevím...
o co jednoduseji se ti to bude psat o to jednoduseji se to jemu bude "zahazovat do kose".
Imho..jak se to napíše je skoro jedno. Spíše bude záležet, jestli daný člověk bude mít finance/bude chtít přidat nebo jestli to bude i jeho problém.

Re:Zvýšení hodinovky
« Odpověď #25 kdy: 26. 10. 2022, 08:47:47 »
Co myslíte o té formě požádání o zvýšení? S ohledem na to že osobní setkání se šéfem bývají spíše hektická a ne příliš častá. Jakožto programátor samozřejmě jsem tvor stydlivý a písemný projev je mi bližší, ale v tomhle případě nevím...
o co jednoduseji se ti to bude psat o to jednoduseji se to jemu bude "zahazovat do kose".
Co myslíte o té formě požádání o zvýšení? S ohledem na to že osobní setkání se šéfem bývají spíše hektická a ne příliš častá. Jakožto programátor samozřejmě jsem tvor stydlivý a písemný projev je mi bližší, ale v tomhle případě nevím...
Vždycky osobně. Jde o peníze, citlivé téma. A tady není důvod stahovat šéfa na své zvyky, naopak, je vhodné projevit trochu respektu.

Máte pravdu. Obecně je trochu problém v mém případě vychytat chvíli, kdy na to osobně budem mít čas a soukromí. Ale nějak to bude muset jít. Zůstává otázka zda argumentovat primárně svým přínosem popř. inflací, konkurenčními nabídkami.. nebo v rámci přátelských vztahů zmínit i ten osobní faktor.

Re:Zvýšení hodinovky
« Odpověď #26 kdy: 26. 10. 2022, 09:01:06 »
jestli ti muzu poradit tak nic nevychytavej a normalne pozadej o kratkou schuzku v terminu ktery se hodi chlebodarci.
co se tyce argumentace - neni lepsi proste rict, ze jinak pujdes tam kde daj vic, nez se zamotavat do vyvratitelnych argumentu?

BoneFlute

  • *****
  • 1 981
    • Zobrazit profil
Re:Zvýšení hodinovky
« Odpověď #27 kdy: 26. 10. 2022, 16:03:39 »
jestli ti muzu poradit tak nic nevychytavej a normalne pozadej o kratkou schuzku v terminu ktery se hodi chlebodarci.
co se tyce argumentace - neni lepsi proste rict, ze jinak pujdes tam kde daj vic, nez se zamotavat do vyvratitelnych argumentu?
Přesně!

Buď budeš působit jako člověk, který přináší problém v tom, že chce přidat na hodinovce.
Nebo budeš působit jako člověk, který přináší riziko do firmy, je vyčůránek, chce peníze, ale nechce makat, furt s něčím otravuje, má podivné nápady...

Re:Zvýšení hodinovky
« Odpověď #28 kdy: 26. 10. 2022, 17:30:15 »
Skvela diskuse. Ujasnit si priority a pak normalne jit za svym obchodnim partnerem a rict na rovinu tve sluzby budou drazsi. Na to jestli chces zvysit cenu kvuli knowledge, inflaci, devkam, chlastu nebo koksu ti kadi pes, tvuj obchodni partner budto akceptuje tvuj pozadavek nebo ne. Mozna si nech prostor k vyjednavani ale v dnesni dobe bych se s tim moc nezdrzoval, nabidek v IT je dostatek. Samozrejme zalezi i na existujici smlouve.

Re:Zvýšení hodinovky
« Odpověď #29 kdy: 26. 10. 2022, 18:46:11 »
jestli ti muzu poradit tak nic nevychytavej a normalne pozadej o kratkou schuzku v terminu ktery se hodi chlebodarci.
co se tyce argumentace - neni lepsi proste rict, ze jinak pujdes tam kde daj vic, nez se zamotavat do vyvratitelnych argumentu?
Přesně!

Buď budeš působit jako člověk, který přináší problém v tom, že chce přidat na hodinovce.
Nebo budeš působit jako člověk, který přináší riziko do firmy, je vyčůránek, chce peníze, ale nechce makat, furt s něčím otravuje, má podivné nápady...


Máte pravdu. Sebrat odvahu a zeptat se narovinu bude nejlepší. Blížící se nový rok se nabízí jako vhodný termín odkdy.

Skvela diskuse. Ujasnit si priority a pak normalne jit za svym obchodnim partnerem a rict na rovinu tve sluzby budou drazsi. Na to jestli chces zvysit cenu kvuli knowledge, inflaci, devkam, chlastu nebo koksu ti kadi pes, tvuj obchodni partner budto akceptuje tvuj pozadavek nebo ne. Mozna si nech prostor k vyjednavani ale v dnesni dobe bych se s tim moc nezdrzoval, nabidek v IT je dostatek. Samozrejme zalezi i na existujici smlouve.

Jsem rád že třeba diskuze pomůže i dalším v podobné pozici. Jen mi fakt nesedí ten "obchodní partner", takový vztah jsem měl předtím a do nějaké míry trvá formou melouchu na večery. Ale v té současné firmě je to prostě spíš  blízké zaměstnaneckému poměru a tipuju že to tak má většina OSVČ programátorů. Zaměstnavatel ušetří, já mám víc, tak nějak za to respektuju, že bych v té práci měl být každý den a na oplátku firma proplatí dovolenou, konferenci a tak.  Mám nějaké důvody proč bych v další firmě HPP i preferoval, ale není to nutné hned, teď budu raději když klapne dohoda v současné.