Rozšířitelná meteostanice

none_

  • ***
  • 100
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Rozšířitelná meteostanice
« kdy: 22. 10. 2022, 20:53:25 »
Zdravim. Nemate nekdo tip na jednoduchou meteostanici, ktera by zvladla zobrazit vice cidel?

Predstavoval bych si centralni stanici a pak externi cidla podobna tem treba od Sencoru za 150,-, ktery meri teplotu a vlhkost. Chtel bych jedno na mistnost a venkovni, takze treba 6+centrala.

Existuje neco takoveho v levnejsi cennove kategorii? Nepotrebuji prumyslovou kvalitu.

Popripade neco postavit na polohotovem reseni (RaspberryPi)?

Diky za tipy
« Poslední změna: 23. 10. 2022, 13:08:48 od Petr Krčmář »


Re:Rozsiritelna meteostanice
« Odpověď #1 kdy: 22. 10. 2022, 22:09:39 »
ja bych sel do dht11 a esp32 na cidla. urco na to bude uz neco hotovyho.
sbirat do zabbixe, protoze uz mi bezi a trochu s nim umim ale moznosti je dost. zkus nadhodi jaky technologie jsou ti blizky a dustanes presnejsi odporuceni..

none_

  • ***
  • 100
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rozsiritelna meteostanice
« Odpověď #2 kdy: 22. 10. 2022, 22:28:24 »
Java, javascript a nouzove php. :-D

Pokud jde o hardware, tak jsem temer panic... Proto jsem se taky ptal idealne po necem hotovem.

none_

  • ***
  • 100
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rozsiritelna meteostanice
« Odpověď #3 kdy: 22. 10. 2022, 22:38:54 »
Jako takovehle C zvladnu v pohodě, ale zapojenim Arduina se vysledna cena na jedno cidlo zvedne aspon na 1000.
https://www.hwkitchen.cz/navody-hwkitchen/jak-pracovat-se-senzory-dht22-a-dht11-arduino-navody/

Coz je o trochu vic nez 150kc za cidlo z alzy.

_Jenda

  • *****
  • 1 592
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Rozsiritelna meteostanice
« Odpověď #4 kdy: 23. 10. 2022, 06:03:10 »
Arduina se musí kupovat neoriginální z Číny.

Z dotazu mi není jasné jestli to musí být bezdrátové a na baterky.

Jedna z možností je koupit nějaká bezdrátová čidla co jdou přijímat pomocí https://github.com/merbanan/rtl_433. Konkrétní ti ale neporadím. Přímo na tom screenshotu na githubu má něco co se jmenuje "bresser 3CH" a našel jsem že to stojí 20€. Určitě půjde najít i další. Přijímač samotný (rtl-sdr) stával asi 300 Kč (na Ali; v ČR je na https://www.neven.cz/kategorie/elektronicke-soucastky/elektronicky-vyvoj/rf/rtl2832u-r820t2-usb-dvb-t-fm-sdrhellocq/) a pak už stačí jenom počítač s USB (třeba to Raspberry).
« Poslední změna: 23. 10. 2022, 06:08:41 od _Jenda »


vlhab

Re:Rozsiritelna meteostanice
« Odpověď #5 kdy: 23. 10. 2022, 10:44:06 »
Řeším něco podobného, ale chtěl bych teplotu a vlhkost zobrazovat i fyzicky na displeji. Ale nějak energeticky úsporně, ne aby kvůli tomu 24/7 svítil nějaký LCD. Ideálně aby ten zobrazovač jel na baterie. Nějaké tipy?

Zvažoval jsem koupit nějaké ZigBee čidla, ale moc nevím jak potom řešit ten terminál :).
« Poslední změna: 23. 10. 2022, 10:47:54 od vlhab »

Re:Rozsiritelna meteostanice
« Odpověď #6 kdy: 23. 10. 2022, 11:32:26 »
Jeden terminál zobrazující informace ze ZigBee (a jiných) čidel nosím v kapse – telefon. Hardwarově vzato na to stačí něco jako Raspberry (+příslušenství jako zdroj apod.) + ZigBee USB dongle + ZigBee čidla. Softwarově mi to obslouží Home Assistant apod. Dokonce pro některý HW má Home Assistant přímo systémový image.

Zatím jsem nenašel důvod řešit další displej, který by byl někde v bytě pořád zapnutý, ale teoreticky by stačil nějaký displej a v něm fullscreen prohlížeč, pokud bych to chtěl na stejném místě jako Raspberry. Pak bych ale volil aspoň 2 GB verzi. Pokud jde o spotřebu, volil bych něco, co nepotřebuje svítit. Fajnšmejkři zvolí e-ink, ale cenově je to trochu výš.

Re:Rozsiritelna meteostanice
« Odpověď #7 kdy: 23. 10. 2022, 12:48:48 »
Ještě když nad tím přemýšlím, pokud si chcete napsat nějaký paměťově nenáročný frontend (Home Assistant má API) a zbavit se prohlížeče, mohl by stačit i 1GiB.

A kdybychom chtěli jít víc low-level, není nutně mít celého Home Assistanta, stačí Zigbee2mqtt, MQTT server (např. Mosquitto) a nějakou knihovnu pro MQTT. Ale to řeší jen ZigBee (HA umí různé zdroje dat, mj. i venkovní počasí z Internetu, případně komunikuje i s různými Wi-Fi zařízeními, nějaká data bere i z telefonu), neřeší to automatizace (v závislosti na vlhkosti zapnout/vypnout odvlhčovač/zvlhčovač, …) a neřeší to webový frontend.

mhepp

  • ***
  • 150
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rozšířitelná meteostanice
« Odpověď #8 kdy: 23. 10. 2022, 14:09:00 »
Mám samo-domo řešení postavené na síti ESPNow - čidla jsou ESP32 se senzory, vysílají pomocí ESPNow na přijímací bod, který funguje jako cachující proxy - jednou za čas (10 minut) z té proxy stáhnu všechny zprávy z čidel a zpracuji. Ukládám to do Influxu a zobrazuji pomocí dashboardu v Grafaně. Zároveň mám barevný 3.5" TFT display, na kterém zobrazuji aktuální data a čas.

Pokud chceš zobrazovat data z více jak 2-3 čidel, potřebuješ custom řešení. Běžné meteostanice nejsou připravené na více jak 2-3 čidla - jedno venkovní a jedno vnitřní.

Pokud chceš display, který bude zobrazovat aktuální stav, tak se rozluč s energicky úsporným řešením (pokud chceš levné). Buďto vezmeš levný HW, který bude ale nenažraný (esp32/RPi-pico... a SPI TFT display), nebo budeš stavět energicky úsporné řešení, tedy e-ink, mikrokontrolér bude muset většinou spát, takže třeba čas maximálně minuty, na sekundy zapomeň... Potom dáš hodně času do optimalizací, výběru a učení se mikrokontroléru (může být i to ESP32), e-ink není taky zrovna levný...

Aktuálně to mám tak, že čidla vydrží na baterku (18650 článek, ~2100mAh) cca 2-3 měsíce. Zde mám veliký prostor pro optimalizace, takže na tom chci ještě zapracovat.

Zopper

  • *****
  • 740
    • Zobrazit profil
Re:Rozšířitelná meteostanice
« Odpověď #9 kdy: 23. 10. 2022, 17:15:01 »
Já před x rokama udělal u rodičů řízení vytápění s několika čidly na ESP16, ze kterých si to přes wifi stahovalo rpi, a posílalo signál na další ESP, co spínalo kotel. Naznal jsem tehdy, že než řešit superúspornost a baterky, tak ty čidla prostě budu napájet z 5V přes step-down regulátor nabíječkama na staré nokie, kterých jsem tehdy měl krabici za odvoz. Front-end byla webová stránka, kterou si člověk načetl, když ji chtěl vidět. Ale taky to bylo myšlené jako chytré řízení vytápění (topit jen když je někdo doma, dočasné úpravy teploty, termostat ve více místnostech najednou se samostatnými pravidly pro každou místnost...), ne jako meteostanice.

none_

  • ***
  • 100
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rozšířitelná meteostanice
« Odpověď #10 kdy: 23. 10. 2022, 19:22:26 »
jasny, takze jak to tady ctu, tak mam v podstate tri varianty.
Hloupou:
- kup vic jednoduchych metoestanic a ke kazde dokup senzory do 3 celkove.
- umi jen tu teplotu, nikdy vic, nikdy min.
- je nejlevnejsi

Chytrou ale hotovou:
- Zigbee zakladova stanice + tolik senzoru, kolik chci
- rozsiritelna, spousta senzoru na vsechno mozny
- zbruba 2x tak draha jako hloupy teplomer

Bastlenou chytrou
- tezko rict co vsechno, ale nekde tam musi byt aspon jedno Raspberry Pi nebo neco podobnyho s pristupem na internet
- nejak vyresit komunikaci a napajeni vsech tech blbosti
- s predhledem nejdrazsi reseni (hlavne po zapocitani casu)
- zase se nejvic naucim, ale zacit bych mel pajenim... :D

R.S.

Re:Rozšířitelná meteostanice
« Odpověď #11 kdy: 23. 10. 2022, 19:26:30 »
Doma mám asi následující, rozhodně to není nijak extra low-energy.
Prozatím nemám čidlo venku, neboť venkovní teplotu mi obstarává čidlo od kotle.
Instalováno na rodinném domku.

1) Xiaomi Mi Thermometer 2 (kupoval jsem za 89kč/ks, cena se asi zvedla). Těchto mám celkem 6. Nahrán firmware https://github.com/pvvx/ATC_MiThermometer. Komunikuje to přes BLE, dosah nic moc, s tím se pojí další bod. Baterie CR2032, vydrží cca 1 rok.

2) ESP32 jako MQTT gateway (https://github.com/1technophile/OpenMQTTGateway/). Tyto mám 3 skrz rozlohu domu, a sbírají BLE zprávy a posílají na Home Assistant, kde je MQTT broker.

3) RPI s Home Assistant (RPI4 8G + SSD. Na kartě to bylo opravdu pomalé). Zde mám kromě MQTT brokera i ostatní služby, dasboard atd. Pro prohlížení používám mobilní aplikaci (nějaký tablet jako perma-zobrazovadlo jsem ještě nezkoušel)

Funguje to OK, původně jsem to měl jen jako Xiaomi thermometry + RPi 3 ale nesbíralo to data od vzdálenějších senzorů.

Alternativní firmware pro teploměry dokáže nastavit teplotní drift, takže je možné teploměr +- "zkalibrovat", jak často posílá zprávy, atd.

Celé to jde postavit i s originálním firmare (ale zprávy jsou encrypted, HA na RPI má modul co to umí dekryptovat. Jak by to fungovalo přes MQTT gateway nevím.

Je také možnost zakoupit Xiaomi home station (nevím přesně název) a jít přes jejich cloud - což tedy nedoporučuji.

Re:Rozšířitelná meteostanice
« Odpověď #12 kdy: 23. 10. 2022, 21:06:51 »
Ad Raspberry Pi a SSD – pro většinu použití stačí karta, Home Assistant mi na microSD jede rychle. Ale je potřeba vybrat vhodnou kartu, vybíral bych z tříd A1 a A2. Původně jsem Home Assistanta provozoval na nějaké jiné kartě (možná neměla žádné vyšší označení než C10, v podstatě jsem to dostal, takže jsem nevybíral) a byl to porod zejména při updatu – zásek řádově na ½ hodiny, nešlo nic ovládat. S novou kartou (A2, nicméně A1 by asi taky stačilo) je to v řádu minut, a během updatu je (kromě restartu) HA plně funkční  Vím, že rychlost úložiště může udělat hodně, ale i tak mě překvapilo, že až tolik.

Ad ZigBee základová stanice – lze koupit hromadu hotových, ale:

1. Požadavek displeje nesplní snad žádná. To by bylo asi vždy potřeba nějak dořešit, nebo použít třeba telefon.
2. Různí výrobci podporují různá zařízení. Třeba od Philipsu bych čekal tak světla/zásuvky/ovládání a podobná zařízení, senzory vlhkosti nejspíš ne, protože IIRC Philips nic takového nedělá.
3. Podpora zařízení jiných výrobců bývá zvykem, ale ne vždy v plném rozsahu. Typicky nelze aktualizovat firmware, někdy mohou být další omezení. Chce si to nastudovat.
4. Typicky asi budou používat cloud, i když ten je někde volitelný.

Já jsem proto dal přednost Home Assistantu (+ Zigbee2mqtt + Mosquitto) na Raspberry Pi se ZigBee donglem. (Lze použít i jiný hardware, například Odroid může být dostupnější než Raspberry.) Výsledek je podobný jako u hotové ZigBee brány, ale je to jedno z nejuniverzálnějších řešení – podporuje to hromadu zařízení různých výrobců (seznam je na webu Zigbee2mqtt), u některých i OTA aktualizace. Displej by byl potřeba nějak přidat a zobrazit na něm třeba web HA.

A pak se nabízejí varianty, které znamenají více bastlu:

* Udělat vlastní GUI místo webu. (Ušetří RAM.)
* Úplně vynechat Home Assistanta a připojit se ve vlastním GUI k Zigbee2mqtt (přes Mosquitto).
* Nějak si bastlit senzory. Většinou k tomu nebude moc důvod, pokud si s tím člověk nechce hrát a nepotřebuje něco méně častého (např. CO2).

_Jenda

  • *****
  • 1 592
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Rozšířitelná meteostanice
« Odpověď #13 kdy: 23. 10. 2022, 21:52:25 »
Bastlenou chytrou
- tezko rict co vsechno, ale nekde tam musi byt aspon jedno Raspberry Pi nebo neco podobnyho s pristupem na internet
Internet to nepotřebuje, je to program co čte z USB vzorky a dekóduje je a zobrazuje/loguje do souboru. (a není to traktoooor na nastavování jako HomeAssistant, ale opravdu spustíš malou binárku a ono to začne sypat data)
- nejak vyresit komunikaci a napajeni vsech tech blbosti
Přijde mi že třeba ten "bresser 3CH" (ale i další podobné) je hotová krabička na dvě mikrotužkovky, a že je tam strčíš a ono to začne vysílat, ne?
- s predhledem nejdrazsi reseni (hlavne po zapocitani casu)
- zase se nejvic naucim, ale zacit bych mel pajenim... :D
To si ještě nedokážeš představit kolik času strávíš tím až si koupíš nějaké hotové řešení a ono se bude náhodně kazit.

Pájet netřeba, ale určitě doporučuju naučit se to stejně, je to něco jako čtení a psaní :-).