„Vše o datových schránkách“ na jednom místě

„Vše o datových schránkách“ na jednom místě
« kdy: 05. 10. 2022, 10:04:20 »
Dobrý den,
vím, že se zde vyskytuje spousta lidí využívajících datové schránky a jsou tu i tací, co je adorují. Já patřím mezi ty, kteří je odmítají (protože je prostě nepotřebuju a nikdo mi nikdy nebyl schopen přesvědčivě vysvětlit, proč bych ji měl potřebovat). Bohužel funguju pro spoustu známých a zejména osob blízkých jako taková ta „počítačová děfka na fšecko“ a jeden z nich je cholerik typu Luboše, co opravoval lakatoš (klidně mu říkejme Luboš). Ten je živnostník, takže se jim od ledna bohužel nevyhne a to bude neskutečných sprostých slov, že by sei síťová karta červenala, kdybych je zde měl vypsat (pominu fakt, že by mi to admin odstranil).

A protože tomu nehovím a na různé dotazy, kde najít nějaké základní věci a zejména pak na co si dát při jejich užívání pozor (speciálně pak z pohledu „Luboše“, abych nemusel každé dva dny shánět nový počítač, protože ten původní zase vzteky roztříská), bych potřeboval nějak sesumírovat na jednom místě. Sám si asi budu muset DS pořídit v rámci akce „poznej svého nepřítele“ (používám ze stejného důvodu např. od začátku Windows 11), ale mně když se odtud ztratí nějaká zpráva, protože stát není ochoten, když už tu blbost vyžaduje, taky zdarma zajistit všechno, aby se uživatel nemusel starat o nic, tak se mi prd stane, ale „Luboš“ kvůli tomu zase rozmlátí počítač (ve skutečnosti volá vždy mně, to jsou vždycky hlášky typu „proč to ty č****i zase změnili, proč to nemohli nechat, jak to bylo“ - typický příklad nějaká změna v internetovém bankovnictví - to jsou lidi, co umí dobře svoje řemeslo, ale počítač a vlastně i smartphone jsou pro ně instantní zlo, které jsou nuceni používat prakticky proti své vůli - specielně to pak bude platit s DS).

Pro začátek uvítám jednoduché věci typu: jaké pasti jsou v DS na uživatele přichystány, na co je třeba si dát pozor a jestli se bezproblémové používání DS obejde s minimální mírou úsilí bez placení nějaké služby, která je za účelem cílové existence nějakého nedostatku zřízena (např. jsem zaznamenal něco o datovém trezoru, protože obsah DS stát odmítá uchovávat bezplatně neomezenou dobu - jestli jsem to tedy správně pochopil).

Jako já nemám problém třeba s Linuxem, což jsem ještě tak před dekádou měl (to byl pro mě nepřekonatelný problém), naučit se umím leccos, ale DS jsou pro mě nástroj ďábla a k jako takovému k němu mám předsudky, které chtě nechtě budu muset odbourat a pro tento účel jsem založil toto vlákno.

Odpovědi prosím věcně a bez invektiv a pokud jsem se vůči někomu už nějaké v úvodu dopustil, předem se omlouvám, nebyl to účel, jen jsem v souvislosti s DS ve špatném rozpoložení (snad se to dá léčit).

Díky moc za podnětnou diskuzi.


alex6bbc

  • *****
  • 1 431
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:„Vše o datových schránkách“ na jednom místě
« Odpověď #1 kdy: 05. 10. 2022, 10:14:07 »
ja mam datovou schranku, protoze nemusim zjistovat pokuty z kamer co jsou ve mestech a sledovat body na ridicaku.
protoze jsem toho jednu dobu mel docela dost a bodu uz jsem mel 11, nastesti jsem se choval slusne tak se mi po roce
samy 4 body odecetly.

Re:„Vše o datových schránkách“ na jednom místě
« Odpověď #2 kdy: 05. 10. 2022, 10:29:28 »
uz je to velmi velmi dlouho, co jsem to musel instalovat po firme. Hrozna vzpominka, snad uz je to lepsi.

prosim potvrdte mi, jeste porad se nejdriv uzivatel zaloguje a POTOM se musi udelat Captcha nebo tohle ***** uz zrusili?

Re:„Vše o datových schránkách“ na jednom místě
« Odpověď #3 kdy: 05. 10. 2022, 11:43:42 »
Já ti vysvětlím, proč používat datovou schránku, vem si, že si třeba účtuješ 1.000 Kč hodina, úřad ti pošle dopis, musíš se obléct, dojít na poštu, vystát frontu, vyzvednout dopis, a dojít domu, suma sumárum, jedna hodina, vyzvednutí dopisu tě stálo 1.000 Kč, u datové schránky 2x kliknu a je to 5 vteřin.

Datový trezor nepoužívám, mám aplikaci Datovka od CZ.NIC, a ta mi starší datovky zálohuje.

Faktury vystavuji ve fakturoidu, můj účetní si je každý měsíc přes API stáhne, sám vytvoří souhrnné hlášení, a to přes přístup do mé datovky sám pošle, šetří mi to čas.

Známý mě nemají jako počítačovou děvku, docela si svého času vážím, a radši než abych někomu přeinstalovával Windows se zabývám mými osobními problémy, přítelkyní, zájmy nebo wellnessem.

Ale chápu, jsem divný, vážím si sebe a svého času.

Re:„Vše o datových schránkách“ na jednom místě
« Odpověď #4 kdy: 05. 10. 2022, 12:35:31 »
U datovych schranek mam jediny problem - ze po porizeni datove schranky si nemuzu dovolit ignorovat ji 14 dnu - tzn. vzit si 14 dnu opravdoveho volna. Coz u papirove komunikace jde. Nasi dokonali zakonodarci zas odvedli skvelou praci.


Re:„Vše o datových schránkách“ na jednom místě
« Odpověď #5 kdy: 05. 10. 2022, 12:38:28 »
Vše o datových schránkách na jednom místě se dozvíte z informačního webu https://info.mojedatovaschranka.cz/, na který vede přesměrování z portálu datových schránek https://www.mojedatovaschranka.cz/.

Jediná obecná věc, na co si dát pozor, je ta, že u datových schránek stejně jako u doporučených dopisů platí fikce doručení, takže dodaná zpráva je považována za doručenou deset dní po dodání, i když jste si ji nepřečetl. Takže je dobré nastavit si v datových schránkách notifikace, abyste se o nové datové zprávě dozvěděl.

Vše ostatní závisí na tom, pro co a jak datové schránky používáte, takže se nedá říct obecně, na co si dávat pozor. Třeba datový trezor nejspíš vůbec nepotřebujete – buď si zprávu z DS stáhnete ručně, nebo budete používat nějakou aplikaci, která zprávy bude stahovat automaticky.

Pak by vás mohla zajímat ještě jedna povinnost – když máte datovou schránku, máte povinnost některá daňová přiznání dávat elektronicky. Ale to už je kontextová věc, pokud daňové přiznání nepodáváte, může vám to být jedno. Jiná povinnost z vlastnictví datové schránky neplyne.

Re:„Vše o datových schránkách“ na jednom místě
« Odpověď #6 kdy: 05. 10. 2022, 12:40:52 »
U datovych schranek mam jediny problem - ze po porizeni datove schranky si nemuzu dovolit ignorovat ji 14 dnu - tzn. vzit si 14 dnu opravdoveho volna. Coz u papirove komunikace jde. Nasi dokonali zakonodarci zas odvedli skvelou praci.
To není pravda, pravidla pro doručení fikcí jsou pro datové zprávy stejná, jako pro doporučené dopisy – v obou případech je po 10 dnech zpráva považována za doručenou a vy máte možnost namítat, že jste se z vážných důvodů nemohl s obsahem zprávy seznámit.

Re:„Vše o datových schránkách“ na jednom místě
« Odpověď #7 kdy: 05. 10. 2022, 12:45:53 »
U datovych schranek mam jediny problem - ze po porizeni datove schranky si nemuzu dovolit ignorovat ji 14 dnu - tzn. vzit si 14 dnu opravdoveho volna. Coz u papirove komunikace jde. Nasi dokonali zakonodarci zas odvedli skvelou praci.

to se ale šíleně pleteš, pokud podnikáš i bez datové schránky si nemůžeš udělat 14 dní volno jen tak, pokud nepodnikáš, tak třeba na dopis od soudu musíš také často reagovat dříve než za 14 dní od poslání, dopisy od policie mají fikci doručení atd. Výmluva na dovolenou ne vždy projde.

Pokud DS nemáš, musíš na poštu a složitě vyplnit plnou moc pro třetí osobu, která pak můžeš tvoje dopisy do vlastních rukou přebírat, je to za poplatek a nemůžeš rozlišovat mezi soukormými dopisy a dopisy kvůli podnikání (OSVČ). Pokud máš DS, můžeš jednoduše předat zmocnění třetí osobě a bez problémů si odjet.

S DS je pro mě cestování a podnikání daleko jednodušší, mám účetní a daňového poradce, mají přístup do DS, mohou mým jménem vyřizovat věci s FÚ, sociálkou a jen mi dávají vědět.

Re:„Vše o datových schránkách“ na jednom místě
« Odpověď #8 kdy: 05. 10. 2022, 13:34:01 »
... lidí využívajících datové schránky a jsou tu i tací, co je adorují...
To zalezi, nenutil bych to nikomu, zde duvody proc ja jsem rad, ze je mam:
- vecne nejsem doma, nebo naopak home office kdy tyden nevytahnu paty, casto parkuju "zezadu" takze schranku vidim tak jednou za mesic -> fikce doruceni
- meli jsme i sousedku co vybirala schranky -> fikce doruceni
- podani DaP FO, OSSZ, ZP atd -> nemusel jsem resit slozitosti s elektronickym podpisem z posty kdyz tam nehodlam chodit osobne
- lehce jsem se tim prihlasil na Portal obcana -> bodíky ridice, STK pro auto atd.

Nevyhoda: kdyz jsem jednou za zivot dostal rozsudek, kterej potrebuju mit papirove tak jsem ho musel za penize vytisknout na urade (kdybych nemel datovku tak to dostanu postou).
Děkuji za možnost editace příspěvku.

Re:„Vše o datových schránkách“ na jednom místě
« Odpověď #9 kdy: 05. 10. 2022, 13:35:49 »
U datovych schranek mam jediny problem - ze po porizeni datove schranky si nemuzu dovolit ignorovat ji 14 dnu - tzn. vzit si 14 dnu opravdoveho volna. Coz u papirove komunikace jde. Nasi dokonali zakonodarci zas odvedli skvelou praci.
Tohle nechapu, muzes to nejak rozvest? Jaky je rozdil mezi tim, ze ti to lezi 2 tydny v datovce vs kdyz ti to lezi 2 tydny ve schrance (kdyz jsi treba na dovce mimo domov).
Děkuji za možnost editace příspěvku.

Re:„Vše o datových schránkách“ na jednom místě
« Odpověď #10 kdy: 05. 10. 2022, 13:39:10 »
fikce doruceni (tve osobe) je pro tebe bonus???

... lidí využívajících datové schránky a jsou tu i tací, co je adorují...
To zalezi, nenutil bych to nikomu, zde duvody proc ja jsem rad, ze je mam:
- vecne nejsem doma, nebo naopak home office kdy tyden nevytahnu paty, casto parkuju "zezadu" takze schranku vidim tak jednou za mesic -> fikce doruceni
- meli jsme i sousedku co vybirala schranky -> fikce doruceni
- podani DaP FO, OSSZ, ZP atd -> nemusel jsem resit slozitosti s elektronickym podpisem z posty kdyz tam nehodlam chodit osobne
- lehce jsem se tim prihlasil na Portal obcana -> bodíky ridice, STK pro auto atd.

Nevyhoda: kdyz jsem jednou za zivot dostal rozsudek, kterej potrebuju mit papirove tak jsem ho musel za penize vytisknout na urade (kdybych nemel datovku tak to dostanu postou).

Re:„Vše o datových schránkách“ na jednom místě
« Odpověď #11 kdy: 05. 10. 2022, 13:49:36 »
- meli jsme i sousedku co vybirala schranky -> fikce doruceni
Mám podobnou zkušenost. Snad v každém větším paneláku je taková bába.

Pak se děje to, že listonoška vás nezastihne a nechá lístek, který se "ztratí". Dopis po X dnech pošta doručí do schránky, kde se taky "ztratí". Člověk pak o ničem neví a zatím mu běží nějaká lhůta, úroky, penále,...

Když to přijde do DS, přijde mi upozornění na email o nové zprávě DS.

Jako bonus se lze přes DS přihlásit i do portálu občana, katastr, atp. Všude se přihlašuju přes e-občanku, funguje i v linuxu.

Do běžné schránky mi chodí snad jen volební lístky, a přes léto tam bydlí vosy.

Re:„Vše o datových schránkách“ na jednom místě
« Odpověď #12 kdy: 05. 10. 2022, 13:57:40 »
fikce doruceni (tve osobe) je pro tebe bonus???
Fikce doručení ovšem platí i pro papírové doporučené dopisy od úřadů.

- meli jsme i sousedku co vybirala schranky -> fikce doruceni
Ne, fikce doručení s žádným výběrem schránky nesouvisí. Fikce doručení u papírového dopisu znamená, že vám do schránky vhodí lísteček o tom, že máte na poště doporučený dopis, u kterého platí fikce doručení. Ten dopis zůstane na poště 10 dnů, kdy máte možnost si ho vyzvednout. Když si ho nevyzvednete, 10. dnem se považuje za doručený a pošťák vám ho pak normálně vhodí do schránky (případně ho pošta pošle zpět úřadu, pokud úřad vhození do schránky zakázal).

Re:„Vše o datových schránkách“ na jednom místě
« Odpověď #13 kdy: 05. 10. 2022, 14:54:43 »
fikce doruceni (tve osobe) je pro tebe bonus???
Fikce doručení ovšem platí i pro papírové doporučené dopisy od úřadů.

- meli jsme i sousedku co vybirala schranky -> fikce doruceni
Ne, fikce doručení s žádným výběrem schránky nesouvisí. Fikce doručení u papírového dopisu znamená, že vám do schránky vhodí lísteček o tom, že máte na poště doporučený dopis, u kterého platí fikce doručení. Ten dopis zůstane na poště 10 dnů, kdy máte možnost si ho vyzvednout. Když si ho nevyzvednete, 10. dnem se považuje za doručený a pošťák vám ho pak normálně vhodí do schránky (případně ho pošta pošle zpět úřadu, pokud úřad vhození do schránky zakázal).
No on to asi myslel tak , že jim to sousedka krade ze schránky.
Nevím, DS nemám, ale považoval bych to za lepší možnost pokud bych se bál zmeškání lhůty.
Znám případ, kdy chybou pošťačky či advokáta , který to rozhodnutí nepřebral včas, před lety takto přišel  restituent o několik činžáků na lukrativní adrese.
« Poslední změna: 05. 10. 2022, 14:57:48 od FKoudelka »

Re:„Vše o datových schránkách“ na jednom místě
« Odpověď #14 kdy: 05. 10. 2022, 15:03:31 »
fikce doruceni (tve osobe) je pro tebe bonus???

... lidí využívajících datové schránky a jsou tu i tací, co je adorují...
To zalezi, nenutil bych to nikomu, zde duvody proc ja jsem rad, ze je mam:
- vecne nejsem doma, nebo naopak home office kdy tyden nevytahnu paty, casto parkuju "zezadu" takze schranku vidim tak jednou za mesic -> fikce doruceni
- meli jsme i sousedku co vybirala schranky -> fikce doruceni
- podani DaP FO, OSSZ, ZP atd -> nemusel jsem resit slozitosti s elektronickym podpisem z posty kdyz tam nehodlam chodit osobne
- lehce jsem se tim prihlasil na Portal obcana -> bodíky ridice, STK pro auto atd.

Nevyhoda: kdyz jsem jednou za zivot dostal rozsudek, kterej potrebuju mit papirove tak jsem ho musel za penize vytisknout na urade (kdybych nemel datovku tak to dostanu postou).
"to-je-jedno" má rád DS, ne fikci doručení.
Tu nemá rád nikdo, ale bylo nutné ji zavést, aby se vychcánci nemohli  vyhýbat právu nepřebíráním zásilek.