Bankovní linux

Mamlasos

Bankovní linux
« kdy: 27. 03. 2010, 18:33:46 »
Existuje nějaká CZ lokalizovaná Linuxová distribuce specializovaná (bezpečnost aj.) na internetové bankovnictví ? Ideálně jako Live DVD


NN

Re: Bankovní linux
« Odpověď #1 kdy: 27. 03. 2010, 21:20:43 »
Podle meho nazoru je obecne pristupovani na elektronicke bankovnictvy prostrednictvim OS Linux bezpecnejsi. Zabezpeceni je dost siroky pojem..

NN

Re: Bankovní linux
« Odpověď #2 kdy: 28. 03. 2010, 13:17:38 »
Použít můžeš prakticky jakoukoli – bezpečnější to bude už tím, že je to Linux :-)

Pokud to budeš používat tak, že vždycky nabootuješ to LiveCD a v něm budeš chodit pouze pro přístup na stránky banky a nikam jinam, tak se nemáš čeho bát. Bude to hodně bezpečné – v podstatě na stejné úrovni, jako kdybys měl vyhrazený počítač pouze pro přístup do banky.

Pokud to chceš používat i na normální prohlížení webu (tzn. nějakých i potenciálně závadných stránek, které by mohly zneužít zranitelností prohlížeče), doporučuji si v Linuxu vytvořit dva uživatele a jejich domácím adresářům nastavit taková práva, aby jeden nemohl do druhého*. Pak toho jednoho uživatele budeš používat pouze pro přístup do banky a i kdybys pod druhým uživatelem měl děravý prohlížeč a nějaká stránka by toho zneužila, neovlivnila by toho druhého uživatele, který slouží pro přístup do banky.

Případně se dají omezit práva prohlížeče ještě pomoci AppArmor, ale oddělení těch uživatelů je základ.

*) chmod 700 /home/*

branchman

Re: Bankovní linux
« Odpověď #3 kdy: 28. 03. 2010, 15:42:28 »
Ak máš čas sa tým zaoberať, tak odporúčam Hardened Gentoo, inak ľubovolné LiveCD, s ktorým sa bude pristupovať len do bankovníctva. Ak nie je čas zaoberať sa tým a je potreba mať to nainštalované, tak odporúčam Apparmor/SELinux do aktuálne používanej Linuxovej distribúcie a aktualizovaný systém.

Re: Bankovní linux
« Odpověď #4 kdy: 29. 03. 2010, 00:28:12 »
Já lezu do bankovnictví z normálního "civilního" (nemám vyhraněné jen na toto) Ubuntu. Bez problémů mi funguje: Axa, mBank, ING, Poštovní spořitelna, MPÚ, a FIO.
Normálně používám Chrome, ale na banky Firefox (má to doplněk pro uložení nějakých dat, což v Chrome nejde).