Jaký jazyk na malé portabilní programy

crown

  • ****
  • 383
    • Zobrazit profil
Jaký jazyk na malé portabilní programy
« kdy: 15. 09. 2022, 10:35:37 »
Programoval jsem v c# ve Visual Studiu. Ted uz moc kod nepisu, ale rad bych se trochu posunul a naucil se dalsi jazyk.

Use case je male programy s GUI, ktere muzou bezet na Win i na Linuxu a idealne i na Androidu. Dulezite je, aby bylo dostupne jednoduche IDE, kde jde naklikat gui a prirazovat akce tlacitkum. Take je potreba, aby se dal distribuovat jen ten program a uzivatel nemusel instalovat obrovsky runtime (jako treba python). Vyvovuje mi objektove programovani.

Ano, mohl bych pokracovat v c# a mono, ale radsi bych neco jineho.

Diky

zatim jsem koukal na nize a toto jsou moje potrehy. Samozrejme se muzu plest
python - slozite GUI, potreba mit ho nainstalovany  + vyhoda ma miliardyknihoven
go - slozite GUI, neumi objektove programovani  + vyhoda umi spousty veci v sitovani
« Poslední změna: 15. 09. 2022, 11:25:09 od Petr Krčmář »


alex6bbc

  • *****
  • 1 432
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaky jazyk na male portabilni programy
« Odpověď #1 kdy: 15. 09. 2022, 10:46:28 »
Programoval jsem v c# ve Visual Studiu. Ted uz moc kod nepisu, ale rad bych se trochu posunul a naucil se dalsi jazyk.

Use case je male programy s GUI, ktere muzou bezet na Win i na Linuxu a idealne i na Androidu. Dulezite je, aby bylo dostupne jednoduche IDE, kde jde naklikat gui a prirazovat akce tlacitkum. Take je potreba, aby se dal distribuovat jen ten program a uzivatel nemusel instalovat obrovsky runtime (jako treba python). Vyvovuje mi objektove programovani.

Ano, mohl bych pokracovat v c# a mono, ale radsi bych neco jineho.

Diky

zatim jsem koukal na nize a toto jsou moje potrehy. Samozrejme se muzu plest
python - slozite GUI, potreba mit ho nainstalovany  + vyhoda ma miliardyknihoven
go - slozite GUI, neumi objektove programovani  + vyhoda umi spousty veci v sitovani

klasicky fousaty vtip: java, ta jede vsude.

v pythonu jsem delal, ale prestala se mi libit syntaxe.

go se mi ted libi nejvice, knihovny pro gui jsem nijak nezkoumal, a i kdyz to nema klasicke oop,
tak lze vytvaret funkce svazane s danym typem, coz se mi zda dostatecne.
takze ted kdyz si chci udelat nejaky programek, tak se snazim to udelat v go.

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaky jazyk na male portabilni programy
« Odpověď #2 kdy: 15. 09. 2022, 11:26:10 »
Pro GUI a přenositelnost možná Flutter (Dart)?

Re:Jaký jazyk na malé portabilní programy
« Odpověď #3 kdy: 15. 09. 2022, 11:46:27 »
Já mám možná podobnou usecase.
Doma dělám jednoduchá udělátka v pythonu na linuxu, pak to zabalim pyinstallerem jako exe pro windowsy v práci.
Nevýhoda je, že je to fakt velký, hlavně, když je součástí gui, ale pro primitivní účely je to ok.

Re:Jaky jazyk na male portabilni programy
« Odpověď #4 kdy: 15. 09. 2022, 11:48:59 »
Pro GUI a přenositelnost možná Flutter (Dart)?

Ten flutter to je prosímpěkně nějaká odrůda C říznutá html? Jsem na jejich webu v tom ultraprasodesignu vůbec nic nenašel. A když jsem se nakonec proklikal na nějakou jakože dokumentaci, bylo to o pozicování widgetů a zaškrtávání hvězdiček aka lajky. Základní popis jazyka, typy a tak, nic.
Gréta je nejlepší.


Re:Jaky jazyk na male portabilni programy
« Odpověď #5 kdy: 15. 09. 2022, 11:57:04 »
Jsem na jejich webu v tom ultraprasodesignu vůbec nic nenašel.

Divný, já mám link na Overview s příklady hned na první stránce (https://dart.dev/overview). Jako jazyk ho úplně nemusím ale dokumentaci mají excelentní, od začátečnických otázek až po hodně specifická architekturální rozhodnutí.

Flutter je GUI runtime postavený na Dartu.

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaky jazyk na male portabilni programy
« Odpověď #6 kdy: 15. 09. 2022, 11:59:12 »
Pro GUI a přenositelnost možná Flutter (Dart)?
Ten flutter to je prosímpěkně nějaká odrůda C říznutá html?
Ne, je to všechno v Dartu.

mikrom

  • ****
  • 321
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaky jazyk na male portabilni programy
« Odpověď #7 kdy: 15. 09. 2022, 13:07:29 »
Programoval jsem v c#
...
rad bych se ... naucil .. dalsi jazyk.

Use case je male programy s GUI, ktere muzou bezet na Win i na Linuxu a idealne i na Androidu.
...
je potreba, aby se dal distribuovat jen ten program a uzivatel nemusel instalovat obrovsky runtime (jako treba python).
Po C# mozes prejst na Javu.
Aky problem je s distribuciou pythonu? Ak si nainstalujes python na vsetkych platformach kde to bude bezat potom uz staci distribuovat len zdrojaky.

mikrom

  • ****
  • 321
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaky jazyk na male portabilni programy
« Odpověď #8 kdy: 15. 09. 2022, 13:08:35 »
Pro GUI a přenositelnost možná Flutter (Dart)?
a s tym netreba distribuovat ziadny runtime ?

Re:Jaký jazyk na malé portabilní programy
« Odpověď #9 kdy: 15. 09. 2022, 13:37:15 »
Ne, generuje to nativní distribuční formáty (APK pro Android atd.), na Linuxu to vytvoří binárku, pár .so a mediálních assetů k tomu. Dá se to triviálně zabalit do Flatpaku, Snapu a podobně, nebo do klasických balíčků.

Mezi nevýhodami chci zmínit těžkopádnost vývojového prostředí (není to jak Android Studio s půl TB velikostí, ale že to je produkt googlu stejně poznáte). Taky se to musí provozovat nativně, tj. například když chcete dělat Windows a Linux aplikace, tak musíte kompilovat na Windowsí instalaci Flutteru a vedle toho na Linuxové. Neumí to cross-compiling mimo mobilní platformy.

Re:Jaký jazyk na malé portabilní programy
« Odpověď #10 kdy: 15. 09. 2022, 13:38:38 »
Pro GUI a přenositelnost možná Flutter (Dart)?
Ten flutter to je prosímpěkně nějaká odrůda C říznutá html?
Ne, je to všechno v Dartu.
Aha, dík. Mi nějak uniklo že Dart je vlastní jazyk a ten flutter jenom framework či co. Info jsem hledal a nenašel na https://flutter.dev/
Gréta je nejlepší.

mikrom

  • ****
  • 321
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaký jazyk na malé portabilní programy
« Odpověď #11 kdy: 15. 09. 2022, 13:51:58 »
Ne, generuje to nativní distribuční formáty (APK pro Android atd.), na Linuxu to vytvoří binárku, pár .so a mediálních assetů k tomu. Dá se to triviálně zabalit do Flatpaku, Snapu a podobně, nebo do klasických balíčků.
zaujimave dik za info

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaký jazyk na malé portabilní programy
« Odpověď #12 kdy: 15. 09. 2022, 14:21:03 »
Pro GUI a přenositelnost možná Flutter (Dart)?
Ten flutter to je prosímpěkně nějaká odrůda C říznutá html?
Ne, je to všechno v Dartu.
Aha, dík. Mi nějak uniklo že Dart je vlastní jazyk a ten flutter jenom framework či co. Info jsem hledal a nenašel na https://flutter.dev/
Jo, ta stránka je divná, ale mají dokumentaci a tutoriály pro začátečníky.

Re:Jaký jazyk na malé portabilní programy
« Odpověď #13 kdy: 15. 09. 2022, 14:29:04 »
Já bych zůstal u C#/.NET Core s https://docs.microsoft.com/en-us/dotnet/maui/what-is-maui
Když už OOP, tak se kvůli tomu učit další "stejný" jazyk mi přijde zbytečné.

jano6

Re:Jaky jazyk na male portabilni programy
« Odpověď #14 kdy: 15. 09. 2022, 14:31:36 »
Citace
Po C# mozes prejst na Javu.
...

Tak to zasa hádam nie. Odtiaľ, potiaľ. Keď Swing alebo OpenJFX, tak potom s Kotlinom.