Filtrování spamu a scamu na mail serveru

rmrf

Re:Filtrování spamu a scamu na mail serveru
« Odpověď #15 kdy: 10. 09. 2022, 21:37:16 »
... proti cílenému scamu, proti kterému se musíte stejně chránit.

Prosím, napište, který program je podle vás nejvhodnější nainstalovat na linuxový poštovní server proti cílenému scamu.


Re:Filtrování spamu a scamu na mail serveru
« Odpověď #16 kdy: 10. 09. 2022, 22:34:52 »
Prosím, napište, který program je podle vás nejvhodnější nainstalovat na linuxový poštovní server proti cílenému scamu.
Pokud si myslíte, že bezpečnost se řeší tak, že si v instalátoru zaškrtnete, proti čemu chcete být chráněn, jste vedle.

rmrf

Re:Filtrování spamu a scamu na mail serveru
« Odpověď #17 kdy: 10. 09. 2022, 22:52:59 »
Pokud si myslíte, že bezpečnost se řeší tak, že si v instalátoru zaškrtnete, proti čemu chcete být chráněn, jste vedle.

Mnohokrát děkuji za skvělé rady.

Re:Filtrování spamu a scamu na mail serveru
« Odpověď #18 kdy: 11. 09. 2022, 19:53:54 »
Jasně, a Postfix opravuje papírovou poštu, protože má v názvu "post" a "fix".

Tady to jste se dost šeredně spletl. Překlad slova ani význam anglického "post" rozhodně není papírová pošta aka papírový dopis nebo pohled. A "fix" má rozhodně významově silnější překlad v kontextu s tím post než marginální ale klasické čengliš "opravit".
Gréta je nejlepší.

Re:Filtrování spamu a scamu na mail serveru
« Odpověď #19 kdy: 11. 09. 2022, 21:19:46 »
Jasně, a Postfix opravuje papírovou poštu, protože má v názvu "post" a "fix".

Tady to jste se dost šeredně spletl. Překlad slova ani význam anglického "post" rozhodně není papírová pošta aka papírový dopis nebo pohled. A "fix" má rozhodně významově silnější překlad v kontextu s tím post než marginální ale klasické čengliš "opravit".
Obávám se, že jste se minul s podstatou postu.


RDa

  • *****
  • 2 467
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Filtrování spamu a scamu na mail serveru
« Odpověď #20 kdy: 11. 09. 2022, 22:09:08 »
Jasně, a Postfix opravuje papírovou poštu, protože má v názvu "post" a "fix".

Tady to jste se dost šeredně spletl. Překlad slova ani význam anglického "post" rozhodně není papírová pošta aka papírový dopis nebo pohled. A "fix" má rozhodně významově silnější překlad v kontextu s tím post než marginální ale klasické čengliš "opravit".
Obávám se, že jste se minul s podstatou postu.

Ackoliv si sam delate pr​del, ze "postfix opravuje postu", nazev opravdu vznikl ze dvou slov: post pro postu, a fix pro opravu.
To, co se opravuje je stav tehdejsich postovnych programu - nizke zabezpeceni a nizky vykon.

Re:Filtrování spamu a scamu na mail serveru
« Odpověď #21 kdy: 11. 09. 2022, 22:34:14 »
Ackoliv si sam delate pr​del, ze "postfix opravuje postu", nazev opravdu vznikl ze dvou slov: post pro postu, a fix pro opravu.
To, co se opravuje je stav tehdejsich postovnych programu - nizke zabezpeceni a nizky vykon.
Děkuji za poučení. Teprve teď jsem pochopil, že ve Wordu můžu napsat jenom jedno slovo, zatímco s Excelem je každý vynikající.

RDa

  • *****
  • 2 467
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Filtrování spamu a scamu na mail serveru
« Odpověď #22 kdy: 11. 09. 2022, 23:16:59 »
Ackoliv si sam delate pr​del, ze "postfix opravuje postu", nazev opravdu vznikl ze dvou slov: post pro postu, a fix pro opravu.
To, co se opravuje je stav tehdejsich postovnych programu - nizke zabezpeceni a nizky vykon.
Děkuji za poučení. Teprve teď jsem pochopil, že ve Wordu můžu napsat jenom jedno slovo, zatímco s Excelem je každý vynikající.

Jestli sve tvrzeni o Wordu a Excelu podlozite citaci, budiz. Jinak jste exemplarni blbec bez spetky sebereflexe.
To by jako samo o sobe nevadilo, kazdy je nejaky a tohle je odborne forum, ne psychologicka poradna a la zpovednice.

Ale hodne velky problem je, ze si vubec nepripoustite, ze co (vam) tady lidi pisou by mohla byt pravda.

Vyjadreni ohledne puvodu pojmenovani postfixu primo od jeho autora:
https://marc.info/?l=postfix-users&m=164841848519002&w=2

Kontext doby je, ze IBM hledalo nahradu za nevyhovujici sendmail (a ze tech jeho der jsme si taky uzili.. cca pred 20 lety).
https://techmonitor.ai/technology/ibm_takes_on_sendmail_with_secure_mailer

EDIT:
Pro pobaveni dnesni mladeze - vycuc bezpecnostnich problemu sendmailu:
https://cr.yp.to/maildisasters/sendmail.html
« Poslední změna: 11. 09. 2022, 23:21:15 od RDa »

Re:Filtrování spamu a scamu na mail serveru
« Odpověď #23 kdy: 12. 09. 2022, 08:56:55 »
Jestli sve tvrzeni o Wordu a Excelu podlozite citaci, budiz.
Citace je zde, to si neumíte přečíst starší příspěvky ve vlákně, na které reagujete?

Například rspamd a spamassassin, které mají v názvu spam, se snaží odchytávat i scam, protože ho prostě zařazují mezi nevyžádanou poštu.
Tady rmrf vycházel z toho, že název programuje je přesná a úplná definice toho, co program dělá. Uznávám, že příklad s Postfixem mohl být pro některé komplikovaný, měl jsem ten příklad s Wordem uvést rovnou.

Ale hodne velky problem je, ze si vubec nepripoustite, ze co (vam) tady lidi pisou by mohla byt pravda.
Zkuste tohle tvrzení aplikovat na sebe.

rmrf

Re:Filtrování spamu a scamu na mail serveru
« Odpověď #24 kdy: 12. 09. 2022, 15:42:54 »
Například rspamd a spamassassin, které mají v názvu spam, se snaží odchytávat i scam, protože ho prostě zařazují mezi nevyžádanou poštu.
Tady rmrf vycházel z toho, že název programuje je přesná a úplná definice toho, co program dělá.

Mně se zdá, že se poněkud pletete. Vzhledem k tomu, že jste definoval:
SPF, DKIM, antispam je ochrana proti spamu.
a
Ochrana proti scamu, malware apod. je antivir.
jsem se vám pouze pokusil vysvětlit, že nemáte tak docela pravdu.

Re:Filtrování spamu a scamu na mail serveru
« Odpověď #25 kdy: 12. 09. 2022, 16:43:31 »
jsem se vám pouze pokusil vysvětlit, že nemáte tak docela pravdu.
Ano, pokoušel jste se mne přesvědčit, že když to má v názvu „spam“, musí to být ochrana proti spamu a nic jiného. Já jsem se pokoušel vám vysvětlit, že název programu neříká nic o tom, co ten program dělá. Příklad s Potsfixem byl na některé moc komplikovaný; myslel jsem, že s Wordem už to pochopí každý, ale asi vás mate, že ve Wordu se také píšou slova; tak třeba Apache Tomcat – tam už to snad pochopí opravdu každý, že název nemá nic společného s tím, co program dělá.

rmrf

Re:Filtrování spamu a scamu na mail serveru
« Odpověď #26 kdy: 12. 09. 2022, 18:04:24 »
jsem se vám pouze pokusil vysvětlit, že nemáte tak docela pravdu.
Ano, pokoušel jste se mne přesvědčit, že když to má v názvu „spam“, musí to být ochrana proti spamu a nic jiného. Já jsem se pokoušel vám vysvětlit, že název programu neříká nic o tom, co ten program dělá. Příklad s Potsfixem byl na některé moc komplikovaný; myslel jsem, že s Wordem už to pochopí každý, ale asi vás mate, že ve Wordu se také píšou slova; tak třeba Apache Tomcat – tam už to snad pochopí opravdu každý, že název nemá nic společného s tím, co program dělá.

Takový dlouhý odstavec a přitom úplná blbost. To neokecáte.

Re:Filtrování spamu a scamu na mail serveru
« Odpověď #27 kdy: 12. 09. 2022, 18:11:50 »
jsem se vám pouze pokusil vysvětlit, že nemáte tak docela pravdu.
Ano, pokoušel jste se mne přesvědčit, že když to má v názvu „spam“, musí to být ochrana proti spamu a nic jiného. Já jsem se pokoušel vám vysvětlit, že název programu neříká nic o tom, co ten program dělá. Příklad s Potsfixem byl na některé moc komplikovaný; myslel jsem, že s Wordem už to pochopí každý, ale asi vás mate, že ve Wordu se také píšou slova; tak třeba Apache Tomcat – tam už to snad pochopí opravdu každý, že název nemá nic společného s tím, co program dělá.
Váš příklad s postfixem nikdo nepochopil protože neumíte překládat. Totiž post fix znamená přesně to co ten program dělá. Co chcete říct tím Apache Tomcat fakt taky  není jasný. A taky byste mohl nějak doložit svoje tvrzení, že název programu nesouvisí s tím co program dělá, protože v mnoha případech tomu tak imho není.
Gréta je nejlepší.

Re:Filtrování spamu a scamu na mail serveru
« Odpověď #28 kdy: 12. 09. 2022, 19:37:15 »
Váš příklad s postfixem nikdo nepochopil protože neumíte překládat. Totiž post fix znamená přesně to co ten program dělá. Co chcete říct tím Apache Tomcat fakt taky  není jasný. A taky byste mohl nějak doložit svoje tvrzení, že název programu nesouvisí s tím co program dělá, protože v mnoha případech tomu tak imho není.
Neplatí, že název programu definuje, co ten program dělá (tj. funkčnost programu). To dokládají například názvy programů Postfix, Microsoft Word nebo Apache Tomcat.

Zkuste si k tomu nastudovat význam malého a velkého kvantifikátoru ve výrokové logice. Zjistíte, že tvrzení „protože má program X v názvu Y, musí dělat Y“ je založené na předpokladu, že pro všechny programy platí, že dělají přesně to, co mají v názvu. Pro vyvrácení takového tvrzení stačí najít jediný program, pro který to neplatí. A my už tu takové programy máme tři. To už by mohlo stačit i třem diskutujícím, kteří nejsou s to pochopit, že Microsoft Word není program, ve kterém jde napsat jen jedno slovo.

hknmtt

Re:Filtrování spamu a scamu na mail serveru
« Odpověď #29 kdy: 12. 09. 2022, 19:40:15 »
Da sa odoslat viac nez jeden email pocas jedneho spojenia? Co pozeram zatail tak sa zda ze asi nie.