Zkušenosti s Tlapnet

Zkušenosti s Tlapnet
« kdy: 12. 09. 2022, 18:59:40 »
Dobrý den,
rad bych se zeptal zde přítomných zdali mate nějaké zkušenosti s poskytovatelem internetu Tlapnet.
Budu se stěhovat do bytu kde tlapnet zasítoval bytový objekt. Do bytu bude přiveden kabel RJ45 kde bych si rad dal svůj router (Turris 1.x).

Mělo by se jednat o službu Max Kabel (s balíčkem premium). Ale u všech tento variantách je maximální rychlost stahování 250 Mbps - toto moc nechápu. Možná ti co mají vyšší variantu mají větší prioritu.

Dále zdali router má vnitřní IP nebo veřejnou IP na zařízení WAN u routeru (rad bych využil veřejné IP).

Dále třeba vaše postřehy. Děkuji 


Re:Zkušenosti s Tlapnet
« Odpověď #1 kdy: 14. 09. 2022, 12:35:02 »
Nemám, ale zdá se mi jejich marketing zvláštní. Chlubí se (lákají na) rychlost 1Gbps, v oblastech, kde to zjevně není pravda.

Ano, router z podstaty má 2 IP adresy, protože spojuje 2 sítě přinejmenším (obvykle LAN je vnitřní a WAN vnější) A ta vnější IP adresa nutně nemusí být veřejná ani "veřejná". 

(V obou směrech, ale obykle přecijenom když na vnějším rozhraní máš privátní  adresu, tak je téměř záruka , že veřejnou IP adresu mít nebudeš. I když technicky by to šlo přes NAT, ale pak je otázka proč by to provider dělal, když může tu skutečnou adresu rovnou ti  tlačit )
Naopak ,když máš veřejnou adresu na vnějším rozhraní, to neznamená téměř nic a je ve hvězdách, jestli más "veřejnou".

« Poslední změna: 14. 09. 2022, 12:36:46 od Ħαℓ₸℮ℵ ␏⫢ ⦚ »

Re:Zkušenosti s Tlapnet
« Odpověď #2 kdy: 14. 09. 2022, 14:30:03 »
Já u nich jsem. Jsem v rodinném domě a připojený přes wifi. Tuším, že mám tarif Max bezdrát. Download 50MBit, upload je seříznutý někde na cca 10-15MBit. Tahají to nějakým 60MHz pojítkem (wifi moc nerozumím, takže to nedokážu pojmenovat).
Pak mám ještě druhé místo od tlapnetu, kde je to na optice - tarif teď z hlavy nevim. Zkusil jsem tam teď test rychlost a měl jsem download 88MBit, upload 60MBit. Bydlí tam ale rodiče, tak je možné, že se tam teď ta linka používá (to měření může vycházet hůře).
Na WAN rozhraní routeru mám na obou místech IP ve formátu 10.x.x.x, ale mám koupené veřejné IP v rámci těch balíčků. Ty pakety na tu privátní IP nějak přesměrovávají (z venku to není poznat) - při trasování přes tracert je vidět, jak se mi tam ta jedna IP adresa na konci opakuje furt dokola, jak se to přehazuje přes ty směrovače na privátní síti. Tam, kde mám optiku, to není poznat - když pingnu tu veřejnou IP, tak je vidět, že mi ten paket přijde na router. Tam, kde mám wifi, prý používají ty ICMP pakety na dohled. Tzn. veřejná IP je ok, akorát ICMP pakety končí někde asi na tom 60GHz pojítku, co mám za routerem.
Jinak co se týče řešení problémů, tak jsem maximálně spokojený. Vždy problémy řešili v podstatě okamžitě. Jednou mi vyrostl v cestě strom - reportoval jsem to jeden den večer, druhý den přijel technik a přesměroval mě na jiný vysílač. Pak jsem potřeboval přendat anténu na jiné místo a taky to udělali tuším následující den. Vím o lidech, kteří s nimi měli problémy, ale to už je dávno a ti lidé bydleli v hustší zástavbě, kde mělo problém víc poskatovatelů. Je možné, že dnes už to je lepší. Osobně si ale nejsem jistej, jestli ten problém nebyl spíš mezi klávesnicí a židlí a ne u providera :)

Re:Zkušenosti s Tlapnet
« Odpověď #3 kdy: 14. 09. 2022, 14:31:58 »
Zkušenost s nimi nemám žádnou, ale letmé prozkoumání jejich stránek napovídá, že u toho tarifu pro kabel bude těch 250 Mb/s maximum (ačkoliv mi není ani trochu jasné, proč to není zastropované na 1 Gb/s, technicky to alespoň na první pohled nedává smysl). Co se týká té IP adresy, stačí kouknout do jejich ceníku https://tlapnet.cz/components/storage/cenik-internet-06-2022.pdf. Je to tam tak divně podané, ale já to chápu tak, že v základu žádná veřejná adresa není, za 50 Kč měsíčně ti milostivě přesměrují 5 nějakých portů na nějaké veřejné adrese a za pouhých 200 Kč asi dostaneš plnohodnotnou veřejnou adresu.
« Poslední změna: 14. 09. 2022, 14:37:02 od uwe.filter »

a6b

  • ***
  • 119
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zkušenosti s Tlapnet
« Odpověď #4 kdy: 14. 09. 2022, 14:33:15 »
@messani: pojitko je 60 GHz, ne MHz


Re:Zkušenosti s Tlapnet
« Odpověď #5 kdy: 14. 09. 2022, 14:44:54 »
@a6b: Jasně, překlep :)
@uwe.filter: No, je pravda, že to mají dělané formou balíčků. Vim, že jsem tam kdysi chtěl něco přidat (nevim, jestli rychlost, nebo tak něco) a řekli mi, že když si zaplatim lepší balíček, tak dostanu automaticky i veřejnou IP a možná i sledování TV.
Třeba tady mají:
https://www.tlapnet.cz/components/storage/cenik-internetovych-sluzeb.pdf
od tarifu v částce 499Kč/měsíčně je veřejná IP zdarma.

Re:Zkušenosti s Tlapnet
« Odpověď #6 kdy: 14. 09. 2022, 16:40:08 »
@messani: Možná to tak je, to netuším - ale skoro mi připadá, že ten tebou odkazovaný ceník už nebude platit, není tam vyznačená platnost.

Ještě k té veřejné adrese za 50 Kč, tj. přesměrování max. 5 portů - ačkoliv chápu, že je s tím spojená nějaká administrativa a údržba, očkával bych takovou službu v základní ceně, když už ji nabízí. A říkat tomu veřejná IP adresa, to chce hodně odvahy.

alex6bbc

  • *****
  • 1 431
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zkušenosti s Tlapnet
« Odpověď #7 kdy: 14. 09. 2022, 17:08:30 »
@messani: Možná to tak je, to netuším - ale skoro mi připadá, že ten tebou odkazovaný ceník už nebude platit, není tam vyznačená platnost.

Ještě k té veřejné adrese za 50 Kč, tj. přesměrování max. 5 portů - ačkoliv chápu, že je s tím spojená nějaká administrativa a údržba, očkával bych takovou službu v základní ceně, když už ji nabízí. A říkat tomu veřejná IP adresa, to chce hodně odvahy.

portu je na jedne IP celkem 65535, deleno peti porty v nabidce a cene 50 kc, ziskaji za jednu celkovou IP asi 650 tisic korun po kusech s porty, snizeno o porty pod 1024.
takze prodavat celou IP je mensi xeft.

Re:Zkušenosti s Tlapnet
« Odpověď #8 kdy: 14. 09. 2022, 17:47:30 »
Citace
portu je na jedne IP celkem 65535, deleno peti porty v nabidce a cene 50 kc, ziskaji za jednu celkovou IP asi 650 tisic korun po kusech s porty, snizeno o porty pod 1024.
takze prodavat celou IP je mensi xeft.

@alex6bbc: Já myslim, že moc rozhicuješ troubu.

Mám u nich: "MAX Optika s balíčkem premium". Jestli koukám správně, mám to za 5000Kč/rok. V ceně je veřejná IP adresa (žádný výsek portů - prostě celý rozsah 0-65535 TCP a UDP).

To je prostě má osobní zkušenost. Možná někdo má blbou zkušenost. Já to tam takhle :)

Re:Zkušenosti s Tlapnet
« Odpověď #9 kdy: 20. 09. 2022, 07:47:59 »
pred rokem co sem tak zjistoval v oblasti XYZ nebyl s TLPNT problem, dalsi mistni ISP banda zebraku s vypadky a velkym kolisanim rychlosti, no nedivme se kdyz nektery pouziva jako uplink do oblasti VDSL a nejlepe 50/10 s tim ze na nej navesi xx lidi. Ted aktualne nevim, ale anten typickych pro jejich instalace a miricimi na jejich AP pribyva. Za me ale jedine VDSL je li dostupne nebo nasdilet si se "sousedem". Nove ustredny jsou uz pekelne stroje, na 1,7km bonding 89Mbit., nadhera. Zadne vypadky, stabilita, parada.

Hamparle

  • ****
  • 360
  • junior developer ucho
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zkušenosti s Tlapnet
« Odpověď #10 kdy: 24. 09. 2022, 19:08:37 »
Račte si objednat… "Vidíte "tam taky "gigabit za 250"? Nebo je fake news?

Hamparle

  • ****
  • 360
  • junior developer ucho
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zkušenosti s Tlapnet
« Odpověď #11 kdy: 25. 09. 2022, 19:08:33 »
Ach ach, zapoměl jsem přidat přílohu ^.

Re:Zkušenosti s Tlapnet
« Odpověď #12 kdy: 25. 09. 2022, 19:30:08 »
Račte si objednat… "Vidíte "tam taky "gigabit za 250"? Nebo je fake news?
Ne, já tam vidím že dokáží až gigabit a jejich cena začíná na 250,- předpokládám za 10/5 nebo tak něco. Napsáno je to pro méně protřelé, aby si mysleli jako že dávají gigabit za 250,-, typická česká oblož. Ale třeba to fakt za to dávaj.
Gréta je nejlepší.

armyk

Re:Zkušenosti s Tlapnet
« Odpověď #13 kdy: 26. 09. 2022, 08:05:04 »
Tlapnet jen, kdyz neni konkurence. Nejlepsi jsou jejich tarify, kde misto rychlosti inzeruji " zakladni, stredni a vysokou priotiru" takze si platite za nic nerikajici down/up a sikovne takhle obchazeji povinnost udovat minimalni/typickou/maximalni rychlost.