Koupím externí sériový modem (dialup)

Jimmyx

  • ***
  • 157
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Koupím externí sériový modem (dialup)
« Odpověď #15 kdy: 12. 09. 2022, 19:20:24 »
neexistovalo něco jako modem over sound card?  ;D
Skoro ano. Kolem roku 2000 existovaly SW modemy. Měl jsem takový, požadoval minimálně Pentium 166 MHz MMX (to MMX bylo důležité). Modem v podstaně pouze "pípal" do linky, ale veškeré zpracování co a jak má "pípat" řešil SW, potažmo procesor. Na mé AMD K6-2 333 MHz to fungovalo bez problémů a modem stál cca polovinu až třetinu co "skutečný" modem.


r223

Re:Koupím externí sériový modem (dialup)
« Odpověď #16 kdy: 12. 09. 2022, 20:44:16 »
neexistovalo něco jako modem over sound card?  ;D
Skoro ano. Kolem roku 2000 existovaly SW modemy. Měl jsem takový, požadoval minimálně Pentium 166 MHz MMX (to MMX bylo důležité). Modem v podstaně pouze "pípal" do linky, ale veškeré zpracování co a jak má "pípat" řešil SW, potažmo procesor. Na mé AMD K6-2 333 MHz to fungovalo bez problémů a modem stál cca polovinu až třetinu co "skutečný" modem.

Nestačilo by GNU Radio? Fyzickou vrsvu autor potřebovat asi nutně nebude...

Re:Koupím externí sériový modem (dialup)
« Odpověď #17 kdy: 12. 09. 2022, 21:18:33 »
Pokud jde o ATD proti ATA, tak na straně "ATD" bych napřed dal ATX3, aby nečekal na oznamovací tón. A modemy bez podpory leased-line provozu často očekávaly na lince měkké SS napětí. Což šlo emulovat baterkou a pull-up odporem. Ani nebylo potřeba 48V, tuším stačila 9V baterie.

Tyjo, koukám že už ani Westermo nedělá TD-36. Tenhle modem přežil smrt čipsetů Rockwell aspoň o deset let. Měl totiž soft-kodek od Telindusu na nějakém obecném DSPčku od Analog Devices.

"Modem ze zvukové karty" je trochu problém, protože modem potřebuje linkové rozhraní. Na LL provoz minimálně linkové trafo. Pokud by se jednalo o komutovanou linku, tak ještě relé pro zvednutí/zavěšení a detektor vyzváněcího napětí v zavěšeném stavu (asi 200V).

V dnešní době se zamýšlím, jestli by modem nešel napsat jako "modul do Asterisku". Pak by "linkové rozhraní" mohlo být čistě softwarové. Ale neslyšel jsem, že by existovala open-source implementace V.34 nebo některého příbuzného.

Re:Koupím externí sériový modem (dialup)
« Odpověď #18 kdy: 13. 09. 2022, 06:41:08 »
Ahoj,

sháním na hraní nějaký externí sériový telefonní modem (dialup, nikoli ISDN nebo DSL) - chtěl bych si zkusit zahrát na ISP a hrát si s "dialup-over-VoIP".
Externí, aby to nebyl nějaký PCI winmodem (platforma bude nejspíš Armbian a nechcu už nikdy zprovozňovat winmodemy v Linuxu, zažil jsem si své), a sériový, aby nebyl problém s nějakými obskurními USB modemy s blbě sehnatelným firmwarem.
Absence napájecího adaptéru nevadí.
Ideální by byla nějaká V.34 (33600) mašina - máte někdo nějaký takový historický hw?

Jenom ebay, tam máš šanci sehnat něco se seriovým portem. Já si svůj USRobotics 14,4 schovávám na půdě, za takových 40 let to bude rarita. Tyto modemy neměly žádný firmware ani drivery. Pokud si dobře vzpomínám tak Windows95 to zvládal nativně přes hyperterminal, nebo jsme se připojovaly k sobě navzájem přes m602tku pod DOSem.

f-k-r

  • ***
  • 102
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Koupím externí sériový modem (dialup)
« Odpověď #19 kdy: 13. 09. 2022, 08:31:37 »
:D pamatujete ještě někdo Laplink?

Myslíte na sériový port nebo na paralelní ;-)?


Re:Koupím externí sériový modem (dialup)
« Odpověď #20 kdy: 13. 09. 2022, 09:56:26 »
:D pamatujete ještě někdo Laplink?

Myslíte na sériový port nebo na paralelní ;-)?
:)

Re:Koupím externí sériový modem (dialup)
« Odpověď #21 kdy: 13. 09. 2022, 11:02:15 »
Zdravim,
pokud mate stale zajem, mam tu v Praze jeden FM-56VT-RWD, bez napájení.

Re:Koupím externí sériový modem (dialup)
« Odpověď #22 kdy: 13. 09. 2022, 11:38:03 »
Zdravim,
pokud mate stale zajem, mam tu v Praze jeden FM-56VT-RWD, bez napájení.

Google říká značka "WELL". Pokud si správně pamatuju, tohle byla taková solidní noname značka. Solidní především v tom smyslu, že obsahovala cca referenční rockwellský modem se standardní sadou příkazů, která se tehdy v takových modemech vyskytovala. Srovnal bych to třeba se Suprafaxem, ale bylo jich víc. Matně si vybavuju GVC. Osobně jsem měl tyhle "noname Rockwelly" radši než všelijaké značkové mrchy (Zyxel, USR, Microcom) protože tou standardní sadou příkazů byly pokryté všechny důležité věci: komprese, oprava chyb, rozsah modulačních protokolů a navazovaných rychlostí. Tzn tomu modemu šlo říct zcela jednoznačně, co po něm chci, a zamezit tak selhávání autodetekce. Značkové modemy toto často neměly kompletně pokryto a/nebo na to měly "svoje vlastní" příkazy.

Re:Koupím externí sériový modem (dialup)
« Odpověď #23 kdy: 13. 09. 2022, 11:44:48 »
No to je smršť příspěvků za tak krátkou chvilku :)

Plánuju to zkoušet připojit k SIP bránám (mám tu nějaký hodně starý Zyxel a Sipuru, obojí mi funguje s Odorikem v pohodě, koncové zařízení zatím historický Gigaset), cílem je čistě akademickoexperimentální projekt retro dialup serveru pro staré mobily s podporou CSD.
Wapová brána pro WAP a proxy s downgradem TLS1.* na protokoly podporované legacy zařízeními pro "Internet" provoz.

Jinak co vím z historie, dva modemy proti sobě po drátě zpravidla jedou samy o sobě v pohodě, pokud se nečeká na dialtone a pokud se zvedne protější modem příkazem ATA. Některé modemy vyžadují aspoň malé stejnosměrné napětí na drátech.

Všem, co nabídli, odepíšu snad během dneška - děkuji!

Re:Koupím externí sériový modem (dialup)
« Odpověď #24 kdy: 13. 09. 2022, 14:52:34 »
Podívám se do archivu, jeden externí sériový Zyxel by se tam možná našel.

Re:Koupím externí sériový modem (dialup)
« Odpověď #25 kdy: 13. 09. 2022, 15:49:09 »

Matně si vybavuju GVC. Osobně jsem měl tyhle "noname Rockwelly" radši než všelijaké značkové mrchy (Zyxel, USR, Microcom) protože tou standardní sadou příkazů byly pokryté všechny důležité věci: komprese, oprava chyb, rozsah modulačních protokolů a navazovaných rychlostí. Tzn tomu modemu šlo říct zcela jednoznačně, co po něm chci, a zamezit tak selhávání autodetekce.
To potvrzuji, GVC to určitě umí. Vzpomínám si, jak jsme na dvou kusech GVC 33600 na pronajatém okruhu připojovali městkou knihovnu. Původně tam měl být nějaký super modem od Microcomu, ale ten se nikomu na místním vedení nepodařilo nastavit tak , aby to fungovalo spolehlivě. Pak někdo přinesl GVC 33600 a bylo po problémech.
Ještě dneska ho mám schovanýho.

Re:Koupím externí sériový modem (dialup)
« Odpověď #26 kdy: 13. 09. 2022, 18:51:21 »
Tak jo, něco jsem našel, není to Zyxel, ale Golden Touch, dokonce jsem k tomu splašil neřku-li původní napájecí 9V AC adaptér. Modem působí funkčním dojmem, adaptér měl ustřižený kabel, připájel jsem zpět, vodiče odizolovány smršťovací bužírkou. Rozebráno za účelem nafocení vnitřku (podle toho, jak držely šrouby, jsem v tom byl před chvilkou poprvé od výroby, poté smontováno a spuštěno (na boku je poměrně nenápadné power šoupátko, než jsem ho našel, myslel jsem, že je ta věc nefunkční ;)).
Jestli chcete, za odvoz je to vaše (tzn. ideálně zásilkovna s tím, že si zařídíte administrativu, dáte mi kód a já to odevzdám). Sám se divím, že jsem to ještě nevyrazil :).

Re:Koupím externí sériový modem (dialup)
« Odpověď #27 kdy: 13. 09. 2022, 19:34:06 »
Tak jo, něco jsem našel, není to Zyxel, ale Golden Touch, dokonce jsem k tomu splašil neřku-li původní napájecí 9V AC adaptér. Modem působí funkčním dojmem, adaptér měl ustřižený kabel, připájel jsem zpět, vodiče odizolovány smršťovací bužírkou. Rozebráno za účelem nafocení vnitřku (podle toho, jak držely šrouby, jsem v tom byl před chvilkou poprvé od výroby, poté smontováno a spuštěno (na boku je poměrně nenápadné power šoupátko, než jsem ho našel, myslel jsem, že je ta věc nefunkční ;)).
Jestli chcete, za odvoz je to vaše (tzn. ideálně zásilkovna s tím, že si zařídíte administrativu, dáte mi kód a já to odevzdám). Sám se divím, že jsem to ještě nevyrazil :).
Ustřižená šňůra může znamenat, že adapter je nebezpečný…

Re:Koupím externí sériový modem (dialup)
« Odpověď #28 kdy: 13. 09. 2022, 21:28:20 »
@Wift podle fotky plošáku se jedná o další krásný generický modem na bázi čipsetu Conexant=Rockwell. Jenom nevím, jestli K56flex nebo už V.90.

Re:Koupím externí sériový modem (dialup)
« Odpověď #29 kdy: 13. 09. 2022, 21:30:23 »
@Wift podle fotky plošáku se jedná o další krásný generický modem na bázi čipsetu Conexant=Rockwell. Jenom nevím, jestli K56flex nebo už V.90.
Podle spodního štítku bych hádal, že něco na způsob V.90 tam bude.