Instalace Kali Linuxu na externí USB disk

Kevil

Instalace Kali Linuxu na externí USB disk
« kdy: 02. 10. 2022, 21:13:31 »
Potřebuji rozběhnout KALI na externím SSD, připojeném přes USB port k notebooku. Live KALI systém bez problému nastartuji z USB Flashe, vše funguje. Na uvítací obrazovce KALI jsem zkusil zvolit instalaci, ale začalo se to ptát na jazyk atd. a měl jsem strach pokračovat, protože se to neptalo na jaký disk to chci instalovat, instalaci jsem ukončil po dotazu na výběr síťových karet. Windows mi naštěstí na NB zůstaly.

Co chci dosáhnout ? Naistalovat KALI na externí SSD dočasně připojený k NB přes USB port. Volbu zda chci startovat Windows nebo KALI na externím SSD zvolím v BIOSu NB (priorita bootování). Jde mi o to, abych mohl na KALI na externím SSD disku provádět změny systému, ty se na SSD uložily a po restartu systému zůstaly zachovány.
« Poslední změna: 02. 10. 2022, 21:33:05 od Petr Krčmář »


_Jenda

  • *****
  • 1 591
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Instalace Kali Linuxu na externí USB disk
« Odpověď #1 kdy: 03. 10. 2022, 02:31:04 »
Tak si to zkus ve virtuálu nebo dej do googlu kali installer screenshots a podívej se že se disk vybírá až dost pozdě v procesu.

Re:Instalace Kali Linuxu na externí USB disk
« Odpověď #2 kdy: 03. 10. 2022, 08:30:46 »
Nechápu. Usb fleška je co? Externí disk, ne?
Tak na ten externí ssd nahraj tu obskurní distribuci stejně, jako jsi ji nahrál na tu externí flešku. Mělo by to fungovat identicky. Akorát pozor, příjdeš o data na tom externím ssd disku.


Gréta je nejlepší.

Kevil

Re:Instalace Kali Linuxu na externí USB disk
« Odpověď #3 kdy: 03. 10. 2022, 16:40:48 »
@Jenda
Díky, díval jsem se na video, jak se to instaluje a výběr disku je fakt až v pozdějším kroku. Zkusím to.

@Karmelos
USB Fleška není SSD disk  8).  Na instalaci jsou dvě možnosti:
1) spustit KALI live z flešky a v bootovacím menu zvolit instalace, vybrat externí SSD disk
nebo
2) nahrát ISO image KALI na externí SSD disk, nastartovat a spustit na něm instalaci
Proč obskurní distribuce ? Pro WiFi audit je to skvělá volba :)

Re:Instalace Kali Linuxu na externí USB disk
« Odpověď #4 kdy: 03. 10. 2022, 17:30:36 »
@Jenda
Díky, díval jsem se na video, jak se to instaluje a výběr disku je fakt až v pozdějším kroku. Zkusím to.

@Karmelos
USB Fleška není SSD disk  8).  Na instalaci jsou dvě možnosti:
1) spustit KALI live z flešky a v bootovacím menu zvolit instalace, vybrat externí SSD disk
nebo
2) nahrát ISO image KALI na externí SSD disk, nastartovat a spustit na něm instalaci
Proč obskurní distribuce ? Pro WiFi audit je to skvělá volba :)

jako pokud vám běží live distribuce z flešky, není podle mě důvod proč by neběžela z toho externího ssd, když to na to externí ssd dostanete stejně jako na tu flešku.

dd nějakého iso nebo už flešnuté pártyšny uděláte stejně na flešku nebo na ssd a je jedno zda je externí nebo interní. Clonezilla, balena etcher, nebo rufus  do the job.

Ano, kali je podle mě obskurní ditribuce používaná různými haxXx0ry a script kiddies, zejména, pro vrtání se v cizích wifinách.
Gréta je nejlepší.


Kevil

Re:Instalace Kali Linuxu na externí USB disk
« Odpověď #5 kdy: 04. 10. 2022, 01:47:55 »
Instalace na externí SSD disk (Samsung 960 PRO NVMe M.2 512GB) proběhla v pohodě. Nepodařilo se mi ale naistalovat NVIDIA driver pro GeForce GTX 960M v notebooku, přestože jsem postupoval podle návodu "Install NVIDIA GPU Drivers".

lspci | grep -i vga
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation HD Graphic

nvidia-detect
Detected NVIDIA GPUs:
01:00.0 3D controller [0302]: NVIDIA Corporation GM107M [GeForce GTX 960M] [10de:139b] (rev a2)

lspci -s 01:00.0 -v
01:00.0 3D controller: NVIDIA Corporation GM107M [GeForce GTX 960M] (rev a2)
        Subsystem: ASUSTeK Computer Inc. GM107M [GeForce GTX 960M]
        Flags: bus master, fast devsel, latency 0, IRQ 127, IOMMU group 11
        Memory at ee000000 (32-bit, non-prefetchable) [size=16M]
        Memory at d0000000 (64-bit, prefetchable) [size=256M]
        Memory at e0000000 (64-bit, prefetchable) [size=32M]
        I/O ports at e000 [size=128]
        Expansion ROM at ef000000 [disabled] [size=512K]
        Capabilities: <access denied>
        Kernel driver in use: nouveau
        Kernel modules: nouveau, nvidia_tesla_drm, nvidia_current_drm, nvidia_tesla, nvidia_current

nvidia-smi
NVIDIA-SMI has failed because it couldn't communicate with the NVIDIA driver. Make sure that the latest NVIDIA driver is installed and running.

Jak naistalovat správný driver pro kartu ?

k3dAR

  • *****
  • 2 892
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Instalace Kali Linuxu na externí USB disk
« Odpověď #6 kdy: 04. 10. 2022, 02:43:12 »
jako pokud vám běží live distribuce z flešky, není podle mě důvod proč by neběžela z toho externího ssd, když to na to externí ssd dostanete stejně jako na tu flešku. [...]
je rozdil mezi "live" a "instalaci", z usb-flash ma live, z usb-ssd NEchce live...
ackoliv pozadovane "uchovani zmen pri rebootu" muze dosahnout i s live, regulerni instalace na tom bude vzdy lepe...

_Jenda

  • *****
  • 1 591
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Instalace Kali Linuxu na externí USB disk
« Odpověď #7 kdy: 04. 10. 2022, 03:09:51 »
ackoliv pozadovane "uchovani zmen pri rebootu" muze dosahnout i s live, regulerni instalace na tom bude vzdy lepe...
(mírně OT) Upřímně jsem nepochopil, proč ještě existují „live“. Osobně jsem si před pár lety nainstaloval na flashku normální Debian, ujistil jsem se že se všude používají UUID (takže to naběhne ať už se flashka detekuje jako jakékoli zařízení) a od té doby používám na servis to. A neřeším nějakou perzistenci s overlayfs a já nevím co, prostě to funguje.

Kevil

Re:Instalace Kali Linuxu na externí USB disk
« Odpověď #8 kdy: 04. 10. 2022, 20:10:32 »
Fertig  8). Chtělo to ale nejdříve odinstalovat všechny NVIDIA drivery, které nainstalovalo KALI, přepnout se do textového režimu (Ctrl+Alt+F1), service lightdm stop, vytvořit soubor /etc/modprobe.d/blacklist-nouveau.conf s řádky:

blacklist nouveau
options nouveau modeset=0

stáhnout nejnovější driver pro Linux přímo ze stránek NVIDIA a spustit instalaci.

A pak instalovat nvidia-cuda-toolkit

hashcat -I
hashcat (v6.2.5) starting in backend information mode

CUDA Info:
==========

CUDA.Version.: 11.6

Backend Device ID #1
  Name...........: NVIDIA GeForce GTX 960M
  Processor(s)...: 5
  Clock..........: 1176
  Memory.Total...: 4046 MB
  Memory.Free....: 4016 MB
  PCI.Addr.BDFe..: 0000:01:00.0

OpenCL Info:
============

OpenCL Platform ID #1
  Vendor..: The pocl project
  Name....: Portable Computing Language
  Version.: OpenCL 3.0 PoCL 3.0+debian  Linux, None+Asserts, RELOC, LLVM 13.0.1, SLEEF, DISTRO, POCL_DEBU

  Backend Device ID #2
    Type...........: CPU
    Vendor.ID......: 128
    Vendor.........: GenuineIntel
    Name...........: pthread-Intel(R) Core(TM) i7-7500U CPU @ 2.70GHz
    Version........: OpenCL 1.2 PoCL HSTR: pthread-x86_64-pc-linux-gnu-haswell
    Processor(s)...: 4
    Clock..........: 3500
    Memory.Total...: 21886 MB (limited to 4096 MB allocatable in one block)
    Memory.Free....: 10911 MB
    OpenCL.Version.: OpenCL C 1.2 PoCL
    Driver.Version.: 3.0+debian
« Poslední změna: 04. 10. 2022, 20:13:31 od Kevil »