Změna práce

Re:Změna práce
« Odpověď #90 kdy: 03. 10. 2022, 15:21:29 »
Ja treba delam ve firme, kde nikdo bez VS neni. Prevazuje Matfyz a CVUT FIT. Nerikam, ze by to bez te VS neslo, ale je to velky bonus.

Vy třeba možná ano. Ale já za patnáct let takovou firmu nepotkal. Co tak maximálně někoho zajímalo -- a to v době, kdy jsem ještě studoval -- zda mi to studium nebude překážet v práci pro ně :D

Samozřejmě to neznamená, že takové firmy neexistují, ostatně v jedné pracujete. Ale i když se vám to možná nezdá, je jich dost málo.


Re:Změna práce
« Odpověď #91 kdy: 03. 10. 2022, 15:24:29 »
Ja treba delam ve firme, kde nikdo bez VS neni. Prevazuje Matfyz a CVUT FIT. Nerikam, ze by to bez te VS neslo, ale je to velky bonus.
Upřímně? Bonus to rozhodně není. Dnešní stav VŠ je katastrofa... Platí snad mnohem více, že teorie není praxe ;-) To, že jsou někde jen VŠ lidé neznamená absolutně nic. Ale v pohodě, žijte v domění, že VŠ něco znamená - tedy v IT...

Když ono je to těžké. Ti lidé studovali a studovali a tak prostě nemohou pochopit, že jiní nestudovali nebo nedostudovali a kupodivu umí ve vztahu k praxi totéž, co oni. Dost chápu, že to člověka zamrzí a nějak si to studium pak obhájit musí. Navíc mnozí mají velmi v oblibě hru "na lepší lidi" (já jsem studovanej, já jsem lepší) jak jsem výše psal.

Re:Změna práce
« Odpověď #92 kdy: 03. 10. 2022, 17:39:02 »
Ja treba delam ve firme, kde nikdo bez VS neni. Prevazuje Matfyz a CVUT FIT. Nerikam, ze by to bez te VS neslo, ale je to velky bonus.
Upřímně? Bonus to rozhodně není. Dnešní stav VŠ je katastrofa... Platí snad mnohem více, že teorie není praxe ;-) To, že jsou někde jen VŠ lidé neznamená absolutně nic. Ale v pohodě, žijte v domění, že VŠ něco znamená - tedy v IT...

Když ono je to těžké. Ti lidé studovali a studovali a tak prostě nemohou pochopit, že jiní nestudovali nebo nedostudovali a kupodivu umí ve vztahu k praxi totéž, co oni. Dost chápu, že to člověka zamrzí a nějak si to studium pak obhájit musí. Navíc mnozí mají velmi v oblibě hru "na lepší lidi" (já jsem studovanej, já jsem lepší) jak jsem výše psal.
ehmmm, what?

Vacsinou pocujem tieto kecy od ludi ktori VS nemaju a potrebuju sa chvastat s tym ze to dotiahli rovnako daleko ako ich kolegovia ktori VS maju. Ano, zopar takich ako ste vy, ktori to dotiahli medzi ludi s VS, zopar vas je. Gratulujem, zaramujte si trebars biele platno a zaveste si ho na stenu tam kde si podla vas ostatni vesaju diplomy (btw kto to robi okrem lekarov ktori si v ordinaciach vesaju diplomy a atestacie na stenu, snad asi nikto).

To ale stale nic nemeni na fakte, ze vacsina ludi pracuje za pasom (a tu myslim priamo fabriky, alebo inu "neintelektualnu" manualnu robotu), a mozte tri krat hadat aka dosiahnuta uroven vzdelania tam prevazuje. A mozte tri krat hadat aka uroven vzdelania prevazuje medzi "white collars" zamestnaniami.

Vynimka z pravidla neznamena pravidlo, ale chapem, to asi nepochopite, to sa uci az na VS a v praxi to medzi xxx(nieco sem doplnte) neucia. Prajem pekny den a neznicte prosim vas klavesnicu od zlosti ked mi budete odpisovat, je celosvetovo malo cipov, bola by jej skoda :)
« Poslední změna: 03. 10. 2022, 17:40:42 od kanoe22 »

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Změna práce
« Odpověď #93 kdy: 03. 10. 2022, 18:03:57 »
Ti lidé studovali a studovali a tak prostě nemohou pochopit, že jiní nestudovali nebo nedostudovali a kupodivu umí totéž, co oni.
Dunning-Kruger jak vyšitý :)

Re:Změna práce
« Odpověď #94 kdy: 03. 10. 2022, 18:29:28 »
Vysokoškoláků jsou plné kancly, kde jsou v podstatě na úrovni dělníků u pásu. Jen místo toho, aby strkali díly do stroje, tak sypou nějaká data do počítače. Tyhle pozice existují jen proto, že se zatím nikdo neobtěžoval nahradit nějaký letitý stroj/systém něčím moderním, kde už by tohle bylo zautomatizované.

Dělají práci cvičené opice, ale hlavně, že mají VŠ. Spousta takových nic složitějšího nezvládá a raději hledají pozice cvičených pozic jinde, případně jdou opravdu k pásu, nebo se rovnou psychicky hroutí.


Re:Změna práce
« Odpověď #95 kdy: 03. 10. 2022, 21:06:29 »
Ten s tím FITem těch 5 let v oboru za pár let dožene, ale ten s těmi pěti lety práce v oboru ten FIT ne.

Hlavně tohle je naprosto akademická debata. Protože po pěti letech praxe nebude nějaký FIT (nebo v podstatě jakákoliv jiná škola) zajímat víceméně nikoho. Diplom si může spokojeně nechat zarámovat a pověsit třeba na stěnu protože pak už ho nikdy nebude k ničemu potřebovat. Tedy pravda, pokud ho nedejbože nenapadne jít pracovat pro stát, ale to je kapitola sama pro sebe.

Takže podobné úvahy jsou ledatak intelektuální snobství a klasická hra "na lepší lidi".

Můj diplom ani titul nezajímal nikdy nikoho, a jsou to ty nejmíň důležité věci co jsem si z té vysoké odnesl. To že vnímáte na “mít FIT” je podstatné “mít papír že mám FIT” vypovídá zejména o vás - mně to při psaní mé předchozí reakce vůbec nenapadlo.

Re:Změna práce
« Odpověď #96 kdy: 03. 10. 2022, 21:50:46 »
Dělají práci cvičené opice, ale hlavně, že mají VŠ. Spousta takových nic složitějšího nezvládá a raději hledají pozice cvičených pozic jinde, případně jdou opravdu k pásu, nebo se rovnou psychicky hroutí.

Tohle je nejvíc vidět na přepážkách bank, a ono třeba i hodně doktorů je tristních, o právnících nemluvě, třeba v Simpsonech si z právníků dělaj srandu, jak tam opravuje botky a říká "botky jako nové" ;D

Podle mě je strašně poznat, když člověk má k oboru vztah, nezávisle na vzdělání, a pracuje na sobě celý život, pak je v 50ti kapacita, a nebo taky odpad s 25 let starým bezcenným diplomem.

Osobně mi přijde, že kdyby těm vysokoškolákům nedali diplom, tak přestože jak mají plnou hubu keců o hodnotě vzdělání a informací, nevěřím že by tam bez diplomu a titulu chodili, a to vypovídá o co tu jde primárně.

Je to asi jako v práci jsem sledoval svoje indické kolegy co měli 20 certifikací, sice nic neuměli, ale měli hodně certifikací.

a6b

  • ***
  • 119
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Změna práce
« Odpověď #97 kdy: 04. 10. 2022, 05:57:36 »
kdysi gymnazista umel rectinu, latinu a s maturitou byl nekdo a na vysku se dostavala elita. kdyz ma dneska vysokoskolsky diplom nadpolovicni vetsina populace tak se neni co divit.

Re:Změna práce
« Odpověď #98 kdy: 04. 10. 2022, 06:57:45 »
na vysku se dostavala elita.
Je ochoten někdo za tu elitu v ČR zaplatit na pracovním trhu?

Re:Změna práce
« Odpověď #99 kdy: 04. 10. 2022, 08:13:21 »
Co chcete, kdyz sami politici sebe predefinovali na "elitu naroda". Kdy se tohle chapani slova "elita" objevilo, pred 15 lety?
Plus v Cechach je to dnes "sebenaplňující proroctví", pohled na studium jako rady lidi na tomhle foru vede k tomu, ze se jejich tvrzeni opravdu stava skutecnosti.

Oficialnim cilem EU je prekrocit 40% populace majici tercialni vzdelani. POkud to jeste nenavysili. Ocividne se tim mysli "podradne zdelani", jinak se toho tezko da dosahnout. Protoze lide proste nejsou stejni, nemaji schopnosti stejne. Nejkrasnejsi jsou verejne proklamovane nazory o kastovanim prostrednictvim vyberovych skol.

Mne neprestavaji sokovat i diskuse na rootu,  treba jak anglictina "neni dulezita a pocka".
(i kdyz vazne mineny nazor, jak se IT lidi maji ucit trategicky dulezity Farsi uz tu taky nedavno padl.

Ten zmineny "dunning kruger" bude platit i potom, co tu studii oficialni uvrhnou do klatby.

Vsechno tohle mam na taliri jako rodic mimoradne nadaneho ditete neustale.
Ucitelka anglictiny pripustila, ze syn umi dobre anglicky az po 2 letech, kdyz ji v 11 prinesl C2 CE certifikat.

Re:Změna práce
« Odpověď #100 kdy: 04. 10. 2022, 08:15:44 »
citat:

„...koly založené pro nadané žáky v matematických schopnostech by nemohly pořádat zápisy a bodovat výkony dětí dle toho, co při zápisu prokáží,“ uvedla příklad Rybníčková.

Pokud by tak škola činila, šlo by o diskriminaci. Školní inspekce tak navrhuje třeba možnost výběru žáků za pomoci losu.

alex6bbc

  • *****
  • 1 432
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Změna práce
« Odpověď #101 kdy: 04. 10. 2022, 08:19:19 »
na gaussove krive rozlozeni iq v populaci je asi 15% lidi s iq nad 120 a myslim, ze jenom tito by meli chodit na vysokou.
a maturitu by melo mit tak maximalne 3x vice lidi, takze odhadem 40% populace.

Re:Změna práce
« Odpověď #102 kdy: 04. 10. 2022, 08:37:09 »
Obhajujes boj o rovnopravnost a EU strategii skrze definici "tercialni vzdelani je stredni skola"?
Mozna mas pravdu, protoze vidim, ze je rada interpretaci odlisnych od "Terciární vzdělávání, označovaný také jako třetí úroveň, třetí fáze nebo Pomaturitní vzdělání"

ale po tom preciznim vypoctu sis  to "3x" vytahl z nosu nebo na to mas taky zduvodneni?

na gaussove krive rozlozeni iq v populaci je asi 15% lidi s iq nad 120 a myslim, ze jenom tito by meli chodit na vysokou.
a maturitu by melo mit tak maximalne 3x vice lidi, takze odhadem 40% populace.

alex6bbc

  • *****
  • 1 432
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Změna práce
« Odpověď #103 kdy: 04. 10. 2022, 08:50:25 »
Obhajujes boj o rovnopravnost a EU strategii skrze definici "tercialni vzdelani je stredni skola"?
Mozna mas pravdu, protoze vidim, ze je rada interpretaci odlisnych od "Terciární vzdělávání, označovaný také jako třetí úroveň, třetí fáze nebo Pomaturitní vzdělání"

ale po tom preciznim vypoctu sis  to "3x" vytahl z nosu nebo na to mas taky zduvodneni?

na gaussove krive rozlozeni iq v populaci je asi 15% lidi s iq nad 120 a myslim, ze jenom tito by meli chodit na vysokou.
a maturitu by melo mit tak maximalne 3x vice lidi, takze odhadem 40% populace.

to jsem jen tak odhadnul co si myslim, ze by byly rozumna cisla pro stredni a vysoke skolstvi.
ze s temito cisly by byla zachovana kvalita. s tim jak ziskavaji vysokoskolske vzdelani jelita s iq tykve, tak se rozsiruji
imbecilni obory jako jsou gender studia, pseudofilozoficke studia, sociologicke studia.
jedine snad technice obory si jeste nekde zachovavaji kvalitu.

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Změna práce
« Odpověď #104 kdy: 04. 10. 2022, 09:07:18 »
s tim jak ziskavaji vysokoskolske vzdelani jelita s iq tykve
To už záleží na každé škole, koho nechá projít až do konce. Na těch lepších fungují celkem spolehlivě různé filtry (zejména v prváku). Nakonec je právě toto vizitkou té které VŠ.