Rolling release distro s větší stabilitou?

Rolling release distro s větší stabilitou?
« kdy: 29. 08. 2022, 07:30:01 »
ahoj,
Několik let jsem používal Arch, ale přestal jsem mít energii spravovat věci, které se rozbily po updatu tohoto rolling release distra ("pacman -Syu). Teď jsem u konzervativní distribuce (Xubuntu LTS) ale trochu se rozhlížím kolem a slyším/čtu o rolling release distribucích, které jejich tvůrci lépe testují a proto se tam nic moc nerozbíjí: konkrétně OpenSuse Tumbleweed, Manjaro a Void Linux. Jaké s nimi máte zkušenosti?
« Poslední změna: 29. 08. 2022, 07:36:57 od Petr Krčmář »



Ink

  • *****
  • 654
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rolling release distro s větší stabilitou?
« Odpověď #2 kdy: 29. 08. 2022, 07:49:27 »
Zůstaň u (X)Ubuntu LTS, budeš spokojen.

Re:Rolling release distro s větší stabilitou?
« Odpověď #3 kdy: 29. 08. 2022, 11:07:22 »
Manjaro je proti Archu katastrofa, nemají tam přidanou hodnotu, je to jen `pacman -Syu` s týdenním zpožděním, plus amaterismus na všech stranách.

Void je výbornej, ale jinej, je to z userspace pohledu blíž BSD. Pokud už máš třeba něco postaveno nad systemd, nspawn kontejnery... tak void bude vyžadovat investici.

Za mě je na tom se stabilitou nejlépe Gentoo, posledních asi 10 let je to taková bezúdržbová distribuce, která díky lokální kompilaci není svázaná ABI kompatibilitou, takže není problém míchat verze balíčků (např. do rok neaktualizovaného systému něco doinstalovat). Arch je vždy jenom jeden (poslední stav na build serveru), takže když chceš na měsíc neaktualizovaném systému doinstalovat balíček, už to obvykle nejde, protože měsíc starý balíček nebo jeho závislost už na buildserveru nebude, donutí tě to provést upgrade, i když třeba nechceš.

robin martinez

  • *****
  • 1 138
  • Have you hugged your toilet today?
    • Zobrazit profil
    • Null Storage
    • E-mail
Re:Rolling release distro s větší stabilitou?
« Odpověď #4 kdy: 29. 08. 2022, 11:41:51 »
sice neni v seznamu, ale odjakziva pouzivam debian testing a nikdy jsem si snad nestezoval. Je zajimavy, ze o tom manjaru ctu cimdal vic, jak to vecne nefunguje.
One machine can do the work of fifty ordinary men. No machine can do the work of one extraordinary man.

I do Linux, Hardware and spaghetti code in PHP, Python and JavaScript


Bugsa

  • ***
  • 106
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rolling release distro s větší stabilitou?
« Odpověď #5 kdy: 29. 08. 2022, 14:56:30 »
Docela se divím tomu hejtu na Manjaro. Já ho k plné spokojenosti používám už několik let. Přivedlo mě k němu to, že mělo pěkně předkonfigurované Gnome a příslib stability, který, alespoň na mých strojích, platí.

Re:Rolling release distro s větší stabilitou?
« Odpověď #6 kdy: 29. 08. 2022, 15:32:59 »
Neumím si představit ne-rolling distro. Manjaro jsem používal a vadilo mi že některé sw novinky přicházejí dost opožděně. Mnohem více mi vyhovuje EndeavourOS (KDE). Výborné distro a málokdy se něco rozbije. (Nedávno po strašně dlouhé době Grub). Thumbleweed (KDE) jsem pouze vyzkoušel, ale moc nadšený jsem nebyl, protože pár věcí pro mě důležitých nefungovalo a některé části systému nejsou aktuální bez použítí repozitáře.

mikrom

  • ****
  • 321
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rolling release distro s větší stabilitou?
« Odpověď #7 kdy: 29. 08. 2022, 19:49:21 »
Ja dlhe roky pouzivam Linux Mint co je distro zalozene na Ubuntu LTS.
Som s tym velmi spokojny, ale tiez mi vadi ze v repo su stare verzie software.
Z toho dovodu tiez pomyslam prejst na nejaky rolling release. Dost som o tom resersoval a ako najstabilnejsie mi vychadza OpenSuse Tumbleweed. Zatial to mam nainstalovane len vo virtual boxe a uvidim ako sa to bude spravat z dlhodobejsieho hladiska.

Re:Rolling release distro s větší stabilitou?
« Odpověď #8 kdy: 30. 08. 2022, 13:34:15 »
Mě by zajímala ta nestabilita Archu. Používal jsem arch před cca deseti lety, pak jsem se vrátil na Debian testing a teď zase spokojeně používám Arch už 4. rokem. Za celou dobu jsem měl jeden jedinej problém, kterej jsem do hodiny vyřešil (osobně se považuji za powerusera, kdybych s linuxem uměl víc, tak by mi to zabralo pár minut).

Občas se mi stane, že nějakou dobu neaktualizuju a hlásí mi to špatný podpisy. To pak stačí první updatnout archlinux-keyring a potom zbytek a jedu vesele dál.

Ink

  • *****
  • 654
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rolling release distro s větší stabilitou?
« Odpověď #9 kdy: 30. 08. 2022, 16:25:37 »
Zajímalo by mě, jaké přesně problémy máte se starými verzemi SW v non-rolling distrech. Jsou to nějaké 2-3 specifické aplikace, které se nedají žádným způsobem doinstalovat, nebo jde "o ten pocit"?

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rolling release distro s větší stabilitou?
« Odpověď #10 kdy: 31. 08. 2022, 01:07:25 »
Zajímalo by mě, jaké přesně problémy máte se starými verzemi SW v non-rolling distrech. Jsou to nějaké 2-3 specifické aplikace, které se nedají žádným způsobem doinstalovat, nebo jde "o ten pocit"?
to sem si taky rikal, jedu Xubuntu LTS a to co potrebuju/chci si dam PPA - "cele" Xfce, GIMP, Inkscape, Byobu, mc, LibreOffice, Remmina, Kodi, ... pak jadro z UbuntuMainline(ne-repositar balicku s aktualnima mainline jadrama od Canonicalu), neco si udelam balicek ze zdrojaku (napr. YAD, virt-manager)... ale zaroven mi vyhovuje ze to cemu PPA nepridam, tak mi drzi verzi do dalsiho LTS...

robin martinez

  • *****
  • 1 138
  • Have you hugged your toilet today?
    • Zobrazit profil
    • Null Storage
    • E-mail
Re:Rolling release distro s větší stabilitou?
« Odpověď #11 kdy: 31. 08. 2022, 06:38:34 »
taky to nechapu, ale verte, ze mam lehce 'jednodussi' zname, kteri musi mit posledni aktualizace prevazne windows 11, aby to pak vsem rikali. Je to neskutecna pr*el :)
One machine can do the work of fifty ordinary men. No machine can do the work of one extraordinary man.

I do Linux, Hardware and spaghetti code in PHP, Python and JavaScript

cziss

Re:Rolling release distro s větší stabilitou?
« Odpověď #12 kdy: 31. 08. 2022, 09:15:22 »
Manjaro je proti Archu katastrofa, nemají tam přidanou hodnotu, je to jen `pacman -Syu` s týdenním zpožděním, plus amaterismus na všech stranách.

Void je výbornej, ale jinej, je to z userspace pohledu blíž BSD. Pokud už máš třeba něco postaveno nad systemd, nspawn kontejnery... tak void bude vyžadovat investici.

Za mě je na tom se stabilitou nejlépe Gentoo, posledních asi 10 let je to taková bezúdržbová distribuce, která díky lokální kompilaci není svázaná ABI kompatibilitou, takže není problém míchat verze balíčků (např. do rok neaktualizovaného systému něco doinstalovat). Arch je vždy jenom jeden (poslední stav na build serveru), takže když chceš na měsíc neaktualizovaném systému doinstalovat balíček, už to obvykle nejde, protože měsíc starý balíček nebo jeho závislost už na buildserveru nebude, donutí tě to provést upgrade, i když třeba nechceš.

Nesmysl. Manjaro používám léta a na rozdíl od jiných distribucí (Kubuntu, OpenSuse, Mint...) s ním mám naprosto minimální údržbu. Je pravda, že se sem tam objeví menší problém, který ale lze snadno vyřešit. Nicméně neznám distro linuxu, které by bylo na 100 %, vlastně, které by na tom bylo lépe. I s blbíma win XP, vista nebo 7 jsem řešil víc problému, než s Manjarem.

Doporučím používat stable brach, není vůbec výjimkou, že do něj některé aktualizace přichází se zpožděním třeba i 2 měsíce oproti testing, protože nestabilita. Takže si ty domněnky nechte od cesty.

cziss

Re:Rolling release distro s větší stabilitou?
« Odpověď #13 kdy: 31. 08. 2022, 09:19:57 »
ahoj,
Několik let jsem používal Arch, ale přestal jsem mít energii spravovat věci, které se rozbily po updatu tohoto rolling release distra ("pacman -Syu). Teď jsem u konzervativní distribuce (Xubuntu LTS) ale trochu se rozhlížím kolem a slyším/čtu o rolling release distribucích, které jejich tvůrci lépe testují a proto se tam nic moc nerozbíjí: konkrétně OpenSuse Tumbleweed, Manjaro a Void Linux. Jaké s nimi máte zkušenosti?

Jak už jsem napsal výše, Manjaro lze jen doporučit. OpenSuse má hodně nástrojů na GUI, které ale asi moc nevyužijete. Nicméně co mě osobně přesvědčilo od OpenSuse odejít byla NUTNOST při každé blbosti (třeba jen otevření nastavení) zadávat admin heslo a nemožnost to nijak upravit. Void neznám, ale ten je nějak "cinknutý" BSD, takže tam bych se asi pídil to šíři softu, který tam lze nainstalovat atd. Btw. když jsme u šíře softu, tak se málo co vyrovná Arch distribucím - což pro pro mě třeba dost podstatná věc.

cziss

Re:Rolling release distro s větší stabilitou?
« Odpověď #14 kdy: 31. 08. 2022, 09:24:51 »
Manjaro je proti Archu katastrofa, nemají tam přidanou hodnotu, je to jen `pacman -Syu` s týdenním zpožděním, plus amaterismus na všech stranách.

Void je výbornej, ale jinej, je to z userspace pohledu blíž BSD. Pokud už máš třeba něco postaveno nad systemd, nspawn kontejnery... tak void bude vyžadovat investici.

Za mě je na tom se stabilitou nejlépe Gentoo, posledních asi 10 let je to taková bezúdržbová distribuce, která díky lokální kompilaci není svázaná ABI kompatibilitou, takže není problém míchat verze balíčků (např. do rok neaktualizovaného systému něco doinstalovat). Arch je vždy jenom jeden (poslední stav na build serveru), takže když chceš na měsíc neaktualizovaném systému doinstalovat balíček, už to obvykle nejde, protože měsíc starý balíček nebo jeho závislost už na buildserveru nebude, donutí tě to provést upgrade, i když třeba nechceš.

Nesmysl. Manjaro používám léta a na rozdíl od jiných distribucí (Kubuntu, OpenSuse, Mint...) s ním mám naprosto minimální údržbu. Je pravda, že se sem tam objeví menší problém, který ale lze snadno vyřešit. Nicméně neznám distro linuxu, které by bylo na 100 %, vlastně, které by na tom bylo lépe. I s blbíma win XP, vista nebo 7 jsem řešil víc problému, než s Manjarem.

Doporučím používat stable brach, není vůbec výjimkou, že do něj některé aktualizace přichází se zpožděním třeba i 2 měsíce oproti testing, protože nestabilita. Takže si ty domněnky nechte od cesty.

edit: když nad tím tak přemýšlím, tak vlastně minimum problémů co jsem řešil, byla záležitost OS, ale byl to problém nějakého softu. Asi je fakt, že tyto problém ne-rolling distra mít moc nebudou, na druhou stranu, používat kvůli tomu dobrovolně např. KDE 2 roky staré protože si někdo usmyslel, že je to stable... ne nevím.