Ještě mě napadá, že já tohle řešil zatím jedině na GSM atd. modemech = krabička nebo modul s rozhraním RS232 nebo USB (s emulací sériové linky), a jaké sítě jsou v doslechu a kam se modem registroval, to se dozvídám pomocí vendor-proprietary AT příkazů, kde jsou používány jednoznačné termíny.
Přikládám screenshot.
Buď modem řekne typ RAN (GERAN/UTRAN/E-UTRA) nebo jiná značka říká GSM/WCDMA/LTE. Modem ve screenshotu neumí 5G RAN "new radio". Příkazy mají "polymorfní" vstupy a hlavně výstupy v závislosti na typu RAN - dost různé množiny atributů.
Zatím co jsem viděl, tak ve výpisu viditelných transpondérů je vždycky vidět číslo kanálu, známé též jako "EARFCN" - toto lze
dohledat v tabulce a zjistit tak frekvenci (pokud neznáte sekvence EARFCN podle pásem zpaměti).
Co vím je to že co se vám na telefonu ukáže (4G nebo LTE) je věc operátora, jak to má definované a jak si to u výrobce telefonu(ů) sám definuje. Je to součást "operator settings" které může operátor do telefonu i poslat přes síť.
Tzn. telefon ukazuje string, který koupil od sítě? To je zábavná informace, které věřím tak na 80% :-) Nejsem profík, jenom kutil. Možná taky jak který telefon...?
Jisté je, že telefon může být sítí poňoukán, které RAN a kterého pásma se má držet přednostně, má-li na výběr. Takže by mi dávalo smysl, že pak vykoukne na displeji příslušný "symbol pro typ sítě".
Takže se telefony občas (často?) chytají vysokých frekvenčních pásem, ve kterých je horší plošné pokrytí a fakticky horší dosah. Síť k tomu telefony navádí proto, že je v těchto pásmech méně účastníků = nižší vytížení = větší dostupná datová kapacita. Taky už jsem viděl, že různé telefony s těmito doporučeními zřejmě zacházejí různě, tzn. jabko a vedle jiná značka se chytí klidně každý jiného pásma. A podle toho vlastníci různých značek na střídačku vrní blahem, jak to hezky funguje, nebo nadávají na ustavičné výpadky a slabý signál - v té samé kanceláři, ten samý operátor. A spektrákem jsem je pak viděl, jak při hovoru jedou každý v jiném pásmu. Tuším Samsung má v GUI modul pro explicitní volbu pásma. A nejstabilnější hovory má Jabko (konkrétní starší model) které kašle na doporučení a jede si hlasové hovory v pásmu GSM 900MHz (2G=GERAN) - zaujal mě jeho frequency hopping, viděl jsem to na spektráku poprvé.