Živnost při práci

Živnost při práci
« kdy: 08. 08. 2022, 10:31:43 »
Dobrý den, chci se zeptat taky na živnost při práci. Jsem a budu normálně zaměstnanec ve firmě. Uvažuji, že bych si založil živnost na to samé, co dělá firma. Vedení to nevadí. A je dost možné, že ve firmě nebudou stíhat a budu to pro firmu dělat já ve svém volnu na živnost a firmě fakturovat. Je v tom problém co se týče finačního úřadu a nebo podobných institucí?
Je to bráno švarcsystém?
Díky


L..

  • ****
  • 302
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Živnost při práci
« Odpověď #1 kdy: 08. 08. 2022, 10:48:33 »
Jako že bys fakturoval té samé firmě, ve které jsi zaměstnán, navíc tu samou činnost? No to se asi finančáku moc líbit nebude :-)

Re:Živnost při práci
« Odpověď #2 kdy: 08. 08. 2022, 10:52:17 »
Ano té samé firmě, kde jsem zaměstnaný bych fakturoval něco co dělám i jako zaměstnanec. Jaký je technicky rozdíl v tom, když to fakturuju jinému subjektu nebo firmě , kde pracuji?

Re:Živnost při práci
« Odpověď #3 kdy: 08. 08. 2022, 11:38:50 »
Ano té samé firmě, kde jsem zaměstnaný bych fakturoval něco co dělám i jako zaměstnanec. Jaký je technicky rozdíl v tom, když to fakturuju jinému subjektu nebo firmě , kde pracuji?
Za mě osobně by to vypadalo tak, že buď v práci nic nedělám a nebo nestíhám.
Takto bych to osobně neřešil. Buď fakturace přes někoho či založit s.r.o. .

Re:Živnost při práci
« Odpověď #4 kdy: 08. 08. 2022, 11:57:56 »
pokud opravdu jste na HPP a byl by jste ještě i IČ / OSVČ, co fakturuje stejné firmě, tak si nemyslím, že by s tím byl FÚ v pohodě. Ale nevím, na tyhle věci mám účetní.

Je takový problém jít rovnou na OSVČ, či založit firmu? Resp. se domluvit tak, aby i na HPP proplácely přesčasové hodiny?

Samozřejmě, u HPP můžete mít i svou firmu / IČ / OSVČ i na stejný druh práce. Z mého pohledu je stejně lepší IČ, resp. OSVČ, vyšší MD rate, paušál do 2mil. Jen člověk musí nechávat něco na kontě kvůli daním. Ale je otázkou, jak to máte ve firmě.


Re:Živnost při práci
« Odpověď #5 kdy: 08. 08. 2022, 12:29:47 »
na rovinu, na fórech to nevyřešíš, řekněme že se dohledáš správné odpovědi na internetu (nepravděpodobné), a pak ti zavolá pipka z finančáku, že jí to nejde zadat do levé kolonky na počítači a máš to špatně, co uděláš teď? (tohle je moje reálná zkušenost).

Potřebuješ daňaře, někoho kdo zná kontext, je si věcmi jistý, a když na něj vlítne pipka z finančáku, tak jí to omlátí o hlavu s tím, že podle tohodle paragrafu to dělá dobře, a ať si s nějakým políčkem v jejím programu jde k šípku - a na finančáku jsou pipky, všude, stěhoval jsem se, je to jak ob kopírák, sám jsem byl svědkem toho, jak jednu tuhle línou megeru zazdil můj daňař tak skvěle, že se už neozvala a možná tam do teď přibírá s čokoládou co jí ve stresu.

Takže za mě, daňař stojí 1.000 Kč hodina, tvojí otázku lze vyřešit za 30 minut, vytáhni 500 Kč z peněženky a pořeš to s odborníkem. Jestli se ti do toho nechce dávat 500 Kč, dám ti jednu radu, zůstaň zaměstnanec.

Re:Živnost při práci
« Odpověď #6 kdy: 08. 08. 2022, 13:08:31 »
V tomto případě zcela jistě ne OSVČ, ale max. nějaké s.r.o., jak někdo zmínil výše. Každopádně mně stejně uniká smysl celého počínání, a to nejenom ze strany zaměstnance, ale i zaměstnavatele - co to celé má za význam? Buď jenom pracovní poměr, anebo jenom vztah dvou podnikatelských subjektů, ale jakýsi "hybrid", jenž je víc ke škodě, než k užitku - k čemu to...

Re:Živnost při práci
« Odpověď #7 kdy: 08. 08. 2022, 13:58:26 »
Navrhovany hybrid je primou cestou k prusvihu u FU a CSSZ . Drive ci pozdeji se to nelibit bude obema. Krom toho je realny ze se zacnete hadat co si delal (mel delat) jako zamestanec a co jako zivnostnik/sro. Za mne zivnost ( pripadne sro) a normalni obchodni smlouva se vsemi vyhodami a nevyhodami. Anebo si domluv zmenu platovych podminek jako zamestanec.

anonacct

Re:Živnost při práci
« Odpověď #8 kdy: 08. 08. 2022, 14:17:47 »
Vyber si - buď OSVČ a nebo zaměstnanec.

Re:Živnost při práci
« Odpověď #9 kdy: 08. 08. 2022, 19:53:35 »
Pokud platíte včas daně a odvody a posíláte včas výkazy a přiznání, tak úřady kontrolu provádět nebudou (popravdě netuším, co tam ta sebranka vůbec dělá). Na kontrolu chodí jen když je něco v nepořádku, nebo neobvyklé (navrhovaný systém se nikde jako neobvyklý nepromítne). Problém by spíš mohl nastat ve vztahu k zaměstnavateli, kdy by nabyl dojmu, že v pracovní době zaměstnanec neodvádí 100% výkon a o to více fakturuje jako OSVČ, nebo se něco nepovede a bude to zrovna dodané jako OSVČ a odběratel (zaměstnavatel) bude uplatňovat škodu po OSVČ (zde už není ochrana zaměstnance) a podobných různých střetů může nastat celá řada.

Re:Živnost při práci
« Odpověď #10 kdy: 08. 08. 2022, 20:32:47 »
Úplně bych na to nesázel, protože jako OSVČ je vedený pod rodným číslem a totéž platí i pro daň, kterou odvádí zaměstnavatel. Pak už je triviální, aby si to nějaký soft na FÚ spároval dohromady. Ale samozřejmě to tak nutně být nemusí, abych zbytečně nestrašil.

Re:Živnost při práci
« Odpověď #11 kdy: 08. 08. 2022, 23:42:09 »
Pride mi to ako blbost. Skor ci neskor to prinesie akurat tak nervy a hadky v robote, co bolo robene v ktorom pracovnom case, a ci sa neflakate v zamestnaneckom case, aby ste nahrabali hodiny pre zivnost.

Ak firme nieco fakt tak hori, tak nech normalne plati nadcasy ako ma. Ak nemieni, tak plna zivnost, ziadny kocko-psy kedy sa nadcasy robia na zivnost a "normalna sichta" na TPP.

Ak nemieni firma ani akceptovat plnu zivnost, ani riadne preplacat nadcasy, tak su dve moznosti, bud mat v p.ici a robit si iba svojich 8hod a nestresovat sa nad problemami vedenia, alebo si hladat robotu inde.
« Poslední změna: 08. 08. 2022, 23:43:45 od kanoe22 »