Proč mi vypadavá internet při bouřkách?

Re:Proč mi vypadavá internet při bouřkách?
« Odpověď #105 kdy: 26. 08. 2022, 14:00:08 »
Být v domě "ala 19. století" je fajn na 3 dny v AirBnB ale bydlet v tomhle nechceš...

Třeba takováto "stará" koupelna mi přijde strašně hnusná. A ikdyž se to někomu může líbit, tak se to rychle okouká.
https://www.siko.cz/fineza-ricordi/c/CSE1594-RICORDI


Víte, co mě fascinuje? Jak vůbec nerozlišujete svůj pohled od nějaké obecné pravdy. Nejdřív podsouváte, že něco nechce (představte si, že my máme takové domy v jakých bydlet podle vás on nechce tři a v jednom dalším bydlíme a fakt nechceme bydlet někde jinde, natož v nějakých vašich moderních frikulínských hrůzách protože ty domy mají své kvality, které vy evidentně naprosto nejste schopen vidět) a následně říkáte, že se něco zaručeně rychle okouká. Protože se to vám nelíbí.

A přesně takoví lidé pak přijdou k nemovitosti, tu si bůhvíproč pořídí, vůbec netuší a ani se nezabývají tím, jaký má potenciál a co z ní být může, ani to nejste schopni vidět, arogantně ji prostě zbouráte protože přece "to se nikomu nelíbí" a "kdo by v tom bydlel" a postavíte nějaký nesmysl. Kolik takových už jsem viděl!

Ach jo. Fakt.


Re:Proč mi vypadavá internet při bouřkách?
« Odpověď #106 kdy: 26. 08. 2022, 14:03:19 »

Naprostý nesmysl. A často i úplně naopak. Ostatně jak v zimě tak v létě až bude pětatřicet si o tom můžeme zase pohovořit.
Výhoda starých budov je obrovská tepelná kapacita díky plným cihlám/kameni - to se projeví hlavně v létě. To chápu.  Ale to upřímně nemá moc smysl řešit - stačí tam hodit klimatizaci a je vystaráno - v moderním době s dobrou izolací to chlazení moc nestojí (já se vlezu do 10kWh denně pro celej barák)


Ale to stejné se dá udělat i dnes. Jen nebudeš stavět z plných cihel, ale prostě tam dáš ztracené bednění a pak to vyplníš betonem. Bude to dražší než tvárnice samozřejmě.


Ale zase na druhou stranu - pokud je několik dní po sobě vedro (i v noci) , tak ti to už v ničem nepomůže - celá stavba se prohřeje.

Re:Proč mi vypadavá internet při bouřkách?
« Odpověď #107 kdy: 26. 08. 2022, 14:17:02 »
Když už se takové domy opravují, tak většinou jen na oko, a do první zimy se to musí prodat, než vlhkost zase vyleze a zplesniví...

Člověče, kam na tyhle úvahy chodíte? Ano, bohužel až příliš často se děje to, že si pražák z paneláku koupí starý dům, vůbec nic netuší o tom jak takový dům funguje, co potřebuje, proč v něm věci jsou jak jsou, nesmyslně ho zaizoluje a utěsní v pokusu udělat si z něj panelák (ostatně obvykle ho nenapadne ani občas vyvětrat) a pak se hrozně diví.

Jenomže to je problém těch lidí, ne domů. Ty se samy takhle hloupým způsobem opravdu neopravují. Ostatně už to vaše "se opravují" je zvláštní. Kdo? Mohl bych vám ukázat skvělé rekonstrukce starých domů, kde ti lidé normálně a rádi bydlí. Takové, které naprosto respektují to, čím ta stavba je a jak funguje a přitom se tam bydlí výborně. Základní podmínkou pro to ale je, aby do takové rekonstrukce majitel rovnou nešel s arogantním "to, co tu třista let stojí je všechno špatně" ale s tím, že věci mají svůj smysl a důvod a snažil se vnímat a chápat proč jsou věci tak, jak jsou.

Re:Proč mi vypadavá internet při bouřkách?
« Odpověď #108 kdy: 26. 08. 2022, 14:25:29 »
Výhoda starých budov je obrovská tepelná kapacita díky plným cihlám/kameni - to se projeví hlavně v létě. To chápu.  Ale to upřímně nemá moc smysl řešit - stačí tam hodit klimatizaci a je vystaráno

To si fakt myslíte, že klimatizace udělá totéž, jako solidní kamenná zeď? Kdybych z kontextu nevyrozuměl, že to myslíte vážně, myslel bych si, že si děláte legraci. Ne, to tedy fakt neudělá. Výsledné klima je úplně někde jinde. Celkem logicky vzhledem k tomu, jak klimatizace funguje. A to nemluvím o tom, že je to další zbytečná technika, kterou je potřeba řešit, udržovat, platit a ještě mnohdy i poslouchat.

Ale to stejné se dá udělat i dnes. Jen nebudeš stavět z plných cihel, ale prostě tam dáš ztracené bednění a pak to vyplníš betonem. Bude to dražší než tvárnice samozřejmě.

Ne, opravdu nedá. Výhoda zvlášť kamene a cihel opravdu není jen v tom, že mají tepelnou kapacitu. Podstatnou složkou vnímání klimatu je mimo jiné například vlhkost. A právě v tomhle jsou třeba vepřovice ale i smíšené kamenno-cihelné zdivo dost špatně překonatelné. Pokud nevlhnou ještě navíc zespoda, samozřejmě. Ale to už je závada, nikoliv vlastnost.

Ale zase na druhou stranu - pokud je několik dní po sobě vedro (i v noci) , tak ti to už v ničem nepomůže - celá stavba se prohřeje.

U pálené cihly možná ano. U kamene jednoznačně ne. Z vlastní mnohaleté zkušenosti. Kámen se prohřeje tak v říjnu. A pak polovinu zimy hřeje. Škoda, že se u tohohle moc nedá napsat "naschvál si to někdy zkuste"  :)


Re:Proč mi vypadavá internet při bouřkách?
« Odpověď #109 kdy: 26. 08. 2022, 14:46:01 »
S klimatizací jsem to myslel naprosto vážně - co konkrétně je s ní za problém? Mám ji tady v baráku v horním patře, jede na nejnižší výkon a je tu příjemné klima, 23°C, 55% vlhkost. Vychladí to celej barák.
Klimatizace se MUSÍ UMĚT POUŽÍVAT - tzn nemít ji tak, aby mito foukalo do xichtu, ale někde v chodbě atd. To stejné s výkonem - mám to nastaveno tak, abych jel jen na 40% výkonu. Výparník má vyšší teplotu (12°C) a díky tomu se vzduch zbytečně nevysušuje. 100% spokojenost

Ikdybych tu měl metrové zdi, tak tu prostě bude v létě vedro, takže klimačce bych se stejně nevyhnul. Sorry ale po 14dnech veder máš vedro kdekoliv. Tím spíš, když se vevnitř vaří, pere, suší prádlo, jede tu PC, svítí sem slunko, rozpálená střecha. V čem máš prosimtě lepší klima jen díky šutru? Onehdá jsem byl v jednom starým kostele. Všichni říkali "bude tam zima atd atd"..no přišli jsme tam, vedro jak v zadeki, jelikož už prostě bylo vedro několik dní po sobě.


Re:Proč mi vypadavá internet při bouřkách?
« Odpověď #110 kdy: 26. 08. 2022, 17:13:06 »
Tak prr, já dávám vlastníma rukama dohromady 200+ let starou chalupu, ale ten barák a místo jsem si vybral sám.

Kdybych to zdědil, tak to neprodám ani za cenu pozemku, protože jen demolice a odvoz materiálu vyjdou na stovky tisíc. Všichni říkali zbourej to a postav nový, ale já to chtěl dávat do hromady. Navíc jsme u řeky, takže záplavová oblast nějaké 100leté vody, kdy vám zase budou kecat do toho, co a jak tu smíte postavit, a normální člověk si tu novej barák za miliony nepostaví.

Jenže tazatel k tomu domu zjevně vztah nemá, bydlet v něm asi nehodlá, opravovat ho asi nebude a jestli má peníze, aby ho opravil někdo jiný za něj, to nevíme my, a asi ani on sám ne.


Ikdybych tu měl metrové zdi, tak tu prostě bude v létě vedro, takže klimačce bych se stejně nevyhnul. Sorry ale po 14dnech veder máš vedro kdekoliv.
Není pravda, když jsou venku vedra (14 dní v roce), tak mám v chalupě krásných 21 stupňů, ale když je venku zima (několik měsíců v roce), tak se ráno probouzím a jde mi pára od úst. Tyhle staré domy jsou stavěné tak, že se počítá s nepřetržitým ohňěm v kamnech, ve kterých topí hodpodyně, zatímco chlapy stráví několik měsíců v roce děláním dřeva. To se s dnešním způsobem života moc neslučuje.

Střecha se klidně může rozpálit, ale protože půda není nijak zaizolovaná, tak to teplo prostě vyjde ven. V létě je to fajn, po většinu roku vám tudy ven utíkají jen peníze.
Zateplit a zaizolovat se to nedá. Podřezání kamenných zdi nezaplatíte. Nezbývá než topit a topit, ale ani to dřevo není zadarmo.

Dříve byl kvalitní materiál? Kameny z pole, hlína a říční písek? Jak do toho hrábnete, tak se to sype. Základy to nemá, takže furt někde něco sedá a praská.

Neměnil bych, ale nevím jestlui bych do toho šel podruhé. Jeden rok bourat, druhý stavět a pak už si jen okopávat záhonky.

Re:Proč mi vypadavá internet při bouřkách?
« Odpověď #111 kdy: 26. 08. 2022, 17:42:54 »

Ikdybych tu měl metrové zdi, tak tu prostě bude v létě vedro, takže klimačce bych se stejně nevyhnul. Sorry ale po 14dnech veder máš vedro kdekoliv.
Střecha se klidně může rozpálit, ale protože půda není nijak zaizolovaná, tak to teplo prostě vyjde ven. V létě je to fajn, po většinu roku vám tudy ven utíkají jen peníze.[/quote]
Na tě půdě bylo přes zimu seno. Dnes byste měl zateplit strop nad světnicí.

Citace
Dříve byl kvalitní materiál? Kameny z pole, hlína a říční písek? Jak do toho hrábnete, tak se to sype. Základy to nemá, takže furt někde něco sedá a praská.
Jak kde a taky záleželo kdo stavěl. Chudí z místních zdrojů, bohatší mohli sem tam něco i dovézt z trochou větší dálky.
Pokud máte za vesnicí pískovec nebo opuku, většina baráků ve vesnici bude z místního kamene a dřeva z lesa. Zkuste si dneska zaplatit zdivo z pískovcových kvádrů.
Pokud je vesnice někde v v říční nivě a šutr větší než pěst aby člověk pohledal, tak se samozřejmě stavělo z vepřovic.
Pokud byl za vesnicí suťový svah čedičové hory, tak zas najdete v domech neopracovaný čedič.

Dost mi vadí tohle generalizovaní. Samozřejmě máte staré baráky, které je asi lepší zbourat, ale najdete i dobře postavené domy, které je škoda bourat a s citlivým přístupem se z nich dá udělat skvělé bydlení.
« Poslední změna: 26. 08. 2022, 17:45:10 od KorporatniLopata »

Re:Proč mi vypadavá internet při bouřkách?
« Odpověď #112 kdy: 26. 08. 2022, 18:16:51 »
Sena/slámy byla plná půda, ale tak 30let do toho chcalo, takže místy kompost, místy kuní/myší nory, sem tam rychlá zkratka do přízemí... Pochopitelně by se dalo dát seno nové, ale brzy by v tom zase něco bydlelo, nehledě na to, že takhle se dá půda používat. Dříve se to seno pochopitelně dávalo rok co nové, ale kdo má dnes takové hospodářství. Navíc plná půda sena je docela požární riziko.

Dřevěné stropy jsem pochopitelně zateplil - Kemanzitem, ten nehnije, je lehký, ekologický a nic v něm žít asi tak nebude. Horší je, jak zateplit valené klenby, ale asi se taky zasypou.

Všude vždy holt ty kvalitní materiály použité nebyly. Jak jsem už psal, domy bohatých statkářů povětšinou mají vyšších kvalit estetických, tak co se týče použitých materiálů a odvedené práce. Běžný člověk, co dřel od nevidim do nevidim, stavěl z čeho mohl. Takových byla ale většina.

To neznamená, že jsou to domy špatné, jen holt mají svá specifika. Starého člověka taky nepředěláte.

Někomu pochopitelně nevadí, že topí pánu Bohu do oken, ať již vytápí rozpadající se chalupu, nebo krásně opravený, ale povětšinou prázdný zámek. Většině lidí to ale vadí, protože na ty peníze musí dělat.