Externí modem WTTx ODU ZTE MF268 - Doporučení

Externí modem WTTx ODU ZTE MF268 - Doporučení
« kdy: 31. 07. 2022, 10:06:26 »
Zdravím potřeboval bych poradit ve vícero bodech:
1) Mám tento modem umístěný na střeše na stožáru, podle technika co jsem to řešil jednotka může být nekrytá (vystavená dešti/sněhu) a slunce ji nevadí. Jiný technik, který tady řešil něco jiného mi sdělil, že jednotka musí být krytá a nesmí na ni svítit slunce. Návod ZTE tohle přesně nespecifikuje a pouze uvádí, že nesmí být jednotka uzavřena v boxu. Co teď? Dva technici a dva názory. Mám nad to udělat stříšku nebo to nechat a jednotce to nevadí?

2) Na stránkách O2 je uvedeno: "Venkovní anténa (modem) WTTX ODU ZTE MF268 se používá v kombinaci s modemem ZTE H267A" - je tam nějaký důvod jej striktně použít? V současný moment jednotku používám v režimu router a všechno funguje (v nastavení se dá přepnout na bridge). Osobně jsem si myslel na osvědčený Mikrotik ale nějaký který má PoE WAN out aby napájel anténu a aspoň jeden další PoE LAN out na AP které teprve sháním. Můžete poradit něco osvědčeného v podobné situaci?

Pár informací pro lidi u operátora O2 kdyby zvažovali koupi externí antényi:
- Služba Air Fix - Ze současného modemu Tp-link MR 200 s rychlostí 2-6Mbit Down, 3MbitUP na současných 20Mbit Down, 4Mbit UP u MF268 i při vydatném dešti
- Oficiálně se modem nedá u O2 koupit (ani jeden externí) pokud vaše pokrytí nepodporuje službu WTTx (3700Mhz)(Marketingových 5G), na doporučení O2 guru koupit bazarově a namontovat jelikož to nikdo nebude blokovat (tímto zdravím a děkuji za super nápad)
- Služba Air Fix Nepodporuje IPv6, řešil jsem to s technikem O2 a jeho vyjádření bylo: "Zařízení co máte IPv6 podporují ale služba není navedena na IPv6 v plánu se bude zavádět ale neví se kdy", Je to problém služby ne zařízení proto nelze koupit levnější IPv6 za 120kč
- Modem spojuje pásma B20,B1,B3 (800,2100,1800) u Air Fix - kdyby někdo chtěl prubnout BTS v okolí
Informace předávám tak jak jsem získal, pro podrobnosti se zeptejte zdejší síťařů