Poradte lacný kvalitný záložný zdroj na napájanie len routera

Re:Poradte lacný kvalitný záložný zdroj na napájanie len routera
« Odpověď #45 kdy: 05. 08. 2022, 14:48:50 »
Jaký to má špičkový odběr?
Kolik voltů a miliampér? Nebo alespoň wattů?
Stačí se kouknout na adaptér.

V špecifikácii píšu "max 10.4W"

No takže 12V/10Ah LiFePo4 aku s BMS https://www.resacs.cz/baterie-lifepo4-12v-10ah/, nabíječka https://www.resacs.cz/nabijecka-lifepo4-yzpower-12v-4a/ a je z toho záloha na min. 10h.


Re:Poradte lacný kvalitný záložný zdroj na napájanie len routera
« Odpověď #46 kdy: 05. 08. 2022, 17:20:06 »
Ta nabíječka nebude to pravé - má moc vysoké napětí na trvalé připojení a dělání "online UPS".
Btw k čemu LiFePO4 baterku na blbou zálohu? Opravdu se vyplatí díky o tolik vyšší životnosti?

Re:Poradte lacný kvalitný záložný zdroj na napájanie len routera
« Odpověď #47 kdy: 05. 08. 2022, 20:47:44 »
Ta nabíječka nebude to pravé - má moc vysoké napětí na trvalé připojení a dělání "online UPS".
Btw k čemu LiFePO4 baterku na blbou zálohu? Opravdu se vyplatí díky o tolik vyšší životnosti?

Napětí může pořešit měničem https://www.gme.cz/dc-dc-menic-mean-well-sd-15a-12. Nevidím důvod kupovat každé 2 nebo 3 roky levné olovo ve stejné velikosti s menší kapacitou. Ve finále to vyjde nastejno, možná i dráž.

Re:Poradte lacný kvalitný záložný zdroj na napájanie len routera
« Odpověď #48 kdy: 05. 08. 2022, 21:23:31 »
No jen aby to lifepo vydrželo opravdu dýl. Je to nějaký noname - nevím jak tomu můžu věřit. Až půjde koupit takhle LiFePO panaosnic kde budu mít graf životnosti a bude tam 15let, tak to koupím. Zatím všude zůstávám u olova. Mimochodem každý 2-3 roky to olovo fakt není potřeba měnit. Mám v UPS a zabezpečovače asi 6-7 let starý baterky a pořád jsou v pohodě. Jen se nesmí kupovat šmejdy

Kit

  • *****
  • 704
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Poradte lacný kvalitný záložný zdroj na napájanie len routera
« Odpověď #49 kdy: 05. 08. 2022, 21:40:05 »
Olověné 12V akumulátory udržuji na těch 13,7 V. Tato nabíječka je připojena trvale. Nepotřebuji, aby mi baterka bublala. Pokud tomu routeru stačí zmíněných 9-12 V, použiji step-down měnič.
Jaká nabíječka? Ten adaptér od routeru? To jím chcete napájet router a ještě nabíjet olověnou AKU?

Nabíječka, kterou jsem si udělal pro nabíjení akumulátoru ze soláru. Vyšla mě řádově levněji než solární regulátor, který je samozřejmě také možné použít.


Kit

  • *****
  • 704
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Poradte lacný kvalitný záložný zdroj na napájanie len routera
« Odpověď #50 kdy: 05. 08. 2022, 21:48:37 »
Ta nabíječka nebude to pravé - má moc vysoké napětí na trvalé připojení a dělání "online UPS".
Btw k čemu LiFePO4 baterku na blbou zálohu? Opravdu se vyplatí díky o tolik vyšší životnosti?
Napětí může pořešit měničem https://www.gme.cz/dc-dc-menic-mean-well-sd-15a-12. Nevidím důvod kupovat každé 2 nebo 3 roky levné olovo ve stejné velikosti s menší kapacitou. Ve finále to vyjde nastejno, možná i dráž.

Když u baterky nedochází k cyklování, to olovo může vydržet klidně 10 let.

Re:Poradte lacný kvalitný záložný zdroj na napájanie len routera
« Odpověď #51 kdy: 08. 08. 2022, 09:27:50 »
Ta nabíječka nebude to pravé - má moc vysoké napětí na trvalé připojení a dělání "online UPS".
Btw k čemu LiFePO4 baterku na blbou zálohu? Opravdu se vyplatí díky o tolik vyšší životnosti?
Napětí může pořešit měničem https://www.gme.cz/dc-dc-menic-mean-well-sd-15a-12. Nevidím důvod kupovat každé 2 nebo 3 roky levné olovo ve stejné velikosti s menší kapacitou. Ve finále to vyjde nastejno, možná i dráž.

Když u baterky nedochází k cyklování, to olovo může vydržet klidně 10 let.

Mám dojem, že si stěžoval na časté výpadky.

Re:Poradte lacný kvalitný záložný zdroj na napájanie len routera
« Odpověď #52 kdy: 08. 08. 2022, 10:34:36 »
Ještě může pořídit UPS pro zálohování UPS ... ;D

Re:Poradte lacný kvalitný záložný zdroj na napájanie len routera
« Odpověď #53 kdy: 08. 08. 2022, 10:37:18 »
Když u baterky nedochází k cyklování, to olovo může vydržet klidně 10 let.
To bude dost záležet i na jiných podmínkách než jen na cyklování. Mně vydržely v UPS nějakých cca 5-6 let, ale asi to byly vždy ještě původní, neurčité kvality. Asi jim tam moc nedělá dobře to teplo. Pravda ale je, že kvalitní akumulátor (Panasonic) by při příznivějších podmínkách mohl vydržet víc.

Re:Poradte lacný kvalitný záložný zdroj na napájanie len routera
« Odpověď #54 kdy: 08. 08. 2022, 10:45:19 »
No jen aby to lifepo vydrželo opravdu dýl. Je to nějaký noname - nevím jak tomu můžu věřit. Až půjde koupit takhle LiFePO panaosnic kde budu mít graf životnosti a bude tam 15let, tak to koupím. Zatím všude zůstávám u olova. Mimochodem každý 2-3 roky to olovo fakt není potřeba měnit. Mám v UPS a zabezpečovače asi 6-7 let starý baterky a pořád jsou v pohodě. Jen se nesmí kupovat šmejdy
V principu mi taková baterka pro přímou záměnu za olovo přišla jako skvělý nápad - škoda, že ta odkazovaná nemá vhodné rozměry, aby se vešla do malé UPS. Celkem by mě ale zajímalo, jak by se to v praxi chovalo - pro AGM se pokud vím typicky doporučuje pro udržovací nabíjení (v UPS) 13,6 V, což už by na 4článkovou LiFePO bylo zbytečně moc, radši bych tam viděl tak o dvě až tři desetiny menší napětí - což by ale asi šlo nastavit. Případně by si to měla pohlídat BMS odpojením akumulátoru, ale nevím, co by na to říkala UPS.

Panasonic LiFePO snad ani nedělá, ne? Snad všechny, které jsem kdy viděl, byly nějaká Čína (asi i kvůli vlastnictví souvisejících patentů :-/). Co jsem slyšel různé zkušenosti s LiFePO, drtivá většina lidí se shoduje na tom, že jsou ve všech ohledech lepší než olovo. A to včetně ceny, protože vydrží daleko větší počet cyklů, jen jsou choulostivé na správné nabíjení a balancování (ale to by měla řešit BMS).

Re:Poradte lacný kvalitný záložný zdroj na napájanie len routera
« Odpověď #55 kdy: 08. 08. 2022, 11:19:05 »
pro AGM se pokud vím typicky doporučuje pro udržovací nabíjení (v UPS) 13,6 V, což už by na 4článkovou LiFePO bylo zbytečně moc, radši bych tam viděl tak o dvě až tři desetiny menší napětí -
Tak normální nabíjecí napětí pro lifepo je 3,6V/čl. Takže to máš 14,4V pro 4 články. Těch 13,6V dělá 3,4V/čl což mi přijde  OK na udržovací nabíjení. U starých APC UPSek se navíc dalo ladit nabíjecí napětí v software



S tím panasonicem jsem to myslel tak, že bych rád někde koupil ZNAČKOVOU baterku, kde se může spolehnout, že výhody LiFePO (jako je dlouhá životnost) u ní opravdu budou. A ne že je to nějaký noname z číny co bude stát jako dvojnásobek olova a podělá se za 2 roky...

To bude dost záležet i na jiných podmínkách než jen na cyklování. Mně vydržely v UPS nějakých cca 5-6 let, ale asi to byly vždy ještě původní, neurčité kvality. Asi jim tam moc nedělá dobře to teplo. Pravda ale je, že kvalitní akumulátor (Panasonic) by při příznivějších podmínkách mohl vydržet víc.
Teplota dělá HODNĚ. Sem tam cyklus nevadí. Naopak (aspoň mi to tak přijde) - když baterka dlouho jen tak leží na udržovacím napětí, tak pak má menší kapacitu. Když se udělá znovu kapacitní test, tak dopadne líp

Nechcou sem i hledat grafy, ale pokud máte 20°C nebo 30°C, tak to je snad rozdíl 6 nebo 2 roky životnosti....
« Poslední změna: 08. 08. 2022, 11:23:38 od czAtlantis »