Identita občana přes CzechPoint nebo bankovní identitu?

Otázka do pranice,  co způsob(ol)í žadateli  i datovou schránku? Četl jsem nějaké ďábelské plány, že někdo, kdo si dovolí využít "e-goverment", tak za to na něj pošlou datovou schránku. Ale nevím jestli od toho upustili. A i kyby, čejo se to týkalo (použití které metody z nadpisu)?
Bude to platit od 1. 1. 2023 a nezáleží na metodě, kterou použijete – jakékoli použití NIA po 1. lednu vám tu datovou schránku založí. Což je vtipné zejména u toho přístupu s úrovní záruky nízká od ČSOB, protože s tou se přihlásíte k NIA, ale pro přihlášení do datové schránky to nestačí (tam je vyžadována alespoň úroveň značná).


SB

  • ****
  • 347
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Identita občana přes CzechPoint nebo bankovní identitu?
« Odpověď #16 kdy: 24. 06. 2022, 12:33:10 »
Jak to má s bank. identitou M-bank? Ještě nemá? Taky to bude vnucovat?

Bude to platit od 1. 1. 2023 a nezáleží na metodě, kterou použijete – jakékoli použití NIA po 1. lednu vám tu datovou schránku založí. Což je vtipné zejména u toho přístupu s úrovní záruky nízká od ČSOB, protože s tou se přihlásíte k NIA, ale pro přihlášení do datové schránky to nestačí (tam je vyžadována alespoň úroveň značná).
Dnes od zástupců Ministerstva vnitra zaznělo, že se jim podařilo vyložit zákon tak, že se nebude datová schránka automaticky zakládat těm, kteří se přihlásí na úrovni nízká. Tj. nemůže nastat ten případ, že se někdo přihlásí do NIA, založí se mu datová schránka a on pak nebude mít způsob, jak se do ní přihlásit. DS se založí jenom těm, kteří se přihlásí úrovní značná nebo vysoká.

(Ten trik spočívá v tom, že existuje katalog služeb, kam se přihlašuje přes NIA, a když není uvedeno (v katalogu) jinak, má se za to, že daná služba vyžaduje úroveň ověření alespoň značná. A tohle pravidlo se aplikuje i na to automatické založení DS.)