Anonymné konto na Facebooku

luvar

  • ***
  • 226
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Anonymné konto na Facebooku
« Odpověď #45 kdy: 02. 08. 2022, 12:10:25 »
Někteří v diskuzi na sebe prozrazují až moc. Netřeba mít ani Facebook.

Osobne ale nevnimam tieto prezradene veci rovnocenne. Ked daco prezradite facebooku, tak to vie facebook a ktokolvek, kto to od neho kupi/ukradne. Ked to prezradite napriklad na fore root.cz, tak to opat vie kazdy, kto tie data ukradne, kupi, alebo pozbiera (kedze su verejne dostupne). Rozdiel ale vidim v tom, ze rozny zaujemcovia budu vynakladat financie/energiu skor k vacsim spolocnostiam, ako k lokalnym, mensim cielom.

Inak povedane, svoj telefonny zoznam googlu nedam (i ked krepy priklad, nakolko 90% mojeho zoznamu si posklada z tych ostatnych ludi, ktori mu svoj zoznam daju), ale napriklad spolocnosti jouda sro, by som ho kludne poskytol (ak by aspon na vonok posobil seriozne a mal nejake to zabezpecenie).

PS: Asi som to nevyjadril jasne, ale mne nejde o to, co si o mne posklada nejaky BFU, ci potencionalny zamestnavatel pred pohovorom. Mne ide o to, ze nechchcem prispievat do modelov velkych spolocnosti, ktore potom vedia lepsie ovladat ludi (napriklad cez vhodne nadpisy clankov v reklamach, alebo inak nepriamo).

Jako neni podle mě rozdíl jestli pod svojí identitou (nickem) píšete na Fejsbuk anebo root. Protože všechno spojuje vaše skutečná identita/digitální stopa/chování a je to crawlené, logované a google/facebook/provider/atd. o tom ví a tedy je to dohledatelné a lze to s určitým úsilím spárovat.  Takže je to úplně jedno kam a co pod jakým nickem píšete a co komu vědomě poskytujete. 

Tak jako tak podle mě přispíváte k modelům velkých společností jen tím, že používáte web.  Dneska jsou všude nacpané různé knihovny třetích stran, které bonzují všechno co můžou svým správcům, ti to uchovávají, využívají, analyzují, prodávají. To je cena za to, že to je zadarmo. Můj názor.

Ono, ked stranka pouziva nieco tretej strany, tak minimalne u mna to je zablokovane cez ghostery doplnok. Napriklad na root.cz fore (tuna) sa pouziva posky gemius, ci navrcholu.cz. Im teda data nejdu. A aj keby sli, tak stale nejdu facebooku. A mne ide i o to potrebne usilie na sparovanie.

V kazdom pripade sa zhodneme na tom, ze sa nezhodneme. Za mna to moze takto ostat. Mna pri roznych datach zaujima, aka je sanca, ze ich dakto vyuzije/zneuzije a pri root.cz som vcelku kludny. Pri facebook-u kludny nie som. Je to subjektivne a kazdy to moze mat inak nastavene. Ja to respektujem.


Re:Anonymné konto na Facebooku
« Odpověď #46 kdy: 02. 08. 2022, 12:22:04 »
Já bych i celkem souhlasil. Když bych to zjednodušil, tak u služeb menších provozovatelů (se zablokovanými prvky od FB apod.) existuje určitá pravděpodobnost, nebo riziko, že se mnou poskytnutá data nějak dostanou k FB. Musí už ale dané weby celkem detailně prolézat a zpracovávat jejich obsah. Pokud ale (meta)data poskytnu přímo FB či Gůglu, mají je doslova na stříbrném podnose, nemusí nikde nic párovat, kategorizovat, protože už jsem to udělal za ně a přinesl jim to až pod nos. Takže určitý rozdíl tam je.

e3k

  • ***
  • 217
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Anonymné konto na Facebooku
« Odpověď #47 kdy: 02. 08. 2022, 17:17:35 »
presne viem o co ti ide. facebook som nemal 15 rokov ale kvoly veciam typu skola skolka mesto by sa zisla mat registracia. zial momentalne to ide iba s telefonnym cislom takze vela uctov si nespravis.

vo svojom okruhu mam kamosa ktory ma pristup na zdielany facebook ucet. je to prakticke. ziadna registracia len musis mat meno heslo a vies sa prihlasit a pozret veci. ten ucet pouziva niekolko ludi sucasne.

v mojom pripade som nakoniec skoncil na inkognito FB ucte mojho byvaleho kolegu ktory zial uz inde ako na FB nie je k zohnaniu. nastastie si ich vytvoril zopar ked este nebola nutna registracia tel. cisla.