Metronet DSL a IPv6 na Mikrotiku

Metronet DSL a IPv6 na Mikrotiku
« kdy: 29. 06. 2022, 19:29:12 »
Ahoj,
poprvý v životě vidím RouterOS a mám konektivitu od Metronetu. Veřejná IPv4 nebyla problém, ta se nastavila v podstatě sama (po přidání VLAN a PPPoE), ale IPv6 je by-default v tom routeru vypnutá a nejsem z toho WebFigu moc moudrý. Od Metronetu jsem dostal /64 na WAN a /56 na LAN, prý je potřeba SLAAC a DHCPv6. Vůbec netuším, kam sáhnout, a všichni, které znám a s RouterOS umí, dělají v prostředí, kde je IPv6 sprosté slovo.

Mohli byste mne prosím navést, co je všechno potřeba udělat, abych v6 rozchodil? Google nepomohl. :/


ja.

  • ****
  • 316
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Metronet DSL a IPv6 na Mikrotiku
« Odpověď #1 kdy: 29. 06. 2022, 19:41:49 »
V prvom rade, netráp sa s webfigom, stiahni si winbox a konfiguruj to cez neho. Ak nemáš windows, nevadí, winbox je veľmi slušne vychovaná aplikácia a krásne behá aj pod wine, dokonca aj na arm-ových apple.

V druhom rade, asi by som začal zapnutím dhcpv6 klienta (menu IPv6, DHCP Client) a vypýtal si na interface pripojenom k sieti vlastnú adresu a prefix pre sieť.

Re:Metronet DSL a IPv6 na Mikrotiku
« Odpověď #2 kdy: 29. 06. 2022, 19:54:09 »
Pokud je to uplne novy mtik, je potreba povolit balicek ipv6 a restartovat.

Zbytek by mel vyresit tento navod https://www.appleking.cz/blog/jak-nastavit-mikrotik-router-pro-terminator-od-cetin

ja.

  • ****
  • 316
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Metronet DSL a IPv6 na Mikrotiku
« Odpověď #3 kdy: 29. 06. 2022, 20:01:30 »
Pokud je to uplne novy mtik, je potreba povolit balicek ipv6 a restartovat.

Len na ROS6. Na ROS7 je už súčasťou základného systému.

Re:Metronet DSL a IPv6 na Mikrotiku
« Odpověď #4 kdy: 29. 06. 2022, 20:17:58 »
ja.: díky za tip na winbox, ve virtuálních widlích na ARMu je to mnohem příjemnější než webfix
Radek Zajíc: jsem blbec. Tenhle návod jsem četl, ale skončil jsem u konce té první části, protože jsem myslel, že část „Nezapomeňte zabezpečit svůj router“ už mě zajímat nemusí, že přece nejsem BFU. Jdu to zkusit. :)


Re:Metronet DSL a IPv6 na Mikrotiku
« Odpověď #5 kdy: 30. 06. 2022, 11:31:47 »
V prvom rade, netráp sa s webfigom, stiahni si winbox a konfiguruj to cez neho. Ak nemáš windows, nevadí, winbox je veľmi slušne vychovaná aplikácia a krásne behá aj pod wine, dokonca aj na arm-ových apple.
V čem přesně se liší ovládání winboxem od ovládání pomocí webfig? Na první pohled to vypadá v podstatě stejně. Instalace Wine je pro mě mnohem větší trápení :)

SB

  • ****
  • 347
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Metronet DSL a IPv6 na Mikrotiku
« Odpověď #6 kdy: 30. 06. 2022, 11:41:31 »
Liší se značně. V první řadě umí Winbox otevřít mraky podoken zaráz (torch, ping, filtry, konzole, ...), ve webovém rozhraní nic takového nejde.

ja.

  • ****
  • 316
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Metronet DSL a IPv6 na Mikrotiku
« Odpověď #7 kdy: 30. 06. 2022, 20:49:09 »
V prvom rade, netráp sa s webfigom, stiahni si winbox a konfiguruj to cez neho. Ak nemáš windows, nevadí, winbox je veľmi slušne vychovaná aplikácia a krásne behá aj pod wine, dokonca aj na arm-ových apple.
V čem přesně se liší ovládání winboxem od ovládání pomocí webfig? Na první pohled to vypadá v podstatě stejně. Instalace Wine je pro mě mnohem větší trápení :)

Líši sa teda dosť. Okrem toho, ako spomenul SB, že sa dá otvoriť viac okien naraz (a winbox si pamätá, ktoré ste nechali otvorené pri odpojení a potom ich automaticky pri ďalšom pripojení otvorí znova), a celkovo oveľa vyššieho pohodlia, sú tam funkcie, ktoré vo webfigu nemajú ako byť implementované (pripojenie bez ip-adresy, safe mode, romon).

Pre tých, čo je inštalácia wine problém: https://github.com/mriza/winbox-installer

SB

  • ****
  • 347
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Metronet DSL a IPv6 na Mikrotiku
« Odpověď #8 kdy: 01. 07. 2022, 14:32:59 »
Tak zrovna s Wine jsem problémy neměl, stačilo nainstalovat aktuální verzi z repozitáře, aniž bych musel používat řešení typu PlayOnLinux. Soudruzi z Mikrotiku sice na linuxovou verzi kakají, ale z pudu sebezáchovy udržují Winbox spustitelný na kterékoliv verzi Wine.

SB

  • ****
  • 347
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Metronet DSL a IPv6 na Mikrotiku
« Odpověď #9 kdy: 01. 07. 2022, 14:35:43 »
Ještě jinak: Co vím, tak kdo vyzkoušel Winbox, ten už se k hentému webfigu(?) nevrátil. Ona taky ergonomie těžkého klientu je oproti lehkému někde jinde, co si budeme povídat, žeáno...