Vysílací výkon a pásmo na MikroTiku

Re:Vysílací výkon a pásmo na MikroTiku
« Odpověď #15 kdy: 27. 06. 2022, 12:14:59 »
Mikrotik inbstalaci mam nescetne, vcetne meho domu (1x router, 5x cap)

cela rodina only apple a nikdy zadny problem  :o
Když chceš, dokážeš vše!


Re:Vysílací výkon a pásmo na MikroTiku
« Odpověď #16 kdy: 27. 06. 2022, 19:18:17 »
Asi úplně nechápu, proč si někdo kupuje Mikrotika, když o jeho konfiguraci neví vůbec nic a proč si radši nekoupí nějaký klikátko typu TP-Link, Asus atd. Ale Vaše volba a Váš boj...
Co jsem slyšel tak Jabka jsou prý docela vybíravá na nastavení wifi routerů, dokonce prý dodnes neumějí na 2,4 Ghz šířku kanálu 40 Mhz. Osobně to nemám vyzkoušené, protože jablečný telefon se u nás doma vyskytuje jen sporadicky, ale nikdy si nikdo nestěžoval
Jo a zkoušel jste vypnout WMM? To prý taky Jablka nesnáší.... https://goo.gl/cpKHQD
Jen pro informaci - nemusíte mít strach z použití frekvence 5500 MHz, to není indoor, ale zcela legální a regulérní outdoor. Viz tabulka na straně 2 https://www.ctu.cz/sites/default/files/obsah/vo-r_12-112021-11.pdf.

Mi1an

Re:Vysílací výkon a pásmo na MikroTiku
« Odpověď #17 kdy: 27. 06. 2022, 20:31:01 »
Asi úplně nechápu, proč si někdo kupuje Mikrotika, když o jeho konfiguraci neví vůbec nic a proč si radši nekoupí nějaký klikátko typu TP-Link, Asus atd. Ale Vaše volba a Váš boj...
Občas se najde někdo, kdo chce slušný kus hw s dlouhou sw podporou. To asi Asus nebo Tp-Link nebude. Ještě se mi nikdy nestalo, že bych nakonec něco nerozchodil. V nejhorším případě si nechám poradit zde. A nemyslím si, že by Mikrotik musel vlastnit jenom profík na sítě. Mám dva a oba teď chodí. První jsem rozchodil sám a u tohohle AP jsem zasekl kvůli zakázaným indoor frekvencím, kde jsem si nebyl jistý.

Jo a zkoušel jste vypnout WMM? To prý taky Jablka nesnáší....
WMM je zakázáno.

Jen pro informaci - nemusíte mít strach z použití frekvence 5500 MHz, to není indoor, ale zcela legální a regulérní outdoor.
5500 MHz je frekvence, kterou iPhone vidí, ale nedokáže se k ní připojit. Vyšší frekvence už ani nevidí. Potřeboval jsem nastavit nižší indoor frekvenci.

Když si to vlákno přečtete, tak zjistíte, že jsem už odpovědi dostal.
Potřeboval jsem vědět, jestli můžu s indoor frekvencemi ven a trochu objasnit, jak to s těmi indoor/outdoor frekvencemi je.

Problém je vyřešen.

Re:Vysílací výkon a pásmo na MikroTiku
« Odpověď #18 kdy: 28. 06. 2022, 08:33:51 »
Asi úplně nechápu, proč si někdo kupuje Mikrotika, když o jeho konfiguraci neví vůbec nic a proč si radši nekoupí nějaký klikátko typu TP-Link, Asus atd. Ale Vaše volba a Váš boj...
Občas se najde někdo, kdo chce slušný kus hw s dlouhou sw podporou. To asi Asus nebo Tp-Link nebude. Ještě se mi nikdy nestalo, že bych nakonec něco nerozchodil. V nejhorším případě si nechám poradit zde. A nemyslím si, že by Mikrotik musel vlastnit jenom profík na sítě. Mám dva a oba teď chodí. První jsem rozchodil sám a u tohohle AP jsem zasekl kvůli zakázaným indoor frekvencím, kde jsem si nebyl jistý.

Jo a zkoušel jste vypnout WMM? To prý taky Jablka nesnáší....
WMM je zakázáno.

Jen pro informaci - nemusíte mít strach z použití frekvence 5500 MHz, to není indoor, ale zcela legální a regulérní outdoor.
5500 MHz je frekvence, kterou iPhone vidí, ale nedokáže se k ní připojit. Vyšší frekvence už ani nevidí. Potřeboval jsem nastavit nižší indoor frekvenci.

Když si to vlákno přečtete, tak zjistíte, že jsem už odpovědi dostal.
Potřeboval jsem vědět, jestli můžu s indoor frekvencemi ven a trochu objasnit, jak to s těmi indoor/outdoor frekvencemi je.

Problém je vyřešen.

Ono MikroTik vám dovolí udělat snad vše, co je potřeba, když je člověk "šikovný".

Druhá stránka věci je ta, zda je to uplně ok  ;)
Když chceš, dokážeš vše!

eki12

Re:Vysílací výkon a pásmo na MikroTiku
« Odpověď #19 kdy: 28. 06. 2022, 10:54:41 »
Jo a zkoušel jste vypnout WMM? To prý taky Jablka nesnáší....
WMM je zakázáno.

S tým že jablká neznášajú WMM to podľa odkazovaného 6 rokov starého linku https://goo.gl/cpKHQD vyzerá na problém, ktorý už zrejme dnes podľa tohto doporučenia neplatí:
https://support.apple.com/cs-cz/HT202068


Re:Vysílací výkon a pásmo na MikroTiku
« Odpověď #20 kdy: 28. 06. 2022, 11:29:14 »
Trochu mimo téma, ale když už tu je řeč o těch jablečných telefonech a WiFi... Před pár lety jsem se setkal se zajímavým problémem: Starý routeru od TP-Linku, do určité doby bez jakýchkoliv problémů, dle popisu přestal vždy po nějaké době fungovat. Po bližším ohledání jsem zjistil, že jakýmsi podivným způsobem na něm spadnou služby (webové rozhraní a zejména DHCP server), ale routování/NAT funguje normálně dál. Nemohl jsem přijít na to proč, až po delším bádání jsem došel k závěru, že se to děje pouze v případě, kdy se k němu připojí iPhone, který se k němu do té doby nepřipojoval.

Takže ty jablečné telefony mohou být problematické i z jiných důvodů ;-) (než se do mě někdo pustí - ano, tohle nebyla chyba telefonu a pokud ano, router neměl kvůli ní padat).

Re:Vysílací výkon a pásmo na MikroTiku
« Odpověď #21 kdy: 28. 06. 2022, 17:13:08 »
No jestli iPhone nevidí frekvence NAD 5500 MHz, tak buď máte špatně něco ve vysílací části Mikrotiku (např. upadlý pigtail z anténního konektoru), nebo má ten iPhone nějaký vážný problém - není to ten důvod, proč jste je získal velmi levně...?
Co jakýkoliv jiný telefon - vidí a připojí se k frekvencím nad 5500 MHz? Pokud ne, tak nejspíš máte vadný Mikrotik, pokud ano, má problém to jablko.

A asi by jste neměl podléhat iluzi, že Váš problém je vyřešen, že můžete bez obav vysílat v pásmu 5250–5350 MHz, když to neprovozujete komerčně, nebo pokud Vás někdo nenapráská. Rozhodně bych se držel Všeobecného oprávnění, pásmo 5250–5350 MHz používal jen UVNITŘ budovy a s omezeným vysílacím výkonem podle VO-R. Náhoda je blbec - pojedou okolo chlapci z ČTÚ řešit nějaké rušení mezi LTE a TV signálem a většinou je to tak, že když už někam jedou, tak si změří co se vysílá okolo. Co vím, tak na inddoor frekvence jsou obzvlášť vysazení. A pokuta za blbost ve výši nového iPhone dost zamrzí....

...5500 MHz je frekvence, kterou iPhone vidí, ale nedokáže se k ní připojit. Vyšší frekvence už ani nevidí. Potřeboval jsem nastavit nižší indoor frekvenci.

Když si to vlákno přečtete, tak zjistíte, že jsem už odpovědi dostal.
Potřeboval jsem vědět, jestli můžu s indoor frekvencemi ven a trochu objasnit, jak to s těmi indoor/outdoor frekvencemi je.

Problém je vyřešen.

Mi1an

Re:Vysílací výkon a pásmo na MikroTiku
« Odpověď #22 kdy: 28. 06. 2022, 21:22:58 »
No jestli iPhone nevidí frekvence NAD 5500 MHz, tak buď máte špatně něco ve vysílací části Mikrotiku (např. upadlý pigtail z anténního konektoru), nebo má ten iPhone nějaký vážný problém - není to ten důvod, proč jste je získal velmi levně...?
To si nemyslím. U toho AP nemá co upadnut. Je to "čtverec" s jedním RJ-45. A iPhony jsem dostal od zaměstnavatele úplně nové, zabalené- 12 mini a 13.

Re:Vysílací výkon a pásmo na MikroTiku
« Odpověď #23 kdy: 28. 06. 2022, 23:32:41 »
OK - a co jakýkoliv jiný telefon/tablet/notebook? Ten funguje s frekvencemi vyššími než 5500 MHz?
Jo a ještě jednou jsem si pečlivě přečetl úvodní příspěvěk. Nevím kdo Vám co prodal, ale RBSXTsqG-5acD se určitě  NEVYRÁBÍ  s licencí L4, vždycky jen s L3 a tu L4 někdo musí koupit a do Mikrotiku ji nainstalovat. A vzhledem k tomu, že samotná L4 licence stojí cca 1/2 ceny RBSXTsqG-5acD o tom dost pochybuju.
Koneckonců, jestli mi nevěříte, tak ten Váš mikrotik najděte na https://mikrotik.com/products?filter&s=c&w=%5B%22w_ac%22%5D&r=%7B%22license_level%22:%7B%22s%22:%224%22,%22e%22:%226%22%7D%7D#
Nebo dejte z terminálu výpis
Kód: [Vybrat]
/system routerboard print
/system license print
pak budeme přesně vědět, co máte v ruce
Navíc ten Mikrotik o kterém si myslíte, že ho máte, má napsáno ve specifikaci:

- SXTsq 5 ac-US (USA) is factory locked for 5170-5250MHz and 5725-5835MHz frequencies. This lock can not be removed.
- SXTsq 5 ac (International) supports 5150MHz-5875MHz range (Specific frequency range can be limited by country regulations).

No jestli iPhone nevidí frekvence NAD 5500 MHz, tak buď máte špatně něco ve vysílací části Mikrotiku (např. upadlý pigtail z anténního konektoru), nebo má ten iPhone nějaký vážný problém - není to ten důvod, proč jste je získal velmi levně...?
To si nemyslím. U toho AP nemá co upadnut. Je to "čtverec" s jedním RJ-45. A iPhony jsem dostal od zaměstnavatele úplně nové, zabalené- 12 mini a 13.

Mi1an

Re:Vysílací výkon a pásmo na MikroTiku
« Odpověď #24 kdy: 29. 06. 2022, 07:25:15 »
Máte pravdu. Opsal jsem to z faktury, kde to prodejce spletl. Je to ve skutečnosti:
Kód: [Vybrat]

/system routerboard print
routerboard: yes
board-name: SXTsq 5
model: RBSXTsq5HPnD
revision: r2

/system license print
software-id:
nlevel: 4
features:




Re:Vysílací výkon a pásmo na MikroTiku
« Odpověď #25 kdy: 29. 06. 2022, 19:09:22 »
O.K to je přesnější informace.
Jen taková hloupá připomínka, protože se mi to už stalo - zkus snížit vysílací výkon, třeba na 1-5 dB. Zažil jsem případ, kdy se k routeru ve stejné místnosti nedalo připojit (? silný signál ?), ale na chodníku před domem se k té samé wifině dalo bez problémů připojit...  :) a Ty máš Mikrotika s označením High Power.
Co jiný telefon, zkoušel jsi?

Re:Vysílací výkon a pásmo na MikroTiku
« Odpověď #26 kdy: 29. 06. 2022, 23:12:21 »
O.K to je přesnější informace.
Jen taková hloupá připomínka, protože se mi to už stalo - zkus snížit vysílací výkon, třeba na 1-5 dB. Zažil jsem případ, kdy se k routeru ve stejné místnosti nedalo připojit (? silný signál ?), ale na chodníku před domem se k té samé wifině dalo bez problémů připojit...  :) a Ty máš Mikrotika s označením High Power.
...

Mám podobný zážitek: dva mikrotiky proti sobě, antény malé parabolky tuším asi 24 dBi, na vzdálenost pár desítek metrů, s defaultním (plným) výkonem ukazovala rádia RX level snad -40 dB a nechtělo se tomu. Po snížení vysílacího výkonu o 10 dB se spoj najednou rojel jako víno.