Reklamace notebooku

Reklamace notebooku
« kdy: 24. 06. 2022, 16:25:28 »
Ahoj,

koupil jsem si nový notebobok znacky HP řady 255 G8 s Ryzenem. Má ale problém. V Linux (Ubuntu 22.04 i starších) po spuštění běží v pohodě, ale po uspání a opětovném probuzení se po určité době (od pár sekund po několik minut) svévolně resetuje. Ve Windows 10 i 11 běhá korektně. Na stránkách HP jsem v "podpoře" našel fórum, kde si lidé stěžují na tento problém ve Windows  10 i 11. Zmíněné rady uživatelů nemají vliv na můj problém. 

Lze případně jak, takovouto věc reklamovat, když nemá notebook oficiální podporu Linuxu?
V záruce je ještě více než rok.


Re:Reklamace notebooku
« Odpověď #1 kdy: 24. 06. 2022, 17:36:53 »
reklamovat může vadu výrobku, v čem je notebook vadný, když oficiálně linux nepodporuje?

Prakticky můžeš zkusit použít novější kernel, může to být problém v upstreamu opravený, stejně tak se vyplatí zapátrat, jestli to již někdo z komunity nevyřešil.

Re:Reklamace notebooku
« Odpověď #2 kdy: 24. 06. 2022, 18:04:17 »
Když to dáš na reklamaci s tím, že se to po probuzení samovolně restartuje, tak tam obnoví image s továrním Windows, zjistí že se nic neděje a vrátí ti to s tím, že se závada neprojevila. Nějaký nepodporovaný systém je zajímat nebude.

Re:Reklamace notebooku
« Odpověď #3 kdy: 24. 06. 2022, 23:13:34 »
Notebook se sám nerestartuje, restatuje ho SW, který sis tam nainstaloval, třeba kvůli tomu, že havaruje. Stroj byl dodán s jiným SW, se kterým funguje, takže nevím, co chceš reklamovat. Linux?

Sehnat dneska notebook, na kterém běhá Linux jak víno není zase takový problém, takže nechápu, proč kupovat takovýto brak a pak se zabývat těmito problémy.

Re:Reklamace notebooku
« Odpověď #4 kdy: 25. 06. 2022, 16:41:26 »
Skoro váhám takovou samozřejmost psát, ale má ten NB aktuální BIOS?
Mám Elitebook s Ryzenem a těch aktualizací chodí dost, a obsahuje to všelijaké věci, třeba aktualizaci firmware USB-C.
Uživatelé Windows dostávají update BIOSu od HP v rámci aktualizací. Nevím, jestli všechny aktuální modely, ale Probooky a Elitebooky mají i možnost update BIOS přes ethernet.


e3k

  • ***
  • 217
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Reklamace notebooku
« Odpověď #5 kdy: 25. 06. 2022, 17:27:48 »
Ahoj,

koupil jsem si nový notebobok znacky HP řady 255 G8 s Ryzenem. Má ale problém. V Linux (Ubuntu 22.04 i starších) po spuštění běží v pohodě, ale po uspání a opětovném probuzení se po určité době (od pár sekund po několik minut) svévolně resetuje. Ve Windows 10 i 11 běhá korektně. Na stránkách HP jsem v "podpoře" našel fórum, kde si lidé stěžují na tento problém ve Windows  10 i 11. Zmíněné rady uživatelů nemají vliv na můj problém. 

Lze případně jak, takovouto věc reklamovat, když nemá notebook oficiální podporu Linuxu?
V záruce je ještě více než rok.

moze byt grafika. ma to nvidiu?
https://unix.stackexchange.com/questions/648912/ubuntu-does-not-wake-after-suspend-but-restarts

Re:Reklamace notebooku
« Odpověď #6 kdy: 25. 06. 2022, 21:04:01 »
To, že tam je jiný systém, není důvod pro zamítnutí reklamace. Nicméně budete mít problém prokázat, že jde o závadu notebooku a ne softwaru. Zejména když vůbec není jisté, že je to opravdu závada hardwaru a ne softwaru.

Re:Reklamace notebooku
« Odpověď #7 kdy: 26. 06. 2022, 08:00:49 »
Podle mne je problém v ne úplně kompatibilitě notebooku s Linuxem, což ale asi těžko budeš úspěšně reklamovat, pokud notebook Linux nepodporuje.
Vypadá to, že různé "sleepmody" jsou častým kamenem úrazu, můj notebook se v Linuxu zase neumí ze sleepmodu probudit (jako že vůbec, musím ho dlouhým stisknutím vypínacího tlačítka úplně vypnout a znovu nastartovat).

Bohužel to asi nemá pro tebe rozumné řešení, můžeš zkusit napsat na podporu HP a uvidíš, co ti odpoví, podle mého něco ve stylu "Linux není podporován", ale třeba budeš mít štěstí.

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Reklamace notebooku
« Odpověď #8 kdy: 26. 06. 2022, 13:20:34 »
[...] "Linux není podporován", ale třeba budeš mít štěstí.
[/quote]
na druhou stranu tady (coz je asi to vlakno co zminuje tazatel) si lide stezuji na to same i s W10/W11 ;-)
https://h30434.www3.hp.com/t5/Business-Notebooks/HP-255-G8-restarts-after-it-was-set-to-sleep/td-p/8323811