Identifikace ovladače v Debianu

Re:Identifikace ovladače v Debianu
« Odpověď #15 kdy: 25. 06. 2022, 07:32:09 »
@Jenda naprostý souhlas. Bohužel musím říct, že dokud jsem neměl skop, tak jsem neměl představu, co je na té sběrnici blbě *tentokrát*. A je poněkud nefér, že mně můj skop koupil před lety zaměstnavatel, takže to nešlo z mé kapsy. Ale v dnešní době bych si snad nějaký koupil i ze svého, na takové to domácí kutění... nějaký ten OWON/Rigol/Hantec... Dvoukanál a čím víc GSps tím líp. Pak ještě chvíli trvá, než si člověk uvědomí, na co to vlastně kouká, a na co by koukat měl, kam zakousnout krokodýla pro referenční zem atd. To je ale na tom celém hezké - člověk se učí s novou hračkou a trochu se při tom dovzdělá...

Pokud se týče RS485, je osciloskop důležitým nástrojem v konkrétním bodě "diagnostického postupu". Připadám si, že bez něj jenom akademicky teoretizuju. A pak připojím sondu a prostě vidím.

A taky, USB/485 dongly není od věci mít dva-tři. Aby mohl být jeden na komunikaci a druhý na odposlech, nebo na duplexní odposlech RS422 (čtyřdrátu), nebo na porovnání dvou kusů, jestli jeden nemá drbnutý transceiver.


_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Identifikace ovladače v Debianu
« Odpověď #16 kdy: 25. 06. 2022, 14:16:53 »
Dvoukanál a čím víc GSps tím líp.
Já bych si dvoukanál koupil jenom v nouzi takový ten "arduino scope" (vevnitř je STM32 s integrovaným ADC a nějaký displej, stojí to litr a jsou rádi když to dá megahertz)

Jinak je super čtyřkanál, používám pravidelně, dva mi nestačí, a stojí to 12k, tak pokud na to tazatel má, tak bych doporučil: Rigol DS1054Z

YMMV

A pak je zásadní mít analyzér se streamováním do počítače, konkrétně klon Saleae za 10 USD: https://sigrok.org/wiki/MCU123_Saleae_Logic_clone

Pro odposlech sběrnice používám https://www.gme.cz/modul-sbernice-rs-485 a právě ten logický analyzér

Re:Identifikace ovladače v Debianu
« Odpověď #17 kdy: 26. 06. 2022, 10:39:06 »
@Jenda : uvědomil jsem si, že jsem dal do placu nějaké svoje doporučení jako dogma, přitom to souvisí s mými specifickými potřebami, převážně v práci. Vaše potřeby jsou nejspíš jiné.

Když hledám důvod nějakého divného chování něčeho v servisu, málokdy využiju dva kanály, ale potřebuju šířku pásma. Koukám na přechodové děje, "když někdo cvakne vypínačem". Nebo třeba hledám nějaké rušení, a využiju, pokud skop umí ukázat FFT. Taky mám generátor krátkých ostrých pulzů, který ve spojení se skopem používám jako reflektometr (TDR) při hledání vaklů v koaxových konektorech. Obecně jsem mírně cáklej rádiem. Na RS485 nebo porovnání dvou hran 1PPS mi přesně stačí dva kanály proti společné zemi, v krajním případě plus externí trigger (vlastně třetí vstup).

Soudě podle Vaší volby : čtyřkanál, "pouhých" 50 MHz analogově, ale 1GSps, a zřejmě 6 nebo 12M bodů na kanál, plus ty odposlechové sondy co zmiňujete... řekl bych, že si hrajete s MCUčky, sběrničkami, GPIO a tak :-) a prostě volíte přístroj podle svých potřeb.

Koukám, že konkrétně Vámi zmíněný Rigol DS1054Z je ten slavný levný model, co se dá "softwarově upgradovat" o jednotlivé fičurky. Šířka pásma až 100 MHz, analýza sériové komunikace...

Ze sortimentu levných skopů mám takový pocit, že se ceny nehýbou už asi 10 let. Dvoukanály s 2 GSps končí kolem 20-30 kKč. Vývoj jakoby se zastavil - u velké čínské trojky, a třeba i u slovenského ETC, od kterého mám v práci M595. Chvíli jsem si potěžkal v ruce OWON SDS8202V (jeho zajímavostí je za příplatek bateriové napájení) takže mám trochu srovnání. Pravda je, že konkrétně u OWONu vidím novou řadu XDS4000, která končí čtyřkanálem 5 GSps / 500 MHz v ceně asi 5000 USD. Tzn. inovace probíhá, šířka pásma roste, ale cena jde nahoru - směrem ke značkovým západním strojům. Pozoruji vývoj i v související součástkové základně (křemík - rychlé ADC a analogové zesilovače). Bohužel i tady to spíš vypadá, že vývoj pomalu brzdí. Mooreův zákon se zadýchal - novější součástky jsou rychlejší jenom za cenu nižšího rozkmitu zpracovaných úrovní napětí, mají nižší napájecí napětí. "Ospalou atmosféru" v sortimentu osciloskopů si vysvětluji taky tak, že na těch gigahertzích už dávno nefungují klasické sondy se "zemním krokodýlem na vodítku" a je vůbec problém, navázat skop do měřeného zařízení, aniž by člověk narušil funkci pozorovaného obvodu, rozměrově je to všecko mrňavé apod. Prostě tyhle frekvence už jsou pro zatvrzelé feinschmeckery, kteří vědí co dělají, bez přístroje této kategorie se neobejdou a nemají problém, utratit 1000 EURO za aktivní sondu, vyrábět si na míru speciální sondy / vazebné přípravky apod. (např. kartu do PCI-e slotu s impedančně a konektorově přizpůsobeným výstupem pro osciloskop). Pro klasické rádio v těchto pásmech je beztak už hodnotnějším vybavením čistokrevný spektrální analyzátor, nebo FDR, nebo vektorový analyzátor sítě - přesný průběh vlny v časové doméně nikoho moc nezajímá.

Re:Identifikace ovladače v Debianu
« Odpověď #18 kdy: 10. 07. 2022, 21:48:22 »
Mockrát děkuji za podnětnou diskuzi, vš jsem si přečetl a v budoucnu využiju pro upgrade. Nicméně mezitím jsem problém vyřešil jinak. Použil jsem wifi zázrak, zvaný Esp8266 v podobě NodeMCU. Na něj jsem připojil rs485/UART převodník. Za pomoci EspHome integrace v Home Assistantu jsem oživil starší pokusy, které nevedly k žádanému výsledku ale tentokrát, poučen z tohoto vlákna jsem usp%el. Nyní už vyčítávám data ze všech tří Epevrů. Dokonce je umím apgrejdovat přes wifi pomocí OTA. Jedniý zádrhel byl a pro krátkost času stále je, že flešnutí přes USB není možné, dokud neodpojím RS485/UART převodník od pinů RX/TX NodeMcu. Flešer vyhlásí nekomunikaci, pokud to neudělám. Což je ale jen otravná, ale řešitelná potíž. Jiné piny na NodeMCU pro komunikaci s převodníkem jaksi neměl dost času hledat.
Ještě jednou děkuji.

Bugsa

  • ***
  • 106
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Identifikace ovladače v Debianu
« Odpověď #19 kdy: 11. 07. 2022, 08:26:50 »
Byl bys ochotný se podělit o ESPHome YAML ke komunikaci s Epever? Řeším stejný problém, ale nedaří se mi to zprovoznit.