Databáze na SSD

Re:Databáze na SSD
« Odpověď #30 kdy: 27. 05. 2022, 07:20:30 »

Aly my sa nebudeme bavit len o nejakom scenari. Ked v consumer sfere sa pouziva bezne uz SSD ale tam kde treba vykon v serveroch by ktosi normalny pouzil HDD? Co ste sa uz pomiatli vsetcia?

A je poptávaná aplikace zrovna ta kde je potřeba výkon?
...30GB za den mi osobně nepříjde jako extra požadavek na výkon, to dám běžně doma i sám když si hraju s NASem a zálohama/archivama...

30GB za den je naprosto směšný číslo, vždyť je to 1,25GB za hodinu = 2MB za minutu. I kdyby transakční log byl k datům v poměru 50:1, bude to 1,6MB za sekundu. S trochou nadsázky to zapíše opice propiskou na papír. Plotna s tím nebude mít žádný problém, tím spíš když dám 4 disky do RAID0 s SSD zápisovou cachí; bude se to akorát šťourat v nose.


anonacct

Re:Databáze na SSD
« Odpověď #31 kdy: 28. 05. 2022, 20:35:05 »
Já bych k tomu dodal jen to, že 30GB denně je nic. Na druhou stranu když tam dáš ten SSD, tak si za těch 24 hodin přečti smart, protože databáze mají rady fsync po každém zápisu, takže těch přepsaných dat může být mnohem víc, pokud se zapisujou fakt malé kvantity. Dnešní FS mají žurnál, a ten má taky nějakou režii.

Re:Databáze na SSD
« Odpověď #32 kdy: 07. 06. 2022, 12:56:04 »
Proč by měl disk určený pro servery selhat náhle a vzít data do věčných lovišť?

Protože může :)

Pokud někdo předpokládá, že se nikdy nemůže podělat zdroj/deska/řadič/disk ze dne na den, tak si může být jistý, že jednou bude nepříjemně překvapen.

Re:Databáze na SSD
« Odpověď #33 kdy: 07. 06. 2022, 14:22:30 »
Aneb jak to chodí na internetu, když člověk potřebuje poradit... :

SamJr: „Zdar, pomůže mě prosím někdo? Potřebuju prodlužit zahradní hadici, jak to nejlíp udělat?“
Pepazdepa: „A proč ji chceš prodlužovat?“
SamJr: „No… protože je krátká?“
Přemek P: „Si radši rovnou kup pořádnou a nic neprodlužuj!“
SamJr: „A proč proboha? Chybí mi jen nějakých 5 metrů.“
Pepazdepa: „No, ale hadice v jednom kuse je lepší!“
Růžička1: „Moje řeč!“
Laďa H: „Panebože, však jen chtěl vjedět jak prodloužit hadici!“
Pták L: „Nauč se nejdřív česki!“
SamJr: „Česky když už :lol:“
Pták L: „Takový mám nejradši, co přijdou prosit o radu a pak se se rou do druhých! ????“
KutilTim: „No jo, je to tu pořád horší. Já sem hadice prodlužoval ještě když ty jsi chodil čůrat na nočník, ty zobáku.“
SamJr: „No tak mi snad můžeš říct, jak se to dělá nejlíp?“
Pták L: „Bych se na něho vykašlal na tvým místě.“
Pepazdepa: „Ještě furt jsi nenapsal na co ju potřebuješ prodloužit a co s ní chceš dělat?“
SamJr: „No… zalívat zahradu?“
Jezevec: „Ale co je to za zahradu?“
SamJr: „No… normální zahrada, žádná plantáž.“
PanHrábě: „Ale víš, že některým rostlinám moc vody škodí, že?“
Laďa H: „Ježíšikriste, vždyť chce jen prodloužit hadici! ???? „
Jezevec: „Ty se do toho n eser idi ote! 👿 „
Laďa H: „Taky mě můžeš ty deb ile! 👿 „
SamJr: „Tak pomůže mi tady někdo?“
Slivka: „Neotravuj, mam na práci lepší věci, než se sr át s nějakýma blbýma otázkama začátečníků!“
SamJr: „Tak neodpovídej, ne?“
Slivka: „Aaaa, pan je nějakej chytrej :roll:“
SamJr: „Ale vůbec ne, dozadeke, potřebuju jen prodloužit hadici!“
Pepazdepa: „No když jsem před cca 10 rokma prodloužil hadici, tak se do roka zase rozpojila, tak od té doby používám jen hadici v celku.“
SamJr: „Jak jsi ji prodloužil?!“
Pepazdepa: „Spojkou?“
SamJr: „Takže jednoduše koupit spojku a kus hadice?“
JZahradníček: „Poslouchej, neotravuj tady a běž do OBI, ok? 🙄 „
SamJr: „No však jo, půjdu, ale chtěl jsem se nejdřív informovat, ne?“
Rambo: „To já zásadně zalívám konvou, je to nejlepší.“
Chocholoušek: „Jo, ale kdysi byly konve, co něco vydržely, ne jak dneska se ti po pár měsících poserou, už to není to co bejvalo.“
SamJr: „Takže mě nikdo nepoví jak to prodlužit? 😥 „
Rambo: „Kašli na to a vem konvu, aspoň budeš fit.“
SamJr: „Jenže já mám v pr deli kolena, nemůžu se tahat s plnýma konvama vody. ???? „
Franta007: „Tak to seš tady chlape fakt špatně! 🙄 „
Pták L: „Přesně!“
SamJr: „A to jako proč?“
Chocholoušek: „Protože tohle je zahradnický fórum a pokuď nezvládneš takovou triviální věc jako je nosit konve s vodou, zaregistruj se na fórum pro ortopedické problémy!“
ADMIN: „Vlákno zamčené. Další příspěvky není možné vkládat. SamJr dostal BAN za vyvolávání flame. S pozdravem. Administrator fora.“

Re:Databáze na SSD
« Odpověď #34 kdy: 07. 06. 2022, 15:44:32 »
Aneb jak to chodí na internetu, když člověk potřebuje poradit... :

SamJr: „Zdar, pomůže mě prosím někdo? Potřebuju prodlužit zahradní hadici, jak to nejlíp udělat?“

Často docela trefné. Pobavil. Děkuji ;)

Ohledně DB vs SSD. 30GB/den není žádná katastrofa. DB na SSD se běžně používají. Já být tazatelem. Pořídím větší SSD a tu databázi na ní prostě budu provozovat. Jediné co je třeba si zajistit, tak redundanci, ale to platí i u disků libovolné konstrukce. Dnes je i kvalitní SSD prostě spotřební zboží, a řídil bych se tím. Odejít Může cokoliv a kdykoliv. Proto než řešit jestli něco vydrží dva roky nebo dvacet. Tak bych to usílí věnoval tomu aby byly zálohy a šlo to zase zprovoznit v případě pádu HW..