Dělat vývojaře nebo elektroinstalatéra

Dělat vývojaře nebo elektroinstalatéra
« kdy: 27. 05. 2022, 16:28:00 »
Dokončil jsem VŠ elektrotechnického směru, při škole jsem se zajímal o vývoj softwaru, AI, ML, dělal jsem  na několik menších projektech ve Pythonu nebo v C++. Měl jsem v úmyslu po škole sehnat práci ve Praze jako vývojář,  byl jsem na několika pohovorech, nabízeli kolem 3500-4000/MD na OSVČ. Pak přišel jeden známý s tím, jestli bych něchtěl dělat elektroinstalatéra, s tím že bych dostal 8000/MD na OSVČ, zákazky bych pravidelně měl dostat od jedné firmy. Teď uvažuji jakým směrem jít. Jako elektroinstalátér bych měl lepší peníze hned od začátku a po práci čistou hlavou ale zas jsem investoval dost času do vzdělaní, který bych teď nevyužil. Za jak dlouho se junior vývojář může dopracovat k 8000/MD?


alex6bbc

  • *****
  • 1 431
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Dělat vývojaře nebo elektroinstalatéra
« Odpověď #1 kdy: 27. 05. 2022, 16:47:24 »
vem elektroinstalatera a mezitim se sam vzdelavej dal v programovani.

Re:Dělat vývojaře nebo elektroinstalatéra
« Odpověď #2 kdy: 27. 05. 2022, 17:06:28 »
Pokud si myslis, ze jako vyvojar na vic nedosahnes, tak instalatera.

David

  • ***
  • 143
    • Zobrazit profil
Re:Dělat vývojaře nebo elektroinstalatéra
« Odpověď #3 kdy: 27. 05. 2022, 18:30:34 »
Však to není žádné pravidlo, že vývojář musí mít X peněz. Záleží na zkušenostech, schopnostech... Šel bych ve vašem případě dělat elektroinstalatéra, těch bude pořád nedostatek.

Re:Dělat vývojaře nebo elektroinstalatéra
« Odpověď #4 kdy: 27. 05. 2022, 18:43:44 »
Ten elektroinstalatér jako OSVČ neboli s živností "Montáž, opravy, revize a zkoušky elektrických zařízení" ovšem musí mít nejenom vzdělání/praxi v oboru elektro, ale též oprávnění od Technické inspekce ČR.


anonacct

Re:Dělat vývojaře nebo elektroinstalatéra
« Odpověď #5 kdy: 27. 05. 2022, 19:24:05 »
A kam se posuneš jako vývojář a kam jako elektroinstalatér?

Taky můžeš dopadnout tak, že za 3 roky budeš mít pořád 8kMD a jako vývojář bys měl 10k+, a nebo třeba 15k+, když se dostaneš k práci pro zahraniční firmu. Vývojářů je nedostatek, a nemusíš být super profík aby ti dali těch 10k.

Pokud se nemůžeš rozhodnout, tak si to dej part time a rozhodni se na základě zkušeností - stejně si budeš zakládat živnost.

buldr

Re:Dělat vývojaře nebo elektroinstalatéra
« Odpověď #6 kdy: 27. 05. 2022, 19:43:56 »
Základní "padesátku - 50/1978sb" člověk získá s vyučením, maturita na SPŠ Elektrotechnické pomůže získat další "paragrafy", potom to vezmeš přes ČVUT (já mám FEL). Postupně získáš §2, §4, §6 a po 10 letech praxe §10, tedy možnost být samostatným projektantem. Avšak tím vzdělávání nekončí, protože normy a předpisy se neustále mění a razítka člověk mít musí, jinak by se zase vrátil o 10 let zpět. To samé lze říci o technologiích a postupech, na které je potřeba další štempl. K výkonu je potřeba nejen vzdělání, ale i zkoušky a povinná praxe. To zkrátka nemůže dělat každý, i když by to třeba uměl. Abych mohl vyprojektovat a vyrobit např.: řídící a ovládací rozvodné skříně, musím mít §2,6 a 10, přičemž musím mít ještě povinnou praxi, v opačném případě potřebuješ nad sebou ještě dozor (osobu s paragrafem a praxí). Naučíš se dělat rukama i myslet, nakonec nic lepšího není.

S výrobou a stavěním jsem začal už na učňáku, projektování na vysoké, ale vždy jsem měl nad sebou někoho, kdo to celé musel posvětit a přijmout odpovědnost.

Nedělej to, pokud Tě to nebaví, protože rozdíl mezi lemplem a tím dobrým se často pozná velice rychle. Pro mě je elektrika a elektrotechnika životní vášní, na peníze si nemohu stěžovat a práce mám na dalších X let dopředu, vlastně odmítám, protože nejsem fanda růstu za každou cenu. Výhodou je, že si uděláš hodně kontaktů a v době, kdy jsou šikovní řemeslníci cenění zlatem ... což se promítne třeba při stavbě baráku.

Carpe diem

Re:Dělat vývojaře nebo elektroinstalatéra
« Odpověď #7 kdy: 27. 05. 2022, 20:23:37 »
Může tu někdo znalý shrnout, jak si vedou (nebo můžou vézt) elektroinstalatéři/elektrikáři mzdově v porovnání s programátory? Často slýchám z různých zdrojů, jak to mají elektrikáři skvělé, dělají málo a řeknou si hodně, poměr práce/materiál třeba 50/50 a tohle a tamto, ale mám známého, který je elektrikář, a ten mi říká že naopak zakázky trvají dlouho, poměr práce/materiál maximálně 30/70 a vůbec dosáhnout na 100k čistého za měsíc je nereálné, ikdyby bral nejlepší zakázky v praze apod a jel těžký byznys. Tak kdo má tedy pravdu? 8k/MD mi přijde extrémní, podle toho co jsem se doslechl. Nebo se dá najít nějaká taková firma která opravdu vyplácí tolik, když jdou zakázky přes ní?

Jinak k otázce, na 8K/MD jako programátor (nebo hodně blízko tomu) se dá dostat za dva roky praxe, a nemusí to být ani zahraniční firma překvapivě, ale záleží to samozřejmě na strašně moc faktorech.

Re:Dělat vývojaře nebo elektroinstalatéra
« Odpověď #8 kdy: 27. 05. 2022, 20:41:08 »
Spíš si polož otázku, co z té elektroinstalace vůbec ovládáš. VŠ je fajn, ale pro tu práci potřebuješ hlavně praktické znalosti.

Re:Dělat vývojaře nebo elektroinstalatéra
« Odpověď #9 kdy: 27. 05. 2022, 20:49:16 »
Může tu někdo znalý shrnout, jak si vedou

Já na to koukám z druhé strany, z pohledu firmy která všemožná řemesla najímá na svoje práce (smarthome instalace, světla, bezpečnost atd.) a 8k/MD je hodně za hranicí všedních dnů. Polovina je zhruba kolik fakturují dobří, samostatní elektrikáři s reputací a aspoň paragrafem 6, junioři pod nima jsou buď zaměstnanci za hrst rýže nebo kontraktoři kolem 3k/MD. Pak máme "esa" kteří jdou vyřešit konkrétní problém, ti ale nemají hodinovku, ti přijedou na stavbu přepnout modbusem jeden obskurní registr a fakturují za to dvacítku :-)

R0OT

Re:Dělat vývojaře nebo elektroinstalatéra
« Odpověď #10 kdy: 27. 05. 2022, 20:49:49 »
V rodině 2 elektrikáři. Jeden čerstvě po vyučení bere 35000 hrubého. Druhý OSVČ před důchodem. Nevím kolik bere, ale 100k měsíčně to nevypadá.

Každopádně já to vidím tak. Jednou nohou neustále v kriminálu, nařízení, předpisy, jednání s lidmi co nevědí co chtějí, spousta špinavé práce nehledě na počasí.

Výdělek bude vždy individuální. Ale mám pocit z řemeslníků (elektrikáři, instalatéři, automechanik), že vydělávají 50% na materiálu/dílech.

Ale někoho by prostě nebavilo sedět celý den v teple s kávou u počítače. Vydělat se dá určitě skvělé jako vývojář i řemeslník. Čistou hlavu ale nemá OSVČ nikdy.

_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Dělat vývojaře nebo elektroinstalatéra
« Odpověď #11 kdy: 27. 05. 2022, 20:50:54 »
byl jsem na několika pohovorech, nabízeli kolem 3500-4000/MD na OSVČ. Pak přišel jeden známý s tím, jestli bych něchtěl dělat elektroinstalatéra, s tím že bych dostal 8000/MD na OSVČ, zákazky bych pravidelně měl dostat od jedné firmy
Porovnáváš trvalou práci (švarc) versus skutečné podnikání, kde teď zrovna nějaká firma zaplatí dlouhodobější zakázku, ale to je spíš výjimka.

Re:Dělat vývojaře nebo elektroinstalatéra
« Odpověď #12 kdy: 27. 05. 2022, 20:59:06 »
Jde o instalace produktu jedné firmy, který existuje přes 20 na trhu a předpokladám že bude exitovat dál. Pracoval bych pod dozorem proto těch 8k/MD jinak kdybych časem dělal úplně sám, bezpečně bych se dostal na 12k-15k/MD. Zatím je nedostatek vývojářů ale zájem o studium IT v posledních letech dost stouplo,stavá se, že klidně 1/4 lidi ze gymplu se hlasí na IT. Je otázka jak dlouho ten nedostatek potrvá.

buldr

Re:Dělat vývojaře nebo elektroinstalatéra
« Odpověď #13 kdy: 27. 05. 2022, 21:09:20 »
Základní pravidlo, které musíš přijmout už na učňáku: nic nejde podle 100x vytelefonovaného plánu a není zakázka, kde by člověk nemusel improvizovat, nebo předělat hotové skříně (opět, vytelefonované mezi projektantem, investorem a stavebním projektantem a vedoucím). Vyrobíš je a v den odeslání zavolají, že v té místnosti kde mají stát skříně postavili doprostřed sloup, místo vývodu/přívodů vrchem najdeš v podlaze tunel a co naplat, že jsi spotřeboval 250 m měděné pásoviny (15 spojených skříní), 200 km vodiče, navrtal skříně a osadil průchodky, musí se to předělat a 5 lidí takové skříně vyrábí měsíc. Samozřejmě se to zaplatí, ale ten čas chybí v další zakázce. Taková jsou základní pravidla plánu a reality.

Je elektrikář a elektrikář. Nemá si cenu nic nalhávat, lempl zapojující maximálně zásuvky nedostane stejné peníze jako elektrikář, který natahá vodiče a zapojí kritické rozvody urgentní péče (JIP), nebo protipožární řízení v chemičce. Ačkoliv oba mají před sebou plán, označené vodiče ... rozdíly v náročnosti tam jsou. Stejně tak jiné peníze dostane elektrikář, který na dílně ty rozvaděče staví, sem tam najde botu/prostor pro zlepšení v plánů a musí ty skříně vyrobit. Zakládám si na poctivé práci (bezpečnost, 100% funkčnost, rezerva, estetika a musí se to dobře zapojovat na místě), které je tou nejlepší reklamou a referencí, proto se zákazníci vrací i když je člověk dražší. Vyplatí se jim to.

Ucho, které nedokáže vydrážkovat zeď, natáhnout vodiče/svazky správně a na zásuvku potřebuje hodinu + plechovku sádry si moc nevydělá, naproti tomu klukům dávám 35-45 čistého, plus finanční odměny a mám stálý spokojený mančaft. Další věc je nářadí, jen taška na nářadí vyjde na 80 tisíc a nemůžeš jim dát nějakou cetky, musí to být Knipex, Wera, Fein, Bernstein ... tedy základ v podobě příruční tašky s kleštěmi, šroubováky, krimpováním ... plus kufr s vrtačkou, flexu a vysavač. Dále lisy na oka, drážkovače, raznice a samozřejmě vlastní Caddy se zástavbou. Dělají-li revize, musí mít všechny měřáky a notebook s telefonem. To auto je prostě "jejich". Za 5-6 let pořizuješ nové, protože ročně nalítají s přehledem 100 000km. Jde o tvrdou a precizní práci a rozhodně se nechodí spát s čistou hlavou (to je taková naivní představa).  Každá práce se musí naučit od základů a že právě vyšel ČVUT nic neznamená, protože neumí vůbec nic, natož aby dělal precizně, rychle a na první dobrou. Zná teorii, ale posaď ho k pájecí stanici, měření a pak to projedeme RTG. Něco lehčího, odizolování a svorkovnice, kde si musí vypěstovat cit.

Nic není zadarmo.
Carpe diem

_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Dělat vývojaře nebo elektroinstalatéra
« Odpověď #14 kdy: 27. 05. 2022, 23:48:53 »
Pracoval bych pod dozorem proto těch 8k/MD jinak kdybych časem dělal úplně sám, bezpečně bych se dostal na 12k-15k/MD.
Tak to bych chtěl vidět firmu co normálně platí lidem 300k/měs. (to jsou asi dost zoufalí po lidech a určitě tím tapetují na různých jobs.cz a tak by se to sem mohlo donést)

Zatím je nedostatek vývojářů ale zájem o studium IT v posledních letech dost stouplo,stavá se, že klidně 1/4 lidi ze gymplu se hlasí na IT. Je otázka jak dlouho ten nedostatek potrvá.
"Hlásí se na IT" vůbec nesouvisí s "budou z nich použitelní ajťáci".