Databáze na SSD

CPU

  • *****
  • 613
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Databáze na SSD
« kdy: 20. 05. 2022, 16:32:11 »
Ahoj,

jak předem spočítat výdrž SSD disku, na který prdnu databázi?

Mám poměrně živou databázi se zápisem asi 30 GB každý den (těch 30 GB dat se skutečně změní).
To jsou změny a nejsou do toho započítané logy, nicméně přesunem této databáze na SSD bych dost ulevil raid řadiči.
Chtěl bych to přesunout na obyčejný mirror, kde by si databáze mohla žít svým životem.

Mám k dispozici SSD - údajně - mixed use a výrobce garantuje minimálně 1400 TBW (pak záruka zaniká).
Celé roky mám databáze na SSD discích a vždy se mění server dřív než SSD, ale tahle databáze je opravdu dost živá.

Počítám, že když na SSD discích lidi těžili Chia a ty lepší disky to vydržely rok (vyloženě špatné měsíc), tak že se obávám naprosto zbytečně. Chia na disk zapsala asi 500 GB, pak je smazala a tak pořád dokola. Takže i kdyby ta databáze nezapsala 30 GB ale 60 GB, pořád je to naprosto směšná zátěž.

https://cdr.cz/clanek/kryptomena-chia-muze-zpusobit-smrt-ssd-disku-uz-za-nekolik-tydnu-nonstop-tezby

Nebo se pletu?
« Poslední změna: 20. 05. 2022, 16:34:52 od CPU »


k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Databáze na SSD
« Odpověď #1 kdy: 20. 05. 2022, 16:54:26 »
nevim jiste na co se ptas, ale 1400 * 1000 / 30 / 365 = ~127 let

CPU

  • *****
  • 613
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Databáze na SSD
« Odpověď #2 kdy: 20. 05. 2022, 21:36:58 »
Já si to myslel, ale někdy myslet = houby vědět, tak se ptám.

Re:Databáze na SSD
« Odpověď #3 kdy: 21. 05. 2022, 09:52:26 »
Nemluvě o možnosti transakční log poslat na rychlý plotnový disky, dle potřeby ve vhodný konfiguraci (n*stripe).

Ymzk

Re:Databáze na SSD
« Odpověď #4 kdy: 21. 05. 2022, 23:56:19 »
30 GB denne nieje skoro ziadna zataz.


Ymzk

Re:Databáze na SSD
« Odpověď #5 kdy: 22. 05. 2022, 10:37:37 »
Nemluvě o možnosti transakční log poslat na rychlý plotnový disky, dle potřeby ve vhodný konfiguraci (n*stripe).

Pokial Vas mozem poprosit :) uz nikdy nikomu neradte platnovy disk. SSD je tu s nami uz vyse 10 rokov. Ziadny consumer PC sa snad uz nepredava s klasickym HDD. Cisto vsetko ide s SSD. Cize klasicky user PC uz nema HDD ale do serverov kde je to nutnost o dost viacej vykonu sa odporuca HDD? :) To dufam ze nie. HDD patri do minuleho storocia a tam by uz mal zostat.

Ja mam napriklad doma NAS z najlacnejsich SSD v dobrom RAID s 10Gbps sietovkou a je to teda uplne iny level. A to nehovorim ze az take drahe to teda rozhodne nebolo.

Re:Databáze na SSD
« Odpověď #6 kdy: 22. 05. 2022, 11:37:53 »
Před cca osmi lety jsem si pořizoval první SSD. Tehdy jsem se snažil držet limitu 20 GB/den, a i to bylo tehdy spíše zastaralé doporučení. Na dnešních SSD bych se 30 GB/den nebál, pokud to není nějaká hodně specifická kategorie.

Ve výpočtech ještě může hrát roli write amplification, ale i kdyby to situaci změnilo o řád…

Ohledně plotnového disku: Na jednu stranu jsem se jich také prakticky zbavil, na druhou stranu to neberu jako dogma. Tam, kde jsme OK s jeho limity (například nám stačí převážně sekvenční přístup) a chceme nízkou cenu, má stále svoje místo. Pokud dobře chápu transakční log, tak je to právě případ sekvenčního zápisu.

Re:Databáze na SSD
« Odpověď #7 kdy: 22. 05. 2022, 17:54:43 »
Taky je možnost brát ty SSD jako spotřebku a prostě je pravidelně měnit.

Re:Databáze na SSD
« Odpověď #8 kdy: 23. 05. 2022, 07:53:00 »
Nemluvě o možnosti transakční log poslat na rychlý plotnový disky, dle potřeby ve vhodný konfiguraci (n*stripe).

Pokial Vas mozem poprosit :) uz nikdy nikomu neradte platnovy disk. SSD je tu s nami uz vyse 10 rokov. Ziadny consumer PC sa snad uz nepredava s klasickym HDD. Cisto vsetko ide s SSD. Cize klasicky user PC uz nema HDD ale do serverov kde je to nutnost o dost viacej vykonu sa odporuca HDD? :) To dufam ze nie. HDD patri do minuleho storocia a tam by uz mal zostat.

Ja mam napriklad doma NAS z najlacnejsich SSD v dobrom RAID s 10Gbps sietovkou a je to teda uplne iny level. A to nehovorim ze az take drahe to teda rozhodne nebolo.

Tak se zase uklidníme, jo? :-)
Byla to reakce na jeho obavu o životnost SSD. A jelikož transakční log má často řádově větší objem zápisů než data, přičemž zápis je sekvenční, plotna výkonově ničemu nevadí, tím spíš když je to stripovaný svazek na enterprise discích. Samozřejmě je potřeba to patřičně zálohovat (což ta data na SSD taky), ale to se IMO rozumí samo sebou a je to úplně jiná otázka.

Re:Databáze na SSD
« Odpověď #9 kdy: 23. 05. 2022, 09:34:26 »

Ziadny consumer PC sa snad uz nepredava s klasickym HDD. Cisto vsetko ide s SSD.

Ale prodává.

https://www.czc.cz/pocitace/produkty?typ-pevneho-disku=hdd_5

(+dalších 57 kombinací SSD + HDD, na Alze je to podobné).

Re:Databáze na SSD
« Odpověď #10 kdy: 23. 05. 2022, 11:03:59 »
I pro consumer PC je plotna na něco dobrá - třeba na balast typu archivní dvdripy, steam/hry, rozpracované audio projekty a jejich verze, příruční archiv pracovních dat, apod.
Gréta je nejlepší.

Re:Databáze na SSD
« Odpověď #11 kdy: 23. 05. 2022, 11:09:53 »
I pro consumer PC je plotna na něco dobrá - třeba na balast typu archivní dvdripy, steam/hry, rozpracované audio projekty a jejich verze, příruční archiv pracovních dat, apod.

Zrovna u těch her si nejsem úplně jistý -- třeba takový Cyberpunk (v podstatě asi každá hra která má X desítek giga) je přímo utrpení to mít na plotně ;)

Re:Databáze na SSD
« Odpověď #12 kdy: 23. 05. 2022, 13:07:22 »
Osobně už používám HDD už buď jen pro obsah na jedno použití - typicky věci stažené z internetu, nebo v NASu, kde už ale pomalu začínám litovat, že jsem raději neinvestoval do SSD.

Hry bych určitě na plotnách znovu točit nechtěl, to by bylo utrpení.

Re:Databáze na SSD
« Odpověď #13 kdy: 23. 05. 2022, 13:22:58 »
A nezalezi zivotnost SSD aj od zaplnenia kapacity disku? Alebo si to mylim s rychlostou?

Re:Databáze na SSD
« Odpověď #14 kdy: 23. 05. 2022, 13:36:25 »
A nezalezi zivotnost SSD aj od zaplnenia kapacity disku? Alebo si to mylim s rychlostou?
Spíš než životnost ovlivní zaplněnost SSD jeho rychlost.
« Poslední změna: 23. 05. 2022, 13:41:27 od WIFT ​​​​​​​​​​ »