Výhodný výběr dolarů

Re:Výhodný výběr dolarů
« Odpověď #15 kdy: 06. 04. 2022, 00:09:40 »
Hodně USA firem obyč. wire transfer v dolarech mimo USA vůbec neumožňuje, protože to je drahé a ty poplatky můžou být šílené.

Výber z FIO je v pohodě - jo stojí to 250 Kč, ale tak nebudu vybírat 1000 USD, vyberu třeba 10k a víc, je to zanedbatelné.

« Odpověď #16 kdy: 06. 04. 2022, 07:14:10 »
Přesně kvůli této vlastnosti (tedy vysoká cena mezibankovních převodů v USA) vznikl PayPal. Firmě zaplatíte platební kartou, ale jak se rozšířila potřeba platby mezi lidmi (prodej zboží na internetových aukcích), bylo potřeba najít universální řešení jak John z Minesoty  může zaplatit Jane z Aljašky a to navíc za drobné zboží (tj. jednotky, desítky dolarů). PayPal má sice procentně celkem krutý poplatek (u obchodní transakce asi 3,5 %), ale u malých plateb to bylo bezkonkurenční.

Co se FIO týče, ano, 0,5 %, min. 75 max 250 Kč je akceptovatelná částka za výběr, ale 10 korun u Creditas (výběr do ekvivalentu 500 000 Kč) je přece jen o hodně zajímavější. A navíc má Creditas o něco lepší kurzy (nicméně stále je lepší měnit přes devizovky - sám mám tři smlouvy - Akcenta, Fortissimo, Easychange. Je možné využít i zahraničních, ale tam člověk nemůže počítat s podporou finančního arbitra, když se něco po.... Já mám asi smůlu, ale s českými bankami jsem vedl již šest sporů před finančním arbitrem a všechny jsem vyhrál :D ).

« Odpověď #17 kdy: 06. 04. 2022, 12:35:39 »
PayPal jsem zrušil, protože ty poplatky má nastavené hodně vysoko. Ne jenom za transfer peněz, ale nelze vybrat USD a převod na CZK má horší kurz než banky. Takže transakce přes PayPal znamená commission fee při transakci a pak další commission fee (aka nevýhodný kurz) při výběru. možná se to vleze do 10%, ale i tak při transakci třeba 20k$ člověk nechce ztratit ~1k$ někde po cestě.

Já teda zatím nenašel lepší způsob než Wise, a moje zkušenost z posledních 2 let je taková, že jinou možnost stejně nemám, protože firmy v US odmítají wire transfer a Wise používají pro zaplacení ostatních lidí, takže to je pro ně pohodlné.

« Odpověď #18 kdy: 06. 04. 2022, 14:15:39 »
Ono těch různých platebních systémů je spoustu, kromě nejrozšířenějšího PayPal třeba Skrill (dříve MoneyBookers), můžeme do toho zahrnout i různé kryptoměny, Revolut, Wise, MoneyPolo a bude spoustu dalších o kterých nikdo z nás třeba ani neslyšel.
Všechny ale mají zásadní nedostatek - vyžaduje to "spolupráci" odesilatele a příjemce, tedy aby oba byli členy toho konkrétního systému. A následně "vyvedení" peněz ze systému někdy představuje náklady, tj. nejlepší je situace, pokud peníze v takovém systému přijaté mohu v tomto systému rovnou i utratit ideálně ve stejné měně, aby nedocházelo ke konverzi.

Hodně nakupuji na německé eBay a donedávna tam jiný způsob platby než bankovní převod nepřicházel do úvahy. V rámci Německa a později zemí, které měly jako národní měnu euro, si prodejci s místními kupujícími vystačili (a na přeshraniční házeli bobek), prostě se zaplatilo převodem, pro obě strany to bylo zdarma. Než bylo v prosinci 2019 zákonem českým bankám přikázáno neúčtovat za SEPA platby víc, než za korunové, platil jsem německým prodejcům různě. Nejdříve jsem dával hotovost do obálky a posílal jako doporučený dopis nebo cenné psaní, protože s cenou kolem 100 kč za zásilku to byl zdaleka nejlevnější způsob a od příjemce platby to vyžadovalo minimální součinnost. Pak přišly první devizovky, které mi nabídly SEPA platbu bez poplatku (lepší kurz byl příjemný bonus, ale vzhledem k částkám v řádu často jednotek či desítek eur byla hlavní úspora na poplatku, kdy si banky účtovaly většinou kolem dvou set korun) a takto jsem platil až do toho prosince 2019. Teď občas nakoupím nějaká eura v devizovce, pošlu je na svůj eurový účet a z něj bez poplatku na německé nebo rakouské účty. Někteří prodejci začali akceptovat i PayPal, protože zjistili, že mimo měnovou unii je celkem populární. Ale zaplatit nějakým jiným systémem? No, možná tak jedna ze sta aukcí.

Dalším důvodem, proč prodejci nechtějí akceptovat jiný způsob platby, jsou podvody. Neustále čtou v novinách a vidí v televizi, jak falešní kupující připravili prodejce o peníze schovávajíc se za nový, jiný, jednodušší a bezpečnější platební systém, poslání peněz "na kartu", atd. Nelze se tak divit, že jsou vůči jakýmkoliv novinkám rezervovaní a nechce se jim do nich. Opět to nahrává známému a léty prověřenému PayPalu.

Hodně daleko za PayPalem je pak Revolut, který umožňuje kromě klasického poslání peněz na bankovní účet (což v jiných měnách, než EUR je leckdy zpoplatněno, případně si poplatek za příchozí platbu účtuje banka příjemce, protože Revolut např. i CZK občas posílá z Rakouska, někdy takový převod trvá i 14 dní, protože platební styk v jiných měnách nerealizuje přímo, ale přes různé zprostředkovatele jako např. Vitesse a ti to posílají zpravidla v dávkách 2 krát za týden až 1 krát za 14 dní) i převod mezi jednotlivými uživateli a jak roste počet uživatelů Revolutu, tento způsob celkem začíná fungovat. Pak dlouho, dlouho nic a potom je zbytek. Ano, některé firmy či soukromé osoby používají Wise, některé kryptoměny, s nástupem startupů jako SumUp i drobní prodejci přijímají platební karty (překvapilo mě kolik autorů různých "autorských šperků" a podobného zboží již přijímá platbu platební kartou přes terminál nebo platební bránu).

Hodně záleží i na posílané částce. PayPal byl od začátku koncipován jako mikroplatební systém a v této části je dodnes konkurenceschopný. Na posílání částek v řádech tisíců dolarů nikdy vhodný a výhodný nebyl a při desítkách tisíc stále vede běžný bankovní převod - i bych jiný způsob nepoužíval, přece jen svěřit peníze nějaké nebankovní společnosti a doufat, že je doručí... je to celkem risk.

« Odpověď #19 kdy: 06. 04. 2022, 16:35:07 »
Hm, tak na eBayi už léta platím Paypalem u většiny prodejců, a když náhodou někdo Paypal nemá, tak europlatba.cz.

« Odpověď #20 kdy: 06. 04. 2022, 18:52:54 »
Hm, tak na eBayi už léta platím Paypalem u většiny prodejců, a když náhodou někdo Paypal nemá, tak europlatba.cz.
a ebay.com nebo ebay.de/at? U "mých" německých/rakouských prodejců bere paypal tak s bídou polovina. Pravdou je, že většinou nekupuji od profesionálních obchodů, ale od soukromých osob (sběratelské předměty)

Já mám "velkou" smlouvu s Easychange (provozuje i podweb europlatba, jehož jsem částečně "duchovním otcem"), ale mám smlouvu i s Akcentou a Fortissimem.

« Odpověď #21 kdy: 06. 04. 2022, 20:33:25 »
ebay.de, opravdu se to během posledních 5-6 let hodně změnilo.