Hledám parťáka síťaře na laborování

RDa

  • *****
  • 2 467
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Hledám parťáka síťaře na laborování
« Odpověď #15 kdy: 30. 03. 2022, 23:15:46 »
Puvodni dotaz sice znel spis na nejakou korporatni/enterprise/providerovou sitarinu (doma asi BGP neresite ne?), ale pokud by nekdo mel zajem postavit IT pro "startup" od nuly (databaze/web/vm/router/nas/git/crypto/backupy..) tak ja se brzo stehuji. Chtel bych tedy domaci/firemni IT postavit moderne a na zelene louce. Takze muzem treba brainstormovat co jak udelat (jo, tihnu spis ke klasice a pokus o cloud znamena ze uz se neuvidime!), A co nabizim? Referenci, cas, HW, jidlo (Praha)


Re:Hledám parťáka síťaře na laborování
« Odpověď #16 kdy: 31. 03. 2022, 10:15:19 »
Padla zmínka o BGP. Pro mě je to takový nenápadný šperk. Mám pocit, že ve všech úvodních síťařských kursech se člověk dozví, že BGP je exterior protokol a patří na páteře divokého internetu, zatímco dovnitř do privátní sítě patří OSPF, EIGRP nebo ještě RIP/RIP2. Přitom podle mého BGP s privátními ASky (i jeho "stará" podoba bez moderních rozšíření) funguje velmi dobře právě i uvnitř privátní sítě, nad mírně pochybnými linkami typu "VPN tunel", které třeba nesignalizují správně a svižně link state (nebo taky vůbec) nebo se nelze spolehnout na aktivní okamžitou propagaci události typu "tady se vynořil nový route". BGPčku prostě nastavím krátkou periodu výměn informací se sousedy a může to v privátní síti konvergovat během pár (desítek) vteřin jenom na bázi tohoto periodického "pollingu". A dále, BGP funguje *bez všelijakých neblahých topologických omezení* jako že jakékoli "area" vyšší než 0 smí přímo peerovat jenom s area 0 apod. BGP nijak neomezuje vzájemný peering různých privátních AS, takže se na tom dá postavit klidně topologie "obecný partial mesh" a oni si to už nějak mezi sebou domluví, případně se jim dá domluvit ručně...
Pořád ještě je BGP v privátní síti znamkou punku?

Re:Hledám parťáka síťaře na laborování
« Odpověď #17 kdy: 31. 03. 2022, 11:01:54 »
se SDN a hybridní infastrukturou s cloudy nastává oživení BGP (IBGP). Dříve to byl punk, protože přece máme OSPF na intradoménové směrování, ale dnes bych řekl, že to je zlatá střední cesta jak řešit vnitřní topologie v rozsáhlých sítích. Hlavně řada sídí narostla do takových rozměrů a fragmentací, že škálovat a udržovat OSPF je nadlidský úkol, to dává dobrý smysl, když mám síť lokalizovanou i fyzicky, ne když mi běhá přes půl kontinentu a je vyloženě heterogenní.


Re:Hledám parťáka síťaře na laborování
« Odpověď #18 kdy: 01. 04. 2022, 09:37:19 »
Prosím původního tazatele a všechny ostatní, aby se zdrželi útoků a sprostých nadávek. Pro tohle tu to fórum není. Držte se prosím technického tématu.

Re:Hledám parťáka síťaře na laborování
« Odpověď #19 kdy: 01. 04. 2022, 14:21:07 »
Pořád ještě je BGP v privátní síti znamkou punku?

Práve naopak, BGP na LANke je základným stavebným kameňom akejkoľvek netriviálnej routing topológie, typicky pripojenie v rámci DCčiek, kde peeruje zákazník a jeho LANka s partnerom, typicky nejakým managed service providerom, ktorý zabezpečuje (SD)WAN konektivitu medzi lokalitami zákazníka.