SDR přijímač a DVB-T2

Re:SDR přijímač a DVB-T2
« Odpověď #30 kdy: 21. 03. 2022, 10:53:22 »
Standardní SW jsem snad u USB tunerů nepoužíval nikdy.

A ano, skutečně nechápu, proč si tady někdo soustavně honí ego a přesvědčuje okolí o něčem, co prostě nemůže fungovat ani kdyby čert na koze jezdil - a taky nefunguje, protože pokud v zařízení není odpovídající HW co DVB-T2 umí, tak tomu nějaký soft už absolutně nepomůže.

Popsaný 3 stránky o lejně a výsledek nula :P


RDa

  • *****
  • 2 480
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:SDR přijímač a DVB-T2
« Odpověď #31 kdy: 21. 03. 2022, 11:31:09 »
Standardní SW jsem snad u USB tunerů nepoužíval nikdy.

Proc lzes? Standardnim SW se zde mysli ovladace dodane vyrobcem, nebo ty co jsou v kernelu.
Nebo nekde z githubu, pro dany hw tak, jak se jeho pouziti vyrobcem zamyslelo.

Pochybuji ze si jedes nejakou "SDR realtime onanii v matlabu", pro prijem klasickeho DVB-T, jak CFM i ja pochopili osu standardni-nestandardni.

Ale mas evidentne velky problem chapat zakladni slova, tak by bylo dobre nezit jenom ve sve pojmove bubline :)


Re:SDR přijímač a DVB-T2
« Odpověď #32 kdy: 21. 03. 2022, 12:22:53 »
Jak můžeš vědět co používám, ty rozumbrado? Víš leda velký lejno, tak šoupej nohama a přestaň tady exhibovat, stejně s těmi svými pomatenými žvásty nikoho nedojmeš :D

Re:SDR přijímač a DVB-T2
« Odpověď #33 kdy: 21. 03. 2022, 13:07:22 »
Adolf: Začíná to být poněkud nuda.

> protože pokud v zařízení není odpovídající HW co DVB-T2 umí

SDR přijímač (filtry, lna, mixér, iq adc) s patřičnou šířkou pásma samozřejmě použít k příjmu a dekódování DVB-T2 lze. RTL-SDR ne, AirSpy nebo hackRF pravděpodobně, USRP taky..

Kompletně záležitost software

- GNUradio modul pro dvb-t2 vysílač: https://wiki.gnuradio.org/index.php/DVB-T2_Modulator
- GNUradio moduly pro příjem: https://github.com/drmpeg/gr-dvbs2rx

Odborný článek o tomtéž: https://www.researchgate.net/publication/224137781_A_DVB-T2_receiver_realization_based_on_a_software-defined_radio_concept

Ten fyzický (USB nebo jiný) přijímač řeší pouze fyzickou vrstvu ISO/OSI modelu a zbytek se dělá softwarově. Je to náročné na CPU, ale jde to.
Re:SDR přijímač a DVB-T2
« Odpověď #34 kdy: 21. 03. 2022, 14:10:02 »
Takže znovu a polopatě (pro méně chápavé) - jaký DVB-T tuner lze použít pro DVB-T2? A prosím jasnou odpověď a ne ono již zmiňované matlání omáčky o ničem. Jasná odpověď zní, že je to tuner - ABC (stačí doplnit konkrétní model).

P.S. "Odborné články" a další "vědomosti" z Google netřeba linkovat, to si každý v případě potřeby jistě umí vyhledat sám.


CFM

Re:SDR přijímač a DVB-T2
« Odpověď #35 kdy: 21. 03. 2022, 14:54:14 »
Budu se opakovat:

Tazatel se ovšem ptal, zda existuje nějaké netradiční řešení. Obdobně jako když se pomocí USB donglu, který je primárně stavěn na DVB-T, dá přijímat lecos od morseovky, přes FM stanice po DAB i když to původně výrobce nezamýšlel. Pokud se nepletu, tak jsme se dobrali k tomu, že pro DVB-T2 neznáme televizní dongl, který by takový hack umožňoval. Pro méně chápavé == nejde to.

Druhá otázka byla, zda to jde s SDR přijímačem. Odpověď zní ano (pokud splňuje určité technické parametry) a existuje k tomu i odkázaný projekt pro Airspy SDR.