Co uloží odeslaný mail do Odeslané?

Co uloží odeslaný mail do Odeslané?
« kdy: 25. 02. 2022, 11:01:15 »
Omlouvám se za poněkud vesnickou otázku, ale co určuje, že se Odeslaný e-mail uloží zároveň do složky Odeslané? Kromě toho se to tak nemusí stát vždy. Například Při psaní z roundcube je postranní volba Uložit po odeslání do složky:Neukládat (není to doslovně, ilustruje to že se neuloží;defaultní volba je Odeslané). Anebo při posílání přes script (na M(T/S)A odesilatele. Ne na MTA příjemce  - to by nebylo co ukládat) se taky neuloží.
A taky nepřekvapivě, toto Odeslání uložení probíhá v jednom kroku. Nic takového , že by se nejdřív megový mail odeslal a pak znova by se megový mail vkládal do složky odeslané (z pohledu MUA)

nejdřív před otázka: Píšu e-mail , uložím ho do složky rozepsané. Jde o standartní příkaz IMAP protokolu "Vytvoř v Složce Drafts zprávu s obsahem ...."?


Jak tedy vypadá z pohledu MUA (a možná i MSA) cesta odesílání mailu kdy se zároveň uloží do složky odeslané? Co proběhne dřív(vajíčko nebo slepice)? Uloží se e-mail do nějaké složky a pak se zavelí odeslat a nebo se odešle klasicky smtp protokolem a MSA ho zároveň uloží.
Je mi divné se na to ptát, když umím přes skripty doručit mail na cílový server(což asi správně termínově není odesílání, MSA z řetězce uplně vypadne, ale doručování) a i odeslat mail na "svůj" MSA (který ho pochopitelně neuloží do složky Odeslané)

Má SMTP  (v komunikaci MUA->MSA) nějakou volbu "A ještě uložit do složky Odeslané"?


Zajímal by mě "ten krok navíc"´, který způsobí že se odeslaný mail uloží do Složky odeslaná (což je defaultní chování. Mám na mysli třeba desktopové kancelářskéMailové programy.

Předpokládám, že IMAP v tom vůbec nefiguruje (Tím pádem jak tedy funguje uložení konceptu zprávy?)


« Poslední změna: 25. 02. 2022, 11:13:01 od Petr Krčmář »


mhepp

 • ***
 • 137
  • Zobrazit profil
  • E-mail
Re: Co uloží odeslaný mail do Odeslané?
« Odpověď #1 kdy: 25. 02. 2022, 12:14:33 »
Odpověď je prostá: je to na MUA. Uložení do odeslané je přesně jako u rozepsané pošty vytvoření zprávy v mailboxu k tomu nastaveném.

SMTP nemá z principu věci garantovaný přístup do Tvé pošty. To se řeší přes IMAP a e-maily mohou být fyzicky na jiném serveru než SMTP. Takže nezbývá než to nechat na MUA, aby odeslání rozfázoval do více kroků, například: uložit do „K odeslání“, odeslat přes SMTP a přesunout do „Odeslané“. Není to samozřejmě atomická operace, takže se můžeš dostat do různých mezistavů dle toho, jak je MUA napsané. A konkrétní  způsob je též závislý na implementaci MUA.

RDa

 • *****
 • 2 538
  • Zobrazit profil
  • E-mail
Re: Co uloží odeslaný mail do Odeslané?
« Odpověď #2 kdy: 25. 02. 2022, 12:26:37 »
A u konceptu (drafts) to muze fungovat dvojim zpusobem - Draft slozka na IMAP (pak muzes pokracovat v editaci na jinem zarizeni), pripadne draft slozka lokalni kde bezi emailovy klient, kdyz neni napr. pripojeni.

Zcela zalezi co umi a jak se k tomu postavi klientska aplikace.

Re: Co uloží odeslaný mail do Odeslané?
« Odpověď #3 kdy: 25. 02. 2022, 14:17:27 »
Jak píšou ostatní, řeší to vždy MUA – jak složku Odeslané, tak Draft. Buď klient uloží e-mail do lokální složky (a poštu k odeslání odešle), nebo e-mail uloží do složky na IMAP serveru. Existují rozšíření, která umožňují odeslat e-mail skrze IMAP (IMAP server to pak předá MDA nebo MTA), nebo naopak říci MDA, že si má obsah e-mailu k odeslání vyzvednout přes IMAP (RFC 4468), ale nic z toho pokud vím není široce rozšířené.

Re: Co uloží odeslaný mail do Odeslané?
« Odpověď #4 kdy: 01. 03. 2022, 08:49:17 »
AHA, tak ono to doopravdy je takhle tupé. (A nebo to Thunderbird neumí). Odeslání 8700k  Přílohy (4/3 *file= 12MB tělo) způsobilo 24MB odchozích dat.


RDa

 • *****
 • 2 538
  • Zobrazit profil
  • E-mail
Re: Co uloží odeslaný mail do Odeslané?
« Odpověď #5 kdy: 01. 03. 2022, 09:30:11 »
AHA, tak ono to doopravdy je takhle tupé. (A nebo to Thunderbird neumí). Odeslání 8700k  Přílohy (4/3 *file= 12MB tělo) způsobilo 24MB odchozích dat.

Ono to neni tak tupe, ale tak to je. 12M se poslalo na 25/465 (smtp-s), a 12M se poslalo na 993 (imap-s). Jsou to dve oddelene sluzby - prece kdyz chcete mit KOPII v odeslanych, tak i u klasicke posty mate dvojnasobnou spotrebu papiru.

Pokud mate emailovou infrastrukturu pod kontrolou, tak by jste si mohli napsat specialni filtry a mail posilat bez ukladani kopie do odeslanych, s bcc: pro sebe. Pak by sel jeden stream na SMTP a na serverove strane poresilo doruceni do filtru, ktery by to zatridil do odeslanych.

Ale az vam to prestane fungovat, tak si budete psat maily opakovane, jako se stava u prispevku na rootu kdyz zblbnou cookies ve foru :P