Parametr rotační vibrace u HDD

Parametr rotační vibrace u HDD
« kdy: 08. 02. 2022, 11:02:56 »
Dobry den, ahoj
omlouvam se za mou otazku, ale vybiram si disk do NAS. A pri procitani jednolivych parametru u disku jsem narazil na parametr rotační vibrace o frekvenci v rozmezí 200 -1500 Hz s hodnout xy rad/s2. Chtel bych Vas poprosit o potvrzeni domnenky co to je.

Kazdy disk , tak jako kazda jina mechanicka soucastka vibruje. Vibrace je nejvetsi pri zrychlovani a tento parametr tedy udava, ze vybrace zpusobene zrychlovanim xy rad/s2 jsou v ramci bezpecnych hodnost ( 1500Hz ). Pokud by melo zrychleni presahnout xy je potlaceno tim ze se prejde na konstatni rychlost. U levnejsich disku je pravdepodobne hlidano zrychleni pomoci cidla zrychleni atd. Je to tak?

U kvalitbejsich disku existuje nejaky dalsi senzor nazyvany RV a ten kontroluje vibrace disku jako celku. tedy treba i s ohledem na ostatni disky v okoli a zrychleni hlida sam a eventuelne toto zrychleni reguluje.

Dekuji za odpovedi a omluvam se za zacatecnicky dotaz . samozrejme jeste zalezi na kompatibilite NASu atd.
« Poslední změna: 08. 02. 2022, 12:08:08 od Petr Krčmář »


RDa

 • *****
 • 1 956
  • Zobrazit profil
  • E-mail
Re:HDD paramentry
« Odpověď #1 kdy: 08. 02. 2022, 11:31:05 »
RV sensory nekrmi rotaci ploten, ty rotuji vzdy konstantni rychlosti za provozu (protoze hlavicky jsou optimalizovany na urcity proud vzduchu), a celkem pochybuji ze nektere disky maji druhou rychlosti (nez aby udelali celkovy spin-down).

RV sensor tedy souvisi s vystavovanim hlavicek - bezne se to deje na zaklade servo stopy na jedne z ploten, ale to funguje dobre jenom kdyz je disk v klidu. Pokud budete s diskem mavati, tak onen pohyb zpusobi vychyleni hlavicek (zakon hybnosti), protoze nejsou fyzicky pevne spojeny se zbytkem disku (musi se hejbat a vychylovani civkou neni pevne). Takze namisto toho aby se cekalo na dalsi otacku, a korigovala poloha hlav jen podle referencni servo stopy, pro cteni a zapis, je do vychylovani vnesena urcitym faktorem kompenzace okolniho pohybu - tj. prichozi vibrace.

Dokud nemas fakt mnoho disku, kde by se efekt mohl nascitat, aby zacal byt podstatny a nutny reseni, tak te pri domaci a male firemni NASce tohle opravdu nemusi zajimat.

Viz:
https://documents.westerndigital.com/content/dam/doc-library/en_us/assets/public/western-digital/collateral/white-paper/whitepaper-rotational-vibration-safeguard.pdf

Re:Parametr rotační vibrace u HDD
« Odpověď #2 kdy: 08. 02. 2022, 12:26:05 »
Uff dekuju za odpoved. Clanek urcite prozkoumam. Muzu tedy jen poprosit co si muzu predstavit  pod hodnotou rotační vibrace o frekvenci v rozmezí 200 -1500 Hz s hodnout xy rad/s2. domnival jsem se ze to je tak jak jsme psal vibrace zpusobene zrychlenim a tedy bezpecne uhlove zrychleni.

CPU

 • ****
 • 281
  • Zobrazit profil
  • E-mail
Re:Parametr rotační vibrace u HDD
« Odpověď #3 kdy: 08. 02. 2022, 12:45:55 »
Otázka: Budou disky v RAID? NE? Není potřeba řešit.
Bude disků víc než dva? NE? Není třeba řešit.
ANO?
Pak chceš disky s tzn. dual-plane balance, což snižuje vibrace disku (to je základ!!!), lepší mít do jakéhokoliv NAS.
(Tohle předchází vzniku problémů. To je taková must-have feature.)
RV senzory lépe řeší návrat hlaviček na správné místo (to je ptákovina, která řeší následek).
(Tohle hasí problémy.)
Pokud bys to měl do velkého pole, tak chceš navíc TCA motory.Re:Parametr rotační vibrace u HDD
« Odpověď #4 kdy: 08. 02. 2022, 12:48:38 »
Jak to ted procitam tak jsem smotal dve veci dohromady . Parametr rotační vibrace o frekvenci v rozmezí  a RV senzor. Tedy RV senzor je spis pro performance kdy jak pisete nejakym zpusober koriguje drahu cteci hlavy v zavislosti na vibrace , otresy atd. A parametr tedy rotacni vibrace znamena co ? treba tady https://www.disctech.com/Seagate-Exos-7E8-ST8000NM000A-8TB-512e-Enterprise-SATA-Hard-Drive  pisou o uhlove rychlosti 12.5. dik


RDa

 • *****
 • 1 956
  • Zobrazit profil
  • E-mail
Re:Parametr rotační vibrace u HDD
« Odpověď #5 kdy: 08. 02. 2022, 16:35:04 »
Jak to ted procitam tak jsem smotal dve veci dohromady . Parametr rotační vibrace o frekvenci v rozmezí  a RV senzor. Tedy RV senzor je spis pro performance kdy jak pisete nejakym zpusober koriguje drahu cteci hlavy v zavislosti na vibrace , otresy atd. A parametr tedy rotacni vibrace znamena co ? treba tady https://www.disctech.com/Seagate-Exos-7E8-ST8000NM000A-8TB-512e-Enterprise-SATA-Hard-Drive  pisou o uhlove rychlosti 12.5. dik

To mas jeden z mnoha parametru kterymi se disk projevuje - viz hmotnost, hlucnost, spotreba. Tam patri i vibrace, ktere onen disk produkuje, kvuli sve specificke konstrukci. Poloz na to ruku, a poznas ze to brni tech 12.5. Kdyz vezmes jinej disk a das na nej ruku, bude brnet vice, ci mene. Nevim o co ti jde jako.

Re:Parametr rotační vibrace u HDD
« Odpověď #6 kdy: 08. 02. 2022, 23:12:01 »
samozrejme ze vibruje , to je naprosto jasny. Jen mi slo o to co muze tento udaj znamenat.Tedy ze napriklad pri uhlovem zrychleni 12.5 se vibrace pohybuje v rozmezi 20-1500Hz ? Tedy je tam nejaky senzor co to hlida aby to neprekrocilo ? nebo senzor vybrci co hlida aby to neprekrocilo vibrace 1500Hz a to dopovida teto uhlove rychlosti ? Ano je to hodne teorticky a z hlediska uzivatele to nema vliv. ale je to spis ze zvedavosti. dik

CFM

Re:Parametr rotační vibrace u HDD
« Odpověď #7 kdy: 09. 02. 2022, 10:42:38 »
Jednak má odkazovaný překupník v tabulce špatně jednotky. Dle oficiálního datasheetu je to [rad/s^2] (úhlové zrychlení):
https://www.seagate.com/www-content/datasheets/pdfs/exos-7-e8-data-sheet-DS1957-2-1904US-en_US.pdf

Každopádně ani tak není moc jasné, jak to mají zadefinované. Je to RMS hodnota ve frekvenčním rozsahu do 1.5kHz nebo tam je opravdu nějaký dominantní pohyb projevující se na frekvenci 1.5kHz? Nejspíš to bude souviset se seekem hlaviček (typicky bývá někde v jednotkách milisekund, takže hlavička se tam musí cuknout a ustálit minimálně takto rychle). Cuknutí hlavou bude podle zákona akce/reakce znamenat kroutící moment se kterým se musí vypořádat šasi, kde je disk umístěn ...

WD tyto čísla neuvádí, ale zase se pyšní nějakou "vychytávkou", která prej úhlové vibrace potlačuje:
https://documents.westerndigital.com/content/dam/doc-library/en_us/assets/public/western-digital/collateral/white-paper/white-paper-rvs.pdf

Re:Parametr rotační vibrace u HDD
« Odpověď #8 kdy: 09. 02. 2022, 10:57:21 »
Diky , tim smerem mirimz, ze z toho jejich datasheetu nevim jak to vlastne mysli. On i seagate ma RV senzor, ale ne u techto disku. Jestli tedy maji tez neco co kotroluje vibrace ( tedy RV senzor ) a nejakym zpusobem se je snazi eliminovat. Nebo tato hodnota je konstatovani ze produkuji takovou vibraci pri uhlove rychlosti generuji takove vibrace.A pokud ano tak jeslti zrychleni oni koriguji aby nepresahlo tech 1.5kHz... 

CFM

Re:Parametr rotační vibrace u HDD
« Odpověď #9 kdy: 09. 02. 2022, 16:53:22 »
Odkazovaný dokument od WD jsem předtím shlédl jen povrchně a teď vidím, že snímač používají pro lepší řízení hlav v případě, že na ně působí rotační vibrace (aby se dokázali přesněji/rychleji) trefit na požadované místo, takže účelem je zvýšit performance disku (rychlost seeku, čtení/zápisu). Stejné říká i Seagate:
https://www.seagate.com/files/www-content/product-content/nas-fam/nas-hdd/en-us/docs/nas-drive-selection-guide-marketing-bulletin-mb632-1-1305us.pdf

Požadavek na snížení vibrací způsobených hlavičkami půjde zcela určitě proti a performance bude spíš snižovat. Takže generované vibrace spíš neřeší, ať je to problém těch ostatních. V případě, že chceš jejich disků víc v jedné bedně, tak už to začíná být jejich problém, ale máš použít disky s RV snímačem, které jsou na vibrace méně citlivé:
https://www.seagate.com/www-content/datasheets/pdfs/surveillance-hdd-newDS1679-16-1601US-en_US.pdf

Definice postupně zlepšují:
https://www.seagate.com/files/www-content/datasheets/pdfs/ironwolf-pro-18tb-DS1914-16-2011GB-en_AS.pdf
Zde už píšou "Rotational Vibration @ 10-1500 Hz (rad/s^2)".

Když se víc zamyslím nad použitou jednotkou [úhlové zrychlení], tak to spíš vypadá, že jde o hodnotu, na kterou disk testují. U lineárních vibračních testů se úrovně udávají také jako zrychlení na montážním rozhraní. Mám zde specifikace na zařízení, kde je limit na vibrace, které může posílat do systému, v němž je namontováno. Požadavek mají zadefinován jako sílu [N] pro lineární vibrace a moment síly [Nm] pro úhlové vibrace. Zrychlení v tomto případě nedává fyzikální smysl, protože bude záviset na tom, jak a k čemu se zařízení přimontuje.

Chceš-li mít jistotu, tak napiš výrobci a když ti odpoví  ... :-D

Re:Parametr rotační vibrace u HDD
« Odpověď #10 kdy: 09. 02. 2022, 17:46:34 »
dik za odpovedi . opravdu to vypada za namerene hranicni hodnoty.

Re:Parametr rotační vibrace u HDD
« Odpověď #11 kdy: 10. 02. 2022, 14:19:53 »
Spíš to znamená, že to vibrace v rozsahu x~y Hz do nějakého zrychlení dokáže kompenzovat.

A budu nesouhlasit s tvrzením, že pokud disky nejsou v RAID, není to třeba řešit. Podstatné je, jestli ty disky jsou umístěny tak, že se svými vibracemi vzájemně ovlivňují, tzn. jestli mezi nimi existuje mechanická vazba, umožňující přenos vibrací. Tzn. pokud budou ve stejném šasi, je úplně buřt jestli budou jako samostatné passthrough disky nebo RAID10; BUDOU se mechanicky ovlivňovat, a čím víc jich bude, tím obtížnější pro jejich elektroniku bude interferující mechanické vibrace kompenzovat, a tím mechanicky kvalitnější (méně vibrující, a ANO, i méně hlučné) disky budou žádoucí. Protože čím míň vibracím budou vystaveny, tím menší problémy budou muset kompenzovat.

A BTW k ovlivnění výkonu diskových úložišť stačí u racku i jen zařvat.