Poskytovatel připojení po optice CETIN

Poskytovatel připojení po optice CETIN
« kdy: 01. 02. 2022, 14:56:08 »
Ahoj,
zajímaly by mě zkušenosti s poskytovateli připojení po optice (Cetin). Rychlost zatím bohatě stačí 100/100, jde mi hlavně o stabilitu připojení. Ideálně /56 IPv6 prefix. Také nechci žádný Smart Box a podobné kokotiny, ideálně zakončení media konvertorem.

Mám nabídku od O2 100/25 Mbit za nějakou zvýhodněnou cenu, ale upload je mizerný. Pokud se něco nezměnilo dávají IPv6 prefix/64

Více se mi líbí T-Mobile 250/250 Mbit s garancí minimální rychlosti 75/75. IPv6 prefix /56.

Máte někdo vlastní zkušenost, nebo tip na jiného spolehlivého poskytovatele?
« Poslední změna: 01. 02. 2022, 15:41:33 od Petr Krčmář »


Re:Poskytovatel připojení po optice CETIN
« Odpověď #1 kdy: 01. 02. 2022, 16:12:12 »
"tip na jiného spolehlivého poskytovatele"

Tak to snad záleží, kdo všechno v tvé lokalitě jako ISP působí, ne?

Molex1

  • ***
  • 213
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Poskytovatel připojení po optice CETIN
« Odpověď #2 kdy: 01. 02. 2022, 17:00:32 »
Jde o to jestli ta optika je CETINu tak záleží na nich co poskytují za profily. Jednotlivý provideři nabízí to co jim nabídne Cetin. Tmobile obvykle nabízí jiné rychlosti pouze pokud je ta optika natahaná od nich... Jinak provideři budou víceméně nabízet to samé...

Re:Poskytovatel připojení po optice CETIN
« Odpověď #3 kdy: 01. 02. 2022, 17:31:37 »
T-Mobile na infrastrukture CETINu poskytuje standardni profily, ty jsou zatim 100/20, 200/25 a 1000/100. Ty jsou s verejnou IPv4 adresou a s IPv6.
Pak na vlastni optice nabizi 250/250, 500/500 a 1000/500, to je ovsem bez verejne IPv4 adresy a bez IPv6.

O2 ma nevyhodu v nedostatecne IPv6, drahe IPv4 (vlastni verejna adresa za 254 Kc mesicne).

Ta rychlost 250/250 od T-Mobile vysla z kontroly dostupnosti na dane adrese?
Nestaci se podivat do ceniku. Je mozne, ze na dane adrese poskytuji sluzby obe spolecnosti, kazda po sve vlastni infrastrukture, ale takova varianta by byla extremne vyjimecna a neobvykla (jeste jsem ji nevidel). Pokud chcete IPv6, davalo by smysl vzit tarif T-Mobilu na infrastrukture CETINu.

Od brezna zacne CETIN velkoobchodnim partnerum nabizet zrychlene opticke profily, budou pak stejne rychle jako ty, ktere nabizi TM na vlastni infrastrukture. Jak rychle se T-Mobile prizpusobi a zacne je nabizet i koncovym uzivatelum, to zatim nevime.

Re:Poskytovatel připojení po optice CETIN
« Odpověď #4 kdy: 01. 02. 2022, 17:34:19 »
Jinak ja sluzbu od TM na optice CETINu mam, funguje to spolehlive, cena v ramci baliku sluzeb vyrazne lepsi nez cenikova.

Obcas se mi zda, ze mezi siti TM a CETINem probehne BGP flap (konektivita je chvili nedostupna; tohle ma potencialne dopad na vsechny zakazniky), to s nimi ted budu resit.


Re:Poskytovatel připojení po optice CETIN
« Odpověď #5 kdy: 01. 02. 2022, 18:31:39 »
T-Mobile na infrastrukture CETINu poskytuje standardni profily, ty jsou zatim 100/20, 200/25 a 1000/100. Ty jsou s verejnou IPv4 adresou a s IPv6.

Tohle nějak nechápu. Jaký má smysl dělat ty linky asymetrické (navíc tak moc) na optice? Jakž takž bych to možná pochopil u xDSL - ale i tam by mi dávalo daleko větší smysl prodávat celkovou rychlost, kterou by si zákazník rozdělil dle preferencí pro oba směry.

Re:Poskytovatel připojení po optice CETIN
« Odpověď #6 kdy: 01. 02. 2022, 18:37:10 »

Ta rychlost 250/250 od T-Mobile vysla z kontroly dostupnosti na dane adrese?
Nestaci se podivat do ceniku. Je mozne, ze na dane adrese poskytuji sluzby obe spolecnosti, kazda po sve vlastni infrastrukture, ale takova varianta by byla extremne vyjimecna a neobvykla (jeste jsem ji nevidel). Pokud chcete IPv6, davalo by smysl vzit tarif T-Mobilu na infrastrukture CETINu
Díval jsem se do ceníku a volal na infolinku, kde mi ty rychlosti potvrdili. Ovšem problém je v tom, že optika se bude teď během února budovat a nebylo možné rychlosti ověřit zadáním adresy. Síť buduje CETIN.
Jinak ja sluzbu od TM na optice CETINu mam, funguje to spolehlive, cena v ramci baliku sluzeb vyrazne lepsi nez cenikova.

Obcas se mi zda, ze mezi siti TM a CETINem probehne BGP flap (konektivita je chvili nedostupna; tohle ma potencialne dopad na vsechny zakazniky), to s nimi ted budu resit.
Mám nabídku na základní tarif od O2 na půl roku za korunu, ale nutí mi k tomu jejich Smart Box za 5 000 Kč. Nedokázali mi vysvětlit proč. Od T-Mobilu mám informaci, že končí media konvertorem, je to tak?

M_D

  • ****
  • 319
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Poskytovatel připojení po optice CETIN
« Odpověď #7 kdy: 01. 02. 2022, 19:03:06 »
SmartBednu nutí proto, že ji chtějí prodat a infolinka je tak naučená a i technik to ma jednodušší, že předvede funkčnost.
I tam je to tak, že linka končí jednoportovým Huawei GPON ONU cca typu https://www.aliexpress.com/item/4000500516400.html a z něj kusem Ethernetu připojí ten SmartBox. Pokud tam připojím jiný krám, co na WAN portu umí PPPoE nad VLAN848, tak to také pojede.
Jinak jsou i lokality, kde to nekončí optikou až v bytě. U tchýně také, že O2 / CETIN FTTH a pak tam koukal starej dobrej Ethernet kabel ze zdi jak předtím. Protože si ušetřili práci a využili Ethernet rozvody v domě. Do racku, kde měl bezdrátový ISPík svůj Mikrotik switch do kterého to šlo ze střechy rádiem a pak dál do bytů už po Ethernetu, tak si Cetin přihodil svůj Huawei switch, jen ten na uplinku měl optiku a přepojili Ethernet kabely z Mikrotiku si do toho svého a bylo. :-)

Re:Poskytovatel připojení po optice CETIN
« Odpověď #8 kdy: 01. 02. 2022, 19:25:00 »
Pokud to bude optika od CETINu, tak na infolince TM kecali. Zatim (!) nic jako 250/250 TM na CETIN infra neumi. Ani nemuzou, kdyz to CETIN sam zacne partnerum nabizet 1.3. :-) Spis si to pletou s vlastnimi optickymi tarify. Taky bych si to asi pletl, kdybych byl novacek ve firme, co nabizi tri ruzne opticke sluzby (CETIN FTTH, vlastni FTTH a viaGia).

Prehled tarifu na siti CETINu je v ceniku (https://www.t-mobile.cz/dcpublic/Cenik_sluzeb_T-Mobile-II.pdf) na strane 27. Nenechte se splest tim "xDSL" v nadpisu. Relevantni radek je "Max. dostupná rychlost Optik (stahování/odesílání dat)".

CETIN vzdycky zakoncuje mediakonvertorem a sluzbu predava na metalickem ethernetu - bud je konvertor v byte (ja mam konkretne https://www.wifihw.cz/default.asp?cls=stoitem&stiid=4952) nebo v podobe switche ve sklepe (jak pise M_D). Konvertor je soucasti sluzby a nic se za nej neplati.

SmartBox skutecne neni potreba, ale chapu, ze se ho O2 snazi prodat. Osobne bych si na optice CETINu sluzbu od O2 nevzal kvuli tomu, co jsem psal. Od TM je prvni pulrok za 299 Kc mesicne a pak se da domluvit slusna sleva naporad.