Robotický vysavač bez cloudu?

luvar

  • ***
  • 225
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Robotický vysavač bez cloudu?
« Odpověď #30 kdy: 02. 02. 2022, 13:39:52 »
Aj ja som take daco chcel...
Dreame Z10 Pro sme kupili nakoniec. Spokojnost s vysavanim.

https://valetudo.cloud/pages/general/rooting-instructions.html
https://valetudo.cloud/pages/integrations/home-assistant-integration.html

Odporucam pozriet video od "rootera" robotov. Vidno, co modely dokazu, ako su (ne)zabezpecene a podobne https://youtu.be/EWqFxQpRbv8
Stanka pre postup k rootovaniu: https://builder.dontvacuum.me/

Zaujimave info najde clovek aj tuna v diskusii na githube https://github.com/Hypfer/Valetudo/discussions

PS: Ja som nakoniec nerootoval, nakolko neni cas na "hranie sa" :/ Sme (s manzelkou) viacmenej spokojny, ale niekedy lezie na nervy original xiaomi apka, ked polminutu (alebo viac) nacitava mapu, ci akykolvek iny screen. Casto vyuzivame vysavanie "stlacim tlacitko a neriesim".

PS2: Ak spravne chapem, valetudo je "len" cloudovy backend, ktory je spusteny lokalne na HW robota a tak vsetko vie clovek odbavit na lokalnej wifi a nepotrebuje Internet. Druhy dosledok je to, ze samotne algoritmy vysavania, ci rozpoznavania priestoru sa nijako nevylepsuju "same". Upgrade od vyrobcu sa moze nainstalovat az ked je root na novu verziu a to moc casto asi nie je.


Re:Robotický vysavač bez cloudu?
« Odpověď #31 kdy: 02. 02. 2022, 14:02:15 »
Já používám normálně stock firmware. Nic jsem nerootoval, appka funguje normálně, jen prostě Home Assistant posílá příkazy na vysátí konkrétní zóny. Takže po stisku tlačítka se pošle příkaz na vysátí zóny o souřadnicích X, Y, x, y. Právě kvůli tomu, že xiaomi APP je hrozná. Takhle prostě vidím napadanej bordel před krbem, tak zmáčknu tlačítko a vyřízeno. Vysavač přijede dřív, než bych stihl najít mobil, otevřít app, nechat načíst app, vybrat zónu, potvrdit vysávání. Za mě naprosto killer feature k vysavači. Škoda že to neprodávaj normálně v rámci toho jejich "ekosystému", kdy bych si to klidně v té app nadefinoval co který tlačítko udělá. Za mě by to byl bezva selling-point.

Bohužel v dnešní době si všichni manageři v těch tech. firmách myslí, že člověk má mobil přilepenej k ruce 24/7 a je hrozně cool něco nastavovat mobilem a ne tlačítkem třeba přímo na výrobku (viz xiaomi čistička vzduchu, kde se rychlost ventilátoru dá měnit jen v APP a ne tlačítkem na zařízení) - zase jsem to musel obejít zigbee tlačítkem co v home assistentu pošle správnej příkaz čističce

robin martinez

  • *****
  • 1 138
  • Have you hugged your toilet today?
    • Zobrazit profil
    • Null Storage
    • E-mail
Re:Robotický vysavač bez cloudu?
« Odpověď #32 kdy: 02. 02. 2022, 14:29:35 »
Docela bych to doma zkusil - hlavne na to, jak vecne vysavam jen kuchyn. Podle ceho zjistim ty souradnice ktery mam nablejt do HA?
One machine can do the work of fifty ordinary men. No machine can do the work of one extraordinary man.

I do Linux, Hardware and spaghetti code in PHP, Python and JavaScript

Re:Robotický vysavač bez cloudu?
« Odpověď #33 kdy: 02. 02. 2022, 15:27:39 »
Já to dělal přes app Flolevac, ale ta mi pak s novějším FW už nefungovala (když jsem potřeboval něco upravit..je možný že už to zase zprovoznili). Tak pak jsem to dělal metodou pokus-omyl, kdy ty souřadnice jsou 0,0 v místě docku a pak 1=0,1mm od docku (tuším). Takže jsem z HA prostě náhodně střelil nějaký čísla a měl vedle otevřenou aplikaci na mobilu, kde se zvýraznil čtverec co se zrovna vysává...trochu opruz, ale jak se to jednou nastaví (a neposouváš dock), tak to funguje. Mám roborock S50 a kdyžtak mrkni na fórum HA, možná v novějších verzích se to už dělá jinak, já teď jel na starší verzi HA protože jsem neměl vůbec čas řešit problémy při aktualizacích.


Tady jen nástřel jak to spouštím já - v automatizaci je klasika trigger dle tlačítka co spouští script:

Kód: [Vybrat]
vysat_pracovna:
    alias: Vysat Pracovna
    sequence:
      - service: vacuum.pause
        data:
          entity_id: vacuum.xiaomi_vacuum_cleaner
      - delay: 00:00:01
      - service: vacuum.send_command
        data:
          entity_id: vacuum.xiaomi_vacuum_cleaner
          command: app_zoned_clean
          params: [[23600,18200,28200,22050,1]]

         


Ta pauza na začátku je tam kvůli tomu když vysavač zrovna jede a chci spustit jiný úkol - jinak ten příkaz ignoruje (to se změnilo od nějaké verze FW)

Pak ještě volitelně přepínání mezi "mopovacím režimem" a normálním turbo vysáváním:

Mop:
Kód: [Vybrat]
      - service: vacuum.set_fan_speed
        data:
          entity_id: vacuum.xiaomi_vacuum_cleaner
          fan_speed: 105
nebo turbo:

Kód: [Vybrat]
      - service: vacuum.set_fan_speed
        data:
          entity_id: vacuum.xiaomi_vacuum_cleaner
          fan_speed: 104 

+ já v tom scriptu ještě měl aby se čistička vzduchu nastavila na max výkon, jakmile se začne vysávat



Re:Robotický vysavač bez cloudu?
« Odpověď #34 kdy: 02. 02. 2022, 23:29:27 »
Nesouhlasím. Jen to člověk nesmí přehánět. Robotickej vysavač pouštím tlačítkama co jsou různě po baráku - po zmáčknutí vysavač dojede do té jedné místnosti, vysaje a odjede. Nějak si nedokážu představit to řešit "oficiálně" přes mobilní aplikaci a pokaždé jí tam definovat co za zónu/pokoj má vysávat. To je šílenej opruz.

Nebo třeba různý jas světel na chodbě (co se spínají pohybovým čidlem) dle toho jestli je den/noc.

Nebo centrální tlačítko na zajetí všech rolet (kabely samozřejmě nejsou nikam centrálně natažený, aby to šlo nesmart)

Rozsvícení světel v garáži když se otevřou dveře a pak zhasnutí po X minutách...

atd atd atd...já si to nemůžu vynachválit

Zónu pro vysávání řeším tak, že puk seberu z nabíječky, na požadovaným místě ho hodím na podlahu a zavřu dveře. Buď slyším alarm že skončil, nebo když je starší syn doma, pípne mu to na mobilu, nebo jdu do půl hodiny okolo a buď ho slyšet je nebo není.

Rolety na oknech neřeším, protože jsem nešetřil na oknech (pokovený tónovaný trojsklo). A to je hlavní fronta baráku otočená na jihovýchod a jsou v ní portály 2x 2,5 x 4,5 metru (počet x výška x šířka). Pravda, pomáhá tomu, že před těma portálama je zahrada, na který je i v letním slunci v trávě 26, zatímco na severní straně na ulici 49.

Ve dne svítit nepotřebuju, s výjimkou špajzu je všude světla zvenku dost, a v noci je jas pořešenej vhodnou volbou zdrojů světla (výkonem, barevnou teplotou, a svítidlem; většina je nepřímá a tak nedrásá oči).

Svetlo v garáži ... za těch ... páni, už jsme tu pět let ... jsem potřeboval v garáži rozsvítit celkem asi 4x; tzn jednou ročně tou rukou v předsíni klidně máchnu a rozsvítím si ručně.


Molex1

  • ***
  • 213
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Robotický vysavač bez cloudu?
« Odpověď #35 kdy: 03. 02. 2022, 08:09:37 »
Ano, vidím to úplně stejně. Aby byl smart home užitečný tak musí fungovat tak jak chci bez toho aniž bych musel buď vůbec řešit, nebo to co chci aby provedl během několika vteřin - než něco nastavovat atd tak tam ten vysavač zapnu tlačítkem. Zóny řeším zavíráním dveří či přesunem vysavače...
Dnes jediný k čemu používám "smart" reprák je ovládání dvojice lampiček u TV pro ambientní osvětlení...
Takže asi tak :) Když vidím jak výrobci podporu po 5 letech (v lepších případech) ukončují u kde čeho, a vidím jak ten čas ubíhá... nechci za dalších 5 let muset vše vyměnit atd...

Re:Robotický vysavač bez cloudu?
« Odpověď #36 kdy: 03. 02. 2022, 11:04:58 »
...Když vidím jak výrobci podporu po 5 letech (v lepších případech) ukončují u kde čeho, a vidím jak ten čas ubíhá... nechci za dalších 5 let muset vše vyměnit atd...

Proto jediný užitečný smarthome jsou věci co běží lokálně - taková smart zásuvka s Tasmota firmwarem kde běží lokálně HTTP server + přes MQTT to komunikuje dál bude fungovat "napořád"....zatímco nějaká smart věc co žije jen na cloudu nějakýho výrobce v číně (co klidně může skončit za týden) je hnus...

Re:Robotický vysavač bez cloudu?
« Odpověď #37 kdy: 03. 02. 2022, 11:21:02 »
Nejde jen o to, jestli onen čínský výrobce bude za týden ještě existovat, jsou tam i jiné aspekty proti cloudu. Jednak (byť to nesouvisí nutně s cloudem) uzavřenost API, dál závislost na připojení k internetu, možnost změny API nebo prostě ukončení podpory po pár letech a určitě by se našly i další důvody, proč radši lokální řešení. Já bych k tomu přidal i jistý zásah do soukromí, kdy zařízení odesílá cosi jaksi kamsi - samozřejmě jeden vysavač sám o sobě asi moc nevadí, ale když se k tomu přidají data z všemožných dalších IoT blbostí, už by to problém být mohl. Jo a jsem si vědom, že většina lidí na tohle kašle ;-).

Re:Robotický vysavač bez cloudu?
« Odpověď #38 kdy: 03. 02. 2022, 11:41:49 »
Přesně k tomu závěru jsme došli. Buď to musí fungovat tak, že to vůbec nevnímáš a nemusíš tomu věnovat pozornost, nebo to nechceme. Což znamenalo deal-kill, protože v době přípravy projektu nic přijatelného neexistovalo a dělat retrofit existujícího domu je ekonomicky likvidační. A dodnes to není o moc lepší.
Drtivá většina těch věcí bez cloudu a konektivity nefunguje vůbec, nebo jen velice omezeně, nemá garantovanou v podstatě žádnou dobu trvání fungování po záruce, a co je ještě horší, drtivá většina komerčních řešení při výpadku nejde ovládat ručně nebo vyžaduje zásah do mechaniky. Takhle to vymyslí jen hovado.

Re:Robotický vysavač bez cloudu?
« Odpověď #39 kdy: 03. 02. 2022, 11:51:54 »
Souhlasím. Ale ten, kdo to takhle vymýšlí, není hovado (protože by mu důsledky nedošly). Je to spíš vyžírka, která si tímhle chce zajistit odbyt do budoucna - vlastně se jedná o takovou specifickou formu kurvítka.

Re:Robotický vysavač bez cloudu?
« Odpověď #40 kdy: 03. 02. 2022, 12:45:39 »
Tak jasně že to dělá proto,aby si zajistil i budoucí příjmy.
Výsledek ale je,že většinu zákazníků to odradí úplně, což dává smysl jen při omezený kapacitě, kdy poptávka převyšuje tvoje schopnosti plnit zakázky.

Re:Robotický vysavač bez cloudu?
« Odpověď #41 kdy: 03. 02. 2022, 13:47:26 »
Většina zákazníků jsou BFU co tohle vůbec neřeší...
A ta bezpečnost/soukromí...no abych pravdu řekl, tak mně je to asi taky úplně jedno. Jo problém bych měl, kdyby to byl pochybný český výrobce co by ty data mohl zneužít jako že by přišli zloději když zrovna nejsem podle smarthome doma.

Ale že nějaká čínská firma ví že jsem zrovna pryč, můj denní režim nebo layout baráku (z vysavače)? To je mi asi fakt buřt (dokud samozřejmě nejde třeba o nějakou kameru, to už by mě asi vadilo)

Re:Robotický vysavač bez cloudu?
« Odpověď #42 kdy: 03. 02. 2022, 14:06:58 »
Většina zákazníků jsou BFU co tohle vůbec neřeší...
Přesně tak. Člověk si musí uvědomit, jak velkou má profesionální deformaci a jak strašlivě malou niku tvoří. Ty výrobky vypadají tak, jak vypadají, právě proto, že tak obslouží největší skupinu zákazníků s nejmenšími náklady. A ostatní "zleva i zprava" kolem tohodle průměru, mají prostěě smůlu, no.

Procento lidí, kteří vůbec tuší, co je to "API", je mrňavý, a procento lidí, kteří by to API i nějak vlastnoručně využili, se limitně blíží nule. Běžnej člověk není schopnej sám ani zjistit, jakou IP to zařízení v jeho síti dostane :) Pokud má nějaký zařízení propojit s nějakou službou, musí to být stylem "tady postupně třikrát klikni na OK a tady zadej heslo".

Mimochodem, nadesignovat ten onboarding tak, aby se v tom BFU nezamotal, bylo to pro něj srozumitelný a nezasekl se ani v případě, že něco někde blbě klikne nebo krátkodobě zahapruje síť, považuju za jeden z nejsložitějších problémů IoT. Přenos a (před)zpracování dat je oproti tomu úplná brnkačka. Srovnatelně složitá pak je možná ještě srozumitelná vizualizace dat (tj. "dotek s BFU" z druhé strany :) )

robin martinez

  • *****
  • 1 138
  • Have you hugged your toilet today?
    • Zobrazit profil
    • Null Storage
    • E-mail
Re:Robotický vysavač bez cloudu?
« Odpověď #43 kdy: 04. 02. 2022, 06:47:21 »
Já to dělal přes app Flolevac, ale ta mi pak s novějším FW už nefungovala...


jo, no tak to je dobrej voser :X V ty dokumentaci se mi zdalo, ze jsem videl i moznost zavolat vysati mistnosti podle jejiho nazvu, ale mozna se mi to jen zdalo. Bylo by to lepsi. O vikendu na to zkusim mrknout.

Dik ;)
One machine can do the work of fifty ordinary men. No machine can do the work of one extraordinary man.

I do Linux, Hardware and spaghetti code in PHP, Python and JavaScript

Re:Robotický vysavač bez cloudu?
« Odpověď #44 kdy: 04. 02. 2022, 11:13:27 »
Je to možný - v aplikaci je už možnost vysávat i "room" a ne jen zónu. Jenže se trochu bojím že dle toho pokoje to už nebude úplně spolehlivé - když pouštím full cleanup, tak mi přijde že se ty pokoje trochu mění - tzn chodba je jednou součástí obýváku a jednou předsíně....Možná když se nějak manuálně ty pokoje přerozdělí, tak to už zůstane natvrdo. Ale já vysávám dle zón, to už mám vychytaný a funguje mi to už tak 2 roky vcelku bez problémů...Hlavně často chci vysát jen třeba před tím krbem, nebo pod linkou v kuchyni a nevysávat celý kuchyňo-obýváýk...