Má smysl vyrábět vlastní e-shop?

Má smysl vyrábět vlastní e-shop?
« kdy: 24. 01. 2022, 12:28:51 »
Ze si nekdo vyrabi eshop, to uz je takova klasika, a vzdycky se nekdo ozve (Jirsak zejmena), ze proboha proc nekdo nejaky dalsi vyrabi.

A tak je tady moje otazka. Dival jsem se na ceniky a zakladni eshop, ktery neumi zadne  pokrocile filtrovani (jako treba CZC.cz), umi jen Search, Kategorie a Sorting, stoji nejakych priblizne 5000,- Kc rocne.

Zda se, ze tedy nestoji za to, vyrabet si svuj eshop. Nebo to ma nejaky vyhody udelat si svuj?
« Poslední změna: 24. 01. 2022, 13:32:48 od Petr Krčmář »


Ink

  • *****
  • 655
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Ma smysl vyrabet vlastni eshop?
« Odpověď #1 kdy: 24. 01. 2022, 12:32:55 »
Ze si nekdo vyrabi eshop, to uz je takova klasika, a vzdycky se nekdo ozve (Jirsak zejmena), ze proboha proc nekdo nejaky dalsi vyrabi.

A tak je tady moje otazka. Dival jsem se na ceniky a zakladni eshop, ktery neumi zadne  pokrocile filtrovani (jako treba CZC.cz), umi jen Search, Kategorie a Sorting, stoji nejakych priblizne 5000,- Kc rocne.

Zda se, ze tedy nestoji za to, vyrabet si svuj eshop. Nebo to ma nejaky vyhody udelat si svuj?

Až budeš CZC, možná se vyplatí mít vlastní SW šitý na míru.

Re:Ma smysl vyrabet vlastni eshop?
« Odpověď #2 kdy: 24. 01. 2022, 12:44:26 »
CZC nikdy nebudes, kdyz nebudes mit poradne udelany eshop, s dobrym filtrovanim - uz i to CZC filtrovani zaostava, neumi rozsahy u Number.

Re:Ma smysl vyrabet vlastni eshop?
« Odpověď #3 kdy: 24. 01. 2022, 13:04:29 »
Zastávám názor, že je to individuální - ve hře jsou čas, peníze, rozsah, termín, požadované vlastnosti.

Velký komplexní eshop klasického stylu podle mě nemá cenu dělat, ta cena na vývoj je příliš vysoká a rizika velká. Přitom schopný dodavatel dokáže vše přizpůsobit podle potřeb zákazníka a dodat ve výsledku levněji a kvalitněji.

Ale dokážu si představit případy, kdy chce zákazník nějaké atypické řešení a tam se vývoj menšího řešení může vyplatit.

Jindy se zase vyplatí mít pronajaté řešení s minimálními pořizovacími náklady a rychlým spuštěním.

Jedno kouzelné řešení na vše - neexistuje.

CPU

  • *****
  • 613
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Má smysl vyrábět vlastní e-shop?
« Odpověď #4 kdy: 24. 01. 2022, 13:47:49 »
Nechával jsem si dělat nacenění a menší eshop (vlastnit zdrojáky) by vyšel asi na 1-3 mega.
To už není zanedbatelná částka.
Prestashop/Magento jsou poměrně dostatečná a konfigurovatelná řešení.


Re:Má smysl vyrábět vlastní e-shop?
« Odpověď #5 kdy: 24. 01. 2022, 14:03:29 »
Nechával jsem si dělat nacenění a menší eshop (vlastnit zdrojáky) by vyšel asi na 1-3 mega.
To už není zanedbatelná částka.
Prestashop/Magento jsou poměrně dostatečná a konfigurovatelná řešení.

Co to je mensi eshop za 1-3 mega pls? Co to vsechno umi oproti treba tomuto:

https://www.proluk.cz/

- ten vyse uvedeny stoji max 400,- / Mesic
- Nema zadne filtrovani
- Jen Search, Kategorie, Menu a Sorting
- Umi to PPL
- Umi to Resgistraci

To je tak vse co jako zakaznik vidim, co je jeste v pozadi to nevim.

Jeste nikdy jsem s zadnym Eshop konfiguratorem nedelal, nevim co vsechno tam jde nastavit.

Diky

CPU

  • *****
  • 613
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Má smysl vyrábět vlastní e-shop?
« Odpověď #6 kdy: 24. 01. 2022, 15:14:21 »

Mluvil jsem o naprogramování shopu na zelené louce. Zdrojové kody by pak byly výhradním majetkem zadavatele a mohl by shop dále prodávat. Tak jsem pochopil úvodní příspěvek. Velké firmy si nechávají naprogramovat shop na míru, ten je pak (často) jen jejich a je jenom jejich věc, co s ním dělají.

Malé firmy si kupují licenci třeba Prestashopu/Magento a dalších, zdrojové kódy jejich shopu pak nejsou jejich a rozhodně ho nesmí prodávat dál pod svojí značkou. (Jako když si koupíš licenci Windows a někdo ti tam změní plochu, dohraje ikony a tak, ale pořád to je cizí software.)

Re:Má smysl vyrábět vlastní e-shop?
« Odpověď #7 kdy: 24. 01. 2022, 15:43:30 »
Hodně záleží na tom, jak chcete e-shop používat. Máte nějaké svoje požadavky (hlavně front-end=jak to bude vypadat), požadavky od vašich zákazníků (aby se jim tam dobře nakupovalo), požadavky na propojení s dalšími systémy (ERP, CRM, dopravci, platební brány) atd. Buď použijete "krabicové" řešení (a je jedno zda za měsíční pronájem nebo jednorázovou koupi) nebo už vám nebude vyhovovat (ani třeba už nepůjde ohnout vámi požadovaným způsobem) a pak je třeba nechat si udělat e-shop jen pro sebe.

Re:Má smysl vyrábět vlastní e-shop?
« Odpověď #8 kdy: 24. 01. 2022, 15:44:46 »
Hele a neexistuje nejaky zakladni eshop treba na githubu? Aby to umelo polozky s obrazky, kosik, a objednavku? Kdyby to bylo slusne napsane, tak uz bych si tam potom dodelal co je treba.

Re:Má smysl vyrábět vlastní e-shop?
« Odpověď #9 kdy: 24. 01. 2022, 17:13:16 »
Hele a neexistuje nejaky zakladni eshop treba na githubu? Aby to umelo polozky s obrazky, kosik, a objednavku? Kdyby to bylo slusne napsane, tak uz bych si tam potom dodelal co je treba.

https://github.com/PrestaShop/PrestaShop

Re:Má smysl vyrábět vlastní e-shop?
« Odpověď #10 kdy: 24. 01. 2022, 17:16:55 »
Hele a neexistuje nejaky zakladni eshop treba na githubu? Aby to umelo polozky s obrazky, kosik, a objednavku? Kdyby to bylo slusne napsane, tak uz bych si tam potom dodelal co je treba.

https://github.com/opencart

Re:Má smysl vyrábět vlastní e-shop?
« Odpověď #11 kdy: 24. 01. 2022, 18:23:39 »
...Zda se, ze tedy nestoji za to, vyrabet si svuj eshop. Nebo to ma nejaky vyhody udelat si svuj?...

Záleží co potřebujete. To je alfa omega všeho. Je plno hotových řešení, ať už placených či OpenSource. Pak je tu nejdražší řešení nechat si udělat řešení na míru... S kámošem jsme vyvíjeli e-shop na míru pro jednoho nadnárodního klienta, který měl požadavek mít skladem přes 120 mil. položek a požadoval extrémně rychlý full text, filtrace apod. Sice řešení stálo hodně, ale response byl to 40ms ;-)

Obecně, ale mohu říci, že pro 99% e-shopů / firem stačí to, co je hotové. U vlastních řešení je pka potřeba řešit i legislativy různých států, platby, dopravce apod. Pokud si pronajmete SaaS řešení, je už toto v rámci služby.

Nehledě na to, že dnes to není jen o e-shopu, ale i po velké podpoře mobilních zařízení, rychlosti kvalitního UI a UX. Další věcí je i to, že vývoj pořádnho e-shopu (myslím konfigurovatelný, rozšiřitelný atd.) není vývoj na 2 měsíce. Mrknete na zelenýho skřeta, několik let vývoje a je to hnus...

CPU

  • *****
  • 613
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Má smysl vyrábět vlastní e-shop?
« Odpověď #12 kdy: 24. 01. 2022, 22:47:00 »
Software je jen 1/3 investice, pak je údržba z hlediska bezpečnosti a grafika/moduly.

Různých řešení se všude válí....nebo to slepíš z hotových modulů za MĚSÍC, ale bude ti to držet pohromadě? Kdo ti bude lepit bezpečnostní díry? Kdo ti přidělá export pro heuréku, seznam zboží, google, chceš si napsat sám generování sitemapy? Sám udělat platební modul pro karty?

Pfff.....nemudruj a použij Prestashop

Re:Má smysl vyrábět vlastní e-shop?
« Odpověď #13 kdy: 25. 01. 2022, 00:23:53 »
Software je jen 1/3 investice, pak je údržba z hlediska bezpečnosti a grafika/moduly.

Různých řešení se všude válí....nebo to slepíš z hotových modulů za MĚSÍC, ale bude ti to držet pohromadě? Kdo ti bude lepit bezpečnostní díry? Kdo ti přidělá export pro heuréku, seznam zboží, google, chceš si napsat sám generování sitemapy? Sám udělat platební modul pro karty?

Pfff.....nemudruj a použij Prestashop

Prestashop? Jedině s dodavatelem, který bude dělat servis a má vše vychytané. Kvalita software toho je nic moc.

Re:Má smysl vyrábět vlastní e-shop?
« Odpověď #14 kdy: 25. 01. 2022, 09:16:22 »
hele moje predstava zdrojoveho kodu je:

- Dobry Domenovy model
- Relacni databaze
- ORM
- C# nebo Java nebo Python nebo Javacript
- Napsanych par dobrych testu
- A jednoduchy frontend, muze byt server side rendering, ja si ho predelam

A at to umi jen zaklandi veci, Polozky, Kategorie, Sorting podle ceny ci nazvu, Radkove zobrazeni, Kosik, Objednavku s adresou a Platebni metodu at to ma default treba Prevodem na ucet.

Ale je mi jasne ze zdrojaky na takovy jednoduchy eshop nenajdu. Ale kdyby byl! Tak ho beru :-)