Strategie na recesi

mhi

  • *****
  • 500
    • Zobrazit profil
Re:Strategie na recesi
« Odpověď #60 kdy: 03. 02. 2022, 21:21:55 »
Omluvim se rovnou za offtopic, ale dovolil bych si kdyz uz se tady resi rozvod manzelstvi dat odkaz na knizku, ktera by mohla leckoho z IT zaujmout svoji ctivosti (autor je puvodne tusim prirodovedec a ne psycholog, navic pouziva Linux): https://www.databazeknih.cz/knihy/partneri-a-rozchody-448912 , pripadne Klimesovy prednasky http://klimes.us/media/ (zdarma od autora, kniha se da teda krome koupe i digitalne ukrast).

Knihu jsem cetl pomerne davno a hodne mi pomohla. Dneska mam trochu jiny nazor na nektere veci v ni uvedene, ale to neni podstatne. Kazdopadne bych rekl, ze mit toho spravneho partnera k zivotu je prave ta nejlepsi strategie do jakekoliv doby.


Re:Strategie na recesi
« Odpověď #61 kdy: 03. 02. 2022, 21:49:35 »
protoze se to opravdu neda zjistit dopredu , nebo to pro danou osobu neni platne po celou dobu, nazval bych to "nejlepsim faktorem".

nejlepsi strategii je mozna " co budu delat, kdyz se ukaze nebo stane nejhorsim"


Re:Strategie na recesi
« Odpověď #62 kdy: 04. 02. 2022, 01:35:31 »
Omluvim se rovnou za offtopic, ale dovolil bych si kdyz uz se tady resi rozvod manzelstvi dat odkaz na knizku, ktera by mohla leckoho z IT zaujmout svoji ctivosti (autor je puvodne tusim prirodovedec a ne psycholog, navic pouziva Linux): https://www.databazeknih.cz/knihy/partneri-a-rozchody-448912 , pripadne Klimesovy prednasky http://klimes.us/media/ (zdarma od autora, kniha se da teda krome koupe i digitalne ukrast).
Klimeš je skvělej. Než přírodovědné vzdělání je zajímavý to, že k zabývání se tématem rozchodů (z čehož nakonec vznikla tahle knížka) ho motivoval vlastní bolestný rozchod.

Některý názory má teda dost kontroverzní (lepší je se po rozvodu od dětí úplně oddělit, protože je to jako smrt, na kterou jsme evolučně uzpůsobení, než mít střídavku), ale kdo ne :) Celkově je velice dobrej a doporučil bych ho zejména římským katolíkům, protože v těch jejich ožehavých tématech je velice otevřenej a ostrej.

Re:Strategie na recesi
« Odpověď #63 kdy: 04. 02. 2022, 10:32:51 »
evolučně uzpůsobení

autor je podle me idiot, jako vetsina vedcu a intelektualu vyjadrujicich se k socialnim otazkam.

neexistuje jeden spravny model fungovani spolecnosti, psychicky zdravi lide se dokazi prizpusobit spolecenskym konvencim a okolnostem a nevymlouvaji se na evoluci.

model, kdy muzi ziji po vetsinu roku mimo domov a deti vidi jednou za cas byl pravdepodobne rozsireny v prvotne pospolite spolecnostu zivici se lovem. dnes treba u namorniku, ridicu. podle me to neni nic neprirozeneho.

Re:Strategie na recesi
« Odpověď #64 kdy: 04. 02. 2022, 11:20:46 »
BTW nedavno jsem to zkousel odhadnout a zivotni naklady rodiny byle nekde okolo 70 000 mesicne.
fakt super.

Nás je tedy doma sedm, dva dospělí a pět malých dětí, a jsme na šedesáti tisících i s nájmem (máme pár dobrých důvodů, proč teď několik let neplánujeme bydlet ve vlastním), který z toho ovšem dělá asi polovinu. Bez nájemného nás životní náklady vycházejí cca na 30 000 měsíčně z čehož něco nad polovinu tvoří potraviny.


Re:Strategie na recesi
« Odpověď #65 kdy: 04. 02. 2022, 12:37:48 »
Namiesto pridania na kureni aj o ten blby stupen aby ste nemali vlhko radsej kupite odvlhcovac aby vam to tam nezacalo plesnit. O kolko lacnejsie to vyslo ako pridat na kureni?
Já měl dost vlhko i když jsem zkoušel topit hodně. A teď jsem měl vlhko chvíli na podzim a teď nemám i když jsem ten odvlhčovač už delší dobu nezapnul. Tak nechápu, asi to závisí především na počasí (ale včera trochu pršelo…) a nevím jaké je jeho statistické rozložení a jestli to teda nebyla blbost.


Špatně, když máš doma vlhko, tak nepomůže zvýšit teplotu - naopak, teplejší vzduch pojme víc vody a ta zase líp kondenzuje na chladnějších místech (u oken atp.). Taky ve vyšší teplotě se líp daří plísni.
Pro řešení vlhkosti je nejdůležitější větrání - dostat do místnosti venkovní vzduch s menším obsahem vody. Pozor na to -různé teploty vzduchu a stejná relativní vlhkost neznamená stejné množství vody na m3 -> stejná relativní vlhkost u vzduchu s nižší teplotou má menší obsah vody.   

Na vhkost tedy - 1)odstranit zdroj vlhkosti, 2) snížit teplotu vzduchu, 3) větrat
Gréta je nejlepší.

Re:Strategie na recesi
« Odpověď #66 kdy: 04. 02. 2022, 12:55:18 »
Chjo ja asi zavidim...
sedim doma na HO v teplakach a triku... tak si rikam, ze ja vlastne taky moc neutracim za obleceni... a pak sem si to spocital...
Vsechno co mam na sobe tak je koupeny behem poslednich 3 mesicu
triko 1500,-
teplaky 1200,-

Mam dojem, ze za oblek ke statnicim sem ani tolik dohromady nedal :-)
Budu muset udelat revizi vydaju...

Je fakt, že kupovat si triko za patnáct stovek a tepláky za dvanáct kvůli tomu, abyste v nich pak chodil doma je třeba pro mě naprostý úlet. Ostatně triko za patnáct stovek je pro mě úlet i kdybych v něm chodil kdekoliv jinde. Ale možná je to dané tím, že trika jsou pro mě osobně úlet obecně. Na třetí stranu ovšem zase nechcete oblek za čtyři tisíce. To je cena tak možná levnějšího saka, pokud ten oblek má k něčemu vypadat a hlavně pokud má padnout. A pokud ho samozřejmě nepotřebujete jen jednorázově.

Re:Strategie na recesi
« Odpověď #67 kdy: 04. 02. 2022, 13:02:30 »
Ostatně triko za patnáct stovek je pro mě úlet i kdybych v něm chodil kdekoliv jinde.
To máme triko: 50,- Kč + značka 950,- Kč + marže 500,- Kč a je to :-)

Re:Strategie na recesi
« Odpověď #68 kdy: 04. 02. 2022, 13:15:38 »
Chjo ja asi zavidim...
sedim doma na HO v teplakach a triku... tak si rikam, ze ja vlastne taky moc neutracim za obleceni... a pak sem si to spocital...
Vsechno co mam na sobe tak je koupeny behem poslednich 3 mesicu
triko 1500,-
teplaky 1200,-

Mam dojem, ze za oblek ke statnicim sem ani tolik dohromady nedal :-)
Budu muset udelat revizi vydaju...

Je fakt, že kupovat si triko za patnáct stovek a tepláky za dvanáct kvůli tomu, abyste v nich pak chodil doma je třeba pro mě naprostý úlet. Ostatně triko za patnáct stovek je pro mě úlet i kdybych v něm chodil kdekoliv jinde. Ale možná je to dané tím, že trika jsou pro mě osobně úlet obecně. Na třetí stranu ovšem zase nechcete oblek za čtyři tisíce. To je cena tak možná levnějšího saka, pokud ten oblek má k něčemu vypadat a hlavně pokud má padnout. A pokud ho samozřejmě nepotřebujete jen jednorázově.

Ja mam problem v tom ze tyhle veci neumim nacenit... vetsinu nakupu resi moje draha polovicka takze ja nemam prehled kolik ma co stat. Libilo... koupil sem... ta cena me zarazila az kdyz sem cetl tady jak nekteri dokazou na obleceni setrit.

Ten oblek sem, ale kupoval asi pred 15ti lety... a ano... od statnic sem ho na sobe nemel takze to byla jednorazova zalezitost. Dneska mi nejspis ani nebude .

Re:Strategie na recesi
« Odpověď #69 kdy: 04. 02. 2022, 13:18:28 »
Ostatně triko za patnáct stovek je pro mě úlet i kdybych v něm chodil kdekoliv jinde.
To máme triko: 50,- Kč + značka 950,- Kč + marže 500,- Kč a je to :-)

:-) mozna... vtipny je ze je to jednobarevny triko bez napisu takze ani s tou znackou nemuzu nikde flexit i kdybych vystrcil nos ven :-D


Re:Strategie na recesi
« Odpověď #70 kdy: 04. 02. 2022, 13:36:45 »
Bohuzial musim suhlasit a vyber partnera by som dal na popredne miesta comu treba venovat vaznu pozornost. Zly partner Vam znici zivot, zdravie, zoberie radost zo zivota. Viac ako akakolvek kriza. A ak su vo vztahu deti uz sa toho partnera defakto ani neda zbavit po cely zvysok zivota.

Re:Strategie na recesi
« Odpověď #71 kdy: 04. 02. 2022, 13:40:36 »
Jako etalon ceny, třeba bot, oblečení, se daj použít ceny v lidlu  8)
Gréta je nejlepší.

Re:Strategie na recesi
« Odpověď #72 kdy: 04. 02. 2022, 13:58:35 »
vyber partnera by som dal na popredne miesta comu treba venovat vaznu pozornost
Jj, akorátže je to věc z ranku "это жизнь". Lidi se mění a i kdyby se člověk rozkrájel, nikdy si nemůže být jist, že se mu vztah nerozpadne. Stinnou stránkou dobrého výběru pak je, že lidi odkládají založení rodiny, mají přehnaný nároky, což vede právě k nespokojenosti a rozpadům vztahů... Prostě žádný dobrý řešení to imho v dnešní době nemá ;) Dokud byli lidi tak chudí, že se prostě rozvést nemohli, nebo byli svázaní římskokatolickým zákazem rozvodu, byla ta situace jednodušší. Nabytá svoboda se nám v tomhle dost prodražuje :)

Re:Strategie na recesi
« Odpověď #73 kdy: 04. 02. 2022, 14:58:54 »
vyber partnera by som dal na popredne miesta comu treba venovat vaznu pozornost
Stinnou stránkou dobrého výběru pak je, že lidi odkládají založení rodiny, mají přehnaný nároky, což vede právě k nespokojenosti a rozpadům vztahů... Prostě žádný dobrý řešení to imho v dnešní době nemá ;) Dokud byli lidi tak chudí, že se prostě rozvést nemohli, nebo byli svázaní římskokatolickým zákazem rozvodu, byla ta situace jednodušší. Nabytá svoboda se nám v tomhle dost prodražuje :)

Přitom řešit nějaké nároky je často víceméně nesmyslné. Reálně ve vztahu, přijde mi, záleží stejně převážně jen na tom, jak moc se ti dva dovedou vzájemně respektovat a vnímat. Což je, mimochodem, do značné míry otázka naučených dovedností, nikoliv vrozených vlastností. Jenže i to jsou věci, které v dnešní době velká část lidí jednoduše neumí protože je to nikdo nenaučil.

A má to také otřesné důsledky, které začínají u prostých partnerských vztahů a končí tím, kolik je lidí co by vám kvůli svým vlastním soukromým zájmům chtěli nařizovat, co máte se sebou dělat a jak máte žít.

Re:Strategie na recesi
« Odpověď #74 kdy: 04. 02. 2022, 16:00:42 »
No prave s tym respektovanim a vnimanim byva casto extremny problem. A takisto so sebareflexiou, nie kazdy ju ma ;)