Distribucia Thinkpad E14

imc

Distribucia Thinkpad E14
« kdy: 22. 01. 2022, 21:41:17 »
Zdravim,
ma niekto skusenost s Thinkpad e14 (AMD) a linuxom z hladiska kompatibility? Podpora vsetkych periferii atd.
Hlavne Fedora vs nieco na *.deb (ubuntu).
Zaujima ma konkretna skusenost, nie vseobecne volba distribucie.

Dik

imc


alex6bbc

  • *****
  • 1 431
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Distribucia Thinkpad E14
« Odpověď #1 kdy: 22. 01. 2022, 22:42:44 »
sorry za offtopic, ze to neni z prime zkusenosti, ovsem:
tipuju, ze to natolik bezny hardware, ze tam pojede vsecko.

imc

Re:Distribucia Thinkpad E14
« Odpověď #2 kdy: 22. 01. 2022, 23:14:08 »
OK. Aspon nejaka skusenost s notebookom na AMD 5700U alebo 5800U.

dik

imc

_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Distribucia Thinkpad E14
« Odpověď #3 kdy: 23. 01. 2022, 00:01:56 »
Já mám L14 s AMD 4500U, mám tam Debian (unstable -- na stable si minimálně dej kernel z backportů), a mám drobné problémy:

 - HDMI výstup se po připojení k Dell monitoru přepne do režimu kdy podsamplovává barvy https://www.wezm.net/v2/posts/2020/linux-amdgpu-pixel-format/ (je tam jak to opravit, ale to možná znefunkční výstup pro ostatní monitory, nezkoušel jsem)

 - zatím mi za měsíc provozu 2x přestaly fungovat 2 ze 4 USB portů, dostanou se do nějakého stavu že to vůbec nevidí nové devices, nepomůže rmmod a modprobe xhci, pomůže reboot. Možná si za to můžu sám, protože připojuju vývojový kit a čínskou docking station pochybné kvality.

Nezkoušel jsem zatím zapisovačku otisků, smartkaret a BT.

Re:Distribucia Thinkpad E14
« Odpověď #4 kdy: 23. 01. 2022, 16:13:21 »
Ja mam zkusenost s T14s Gen 1 (10.gen Intel CPU) a X1 Gen 9 (11. gen Intel CPU) a oboji je podporovane skvele (ja pouzivam Ubuntu, ale diky podpore v kernelu na distru imho tak moc nezalezi). Z druhe ruky tusim, ze podpora power managementu na AMD je mnohem horsi, byt se to mozna s casem bude lepsit. Podle certifikaci Ubuntu je podporovane L14 a T14 ale E14 nikdo necertifikoval -- ale tipnul bych si, ze HW bude z pohledu podpory pod Linuxem podobny. Certifikace znamena, ze krome WWAN a ctecky otisku pojede vse bez problemu.


Re:Distribucia Thinkpad E14
« Odpověď #5 kdy: 23. 01. 2022, 18:17:37 »
Mel jsem E14 AMD Gen 2:

OS jsem mel Ubuntu, ale z hlediska podpory hw je dulezite jadro, takze kterou distribuci je asi jedno. Ovladani pomoci FN klaves/zkratek fungovalo jen po suspend a wakeup OS - jine reseni jsem bohuzel nenasel. Opravy se asi nikdy nedockame, problem je v BIOSU a i kdyz by oprava zabrala upravu nekolika radku tak Lenovo na to kasle. Jinak problem s nicim nebyl. Nicmene AMD Gen 2 ma fakt spatny displej - malo svitivy a vyblite barvy.

Nyni mam E14 AMD Gen 3:

FN klavesy/zkratky funguji, neni treba OS uspavat. Gen 3 ma lepsi displej, hlavne co se tyka svitivosti, konecne je to puzitelne. Nicmene pozor, nebylo by to Lenovo aby neco nepokazilo - do Gen 3 zacalo Lenovo cpat Realtek wifi kartu. Pravdepodobne lze tak jako i u jinych nepodporovanych realtek wifi karet do jadra nacpat neoficialni ovladace, nicmene ja jsem to vyresil vymenou karty za Intel AX200 - stejnou jako je v Gen 2 se kterou neni ani nejmensi problem. Intel AX200 me vysla na cca 500 kc a to za ty usetrene nervy stoji.