Sdílení iGPU ve virtualizaci

RDa

  • *****
  • 2 467
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Sdílení iGPU ve virtualizaci
« kdy: 30. 12. 2021, 18:15:38 »
Ahoj, zvazuji konsolidaci vice systemu do jedno (skrze KVM) - router + desktop (bez her) + media player / htpc + nas.

S tim ze router potrebuje 2 sitovky (provider/lan), nebo nas chce disky/sit, tak to je easy, ale u dalsich dvou je potreba grafickych vystupu a rad bych se vyhnul zbytecne dGPU, kdyz iGPU (Intel) ma dostatek konektoru (DP/HDMI/DVI). Plan je pripojit projektor na DVI, protoze vic nez 1080p nebudu potrebovat, a z DP(4K) provozovat desktop, HDMI(QHD) muze byt pripadne taky v desktop casti jako druha obrazovka, nebo pripojen k 4k30 televizi (tj. dve instance htpc, ale nebudou prehravat naraz, proste denni vs. nocni).

Resil jste nekdo neco podobneho? Nasel jsem Intel GVT-g jakozto virtualizaci gpu ( https://wiki.archlinux.org/title/Intel_GVT-g ) ale nejsem z toho moc moudrej - zda a jak to mi prirazovat fyzicke konektory do jednotlivych virtualnich stroju.

Lze to provest jak chci, nebo i v roce 2022 budu muset mit spustene troje X a prepinat alt+f7/f8/f9 mezi nema, aby se aktivovali potrebne vystupy? Pripadne jine reseni a la multi-seat nad iGPU lze udelat ? (nechci aby mys prechazela na displej ktery neni desktopovej).

USB/HID a audio budem resit pak, zatim si nevim rady ani jak na graficky vystup.
« Poslední změna: 30. 12. 2021, 18:43:21 od Petr Krčmář »


Re:Sdílení iGPU ve virtualizaci
« Odpověď #1 kdy: 30. 12. 2021, 20:26:14 »
GVT-g běžně nepoužívám, protože pro něj nemám využítí, ale zprovoznil jsem ho a je použitelný. Pomocí GVT-g vytvoříš virtální GPU (VGPU), která obsahuje nějaký počet grafických jader. Ostatní grafické jádra zůstávají stále k dispozici hostiteli. VGPU následně můžeš přiřadit hostovi (VM). Výhoda je, že host (VM) vidí přiřazenou VGPU jako fyzickou grafickou kartu, tzn. do VM intaluješ stejné drivery Intelu, které bys instaloval na železe. Výhoda toho je, že ve VM můžeš používat plnou 3D akceleraci. Ovšem grafický výstup z VM můžeš vidět v Qemu okně nebo ve Spice klientovi. Porty fyzické GPU (DVI, HDMI, DP) jsou k dispozici stále jen hostiteli. Nevím o tom, že by existoval způsob jak určitý port (např. HDMI) přiřadit určité VGPU a následně předat do hosta (VM).

Můžeš mít jedno Xko a na něm 3 pracovní plochy. Na jedné ploše budeš mít hostitele a na zbylých dvou budeš mít na fullscreen výstupy ze dvou VM. Jde o to jestli to pro tebe bude mít nějaké výhody oproti 3 Xkám a přepínat mezi nimi alt+f7/f8/f9.

Re:Sdílení iGPU ve virtualizaci
« Odpověď #2 kdy: 04. 01. 2022, 22:14:01 »
Ahoj, Používaju jsem gvt-d s ArchLinux a windows 10 jako guest. Používaju to na laptope z intel i7 7500u cpu a hd620 grafika.
K zobrazení obrázku používám looking glass a shm device. Pokud chceš, můžu ti o tom říct víc.

PS (I apologize for the spelling, I just started to learn Czech

Re:Sdílení iGPU ve virtualizaci
« Odpověď #3 kdy: 04. 01. 2022, 22:47:01 »
K zobrazení obrázku používám looking glass
Má Looking Glass nějakou výhodu oproti Remote-vieweru?

PS (I apologize for the spelling, I just started to learn Czech
Přeju ti abys byl, alespoň tak slavný jako Gavin nebo Jen nebo ten génius Jack, který se naučil plyně česky za 4 měsíce :)

Re:Sdílení iGPU ve virtualizaci
« Odpověď #4 kdy: 04. 01. 2022, 23:19:16 »
Citace
Má Looking Glass nějakou výhodu oproti Remote-vieweru?
Looking glass zkopíruje paměť framebufferu VM na virtuální grafickou kartu a poté ji klientská část(guest) zobrazí. To je velmi rychlé.

Diky za tipy na učení jazyku =)


Re:Sdílení iGPU ve virtualizaci
« Odpověď #5 kdy: 04. 01. 2022, 23:34:47 »
Citace
Má Looking Glass nějakou výhodu oproti Remote-vieweru?
Looking glass zkopíruje paměť framebufferu VM na virtuální grafickou kartu a poté ji klientská část(guest) zobrazí. To je velmi rychlé.
Já vím, taky používám Looking Glass pro VGA-passthrough s NVidia kartou. Jen mě zajímalo jestli při použití GVT-g je Looking Glass lepší než Remote-viewer.

Re:Sdílení iGPU ve virtualizaci
« Odpověď #6 kdy: 05. 01. 2022, 00:12:54 »

Já vím, taky používám Looking Glass pro VGA-passthrough s NVidia kartou. Jen mě zajímalo jestli při použití GVT-g je Looking Glass lepší než Remote-viewer.
[/quote]

Je to mnohem lepší. Vše funguje rychle a hladce.