Prodej PC s neaktivovanými Windows 10

Kamui

Prodej PC s neaktivovanými Windows 10
« kdy: 30. 12. 2021, 11:07:52 »
Mám tady pár starších počítačů, které bych se chtěl pokusit prodat někde na Aukru. Na počítačích se bohužel nedochovaly nálepky s původními sériovými čísly pro Windows. Mně zajímá, pokud tam nainstaluji čistý Win10 bez čísla (30 dní trial) a v tomhle stavu to budu prodávat, je to pro mně legálně čisté? Co s tím pak bude dělat kupující už je předpokládám jeho věc.


Re:Prodej PC s neaktivovanými Windows 10
« Odpověď #1 kdy: 30. 12. 2021, 11:14:45 »
Treba to napisat do inzeratu ze windows je iba trial verzia. Lebo ak tam napises ze to ma predinstalovany windows, kazdy predpoklada ze je aj aktivovany, nikto nevyvali dobrovolne 100€ za windows licenciu. Ak by si s tim chcel odrbavat (zatajovat to), aby ti neprisiel za to niekto dat po papuli ak mu nasledne odmietnes prevziat pc naspat a vratit peniaze.
« Poslední změna: 30. 12. 2021, 11:19:13 od kanoe22 »

Re:Prodej PC s neaktivovanými Windows 10
« Odpověď #2 kdy: 30. 12. 2021, 14:12:36 »
Nevím kde se pořád bere ta kravina o nějaké trial verzi. Nic takového není, v zásadě se jedná o nelegální sw, pokud k němu není licence. To období bez aktivace slouží pro případy například nedostupnosti internetu a ne na zkoušení..

Na druhou stranu to skoro určitě nikdo řešit nebude, pokud to bude v textu viditelně uvedeno..
Všichni lidé jsou špatní, dokud je nutnost nepřivede k tomu, aby byli dobří. (Machiavelli)

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Prodej PC s neaktivovanými Windows 10
« Odpověď #3 kdy: 30. 12. 2021, 15:10:35 »
edit: omyl vlakno
« Poslední změna: 30. 12. 2021, 15:12:13 od k3dAR »

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Prodej PC s neaktivovanými Windows 10
« Odpověď #4 kdy: 30. 12. 2021, 15:11:43 »
Nevím kde se pořád bere ta kravina o nějaké trial verzi. Nic takového není, v zásadě se jedná o nelegální sw, pokud k němu není licence. To období bez aktivace slouží pro případy například nedostupnosti internetu a ne na zkoušení..

Na druhou stranu to skoro určitě nikdo řešit nebude, pokud to bude v textu viditelně uvedeno..
pokud by to bylo jen pro nedostupnost internetu, asi by Microsoft nemel predinstalovan ve Windows nastroj slmgr kterej umoznuje tech 30dni 3x prodlouzit ;-)


Re:Prodej PC s neaktivovanými Windows 10
« Odpověď #5 kdy: 30. 12. 2021, 16:43:12 »
Nevím kde se pořád bere ta kravina o nějaké trial verzi. Nic takového není, v zásadě se jedná o nelegální sw, pokud k němu není licence. To období bez aktivace slouží pro případy například nedostupnosti internetu a ne na zkoušení..

Na druhou stranu to skoro určitě nikdo řešit nebude, pokud to bude v textu viditelně uvedeno..

Tich 30dni je praveze na odskusanie. Ak sa ti soft paci, tak si ho musis kupit, inak odinstalovat a pouzivaj si trebars linux, alebo maj pc ako tazitko, to je tvoja vec. To ze ti microsoft umozni ho pouzivat aj potom, je len ich dobra vola, az vtedy to je v principe nelegalne.

Re:Prodej PC s neaktivovanými Windows 10
« Odpověď #6 kdy: 30. 12. 2021, 17:01:21 »
Nejsnadnější je do inzerátu uvést, že PC je bez OS a pokud někdo OS chce, tak za příplatek není problém (stejně, jako když se prodávají nové PC v běžné maloobchodní síti). Kdo by proboha měsíc zkoušel nějaký Widle?

Jinak tedy u W10 ani tak nerozhoduje nějaká nálepka na bedně, ale hlavně to, jestli už k použité základní desce byly W10 aktivovány nebo ne.

Re:Prodej PC s neaktivovanými Windows 10
« Odpověď #7 kdy: 31. 12. 2021, 08:00:48 »
No, mě se nějak nezdá že by počítače co měly COA štítek nebyli aktivované. Fakt si nedokáži představit situaci kdy to někdo neudělal pokud počítače byli v provozu. Něco tu smrdí a já to nejsem.

Re:Prodej PC s neaktivovanými Windows 10
« Odpověď #8 kdy: 01. 01. 2022, 19:17:10 »
No, mě se nějak nezdá že by počítače co měly COA štítek nebyli aktivované. Fakt si nedokáži představit situaci kdy to někdo neudělal pokud počítače byli v provozu. Něco tu smrdí a já to nejsem.
Teď jsem takový počítač dělal. Originál HP, na konci roku koupený. Nepřipojoval jsem ho do internetu, dokud jsem nepořešil pročištění bloatwaru a pár dalších drobností. A tvářil se jako neaktivovaný. Po připojení do internetu se zaktivoval sám.
On je beztak dneska ten COA štítek jen taková nálepka s logem Windows kdesi na spodu. V reálu jde jen o to, jestli nový uživatel chce doklad o tom, že má licenci (typicky do firmy apod), nebo ten doklad nepotřebuje a stačí mu, že jsou Windows aktivované (PC na doma, kde to nikdo při smyslech neřeší).
Standardně bych napsal, že jsou počítače bez aktivovaného OS Windows a je vyřešeno.

Re:Prodej PC s neaktivovanými Windows 10
« Odpověď #9 kdy: 04. 01. 2022, 11:12:17 »
Nevím kde se pořád bere ta kravina o nějaké trial verzi.
Omyl, aj sam MS to vola skusobna doba. A sluzi prave na pripady, kedy si chces otestovat ci ti na pocitaci pobezi vsetko ako ma, ci zariadenia pod nim funguju... A da sa nainstalovat aj bez zadavania licencneho kluca.

a ano, aj ked ma coa stitok, nemusi byt aktivovany. My sme tak dodavali pocitace, aby si zakaznici mohli otestovat ci im system vyhovuje.

Michal ZOBEC

  • *
  • 33
  • IT Consultant & Architect & Developer
    • Zobrazit profil
    • Michal ZOBEC LinkTree
    • E-mail
Re:Prodej PC s neaktivovanými Windows 10
« Odpověď #10 kdy: 04. 01. 2022, 19:12:55 »
Nevím kde se pořád bere ta kravina o nějaké trial verzi. Nic takového není, v zásadě se jedná o nelegální sw, pokud k němu není licence. To období bez aktivace slouží pro případy například nedostupnosti internetu a ne na zkoušení..

Na druhou stranu to skoro určitě nikdo řešit nebude, pokud to bude v textu viditelně uvedeno..
pokud by to bylo jen pro nedostupnost internetu, asi by Microsoft nemel predinstalovan ve Windows nastroj slmgr kterej umoznuje tech 30dni 3x prodlouzit ;-)

to že ti někdo něco umožňuje hned neznamená že si to můžeš vykládat po svém. například windows 10 lze instalovat s použitím klíče windows 7 a to dávno poté co tato nabídka upgrade licence byla ukočena. co to znamená? podle tebe a jiných samozřejmě to znamená, že upgradovat mohu i 4 roky po ukončení nabídky ... a nikoho nenapadne že některé "divné chování" je tam proto, aby nebuzerovali legální vlastníky licencí a dali jim nějakou možnost do nějaké doby si pořešit formální aktivaci licence ...

když to vyženu ad absurdum, tak: nožem se dá zabíjet, nože se dají běžně koupit v obchodě, takže vlastně zabíjet nožem je legální že?

když chceš trial licenci na windows 10 tak to ktomu slouží přímo speciální verze windows která je skutečně legální trial a nic nemusíš skrze slmgr "obcházet".

připomínám opět, že u software je otočen režim dokazování, a uživatel software, musí dokazovat při kontrole, že licenční podmínky daného produktu neporušuje.
Michal ZOBEC
OnPremise & Cloud IT Consultant & Architect & Developer.
More: https://zob.ec/mylinktree

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Prodej PC s neaktivovanými Windows 10
« Odpověď #11 kdy: 05. 01. 2022, 01:05:21 »

> například windows 10 lze instalovat s použitím klíče windows 7 a to dávno poté co tato nabídka upgrade licence byla ukočena. co to znamená?

znamena to ze Microsoft umyslne neoficialne prodlouzil dobu, naprosto logicky a nikoliv "po mem" =>
nasilnost/brutalnost jakou tlacil MS upgrade na Windows 10 uzivatelum je jasne vysvetleni "po jejich" ze nejen v ramci vetsiho sberu dat uzivatele je primarne v zajmu MS aby na W10/W11 prisli vsichni uzivatele Windows...


> když to vyženu ad absurdum

nejen to, ale primer s legalnosti zabijeni nozem je hlavne totalne nesouvisejici demagogie ;-)


> když chceš trial licenci na windows 10 tak to ktomu slouží přímo speciální verze windows která je skutečně legální trial a nic nemusíš skrze slmgr "obcházet".

odkaz na legalni Windows 10 Trial by nebyl? ;-) a jaka je doba toho Trial? protoze s beznou edici co se da legalne od Microsoftu stahnout NEmusis (prekroutil si co sem psal) nic pres slmgr obchazet, 30dni to bezi bez COA a POUZE pokud by uzivatel pak chtel jeste pridat (az 2x) dalsich 30dni, tak lze pres slmgr rearm, zda je pouziti slmgr (nastroje predinstalovaneho ve Windows, slouziciho ke sprave licenci a majici volbu /rearm pro resetovani citace doby potrebne pro aktivaci) legalni nebo ne se hadat nebudu, Microsoft o tom zda se mlci...

> připomínám opět, že u software je otočen režim dokazování

to pripominas zbytecne, ja Windows jednak mam asi 10 historicky vnucenejch OEM licencni a zaroven Windows nepouzivam ;-)

Michal ZOBEC

  • *
  • 33
  • IT Consultant & Architect & Developer
    • Zobrazit profil
    • Michal ZOBEC LinkTree
    • E-mail
Re:Prodej PC s neaktivovanými Windows 10
« Odpověď #12 kdy: 05. 01. 2022, 01:29:47 »

> například windows 10 lze instalovat s použitím klíče windows 7 a to dávno poté co tato nabídka upgrade licence byla ukočena. co to znamená?

znamena to ze Microsoft umyslne neoficialne prodlouzil dobu, naprosto logicky a nikoliv "po mem" =>
nasilnost/brutalnost jakou tlacil MS upgrade na Windows 10 uzivatelum je jasne vysvetleni "po jejich" ze nejen v ramci vetsiho sberu dat uzivatele je primarne v zajmu MS aby na W10/W11 prisli vsichni uzivatele Windows...

lidi co se skutečně zabývají licencováním komerčního software, ti potvrdí co ti říkám já. a mám to potvrzeno i oficiálně od Microsoftu i od certifikované firmy na (nejen) licencování produktů od Microsoftu.

to že tato funkce je k dispozici pro legální uživatele aby mohli i po ukončení možnosti upgrade provést instalaci se starým licenčním klíčem.
Michal ZOBEC
OnPremise & Cloud IT Consultant & Architect & Developer.
More: https://zob.ec/mylinktree

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Prodej PC s neaktivovanými Windows 10
« Odpověď #13 kdy: 05. 01. 2022, 04:00:02 »
lidi co se skutečně zabývají licencováním komerčního software, ti potvrdí co ti říkám já. a mám to potvrzeno i oficiálně od Microsoftu i od certifikované firmy na (nejen) licencování produktů od Microsoftu.

to že tato funkce je k dispozici pro legální uživatele aby mohli i po ukončení možnosti upgrade provést instalaci se starým licenčním klíčem.
tedy tvrdis ze moznost instalace W10 s COA pro W7 je pro uzivatele co vlastni Licenci/COA pro W10? jaky by to melo smysl nezadat rovnou COA pro W10? :-)

smysl by mi davalo spis ze myslis "je to pro legalni vlastniky COA pro W7", ale to si rozporoval pretim ze preci neni legalni 4roky po ukonceni upgrade zdarma pouzit COA W7 pro instalaci W10 :)

Re:Prodej PC s neaktivovanými Windows 10
« Odpověď #14 kdy: 05. 01. 2022, 10:58:23 »
…připomínám opět, že u software je otočen režim dokazování, a uživatel software, musí dokazovat při kontrole, že licenční podmínky daného produktu neporušuje.
U firemních uživatelů ano, ale u domácích uživatelů je to prakticky nevymahatelné. Dostat do baráku kontrolu, pokud není uživatel úplný imbacil, je bez soudního příkazu prakticky nemožné a chtěl bych vidět toho, kdo ten soudní příkaz pro nějakého domácího uživatele vydá. To by se muselo jednat o nějakého masového piráta v dlouhodobém hledáčku a v tu chvíli to ale nebude stylem „dobrý den, prokažte nám licenci na vámi používaný software“, ale rovnou zakleknout a zabavit všechno, co se tam najde, a až pak se někdo bude možná na něco ptát.

Ani Microsoft nebude nijak řešit to, že si někdo koupí nový PC bez OS a vrzne si tam Windowsy. Ano, jsou to prohřešky, ale tak na úrovni jetí 51 km/h v obci. Takže ano, pokud chce někdo prodávat PC s Windows tak, aby to bylo čisté, tak by k tomu asi měl dát patřičný doklad.
Takže já říkám: kálet na to a realizovat prodej bez OS. Ono je to i jistější, člověk nikdy neví, co za estébáka může ten počítač koupit.