Měření odporu na multimetru - odolnost v „živém obvodu“

Re:Měření odporu na multimetru - odolnost v „živém obvodu“
« Odpověď #15 kdy: 27. 12. 2021, 18:07:02 »
...Jestli hledáš vadnou žárovičku v řetězci jak je to v tom odkazu, momentálně je o tom diskuse tady:
https://kutilska.poradna.net/
Zrovna je to nedostupné, kouknu se na to zítra.
Tak už to tam funguje:
https://kutilska.poradna.net/questions/3117399-retro-vianocne-svetielka
Ale koukám, že tazatel se neozývá, asi už ho to nezajímá  :(


CFM

Re:Měření odporu na multimetru - odolnost v „živém obvodu“
« Odpověď #16 kdy: 28. 12. 2021, 15:08:05 »
Jinak co jde o princip měření u běžných multimetrů, tak ve většině případů se používá buzení konstantním proudem a pak se měří úbytek napětí. Tomu nasvědčuje to, že se odpor měří na stejných svorkách jako napětí a ne na proudových. Důvodem je, že závislost napětí U = R*I je přímo úměrná hledanému R, což se jednodušeji počítá
Ubytok napatia na rezistore nemoze byt vacsi ako napajacie napatie zdroja prudu. Pri velkych hodnotach rezistoru by musel prudovy zdroj dodavat velmi maly prud a jeho vnutorny odpor by bol prilis velky, co by vypocet skomplikovalo viac.
a taky se nemění počet LSB na jednotku odporu přes rozsah měření (šum, chyby
V multimetroch sa pouziva integracny prevodnik, je pomalsi ale ovela presnejsi. LSB suvisi s aproximacnym registrom kompenzacneho prevodniku, ktory je menej presny ale rychly, pouziva sa v digitalnych osciloskopoch.
Jak souvisí malý proud a velký vnitřní odpor zdroje proudu se složitostí výpočtu?
Reálná zapojení se zdrojem proudu třeba zde:
https://www.ti.com/lit/pdf/snoa592
https://file.yizimg.com/327204/2009111205044857.pdf

Ano vypadá to, že referenční rezistor a zdroj napětí se také používá. Rychlým hledáním vidím, že tuto metodu má v oblibě například Fluke.

Nevím proč do toho pořád montujete integrační převodník? Integrační převodník samozřejmě naměřenou hodnotu interně reprezentuje jako binární číslo, které je výstupem čítače, jenž měří čas. Ano u multimetrů se spíše hovoří o nejmenším digitu (viz specifikace přesnosti) než o LSB, ale pořád je to jedno a to samé .. nejmenší rozlišitelná jednotka.

f-k-r

Re:Měření odporu na multimetru - odolnost v „živém obvodu“
« Odpověď #17 kdy: 28. 12. 2021, 18:40:48 »
(napětí nikde nepřekračuje 50V střídavých nebo 75 stejnosměrných, což je bezpečná hranice v normálním prostředí, pozn.: v nebezpečném prostředí např. vana může zabít i 12V).

Podle mne je napětí 12 V (střidavé) považováno za bezpečné i v prostředí zvláště nebezpečném, např. ve vodě. Pokud by se jednalo o napětí stejnosměrné, pak až 25 V.