Mzda v ČR a v Evropě

anonacct

Re:Mzda v ČR a v Evropě
« Odpověď #30 kdy: 13. 12. 2021, 12:25:35 »
Nesmíš se dívat jen na Berlin - Berlin je levný a dostaneš východoněmecký plat (i život je tam levný ve srovnání se západem, kafe za 2 EURa???). Víc na západ potom stoupají jak platy, tak životní náklady.

Nejlepší je prostě remote - shrábnout peníze a užívat si nízké životní náklady tady v ČR (popř. když si dobrodruh a nemáš rodinu, tak si je užívat někde, kde jsou ještě nižsí). Já to tak udělal - přestěhoval jsem se zpět do ČR a začal kontraktovat západní firmy. Výsledek? Mám se dobře a v podstatě už musím odmítat nabídky, o kterých by se mi pár let dozadu jen zdálo :)

Podle mě je nejdůležitější si vybudovat nějakou síť kontaktů - hlavně jsou důležití lidi ze zahraničí, se kterýma člověk pracoval, a kteří tě můžou třeba doporučit na další projekt, atd... Já jsem vlastně sehnal většinu dobře placené práce právě přes známosti. A z tohoto důvodu bych i doporučil se na západ podívat a klidně tam i pár let bydlet - člověku to otevře oči - pozná lidi, naučí se komunikovat, a hlavně pozná i třeba jinou pracovní kulturu a tak... Vrátit se domů můžeš vždycky, třeba znám lidi, co odešli a už se vrátit nechcou, taky možnost...


Re:Mzda v ČR a v Evropě
« Odpověď #31 kdy: 13. 12. 2021, 13:56:57 »
Nesmíš se dívat jen na Berlin - Berlin je levný a dostaneš východoněmecký plat (i život je tam levný ve srovnání se západem, kafe za 2 EURa???). Víc na západ potom stoupají jak platy, tak životní náklady.

Nesmíš se dívat jen na Berlin - Berlin je levný a dostaneš východoněmecký plat (i život je tam levný ve srovnání se západem, kafe za 2 EURa???). Víc na západ potom stoupají jak platy, tak životní náklady.

Nejlepší je prostě remote - shrábnout peníze a užívat si nízké životní náklady tady v ČR (popř. když si dobrodruh a nemáš rodinu, tak si je užívat někde, kde jsou ještě nižsí). Já to tak udělal - přestěhoval jsem se zpět do ČR a začal kontraktovat západní firmy. Výsledek? Mám se dobře a v podstatě už musím odmítat nabídky, o kterých by se mi pár let dozadu jen zdálo :)

Podle mě je nejdůležitější si vybudovat nějakou síť kontaktů - hlavně jsou důležití lidi ze zahraničí, se kterýma člověk pracoval, a kteří tě můžou třeba doporučit na další projekt, atd... Já jsem vlastně sehnal většinu dobře placené práce právě přes známosti. A z tohoto důvodu bych i doporučil se na západ podívat a klidně tam i pár let bydlet - člověku to otevře oči - pozná lidi, naučí se komunikovat, a hlavně pozná i třeba jinou pracovní kulturu a tak... Vrátit se domů můžeš vždycky, třeba znám lidi, co odešli a už se vrátit nechcou, taky možnost...

Koukal jsem i na Mnichov, Frankfurt, Kolín, Hamburg a všechno mi to příjmově přijde víceméně stejně (ne)zajímavé. Nějak bych si pomohl, ale zdaleka ne tak, aby mi to za to stálo. Každý máme koneckonců jen jeden žaludek. A full remote mi přijde trochu na palici. I když mám v zásadě samotářskou povahu, během posledních dvou let jsem zjistil, že nějaký netriviální sociální kontakt i s lidmi mimo nejbližší rodinu přece jen potřebuji a online komunikace to nevyřeší.
Takže jedinou zajímavou věcí na práci v zahraničí (nebo přes hranici) je to nabrání zkušeností "odjinud", ale už jsem ve věku, kdy se mi do takových věcí upřímně moc nechce (když pominu, že to vlastně ani nepotřebuji), stejně jako nechci zpřetrhat vazby, které mám doma. Nakonec pro firmu spadající do nadnárodního korporátu pracuji už teď. Z mého pohledu to je v podstatě pořád práce pro středně velkou českou firmu, ale s nějakými benefity (nejen explicitními) vyplývajícími z těch kontaktů s mateřskou firmou a dalšími firmami po Evropě, které patří do stejné skupiny. Což mi maximálně vyhovuje.

kate

Re:Mzda v ČR a v Evropě
« Odpověď #32 kdy: 15. 12. 2021, 18:51:03 »

6. Ne všude mají programátoři stejnou pověst – zeptejte se někoho na Indy. Na druhou stranu, tam, kde půjde o dlouhodobější spolupráci, asi budou dělat detailnější průzkum, kde budou více řešit individuální schopnosti a vlastnosti a méně pověst skupiny lidí, kam patříte.


Náš indický kolega super :) Ona možná kvalita vývojáře bude i o tom, jestli někdo shání superlevnou pracovní sílu, nebo slušného programátora a zaplatí ho solidně nezávisle na lokalitě.

kate

Re:Mzda v ČR a v Evropě
« Odpověď #33 kdy: 15. 12. 2021, 18:56:17 »
Německé hrubé mzdy vypadají na první pohled o dost zajímavěji než ty naše, jenže ve skutečnosti odpovídají naší superhrubé mzdě a reálný rozdíl je tedy výrazně menší.

Firma kde teď dělám je moje první zaměstnání v německu, ale dohodnutá hrubá mzda zcela odpovídá české hrubé mzdě. Buď to můj zaměstnavatel počítá úplně jinak než zbytek země (Dost pochybuji, jako startup naopak všechno dělali podle šablon), nebo to co píšete není pravda. Německé platové kalkulačky taky počítaly se stejným modelem.

Re:Mzda v ČR a v Evropě
« Odpověď #34 kdy: 15. 12. 2021, 19:52:13 »
Indie je velka zeme, takze jsou vsude.
Distribuce inteligence je stejna jako kdokoli jinde, mozna je ta krivka v Asii posunuta mirne nahoru.

Nicmene vsechno ostatni je jinak.

Vcera jsem mel rozhovor se svym opravdu schopnym indickym kolegou architektem (zije jet ed v UK). Strasne si stezoval na jeho offshore built team,  musel jim vysvetlovat, jak se definuje promenna v javascriptu.
To samy jinej zakaznik, indickej kolega (nekolik let v UK) super, zkusenejsi nez ja (nastesti se nase kompetence zcela neprekryvaji), jeho IBM offshore team neskutecne otresnej.

V offshorech je to nejlevnejsi, co zbylo. Jeste hu,r z nich opravdu psychickym tlakem delaji roboty. Nejdesivejsi jsem to videl na developerkach. Naprosto neschopnej IBM tech lead je v podstate nenechal promluvit nahlas, "vysvetloval jim moje pozadavky" (a naprosto blbe, ty holky to pochopily napoprve lip). po 3 mesicich, co se objevil na scene, tak ty holky byly samostatne vpodstate nepouzitelny. Tenhle modus operandi jsem videl nekolikrat.

Tentyz trend na urovni manageru. Primo v UK vsichni nadrizeni velezkuseni a schopni Indove.
Druhej projekt "delivery/PM managerka" sedici v Indii,jen 3 mesice zkusenosti a hodili ji na hlavu team 50 lidi u obrovskyho zakaznika. Neschopna, nikdy odpovi a nevyresi pozadavek, v podstate se shovava a vyleze jen v Teams s nejakymi pokusy o micromanagement zcela primitivnich ukolu. Purchase order lidem zarizuje tydny po tom, co uz sedi v praci ( a potom to nejde jednoduse vyfakturovat).

A poprve v zivote jsem videl, ze po odchodu nekolika lidi je cely run team docasne bez pristupu k prod serverum, o ktery se maji starat a zoufale se shani, jak to dostat nazpet.

Tolik k INdum. Neni koure bez ohynku.
« Poslední změna: 15. 12. 2021, 19:55:04 od pruzkumbojem »


Re:Mzda v ČR a v Evropě
« Odpověď #35 kdy: 17. 12. 2021, 12:05:15 »
Já jsem nepsal, že Indové jsou špatní programátoři. Nepochybně část tu bude špatná, možná (nemám statistiky) i více než je světový průměr, nevím. Nicméně Ind prostě může být snadno v horší pozici, právě kvůli pověsti Indů. U krátkodobé spolupráce je potřeba rychle vyhodnotit protistranu (větší vliv předsudků, nevýhoda pro šikovné Indy, zvlášť v začátcích), u dlouhodobé spolupráce je více času posoudit schopnosti individuálně (předsudky nemají tolik důvod se projevit).

Re:Mzda v ČR a v Evropě
« Odpověď #36 kdy: 17. 12. 2021, 12:55:30 »
Mohu prinest svuj pohled jako cloveka zijiciho 4tym rokem v Londyne.

Co se tyce penez, nikde v zapadni evrope to nikdy nevyjde lepe nez v Praze co se tyka pomeru ciste mzdy a zivotnich nakladu. Navic pokud nekdo pracuje pro US nebo UK remotely tak je to jasny win.

Dale pak pokud se uchazite o praci v UK (mozna bude nemecko nebo nizozemsko podobne) tak se najednou ocitate na mezinarodnim trhu a to znamena ze pokud jste dobri v cesku tak pravdepodobne budete jen prumerni mezi ostatnimi kandidaty. "No matter how good you are, there's always an Asian better than you." Navic u zadanych firem (FAANG, banky, unicorns) pak pocet kandidatu roste exponencialne.

Shrnuto a podtrzeno kvuli penezum se stehovat nevyplati.

Je tu ale pak dalsi vec, ktera sem vsechny ty lidi ze vsech koutu evropu a sveta taha a to je to, ze pokud vas opravdu vase prace bavi, tak tu najdete uzasne prilezitosti pro seberealizaci a vzdelavani, kde jste opravdu ve tredu vyvoje nejake technologie. Muzes sice namitat ze to lze i remote doma z obyvaku ale to neni to stejne kdyz sedis s takovyma lidma u kafe nebo kreslis na tabuli a vidis kolik bryliantnich napadu maji.

Nekdo to tu uz zminil a ja konkretne uz nejsem nejmladsi, ale pokud tohle cte nekdo kdo jeste studuje a nebo dokoncuje skolu tak osobne doporucuju zkusit aspon na rok do zahranici odjet.

peace and Merry Christmas :)

Re:Mzda v ČR a v Evropě
« Odpověď #37 kdy: 18. 12. 2021, 21:29:07 »
Německé hrubé mzdy vypadají na první pohled o dost zajímavěji než ty naše, jenže ve skutečnosti odpovídají naší superhrubé mzdě a reálný rozdíl je tedy výrazně menší.

Firma kde teď dělám je moje první zaměstnání v německu, ale dohodnutá hrubá mzda zcela odpovídá české hrubé mzdě. Buď to můj zaměstnavatel počítá úplně jinak než zbytek země (Dost pochybuji, jako startup naopak všechno dělali podle šablon), nebo to co píšete není pravda. Německé platové kalkulačky taky počítaly se stejným modelem.

Takže když máš v Německu hrubou mzdu třeba 5000 euro, tak zaměstnavatel zaplatí ve skutečnosti o kus víc, protože v tom není započtena část odvodů státu? V ČR to tak je. Hrubá mzda 100 tisíc u nás znamená, že zaměstnavatel zaplatí celkem asi 134 tisíc.

Re:Mzda v ČR a v Evropě
« Odpověď #38 kdy: 19. 12. 2021, 10:13:06 »
presne otazka, co mne zajima.

rekneme, ze tady budu platit 49% zdaneni (vcetne zdravotniho"pojisteni") ze 100 000, firma k tomu prihazuje dalsich 34%/ )

ted v nemecku mi kalkulator ukazuje cca 55%-7% (za deti a pod) =48%. Prihazuje nemecka firma jeste neco?

pl.S> jsem videl kalkulaci pro POlsko a tam to celkove danove zatizeni vychazelo ale opravdu brutalne nizsi

anonacct

Re:Mzda v ČR a v Evropě
« Odpověď #39 kdy: 19. 12. 2021, 12:15:06 »
Nevim jak teď, ale dřív to tak bylo (superhrubá mzda stejně jak u nás).

Re:Mzda v ČR a v Evropě
« Odpověď #40 kdy: 19. 12. 2021, 13:28:22 »
ohledne toho polska, 16% rozdil (naklady firmy).

brutalni rozdil (ale kontroloval jsem to)

https://dfens-cz.com/dan-jako-nerovna-nakladova-polozka/