Mzda v ČR a v Evropě

Mzda v ČR a v Evropě
« kdy: 11. 12. 2021, 22:23:12 »
Ahoj, co říkáte na aktuální mzdy v IT a jak myslíte, že to půjde do budoucna? Zanedbejme inflaci, spíš se ptám na to, zda podle vás poroste poptávka po IT lidech.

Ptám se proto, že vzhledem k možnostem práce remote bych očekával trošku srovnání mezd se zbytkem Evropy, případně u nás o trochu nižší, ale stále mi přijde, že za např. Německem výrazně zaostáváme.
« Poslední změna: 11. 12. 2021, 22:27:01 od Petr Krčmář »


anonacct

Re:Mzda v ČR a v Evropě
« Odpověď #1 kdy: 11. 12. 2021, 23:02:26 »
Já myslím, že to půjde nahoru :) Nebo jakou odpověď čekáš?

Za německem určitě zaostáváme, na druhou stranu, brání ti někdo v tom, dělat pro německou firmu? Dnes je skoro všechno remote, nutnost chodit do kanclu už je břemeno.

alex6bbc

  • *****
  • 1 431
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Mzda v ČR a v Evropě
« Odpověď #2 kdy: 11. 12. 2021, 23:06:45 »
je v tom mnoho faktoru, takze odhad vyvoje mezd nebudu delat.
mame tu covid, green deal, inflace, to muze zvysit i snizit zajem o it odborniky.

u nas jsou mensi naklady a mimo prahu, brno i mensi stres.
takze mladosi by meli do ciziny vyjet a ziskat praxi, senior si muze vybrat praci na dalku pro cizi firmu
nebo pracovat v cesku za mensi plat, ale s mensim stresem.

kazdemu co jeho jest.

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Mzda v ČR a v Evropě
« Odpověď #3 kdy: 11. 12. 2021, 23:19:11 »
co říkáte na aktuální mzdy v IT […] zda podle vás poroste poptávka po IT lidech.
Jsou hodně vysoké a porostou. Poptávka po zkušených “ajťácích” roste a s postupující digitalizací se pravděpodobně bude ještě stupňovat. Nikdo nemá křišťálovou kouli, ale střednědobý výhled je velmi pozitivní, už teď se dobře platící firmy o vývojáře přetahují.

RDa

  • *****
  • 2 465
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Mzda v ČR a v Evropě
« Odpověď #4 kdy: 12. 12. 2021, 00:03:31 »
Ptám se proto, že vzhledem k možnostem práce remote bych očekával trošku srovnání mezd se zbytkem Evropy, případně u nás o trochu nižší, ale stále mi přijde, že za např. Německem výrazně zaostáváme.

Ty si snad nedokazes rict svoji cenu a jedes dle nejakeho tabulkoveho platu?


Re:Mzda v ČR a v Evropě
« Odpověď #5 kdy: 12. 12. 2021, 00:03:58 »
Řekl bych, že u nás už jsou mzdy v IT dost vysoké na to, aby se nevyplácelo odcházet pracovat do zahraničí z finančních důvodů. To samozřejmě nevylučuje jinou motivaci, jako je sbírání zkušeností, vylepšení jazykových znalostí, zajímavá náplň práce apod. Ale kvůli penězům bych do Německa pracovat nešel. Nakonec, proč furt šilhat do cizího - byť třeba pořád o něco většího - talíře, když se ze svého můžu nacpat k prasknutí...

Re:Mzda v ČR a v Evropě
« Odpověď #6 kdy: 12. 12. 2021, 00:12:20 »
co říkáte na aktuální mzdy v IT […] zda podle vás poroste poptávka po IT lidech.
Jsou hodně vysoké a porostou. Poptávka po zkušených “ajťácích” roste a s postupující digitalizací se pravděpodobně bude ještě stupňovat. Nikdo nemá křišťálovou kouli, ale střednědobý výhled je velmi pozitivní, už teď se dobře platící firmy o vývojáře přetahují.

V nekterych podoborech, ale urcite ne ve vsech. Podle me existuji bubliny, treba muj podobor (blockchain) je podle me v soucasnosti dost nafouknuty ruznymi NFT hrami, hodne veci bezi jen BSC, tim se ztraci hlavni vyhoda blockchainu. Verim v budoucnost "serioznejsiho" crypta, ktere ale urcite neuzivi tolik lidi, mozna nejake genericke ERC20 coiny, kde pujdou naklikat parametry.

Re:Mzda v ČR a v Evropě
« Odpověď #7 kdy: 12. 12. 2021, 00:19:20 »
Jinak, podle me trh prace je dost globalni. Stehovani za praci vas bude stat vic casu a usili nez zvyseni kvalifikace. Navic v dobe pandemie nemati jiste, ze se budete moct vratit kdyz to bude urgentni, napr z rodinych duvodu.

Ja osobne, jako odpurce mRNA vakcin, nehodlam do konce zivota opustit CR, pokud k tomu bude vyzadovana vakcinace.
« Poslední změna: 12. 12. 2021, 00:21:37 od A.P.Hacker »

Re:Mzda v ČR a v Evropě
« Odpověď #8 kdy: 12. 12. 2021, 08:53:14 »
za např. Německem výrazně zaostáváme.

Az budete platit v hospode tak si vsimnete, ze za nemeckem zaostavame i v cenach

Re:Mzda v ČR a v Evropě
« Odpověď #9 kdy: 12. 12. 2021, 08:58:07 »
za např. Německem výrazně zaostáváme.

Az budete platit v hospode tak si vsimnete, ze za nemeckem zaostavame i v cenach

Tak je logické, že víceméně tam mají všichni vyšší životní úroveň, tak se to promítne i do cen v reastauracích, kde práce stojí více než náklady na potraviny. Ale je to tak i v jiných vyspělých zemích, prostě služby jsou dražší.

anonacct

Re:Mzda v ČR a v Evropě
« Odpověď #10 kdy: 12. 12. 2021, 11:51:54 »
Nádherné je to, že dnes se člověk za prací stěhovat nemusí - práce se stěhuje za člověkem. Takže klidně je možné mít třeba německý plat v ČR, že jo. A pokud člověk pracuje na IČO, tak na tom bude líp jak ten němec kvůli paušálním nákladům.

Re:Mzda v ČR a v Evropě
« Odpověď #11 kdy: 12. 12. 2021, 13:26:12 »
Nádherné je to, že dnes se člověk za prací stěhovat nemusí - práce se stěhuje za člověkem. Takže klidně je možné mít třeba německý plat v ČR, že jo. A pokud člověk pracuje na IČO, tak na tom bude líp jak ten němec kvůli paušálním nákladům.

presne, chapu kdyz otazku stehovani za praci resi jine profese, ale zrovna v IT je dnes casto vyzadovana prace full remote, i pokud byste se stehovat chtel.

Re:Mzda v ČR a v Evropě
« Odpověď #12 kdy: 12. 12. 2021, 15:55:26 »
Co to kruci znamena?

Protoze clovek bydli u rodicu, tak mu (parafraze) staci 30 000 k zivotu, proc se silhat po lepsim?

Protoze zrovna minulej tyden mi recruiter vysvetloval, jak predchozi role padla, protoze se tam nacapala indicka firma s o 50% levnejsima "vychodnima Cechama".

takze tyhle postoje tezce kazi trh, ale hlavne z Cechu trvale delaji Evropske Indy. Uz mne takhle image neskutecne s**e. z LinkedInu jsem si odstranil veskery zminky o Praze a budu muset smazat i cesky telefonni cislo, protoze porad mi podobni prodejci volaji a jsou "udiveni", ze jejich nabidka  je 2x nizssi nez ocekavam.






. Nakonec, proč furt šilhat do cizího - byť třeba pořád o něco většího - talíře, když se ze svého můžu nacpat k prasknutí...

Re:Mzda v ČR a v Evropě
« Odpověď #13 kdy: 12. 12. 2021, 16:00:52 »
Jinak zaver je jednoduchy, platy porostou. stejne jako nemovitosti padat nebudou.

Pokud si nekdo mysli, ze platy uz jsou fakt velike, tak zije odtrzeny od reality.

Momentalne na ICO je moje  zahranicni (remote) dayrate 2x vetsi nez mi zkouseji nabidnout tady.
Kdyz jsem byl naposledy zemestnanec za cesky plat, tak i s akciemi nebyl az tak spatnej, ale porad cistyho 2.6x mene nez kolegu z San Jose .

takze je kam rust.

Re:Mzda v ČR a v Evropě
« Odpověď #14 kdy: 12. 12. 2021, 16:58:21 »
Jinak zaver je jednoduchy, platy porostou. stejne jako nemovitosti padat nebudou.

Ano, je pravděpodobné, že ceny nemovitostí začnou v nějaký okamžik stagnovat a zbytek ekonomiky je bude inflačně dohánět.

Momentalne na ICO je moje  zahranicni (remote) dayrate 2x vetsi nez mi zkouseji nabidnout tady.
Kdyz jsem byl naposledy zemestnanec za cesky plat, tak i s akciemi nebyl az tak spatnej, ale porad cistyho 2.6x mene nez kolegu z San Jose .

Ano, a pochlubili se zrovna v USA jaké mají životní náklady? To je totiž podstatně důležitější. A mnoho lidí zjistilo, že v USA mají sice vysoké platy, ale náklady probourávají střechu. A že na tom vlastně v ČR byli docela dobře.