Jak pokračujete s mainframy a i5/os

Kriegel

Re: jak pokracujete s mainframy a i5/os
« Odpověď #15 kdy: 17. 07. 2011, 09:58:21 »
A to vsichni ti indove delaji mf? To uz tech prilezitosti asi moc nezbyva kdyz ma indie monopol ne?

Zakladni rozdil mezi Cechama a Indama je ten, ze Indove maji uplne jine vlastnosti nez vy. Indum nevadi, ze budou pracovat. Nedela jim problem se neco naucit. Protoze jejich rodiny drzi pohromade, tak se neboji nest rizika protoze vi ze je rodina podrzi kdyz se jim nezadari.

Vetsina indu se cpe do highendu, protoze vi ze tam jsou prachy. Vy tady koncite vicemene u LAMPu, nejste ochotni se cokoliv vic naucit protoze predpokladate ze by se vam tato investice nikdy nevratila.

Ani Cechum nevadi pracovat a i Indove jsou lini... Osobni zkusenost z brnenskeho IDC :-P
Na MF jsem tam delal necely rok - batch management - OPC(TWS).
Materialu k rozvoji spousta, ale bohuzel moznost aplikovat cokoliv, at uz to, co se clovek naucil na skoleni, ci na co si prisel sam, limitne blizka nule.
Celkem rad vzpominam na nocni hrabani se v JCL, kdyz ostatni chrapali nebo cumeli na Youtube, to byly celkem produktivne travene smeny :D
Bohuzel, za nejaky cas se prorazeni zdi vlastni hlavou omrzi - takze jsem skoncil u Linuxu, o service level vys.
Osobne nemam problem ucit se a moznosti ucit se neco noveho patri k hlavnim pozadavkum - to u kazdeho jobu slibuje pomalu kazdy, nekdo vic, nekdo min... Pravdivost tvrzeni neni nijak zavratna, o cemz svedci ma pomerne vysoka mira fluktuace :D
Ano, velmi zajimava oblast, bohuzel v mem pripade byl zajem spis o poslusnou OPici nez o nekoho se zajmem pro vec. Btw nalakan jsem byl na Mainframe Academy program - po ES05/10/15 jsem se musel hooodne ptat, kde je ten zbytek... Cesko je holt pomerne specificky trh, takze, prosim, negeneralizovat.

« Odpověď #16 kdy: 17. 07. 2011, 16:52:36 »
...Vetsine cechoslovaku taky nevadi pracovat a nedela jim problem se neco naucit...

Neviem ako u vas.. ale u nas robi velmy vela ludom problem pracovat a nieco sa ucit (a to nehovorim len o nasej 'oblubenej' mensine).
Ja skor pozorujem taky trend, ze aj mladi ludia chcu vela $$$ za malo roboty a vedomosti. Pracovat sa im moc nechce a o uceni (hocicoho noveho) ani nehovorim.

Jasne, je tu vela ludi ktori sa chcu ucit a makat, ale taka skupina sa najde vsade. Slovaci ale maju vacsinou na salame. Historia potvrdi sucasnu situaciu.

smoofy

• 1 029
    • Zobrazit profil
« Odpověď #17 kdy: 17. 07. 2011, 18:19:15 »
Ja to spise myslel tak, ze nemakacenka i snazivky se najdou vsude a nemuseji to bejt zrovna indove. Mensina je uplnej extrem ti nemakaji nikde a navic jsou pred nimi normalni lidi utlacovany i kdyz i tam se najdou vyjimky. Myslenka je taka, ze v miliardovem narode proste logicky bude vice schopnejch lidi nez v patnactimilionovem ceskoslovensku. A zase, jed se podivat do indie a uvidis ze drtiva vetsina domacich ma na salame taky. Posuzovat podle tech jedincu co se rozhodli jit do sveta a neco delat je nesmysl.

Jinak co se tyce ceskoslovenska tak tam bych problem videl spise v nepovedene demokracii a kapitalismu. Od malicka nam je vtloukano do hlavy, ze penize vydelava dosazeni stupen vzdelani a nikoliv vedomosti samotne a s prihlednutim k faktu, ze se u nas rozdavaji tituly a maturity za hubicky kazdymu debilovi co plati, tak se potom neni co divit, ze to vypada jak to vypada.

A mimochodem, za ty penize co se u nas plati se nediv ze se niko nepredre :).

Ondra

« Odpověď #18 kdy: 17. 07. 2011, 20:34:48 »
Kazdy clovek co se zajima o IT a bere ho vazne a je od prirody zvidavy by si mel MF alespon osahat i kdyz se jim pak nikdy nebude venovat.
Posílal jsem soukromou zprávu na profil (jiné kontakty na profilu nejsou). Je to tak týden. Jeden z podnětů pro na psání té zprávy byla i tahle diskuze a nabídka "spolupráce" od Lenina. Žádná reakce.
Chápu, že soukromá zpráva na profil není to nejlepší, takže prosím Lenina aby mi sdělil nějaký lepší způsob. Klidně dám kontakt na sebe.

Lenin POWER!

• 434
  • Nekecat a delat!
    • Zobrazit profil
    • Tribut Leninovi
« Odpověď #19 kdy: 18. 07. 2011, 09:25:30 »
Posílal jsem soukromou zprávu na profil (jiné kontakty na profilu nejsou). Je to tak týden. Jeden z podnětů pro na psání té zprávy byla i tahle diskuze a nabídka "spolupráce" od Lenina. Žádná reakce.
Chápu, že soukromá zpráva na profil není to nejlepší, takže prosím Lenina aby mi sdělil nějaký lepší způsob. Klidně dám kontakt na sebe.
Tohle dementni forum zjevne nezobrazuje po prihlaseni. ze ma clovek soukromou zpravu. To se nemuze koupit vbulletin? Nemuze protoze stoji 30 dolaru. Proc platit za neco co muzeme mit zadarmo? Znam tuhle logiku.

Ted jsem se dival a mam tam posledni od olivera  ledna 2011. Takze zprava zjevne nedorazila.

smoofy

• 1 029
    • Zobrazit profil
« Odpověď #20 kdy: 18. 07. 2011, 10:00:37 »
Nemuzu nez souhlasit, sam jsem posilal nekolik privatnich zprav v posledni dobe a nedorazila jedina. Je to nejaky rozbity :).

« Odpověď #21 kdy: 18. 07. 2011, 11:41:28 »
Tohle dementni forum zjevne nezobrazuje po prihlaseni. ze ma clovek soukromou zpravu. To se nemuze koupit vbulletin? Nemuze protoze stoji 30 dolaru. Proc platit za neco co muzeme mit zadarmo? Znam tuhle logiku.

Ted jsem se dival a mam tam posledni od olivera  ledna 2011. Takze zprava zjevne nedorazila.
Tak jsem zkusil obě 2 možnosti (takže asi všechny způsoby), které tohle fórum nabízí. Uvidíme, třeba se to tentokrát podaří.

Re: Jak pokračujete s mainframy a i5/os
« Odpověď #22 kdy: 18. 07. 2011, 17:52:10 »
Já sem se kouknul na stránky IBM a nerozuměl sem ani tem managerským videiím, protože to bylo anglicky.
Tak si říkám, nehodí se z těch mainframe studovat nejdřív databáze? Já testuju za 80 Kč na hodinu takový webovky a umim základy SQL. Kdybych uměl i tu DB2, tak by mi mohli třebat přidat někde  :). Co myslíte? Práce s daty se hodí každýmu.

Tomas Z.

« Odpověď #23 kdy: 18. 07. 2011, 18:42:32 »
Nu, treba ja jsem s mainframy skoncil :)

V mire kterou jsem potreboval se s nimi domluvim, objel jsem a videl docela detailne asi deset instalaci mainframu v Polsku, nekolik v Srbsku a okoli a par jinde, mluvil s lidmi, a souhlasim ze je to krasna technologie a lide kteri jsou pro ni zapaleni jsou casto uzasni.

Jenom proste pocet zajimavych projektu v nasi zemepisne oblasti je mizivy (i kdyz jsou). Krome toho, z toho co jsem videl, neexistuje jina rozumna realna moznost jak se naucit pracovat s z/OSem nez pracovni praxi - doma se to instaluje blbe, a i kdyz se to povede nebo najde ucet nekde mimo, tak bez vedeni je to stejne trudne.

Ale pokud to u nas Lenin Power s mainframy rozjede, tak budu jenom rad.

j0kok

« Odpověď #24 kdy: 18. 07. 2011, 20:57:16 »
Zdravim Lenin. Hodil by sa pristup k nejakej z196. Vies to zariadit :) ? MF nie je len o DB2 ale tiez o IMS,CICS, MQ atd. Inak vraj na Slovensku este bezi zopar AS/400.

« Odpověď #25 kdy: 18. 07. 2011, 22:29:38 »
Já sem se kouknul na stránky IBM a nerozuměl sem ani tem managerským videiím, protože to bylo anglicky.
Tak si říkám, nehodí se z těch mainframe studovat nejdřív databáze? Já testuju za 80 Kč na hodinu takový webovky a umim základy SQL. Kdybych uměl i tu DB2, tak by mi mohli třebat přidat někde  :). Co myslíte? Práce s daty se hodí každýmu.
V každém managerském videu je, že je to lepší než předchozí verze nebo porovnatelná verze konkurence.  ;)
Pokud chceš DB2 začít, tak zkus http://db2university.com a https://www.ibm.com/developerworks/wikis/display/DB2/FREE+Book-+Getting+Started+with+DB2+Express-C, což je knížka o DB2 Express-C dokonce i v češtině. Na certifikaci to neni (některé věci tam chybí - třeba ty mainframy), ale pro získání základů je to celkem dobré.
Jinak IBM dělá v rámci akademické iniciativy (pro SŠ a VŠ) školení na DB2 zakončené certifikátem. Pro účastníky je jak školení tak certifikace zdarma.
S DB2 se u nás moc nesetkáš, ale ty základy se ti můžou hodit i jinde.

Lenin POWER!

• 434
  • Nekecat a delat!
    • Zobrazit profil
    • Tribut Leninovi
« Odpověď #26 kdy: 19. 07. 2011, 08:02:54 »
Doporucuji tenhle kurz:

http://www.ibm.com/developerworks/wikis/display/DB2/DB2+on+Campus+videos

a pak hlavne http://channeldb2.com - je na nem spousta videi o db2. Kdyz si je pozorne prohlednete tak se db2 stadno naucite, ona je vyrazne jednodusi na pouziti nez oracle. Co je slozity je administrace mainframove db2. ale unixova je jednoducha.

jiri...

« Odpověď #27 kdy: 19. 07. 2011, 12:55:55 »
A to vsichni ti indove delaji mf? To uz tech prilezitosti asi moc nezbyva kdyz ma indie monopol ne?

Zakladni rozdil mezi Cechama a Indama je ten, ze Indove maji uplne jine vlastnosti nez vy. Indum nevadi, ze budou pracovat. Nedela jim problem se neco naucit. Protoze jejich rodiny drzi pohromade, tak se neboji nest rizika protoze vi ze je rodina podrzi kdyz se jim nezadari.

Vetsina indu se cpe do highendu, protoze vi ze tam jsou prachy. Vy tady koncite vicemene u LAMPu, nejste ochotni se cokoliv vic naucit protoze predpokladate ze by se vam tato investice nikdy nevratila.

ty kokso, ja se z tebe jednou fakt pokakam :-)
takze ve finale, jen proto, ze jsem cech a ne ind, tak mi pry vadi kdyz pracuju, pry mam v me rodine slabe vazby a kdyby se neco posralo, tak s ena me vyserou... ty jsi asi hodne upad co, generalissimo? :-)
jak si vubec muzes dovolit nekoho takhle zobecnene hazet do nejakeho pytle?
jak muzes vedet ze tady vetsina lidi konci u lampu? ja myslim ze ty o ceske a vubec evropske situaci na biz. urovni v tomto oboru vis velke houno...

a vubec... vzhledem k marketingu ted vedou uplne jine veci nez mf...
treba co se tyce virtualizace, nikoho nezajima tvoje vserverovani a podobne, kdyz diky dobremu marketingu vladne a jeste dlouho vladnout bude v konsolidaci a virtualizaci vmware...
a uprimne... prachy jsou tam, kde se v tom dela... srovnej si kolik veci se dela na mf a kolik na jinych ... proc bych se mel zamerovat na mf, kdyz si muzu najit solidne placenou praci na necem jinem, praci kde budu mit porad cerstve projekty a porad nove zajimave veci....protoze to co delam je ted in a na vlne...
ja ti ty mf neberu, tam kde maji uplatneni, jsou naprosta jednicka, ale je to jen zlomek toho co se dnes dela...

a propos... aby jsi nerekl, ze pise zase dalsi co si to nevyzkousel... osahal jsem si to v nejake rozumne mire a vubec me to nenadchlo.. uz jen diky vyse zminenym skutecnostem...

ale pis dal, rad se u tvych vyjevu na foru bavim :-)
ve finale jsi tu zas jen rozpoutal flame, ikdyz jak ted rikas nikoho neshanis na nejakou tvoji virtualni pracovni pozici...

tomas

« Odpověď #28 kdy: 19. 07. 2011, 15:41:18 »
Jak jste dopadli vy,...

My jsme prechazeli z nejakeho ksindlu s Oraclem na i5 (V5R3), probihala implementace tj upravy procesu, porizovani klientu tn5250, lpd, prevodniku ipds. apod.
Denne se v tom vrtam (fronty, uzivatele,.). Zkousim rpg/400 v SEU (kam se hrabe vi :) ). Mám vyhlídnutý kurz na assist.cz.

« Odpověď #29 kdy: 19. 07. 2011, 17:05:21 »
Jeje, koukam, ze jsem asi vyplejtval pomerne cenne zkusenosti :) Muj prvni job v prvaku na CVUT FJFI byl admin v Hotelu Barcelo v Praze v Krci. A tam bezeli - na IBM AS/400 (meli tam model 600, coz bylo myslim docela delo na jejich pomery). Delal jsem tam 3 roky, vrtal jsem se trochu v RPG/400. Zrovna v ty dobe se menilo DPH, tak najali zpatky kluka, co to delal prede mnou, a ten jim to za tezky prachy preprgal :) Skoda ze jsem toho tenkrat nepochytil z tyhle oblasti vic, mohlo se to hodit. Rychle me zaujal Linux (RedHat 4.2 byl muj prvni system) a to odvedlo moji pozornost.
No co, treba se k tomu este vratim :)
Piit