Alma nebo Rocky?

Alma nebo Rocky?
« kdy: 05. 12. 2021, 19:32:06 »
Kinec roku se blizi a potrebuju finalne poresit svych par CentOSu, na kterych mi bezi udelatka typu Telegraf ci Ansible.

Uz jsem to premigroval na CentOs Stream 8, bez potizi, ty servery jsou vlastne jenom drzaky na udelatka vyinstalovane v lokalitach za firewallem a funguje to.

Ted RedHat announcoval Centos Stream 9, coz zrejme znamena, ze hodlaji CentOS zlikvidovat definitivne jako alternativu pro nenarocne servery.

Oracle nechci, tu firmu znam.

Alma nebo Rocky?
Priklanim se zatim na stranu Alma, je to podporene komercni firmou a umi to secureboot.

Prosim obecne o nazory, kterou variantu a proc.

Chapu, ze obecne bude potreba vyresit odchod od Redhatu, firmy koupene IBM zridka preziji 5 let, ale ted resim jenom quick and dirty reseni na moje CentOS udelatka



M Z

Re:Alma nebo Rocky?
« Odpověď #1 kdy: 05. 12. 2021, 22:51:51 »
Ono je to nejspise uplne jedno. Pripadny prechod z Alma na Rocky nebo obracene, bude otazka reinstalace par balicku. Ja jsem vybral Rocky, ale jen pro to ze Rocky migracni skript na mych serverech funguje lepe.
Do budoucna stejne nejspise prejdu na Ubuntu/Debian. Co se tyce RedHatu, mam na to stejny nazor. Diky tomu ze zarizli Stream, uz spousta lidi zjistila, ze Ubuntu je v podstate stejne. Jedine plus pro RedHat je SELinux, ale v Ubuntu je zase misto debilniho desktopoveho  NetworkManageru, jednoduse konfigurovatelny Netplan.

Re:Alma nebo Rocky?
« Odpověď #2 kdy: 06. 12. 2021, 18:27:13 »
Zkusil jsem oboje a je to fakt celkem jedno. Stejně bych ale radši výhledově přešel na Debian, jak říká předřečník. IBM se prostě rozhodlo zničit další firmu, je na čase jít o dům dál.