Pomoc se statistikou

Pomoc se statistikou
« kdy: 23. 11. 2021, 15:08:11 »
Čau,
vyznáte se prosím někdo ve statistice? Neteř dělá vysokou a chtěla po mně vysvětlit témata ze statistiky - viz níže. Učitel jim to neumí vysvětlit, jen předčítá poučky. Já vůbec netuším o co jde. Nejlépe online přes skype nebo tak něco, čas zaplatím. Můžete se mi prosím ozvat SZ? Díky moc.

Sigma konvergence
Beta konvergence
T-test
Testy významnosti
Lineární regrese


Re:Pomoc se statistikou
« Odpověď #1 kdy: 23. 11. 2021, 15:15:05 »
to je úvod do statistiky. Nebude mít lepší si pohledat i jiné zdroje a naučit se to sama? Bude to horší a měla by se naučit jak se učit samostatně a dohledávat informace, tohle jsou základy na kterých se to dobře trénuje.

Re:Pomoc se statistikou
« Odpověď #2 kdy: 23. 11. 2021, 19:12:14 »
Informace samozřejmě dohledávala, našla různé knihy, různé články na webu. Mluvila i s několika lidmi, kteří inzerovali doučování statistiky, ale nikdo to neznal s tím, že jde o ekonomickou statistiku. Nejde ani tak o teorii, jako její aplikaci v praxi. Dostala velmi obecné zadání na vypracování studie a neví, jaké parametry vybrat a proč.

alex6bbc

  • *****
  • 1 432
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Pomoc se statistikou
« Odpověď #3 kdy: 23. 11. 2021, 19:43:02 »
T-test: zjistuje, zda data maji normalni rozlozeni s predpokladanou stredni hodnotou
https://cs.wikipedia.org/wiki/T-test
-----------------------------------------
Testy významnosti: test statisticke hypotezy, zda data splnuji nejakou charakteristiku
https://cs.wikipedia.org/wiki/Testov%C3%A1n%C3%AD_statistick%C3%BDch_hypot%C3%A9z
-----------------------------------------
Lineární regrese: prolozeni dat s chybou nejakym vhodnym modelem, ktery data muze popsat.
metoda jak zjistit parametry modelu, aby data co nejlepe odpovidala modelu.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Line%C3%A1rn%C3%AD_regrese

Re:Pomoc se statistikou
« Odpověď #4 kdy: 23. 11. 2021, 19:51:18 »
@alex6bbc Dík za snahu, ale tohle už si našla sama jako první krok. Jako druhý krok hledala další informace na webu a třetí krok byl konzultace s lidmi, kteří statistiku doučují. Samozřejmě až poté, co konzultovala lidi, co se statistikou zabývají na univerzitě. Pár odkazů na wikipedii fakt nepomůže.


alex6bbc

  • *****
  • 1 432
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Pomoc se statistikou
« Odpověď #5 kdy: 23. 11. 2021, 20:07:43 »
@alex6bbc Dík za snahu, ale tohle už si našla sama jako první krok. Jako druhý krok hledala další informace na webu a třetí krok byl konzultace s lidmi, kteří statistiku doučují. Samozřejmě až poté, co konzultovala lidi, co se statistikou zabývají na univerzitě. Pár odkazů na wikipedii fakt nepomůže.

myslim, ze kdyz necemu clovek nerozumi, tak kratka sumarizace mu pomuze pochopit o co v dlouhem popisu jde.
v tech odkazech jsou i ukazky s realnymi daty, takze je dobre si to sam osahat, clovek to pak lepe pochopi.
u statistiky je podle me dobre si vyzkouset ruzne metody s ruznymi daty, je to lepsi nez cteni suchoparneho textu.

AM

Re:Pomoc se statistikou
« Odpověď #6 kdy: 23. 11. 2021, 20:58:23 »
Dešní studenti se (mimo jiné) učí z YouTube. Sigma a beta konvergence jsou ekonomické pojmy, to bude vysvětlené v nějakém videu o konvergenci v ekonomice. Zbytek je základní statistika. Videí na tohle téma je spousta. Současní studenti mají i své oblíbené YouTubery. Asi se na tom dá vydělávat. Chce to umět anglicky.

Re:Pomoc se statistikou
« Odpověď #7 kdy: 23. 11. 2021, 23:45:56 »
Jasně, ti, co se něco naučili z YT jsou vůbec ti nejlépe uplatnitelní, to je směroplatný. Když čtu o učení a YT v jedné větě, mám chuť se zastřelit.

Dešní studenti se (mimo jiné) učí z YouTube. Sigma a beta konvergence jsou ekonomické pojmy, to bude vysvětlené v nějakém videu o konvergenci v ekonomice. Zbytek je základní statistika. Videí na tohle téma je spousta. Současní studenti mají i své oblíbené YouTubery. Asi se na tom dá vydělávat. Chce to umět anglicky.

Re:Pomoc se statistikou
« Odpověď #8 kdy: 23. 11. 2021, 23:51:02 »
tady je krásně vidět, že statistika je prostě pavěda naprosto o ho... Pamatuji si, že když to nás cpali, tak to nechápalo přes 60% lidí z ročníku. A pokud toho zamotají ekonomiku... Rád bych pomohl, ale mě statistika šla jedním uchem dovnitř, druhým ven, v podstatě ani nechápu, jak jsem udělal semestrálku a zkoušku :-D

AM

Re:Pomoc se statistikou
« Odpověď #9 kdy: 24. 11. 2021, 00:25:27 »
Jasně, ti, co se něco naučili z YT jsou vůbec ti nejlépe uplatnitelní, to je směroplatný. Když čtu o učení a YT v jedné větě, mám chuť se zastřelit.

Je třeba to vidět tak, že když na VŠ odchází studovat přes 50% populačního ročníku, tak od všech studentů nemůžete očekávat zázraky. Řada z nich má dvě možnosti: buď se smířit s tím, že to z přednášky nikdy nepochopí a zkouškami nějak proplují, nebo se to naučí z YouTube, kde se youtubeři právě na tuto skupinu zaměřují.

V žádném případě bychom ale neměli výuková videa na YouTube považovat za něco méněcenného. Některá jsou špičková. Zejména ta, která vizualizují dynamické děje. Tyhle procesy není snadné popsat slovy. Příklad z molekulární biologie je třeba zde: https://youtu.be/URUJD5NEXC8 .

mikrom

  • ****
  • 321
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Pomoc se statistikou
« Odpověď #10 kdy: 24. 11. 2021, 01:33:09 »
Čau,
vyznáte se prosím někdo ve statistice? Neteř dělá vysokou a chtěla po mně vysvětlit témata ze statistiky - viz níže. Učitel jim to neumí vysvětlit, jen předčítá poučky. Já vůbec netuším o co jde. Nejlépe online přes skype nebo tak něco, čas zaplatím. Můžete se mi prosím ozvat SZ? Díky moc.

Sigma konvergence
Beta konvergence
T-test
Testy významnosti
Lineární regrese
Sam som pred 20 rokmi ucil. Problem je ze mnohe decka na prednaske len sedia, tukaju do mobilu, nevnimaju a nedavaju spatnu vazbu vyucujucemu a potom ked sa im toho nakopi tak su zufali. Keby hned na prednaske kricali ze nerozumeju a pytali sa ucitela, musel by sa aj ucitel viac snazit a vysledok by bol lepsi. A keby sa ukazalo ze ani ucitel sam tomu nerozumie asi by ho museli vymenit :)

Kazdy ucitel - ci prednasajuci, alebo cviciaci, ma mat aj nejake konzultacie a tam by sa mohla na konkretny problem ist spytat.

Daslsi sposob je, ze by si nasla nejakeho cviciaho na skole kde studuje, co by ju za peniaze doucil. Ja som takto doucoval vela studentov aj z inych vysokych skol (ale to bolo pred 20 rokmi a uz neucim)

Re:Pomoc se statistikou
« Odpověď #11 kdy: 24. 11. 2021, 05:06:22 »
Jasně, ti, co se něco naučili z YT jsou vůbec ti nejlépe uplatnitelní, to je směroplatný. Když čtu o učení a YT v jedné větě, mám chuť se zastřelit.

No já bych to nezatracoval. Když jsem si například rozmontovával notebook abych si vyměnil klávesnici tak jsem to dělal přesně krok po kroku podle YT návodu vše bylo OK.(a ano, žádný šroubek pro zpětné montáži nezůstal) A to je jenom jeden z mnoha návodů které jsem z YT použil.

Samozřejmě je rozdíl manuální návod, memorování, učení encyklopedických znalostí, apod ale rozhodně to může pomoci. Prakticky je podle mě jedno jestli např. přednášky z vysoké jsi na živo nebo sleduješ videopřenos, protože ve většině přednášek nedochází k interakci mezi přednášejícím a posluchačem.

Navíc je to hlavně u tom studujícím, ten sám by měl nejvíce vědět jaký styl výuky je pro jeho mozek nejefektivnější.

Re:Pomoc se statistikou
« Odpověď #12 kdy: 24. 11. 2021, 09:54:02 »
...Navíc je to hlavně u tom studujícím, ten sám by měl nejvíce vědět jaký styl výuky je pro jeho mozek nejefektivnější.
Kdybych ještě jednou měl studovat VŠ, tak bych chtěl po přednášejícím, aby mi vysvětlil, k čemu ten který pojem co o něm přednášel budu potřebovat ve svém oboru. Možná bych ho tím přivedl do úzkých.
Když jsem chtěl pochopit co znamená nějaký matematický pojem a z přednášek ani ze skript jsem se to nedozvěděl, sáhnul jsem po knížce "Přehled užité matematiky", kde to obvykle bylo lidsky vysvětleno. Koukal jsem se do obsahu, něco o statistice je tam taky. I o pravděpodobnosti co mi po těch letech splývá. Ale studovat to nebudu. Ta kniha se dá stáhnout na UložTo.

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Pomoc se statistikou
« Odpověď #13 kdy: 24. 11. 2021, 10:21:09 »
...Navíc je to hlavně u tom studujícím, ten sám by měl nejvíce vědět jaký styl výuky je pro jeho mozek nejefektivnější.
Kdybych ještě jednou měl studovat VŠ, tak bych chtěl po přednášejícím, aby mi vysvětlil, k čemu ten který pojem co o něm přednášel budu potřebovat ve svém oboru.
Přednášející většinou neznají budoucnost studentů.

Re:Pomoc se statistikou
« Odpověď #14 kdy: 24. 11. 2021, 11:00:29 »
...Přednášející většinou neznají budoucnost studentů.
Ale přednášející by měl zpětnou vazbu, že je někdo, kdo tomu nerozumí a že by to buď měl pořádně vysvětlit nebo se o tom zmínit jen okrajově (jako že něco takového existuje, ale zkoušet to nebude). Tedy pokud mu to není profesor Putna.