Na jaký software a další věci přispíváte?

Na jaký software a další věci přispíváte?
« kdy: 13. 10. 2021, 14:04:47 »
Dobrý den, zajímalo by mě kdo přispíváte na jaký soft a jaká je Vaše motivace.

Já jsem posílal cca 500Kč ročně na Mozillu. Jsem uživatel a věřím, že je dobré mít na trhnu víc než jeden prohlížeč něž jen Chrome, který monetizuje soukromí mas lidí. Teď nevím jak tam dávat peníze, protože Mozilla Foundation davá peníze na věci které mě nezajímají jako BLM a co ja vím. Chci podporovat vývoj.

Kupoval jsem nějaký merch z wikileaks. GNU org. , Snowdena, K9 mail. 
« Poslední změna: 13. 10. 2021, 14:16:42 od Petr Krčmář »


bmn

  • ***
  • 165
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Na jaký software a další věci přispíváte?
« Odpověď #1 kdy: 13. 10. 2021, 16:57:18 »
Citace
Pokud jsi vývojář nebo aspoň technicky zdatnější uživatel, tak bych spíš doporučoval přispět prací (ideálně přímo vývoj nových funkcí, opravy chyb, nebo aspoň hlášení chyb, překlady nebo psaní dokumentace, článků atd.). Výhoda je jednak v tom, že to nikdo nerozkrade a nezneužije (viz BLM) a ani se to neprožere cestou (ve větších organizacích typu Mozilla se zákonitě vyskytuje část zbytečných lidí, kteří jen spotřebovávají hodnoty a případně škodí). A jednak jde o to, že pokud nepracuješ za "západní" prachy, tak když tvůj finanční příspěvek doputuje jako odměna nějakému vývojáři na západě, tak i kdyby se cestou nic neztratilo/neukradlo, tak on za ty tvoje peníze udělá méně práce, než kolik bys udělal ty, kdyby sis vzal* neplacené volno, které by tě připravilo o tu stejnou částku. Přispívat finančně by mělo smysl, pokud bys vydělával opravdu hodně a nevěděl, co s penězi, nebo pokud by ten projekt z tvých peněz platil nějaké levnější vývojáře, kteří by za tu samou částku udělali víc práce než ty. A do třetice je výhoda v tom, že přispíváš na konkrétní funkcionalitu, která tě zajímá, sám ji používáš (takže z toho budeš mít větší radost a budeš tomu víc rozumět) a taky z toho budeš mít zásluhy - budeš uvedený mezi autory, můžeš si to dát do životopisu atd. (určitě je to zajímavější, než že jsi někam poslal pár dolarů).

Další možnost je přispět v "naturáliích" - hosting, hardware atd.

Pokud to mají být peníze (ať už fiat nebo crypto...), tak bych je posílal spíš konkrétním lidem nebo malým projektům typu SQLite a z organizací pak GNU/FSF (členství, příspěvek, nákup v jejich obchodě) nebo možná ještě tak Apache Foundation.

Pak můžeš taky dost pomoci, když zalobuješ u sebe v práci (pokud nepodnikáš sám a v nějaké firmě pracuješ) a doporučíš/zařídíš, aby koupili podporu nějakého svobodného softwaru přímo od jeho autorů. No a pokud podnikáš, tak to můžeš doporučovat zákazníkům nebo sám tyhle služby od autorů nakupovat.

*) myslím to obrazně - ten tvůj příspěvek bude asi menší, takže to zvládneš třeba o večerech nebo víkendech, takže si na to explicitní volno brát nebudeš, ale obecně si čas na peníze takto přepočítat můžeš.

zdroj: http://xaqbcbskm7otauau.onion/t/na-jaky-software-a-dalsi-veci-prispivate/128/2