Pokračovať v štúdiu po bc. alebo ísť pracovať?

Pokračovať v štúdiu po bc. alebo ísť pracovať?
« kdy: 14. 10. 2021, 15:28:08 »
Zdravím,

tento šk. rok končím bc. z informatiky na FMFI UK v Bratislave a neviem sa rozhodnúť či mám pokračovať ďalej a dokončiť si mgr, alebo či mám ísť pracovať na full-time. Skúseností mám celkom dosť, kedže pracujem na part-time už 4 roky. Práca ma baví, škola je utrpenie.

Najradšej by som sa na to vykašľal, ale viem, že ak si školu nedorobím teraz, tak pravdepodobne už nikdy. Aká je šanca, že budem tento titul v živote niekedy postrádať? Je bc. dostatočné vzdelanie v informatike, alebo sa na výšších pozíciach očakávajú obidva stupne vzdelania?

ďakujem.



Re:Pokračovať v štúdiu po bc. alebo ísť pracovať?
« Odpověď #1 kdy: 14. 10. 2021, 15:34:24 »
Poradim jedine, naucit se hledat tady ve foru, tohle je porad dokola.....

Re:Pokračovať v štúdiu po bc. alebo ísť pracovať?
« Odpověď #2 kdy: 14. 10. 2021, 15:47:37 »
Matfyz je stratený čas. Magistra si sprav buď na inej škole, alebo choď pracovať. Na prácu stačí prvý stupeň vysokej školy.

Re:Pokračovať v štúdiu po bc. alebo ísť pracovať?
« Odpověď #3 kdy: 14. 10. 2021, 16:07:13 »
Matfyz je stratený čas. Magistra si sprav buď na inej škole, alebo choď pracovať. Na prácu stačí prvý stupeň vysokej školy.

To by som si zas nedovolil tvrdiť, je to najlepšia informatika akú momentálne na Slovensku máme a krajinu si nemôžem dovoliť zmeniť, kedže som sa v Bratislave už udomácnil. Takže jedine pokračovať tu, alebo vôbec.

_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Pokračovať v štúdiu po bc. alebo ísť pracovať?
« Odpověď #4 kdy: 14. 10. 2021, 16:25:20 »
He he, zrovna před chvílí jsem o tom dlouze hovořil s jedním brzo-bakalářem z (českého) matfyzu.
Aká je šanca, že budem tento titul v živote niekedy postrádať? Je bc. dostatočné vzdelanie v informatike, alebo sa na výšších pozíciach očakávajú obidva stupne vzdelania?
Podle mě je taková šance dost malá. V běžném byznysu ani v docela zajímavém vývoji se na tituly v IT vůbec nehraje. Tituly chce státní správa (ale tam nechceš dělat ty, dokud se tam něco nezmění, a tím přestanou chtít tituly) a top research v zahraničí (tím myslím takové ty věci jako DeepMind) - ale i tam je vždycky něco jako „titul nebo proof of exceptional ability/track record in the field“.

Co ti může chybět jsou znalosti, ale ty jdou nabrat i jinak, případně můžeš na těch pár důležitých předmětů (na českém matfyzu jsou to hlavně Základy složitosti a vyčíslitelnosti a Datové struktury 1) chodit i bez cíle pak studium dodělat.

// osobně jsem magistra vystudoval a přišlo mi to dobré, ale naprosto chápu, jak a proč to někomu může vyjít jinak


Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Pokračovať v štúdiu po bc. alebo ísť pracovať?
« Odpověď #5 kdy: 14. 10. 2021, 17:03:47 »
„titul nebo proof of exceptional ability/track record in the field“.
Jak tyto dvě položky korelují? Titul i z dobré školy získá kde kdo, možná to chce pak mrknout na diploma supplement.

_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Pokračovať v štúdiu po bc. alebo ísť pracovať?
« Odpověď #6 kdy: 14. 10. 2021, 22:35:02 »
„titul nebo proof of exceptional ability/track record in the field“.
Jak tyto dvě položky korelují? Titul i z dobré školy získá kde kdo, možná to chce pak mrknout na diploma supplement.
Tak on taky titul neznamená, že ho automaticky přijmou, probíhá normální pohovor/výběrko. Jenom předpokládám, že bude mít jednodušší dostat se přes nějaký vstupní filtr. Ale to tipuju, nemám ani osobní zkušenost, ani přímo neznám nikoho, kdo by to dělal.

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Pokračovať v štúdiu po bc. alebo ísť pracovať?
« Odpověď #7 kdy: 14. 10. 2021, 23:46:21 »
„titul nebo proof of exceptional ability/track record in the field“.
Jak tyto dvě položky korelují? Titul i z dobré školy získá kde kdo, možná to chce pak mrknout na diploma supplement.
Tak on taky titul neznamená, že ho automaticky přijmou, probíhá normální pohovor/výběrko. Jenom předpokládám, že bude mít jednodušší dostat se přes nějaký vstupní filtr. Ale to tipuju, nemám ani osobní zkušenost, ani přímo neznám nikoho, kdo by to dělal.
Právě. Setkal jsem se s tím, že se kouká na prospěch, ale samotný titul nebo jeho absenci ne (osobní zkušenost, z dost malého vzorku). IMHO mít titul nebo ne moc dobrý filtr není. Mgr. s vyznamenáním z nějaké ne úplně odpadní školy je průkaznější. Ovšem v IT, co jsem tak vypozoroval, se teď během pohovoru normálně zkouší během psaní kódu na tabuli :)

RDa

  • *****
  • 2 465
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Pokračovať v štúdiu po bc. alebo ísť pracovať?
« Odpověď #8 kdy: 14. 10. 2021, 23:48:25 »
Jsem asi stara skola, ale lidi s Bc only pusobi jako predcasny vystrik. Je to celkem spolehlivy indikator toho, ze ten clovek nema naturu cokoliv dokoncit - a bude to jenom dalsi sberatel zarezu na linkedin. Takove tu nechceme :P

Re:Pokračovať v štúdiu po bc. alebo ísť pracovať?
« Odpověď #9 kdy: 15. 10. 2021, 01:30:43 »
v zivote jsem se nedival na prospech. zminky v CV o vyznamenani mne rozesmavaji.

ale casto se u podezrelych profilu divam na skoly

„titul nebo proof of exceptional ability/track record in the field“.
Jak tyto dvě položky korelují? Titul i z dobré školy získá kde kdo, možná to chce pak mrknout na diploma supplement.
Tak on taky titul neznamená, že ho automaticky přijmou, probíhá normální pohovor/výběrko. Jenom předpokládám, že bude mít jednodušší dostat se přes nějaký vstupní filtr. Ale to tipuju, nemám ani osobní zkušenost, ani přímo neznám nikoho, kdo by to dělal.
Právě. Setkal jsem se s tím, že se kouká na prospěch, ale samotný titul nebo jeho absenci ne (osobní zkušenost, z dost malého vzorku). IMHO mít titul nebo ne moc dobrý filtr není. Mgr. s vyznamenáním z nějaké ne úplně odpadní školy je průkaznější. Ovšem v IT, co jsem tak vypozoroval, se teď během pohovoru normálně zkouší během psaní kódu na tabuli :)

Re:Pokračovať v štúdiu po bc. alebo ísť pracovať?
« Odpověď #10 kdy: 15. 10. 2021, 06:17:24 »
Žiju kompletně bez titulu, nemám ani Bc a taky žiju a fakt ne za minimálku.

Řeknu to takhle, když se firma bude mít rozhodnout mezi člověkem s 5 let praxí a člověkem s Ing, vybere si toho s praxí.

Hodně lidí s titulem mluví o jeho důležitosti, ale obhajují si to jen kvůli tomu, že ho mají, pravda je taková, že když ten čas využiješ k vlastnímu vzdělávání třeba na Udemy, bude to lépe strávený čas...

smoofy

  • *****
  • 1 056
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Pokračovať v štúdiu po bc. alebo ísť pracovať?
« Odpověď #11 kdy: 15. 10. 2021, 06:52:26 »
Pripomina mi to uvodni hodinu na FJFI kde nam rekli: “Ti z vas, kteri sem prisli za moznosti se neco dozvedet, jste tady spravne. Ti, kteri chteji pak vydelavat penize, bezte domu. V tom Vam tady nepomuzeme.”

Vsechny cesty vedou do Rima a zadna z nich neni ta jedina spravna. Titul v zivote neuskodi, ale zit se bez nej uplne v klidu da a za velmi dobre penize.
Musk to rikal dobre, ze doufa ze u nej ve firmach nevyzaduje zadny HR titul, protoze v dnesni dobe jsou informace verejne dostupne zdarma nebo velmi levne. Je to tedy spis o tom jestli chci mit cas a klid na studium a venovat se tomu, coz stejne malokdo ve skutecnosti dela, protoze vetsina budto maka pri studiu nebo naopak studuje pri praci.

A jak tu nekdo psal ze Bc vypovida o tom ze nedokaze ten clovek nic dokoncit, tak ja si myslim ze dulezitejsi vlastnost je se na neco vykaslat kdyz vidim ze je to ztrata casu. To prvni totiz vypovida o slepe poslusnosti a to druhe o vlastnim nazoru. Otazka pak je jestli chcete zamestnavat lopatu nebo samostatne uvazujiciho cloveka.

PS: ja nerikam ze kazdej clovek, co dostuduje magisterske studium je lopata. Jen poukazuju na rozdil tech pohnutek k tomu.

Re:Pokračovať v štúdiu po bc. alebo ísť pracovať?
« Odpověď #12 kdy: 15. 10. 2021, 08:12:21 »
Pripomina mi to uvodni hodinu na FJFI kde nam rekli: “Ti z vas, kteri sem prisli za moznosti se neco dozvedet, jste tady spravne. Ti, kteri chteji pak vydelavat penize, bezte domu. V tom Vam tady nepomuzeme.”

Vsechny cesty vedou do Rima a zadna z nich neni ta jedina spravna. Titul v zivote neuskodi, ale zit se bez nej uplne v klidu da a za velmi dobre penize.
Musk to rikal dobre, ze doufa ze u nej ve firmach nevyzaduje zadny HR titul, protoze v dnesni dobe jsou informace verejne dostupne zdarma nebo velmi levne. Je to tedy spis o tom jestli chci mit cas a klid na studium a venovat se tomu, coz stejne malokdo ve skutecnosti dela, protoze vetsina budto maka pri studiu nebo naopak studuje pri praci.

A jak tu nekdo psal ze Bc vypovida o tom ze nedokaze ten clovek nic dokoncit, tak ja si myslim ze dulezitejsi vlastnost je se na neco vykaslat kdyz vidim ze je to ztrata casu. To prvni totiz vypovida o slepe poslusnosti a to druhe o vlastnim nazoru. Otazka pak je jestli chcete zamestnavat lopatu nebo samostatne uvazujiciho cloveka.

PS: ja nerikam ze kazdej clovek, co dostuduje magisterske studium je lopata. Jen poukazuju na rozdil tech pohnutek k tomu.

přesně, informace jsou dnes k dispozici zdarma nebo skoro zdarma.

Vysokoškoláci si obecně strašně obhajují vysokou, protože přece by si nepřiznali, že svůj čas a energii mohli strávit efektivněji. Typicky od vysokoškoláků slyším takové ty esoterické argumenty, že vysoká škola tě naučí správně myslet (což nedokáží upřesnit, a je to taková generalizace, typu genderové studie tě naučí stejně správně přemýšlet jako čvut?) nebo že se oddělí zrno od plev (pokud je to o tom, proč se prostě nenapíší přijímačky a hned se nedají po testu diplomy, proč to oddělení trvá tak dlouho?) apod.

Ještě čekám, kdy za mnou vysokoškolák přijde s tím, že vysoká škola pročišťuje čakry a eliminuje negativní energii vesmíru :) Ale tak každý si svoji volbu musíme nějak obhájit, když už nám dojdou racionální argumenty.

Co je racionální a validní argument je vytvoření kontaktů, ale to mi přijde, že funguje víc na západě než u nás. Navíc sociální kontakty si člověk může vytvořit i v zaměstnání.

A stejně, je mi skoro 40, většina kontaktů se časem vypaří, a naučit se vytvářet a udržovat sociální vazby dlouhodobě, to se na škole člověk nenaučí, řekl bych že na to je lepší se přestěhovat do jiného města či státu či začít cestovat, to člověka donutí.

Prostě za mě je škola obecně fajn pro lidi, co nevědí co s životem a jsou nesamostatní. Schopní jedinci si dokáží vytvořit kvalitní život sami, bez nějaké instituce.

Re:Pokračovať v štúdiu po bc. alebo ísť pracovať?
« Odpověď #13 kdy: 15. 10. 2021, 09:30:36 »
Jsem asi stara skola, ale lidi s Bc only pusobi jako predcasny vystrik. Je to celkem spolehlivy indikator toho, ze ten clovek nema naturu cokoliv dokoncit - a bude to jenom dalsi sberatel zarezu na linkedin. Takove tu nechceme :P

To že má někdo Bc. znamená, že bakaláře dotáhl do konce.

Za mě se návratnost investice do navazujícího studia blíží nule. A skladba navazujících oborů nabízených v ČR na motivaci formálně studovat nepřidá. Znovu kvůli tomu opakovat teorii, kterou jsem pět let nepoužil?

Poměř nákladů ku přínosu je lepší u praktických certifikací. Bakalář nebyl úplně optimálně využitý čas, nicméně bych řakl že přínos měl.

Místo navazujícího studia bych se zaměřil na jazyky a na vedení lidí.

Re:Pokračovať v štúdiu po bc. alebo ísť pracovať?
« Odpověď #14 kdy: 15. 10. 2021, 09:44:58 »
https://debaty.net/discussions/2871123-ma-cenu-studovat-vs
https://www.businessinfo.cz/clanky/ivan-pilny-mit-napad-nestaci-nekdo-o-nej-musi-stat/
Citace
...Dneska se dělají taková zvěrstva, že ČVUT má také bakalářský program. Vyrábí bakaláře-inženýra. To není ani průmyslovák, protože vyšel z gymplu, ale ani inženýr. Je to hybrid, který nikdo nepotřebuje. Za chvíli budeme snad mít i bakaláře-doktory...